Міжнародна діяльність
Традиційно в передових підрозділах дослідницьких університетів, до яких вже майже дев’яносто років відноситься інженерно-фізичний інститут, освіта йде поруч з науковими дослідженнями. Це відноситься як до класичних напрямів досліджень в механіці і прикладної математики, так і до нових, пов’язаних на кафедрі з комп’ютерними науками. Нові ідеї, підходи і методи, які створені передовими науковими колективами, повинні швидко інтегруватися в навчальні плани тих університетів, які хочуть підготувати кращих, конкурентоспроможних на світовому ринку праці фахівців. Для того, щоб оволодіти всіма цими досягненнями під час навчання в університеті, студент повинен засвоїти наукові методи пізнання і навчитися використовувати їх на практиці при подальшій роботі в передових структурах, зайнятих створенням нової техніки або програмного забезпечення.
У сучасному світі наукова робота неможлива без широкого міжнародного співробітництва, яке необхідно для оволодіння новими підходами і методами, що розробляються вченими в різних університетах світу і публіка на міжнародних конференціях і в кращих наукових журналах, без обговорення і перевірки отриманих результатів.
Наукові співробітники кафедри комп’ютерного моделювання процесів і систем разом з аспірантами і студентами старших курсів виконують різні роботи у співпраці з підрозділами університетів і наукових інститутів світу. Робота за цими проектами органічно поєднує освітню та дослідницьку складові, її результати представляють основу дипломних робіт і дисертацій, підготовлених на кафедрі.
Німеччина
Найбільш тривалими є науково-освітні контакти наукової групи професора Д.В. Бреславського з кафедрою технічної механіки спочатку університетуГалле-Віттенберг ім. Мартіна Лютера, а потім і Магдебурзького університету ім. Отто фон Геріке (Федеративна Республіка Німеччина) під керівництвом професора Хольма Альтенбаха
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/mu.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/mg.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/pm.jpg)
Наукова співпраця в напрямку створення теоретичних основ опису високотемпературної повзучості і руйнування матеріалів і елементів конструкцій, розпочате в 90-х роках минулого століття, вже в 2000-х продовжилося шляхом організації спільних досліджень в цьому напрямку студентів і молодих вчених.
Завдяки фінансовій підтримці Німецького фонду академічних обмінів DAAD, який встановив спеціальні річні стипендії імені видатного математика і механіка Леонарда Ейлера для українських студентів, аспіранти кафедри Антон Онищенко, Юлія Коритко, Володимир Мєтєльов, Сергій Пащенко під час навчання в магістратурі пройшли стажування в університетах Галле і Магдебурга, де виконали значний обсяг досліджень.
Антон Онищенко
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/photo.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/im-300x223.png)
Юлія Коритко
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/photo3.jpg)
Наукова робота присвячена дослідженню впливу неоднорідних температурних полів на повзучість конструктивних елементів енергетичного обладнання.
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/p6.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/image5-254x300.jpeg)
Сергій Пащенко
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/imgonline-com-ua-Resize-PvxfnNpMzKoqNRaL.jpg)
Наукову роботу присвячено розробці математичних моделей для чисельного рішення задач нестаціонарної теплопровідності та повзучості.
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/p12.jpg)
Для посилення галузях науки та освіти в 2014 була підписана, а в 2017 – продовжено на наступні роки, Програма співробітництва між кафедрами технічної механіки Магдебурзького університету та комп’ютерного моделювання процесів і систем НТУ «ХПІ».
В рамках програми травнем 2017 пройшов перший етап відбору студентів кафедри для отримання стипендії ім. Леонарда Ейлера.
Студенти, які спеціалізуються в інших наукових напрямах, проходять практику в університетах м Аахена (біомеханіка) і Ерланген (нелінійна динаміка).
Олександр Іонов
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/p13.jpg)
Студент спеціальності Прикладна математика Олександр Іонов пройшов практику в університеті RWTH землі Рейн-Вестфалія, м Ахен. Наукова робота присвячена біомеханіки щелеп людини.
Катерина Плаксій
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/p16.jpg)
Випускниця спеціальності Прикладна математика, аспірантка Є.Ю. Плаксій представляла свою роботу в квітня 2015 як запрошений лектор в рамках семінару, присвяченого питанням механіки, в університеті Фрідріха Олександра в Ерлангені, Німеччина. Наукова робота присвячена нелінійної динаміки дисипативних систем.
Студенти кафедри, що навчаються на ОП «Комп’ютерні науки. Моделювання, проектування та комп’ютерна графіка», прийняли участь в у спільному німецько-українському освітньому проєкті за програмою німецького фонду DAAD «Ukraine Digital: Ensuring academic success in times of crisis» («Україна цифрова: забезпечення академічної успішності під час кризи»).
Колективом кафедр математичного моделювання та інтелектуальних обчислень в інженерії та комп’ютерного моделювання процесів та систем у середині 2022 р. спільно з партнерами з Магдебурзького університету ім Отто фон Гьоріке було підготовлено та подано проєкт до фонду DAAD. Проєкт отримав фінансування та виконувався протягом півтора роки (середина 2022 – 2023 рр.). Викладачами обох університетів були підготовлені або модернізовані з метою їхньої цифрової трансформації навчальні курси українською та англійською мовами. За три семестри виконання проєкту студенти, що навчаються на двох кафедрах, прослухали такі дисципліни, частково у потоках з німецькими студентами.
Також за проєктом отримали стипендії 30 студентів (по 10 осіб у семестр). Під час навчання вони виконували проєкти, що мали дослідницьку складову, та були пов’язані з розробкою програмного та математичного забезпечення для комп’ютерного моделювання у напрямках інтелектуальних та робототехнічних систем.
Польща
Кафедрою встановлені зв’язку з техническим университетом г. Ополе, Варшавским военным университетом и Інститутом фундаментальних технологічних досліджень Польської Академії наук (м.Варшава).
Основний напрямок науково-освітньої діяльності – розробка систем управління і навігаційних систем для безпілотних апаратів, в тому числі і летальних (БПЛА). Завдяки розробленим в групі професора В.Б. Успенського сучасним методам і алгоритмам, включаючи підходи штучного інтелекту, на кафедрі створена сучасна навігаційна система для БПЛА і програмно-математичне забезпечення до неї. Дослідження тривають разом з вченими Варшавського військового університету – професором Леопольдом Крушкой і Бартош Бжозовські.
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/image26.jpeg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/dsadasd.jpg)
Розробки кафедри в напрямку створення навігаційних систем для БПЛА беруть участь в різних конкурсах Європейського Союзу за програмами «Горизонт 2020», Європейського конкурсу з супутникової навігації ESNC, доповідаються на спеціалізованих міжнародних конференціях.
Н.В. Ширяєва Олександр Гудзенко
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/3123-768x1024.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/vxcvxcv.jpg)
Студенти кафедри беруть участь і в загальноуніверситетських групах, які за програмами обміну відвідують польські та українські університети.
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/fdsfsd-1024x576.jpg)
США і Канада
Кафедра підтримує наукові зв’язки з університетами Північної Америки. Співпраця розпочато завдяки спеціальній програмі Держдепартаменту США, по якій завідувач кафедри, професор Д.В.Бреславскій знайомився з організацією наукових досліджень в університетах США і з підходами до комерціалізації наукових розробок
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/gdfgd.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/gcvg.jpg)
Аспіранти кафедри, які спеціалізувалися в напрямку нелінійної динаміки, брали участь в довгострокових стажуваннях в університетах США та Канади.
З середини 2000-х років розпочато кооперація в наукових дослідженнях і навчанні аспірантів з університетом МакГілл (Монреаль, Канада).
Н.В. Ширяєва Євген Курилов
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/fxcfxcf.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/mnbmnbm.jpg)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/nm.jpg)
Китай
Кооперація з науковими організаціями Китайської народної республіки (КНР) (Академією космічної науки і промисловості, Пекінським дослідним інститутом автоматичного космічного управління) побудована на загальному інтересі до досліджень космосу за допомогою апаратів з автоматичним управлінням.
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/hgfhfgh.png)
![](http://web.kpi.kharkov.ua/cmps/wp-content/uploads/sites/144/2017/10/fdsfsdf-178x300.jpg)
У спільних роботах професора В.Б. Успенського і аспіранта Лю Хуей вирішені важливі науково-технічні проблеми гіросілового управління орієнтацією і стабілізацією космічного літального апарату
Спільно з НПП «Хартрон АРКОС ЛТД» виконуються наукові роботи на замовлення Пекінського дослідного інституту автоматичного космічного управління, в яких беруть участь аспіранти та студенти кафедри. У складі делегації випускник кафедри за спеціальністю Прикладна математика Чжан Цзюнь.
Проведення міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки
Кафедра комп’ютерного моделювання процесів і систем бере участь в організації та проведенні раз в три роки міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки, в яких беруть участь вчені з всесвітньо відомих університетів. На пленарних і секційних доповідях вчені, аспіранти та студенти кафедри знайомлять світове наукове співтовариство з особистими розробками, обговорюють отримані результати.