Ресурсо- та енергозбереження в технології ТНСМ

Мета і задачі дисципліни:  Головною метою вивчення цієї дисципліни є придбання таких знань та умінь, що дозволяють фахівцю орієнтуватись в різноманітних, в тому числі і альтернативних шляхах створення сучасних безвідходних (маловідходних) технологій багатопрофільної галузі в межах спеціалізації. Студенти одержують уявлення про глобальне, державне та галузеве значення ресурсозбереження.

Основні теми дисципліни:  Загальні відомості про стан проблеми ресурсо- та енергозбереження, світові досягнення в цьому питанні. Значення стандартів в цьому питанні. Шляхи ресурсо- та енергозбереження. Альтернативні  джерела енергії, позитивні та негативні сторони використання відходів різноманітних виробництв, в тому числі техногенних, – як додатковий матеріальний ресурс. Ефективна ізоляція теплових агрегатів – як один із основних напрямів економії енергії. Інтенсифікація таких технологічних процесів, як помел сировинних матеріалів. Використання поверхнево-активних речовин при розжиженні керамічних суспензій. Підвищення якості продукції, якісне підвищення її довговічності. Інтенсифікація процесу спікання за рахунок використання комплексних мінералізаторів та інтенсифікаторів спікання тощо.

Основна література

  1. Ресурсозбереження і сировинні матеріали силікатного виробництва: навч.посібник / [В.А. Свідерський, Л.П. Черняк, В.Г. Сальник та ін.] ‒ К. НТУУ «КПІ», 2015.
  2. Хімічна технологія ТНСМ у прикладах і задачах:

Ч1: Технологічні розрахунки: навч.посібник / за редакцією М.І. Рищенка. – Харків: Підручник НТУ «ХПІ», 2012.

  1. Хімічна технологія ТНСМ у прикладах і задачах:

Ч2: «Фізико-хімічні системи, фазові рівноваги, термодинаміка, ресурсо-та енергозбереження в технології ТНСМ»: навч.посібник / за редакцією М.І. Рищенка – Харків: Підручнік НТУ «ХПІ», 2015.

  1. Интегрированные технологии в стекольном производстве: монография / Товажнянский Л.Л. и др. НТУ «ХПИ»2008.
  2. Керамічні матеріали на основі відходів вугільної промисловості /

Лісачук Г.В., Щукіна Л.П., Федоренко О.Ю., Цовма В.В.‒ Х.: НТУ «ХПІ», 2016.

  1. Енергоресурсозберігаючі мінеральні вяжучі речовини та композиційні матеріали на їх основі / [К.К. Пушкарьова, Л. Й. Дворкіна, О.В.Градобоєв та ін.]. ‒ 2014.