Міжнародна діяльність

Традиційно в передових підрозділах дослідницьких університетів, до яких вже майже дев’яносто років відноситься інженерно-фізичний інститут, освіта йде поруч з науковими дослідженнями. Це відноситься як до класичних напрямів досліджень в механіці і прикладної математики, так і до нових, пов’язаних на кафедрі з комп’ютерними науками. Нові ідеї, підходи і методи, які створені передовими науковими колективами, повинні швидко інтегруватися в навчальні плани тих університетів, які хочуть підготувати кращих, конкурентоспроможних на світовому ринку праці фахівців. Для того, щоб оволодіти всіма цими досягненнями під час навчання в університеті, студент повинен засвоїти наукові методи пізнання і навчитися використовувати їх на практиці при подальшій роботі в передових структурах, зайнятих створенням нової техніки або програмного забезпечення.

У сучасному світі наукова робота неможлива без широкого міжнародного співробітництва, яке необхідно для оволодіння новими підходами і методами, що розробляються вченими в різних університетах світу і публіка на міжнародних конференціях і в кращих наукових журналах, без обговорення і перевірки отриманих результатів.

Наукові співробітники кафедри комп’ютерного моделювання процесів і систем разом з аспірантами і студентами старших курсів виконують різні роботи у співпраці з підрозділами університетів і наукових інститутів світу. Робота за цими проектами органічно поєднує освітню та дослідницьку складові, її результати представляють основу дипломних робіт і дисертацій, підготовлених на кафедрі.

Німеччина

Найбільш тривалими є науково-освітні контакти наукової групи професора Д.В. Бреславського з кафедрою технічної механіки спочатку університетуГалле-Віттенберг ім. Мартіна Лютера, а потім і Магдебурзького університету ім. Отто фон Геріке (Федеративна Республіка Німеччина) під керівництвом професора Хольма Альтенбаха

 

Магдебурзький університет ім.Отто фон Геріке
Університет Галле-Віттенберг ім. Мартіна Лютера
Прийом у ректора НТУ «ХПІ» професорів Х.Альтенбаха і Д.В. Бреславського

 

 

 

 

 

 

Наукова співпраця в напрямку створення теоретичних основ опису високотемпературної повзучості і руйнування матеріалів і елементів конструкцій, розпочате в 90-х роках минулого століття, вже в 2000-х продовжилося шляхом організації спільних досліджень в цьому напрямку студентів і молодих вчених.

 

Завдяки фінансовій підтримці Німецького фонду академічних обмінів DAAD, який встановив спеціальні річні стипендії імені видатного математика і механіка Леонарда Ейлера для українських студентів, аспіранти кафедри Антон Онищенко, Юлія Коритко, Володимир Метелев, Сергій Пащенко під час навчання в магістратурі пройшли стажування в університетах Галле і Магдебурга, де виконали значний обсяг досліджень.

 

 

Антон Онищенко

Антон Онищенко під час стажування в університеті Галле-Віттенберг.
Наукова робота присвячена математичному моделюванню ударів по тонкостінних конструкцій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Юлія Коритко

Юлія Коритко в м Магдебург.

Наукова робота присвячена дослідженню впливу неоднорідних температурних полів на повзучість конструктивних елементів енергетичного обладнання.

 

 

 

Володимир Метелев

Володимир Метелев у м. Магдебург.
Наукова робота пов’язана з математичним моделюванням процесів виготовлення металевого прокату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергій Пащенко

Сергій Пащенко в м Магдебург.

Наукову роботу присвячено розробці математичних моделей для чисельного рішення задач нестаціонарної теплопровідності та повзучості.

 

 

 

 

Професори Х. Альтенбах, К. Науменко і Д. Бреславський після підписання програми співпраці. Магдебург, 2014.

Для посилення галузях науки та освіти в 2014 була підписана, а в 2017 – продовжено на наступні роки, Програма співробітництва між кафедрами технічної механіки Магдебурзького університету та комп’ютерного моделювання процесів і систем НТУ «ХПІ».

В рамках програми травнем 2017 пройшов перший етап відбору студентів кафедри для отримання стипендії ім. Леонарда Ейлера.

 

 

 

 

Студенти, які спеціалізуються в інших наукових напрямах, проходять практику в університетах м Аахена (біомеханіка) і Ерланген (нелінійна динаміка).

Олександр Іонов

Олександр Іонов в м. Ахен.

Студент спеціальності Прикладна математика Олександр Іонов пройшов практику в університеті RWTH землі Рейн-Вестфалія, м Ахен. Наукова робота присвячена біомеханіки щелеп людини.

 

 

 

 

Катерина Плаксій 

Катерина Плаксій в Ерланген

Випускниця спеціальності Прикладна математика, аспірантка Є.Ю. Плаксій представляла свою роботу в квітня 2015 як запрошений лектор в рамках семінару, присвяченого питанням механіки, в університеті Фрідріха Олександра в Ерлангені, Німеччина. Наукова робота присвячена нелінійної динаміки дисипативних систем.

 

Польща

Кафедрою встановлені зв’язку з техническим университетом г. Ополе, Варшавским военным университетом и Інститутом фундаментальних технологічних досліджень Польської Академії наук (м.Варшава).

 

Основний напрямок науково-освітньої діяльності – розробка систем управління і навігаційних систем для безпілотних апаратів, в тому числі і летальних (БПЛА). Завдяки розробленим в групі професора В.Б. Успенського сучасним методам і алгоритмам, включаючи підходи штучного інтелекту, на кафедрі створена сучасна навігаційна система для БПЛА і програмно-математичне забезпечення до неї. Дослідження тривають разом з вченими Варшавського військового університету – професором Леопольдом Крушкой і Бартош Бжозовські.

Візит польської делегації в НТУ «ХПІ». Май 2017.
Студенти спеціальності Інформатика Вадим Космін і Влад Царьов тестують розроблений БПЛА.

 

 

 

 

 

Розробки кафедри в напрямку створення навігаційних систем для БПЛА беруть участь в різних конкурсах Європейського Союзу за програмами «Горизонт 2020», Європейського конкурсу з супутникової навігації ESNC, доповідаються на спеціалізованих міжнародних конференціях.

 

 

 

       Н.В. Ширяєва                                                         Олександр Гудзенко

Випускниця аспірантури кафедри доцент Н.В. Ширяєва представила доповідь по навігації для БПЛА на науковій конференції, що проходила в Свіноуйсьце 27-30 вересня 2017.
Аспірант кафедри, випускник спеціальності Прикладна математика Олександр Гудзенко продовжує навчання в аспірантурі Опольськой політехніки. Тема його роботи також пов’язана з розробкою систем управління безпілотних апаратів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Студенти кафедри беруть участь і в загальноуніверситетських групах, які за програмами обміну відвідують польські та українські університети.

Студент спеціальності Інформатика Максим Фальченко на практиці в Краківській політехніці.

 

США і Канада

Кафедра підтримує наукові зв’язки з університетами Північної Америки. Співпраця розпочато завдяки спеціальній програмі Держдепартаменту США, по якій завідувач кафедри, професор Д.В.Бреславскій знайомився з організацією наукових досліджень в університетах США і з підходами до комерціалізації наукових розробок

Професор Д.В. Бреславський і декан факультету університету штату Іллінойс Урбана-Шампейн Джим Філіпс
Професор Д.В.Бреславскій проводить лекцію для студентів і аспірантів університету штату Іллінойс Урбана-Шампейн

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аспіранти кафедри, які спеціалізувалися в напрямку нелінійної динаміки, брали участь в довгострокових стажуваннях в університетах США та Канади.

З середини 2000-х років розпочато кооперація в наукових дослідженнях і навчанні аспірантів з університетом МакГілл (Монреаль, Канада).

       Н.В. Ширяєва                                                   Євген Курилов

Випускниця спеціальності Прикладна математика, аспірантка Н.В. Ширяєва на тримісячному стажуванні в університеті штату Мічиган в Анн Арбор.
Випускник спеціальності Прикладна математика Євген Курилов пройшов навчання в аспірантурі кафедри механіки університету МакГілл під керівництвом професора Марко Амабілі.
Видатний внесок декана інженерного факультету університету Мак-Гілл професора Крістофа П’єра в розвиток науки та освіти відзначений званням Почесного доктора НТУ «ХПІ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Китай

Кооперація з науковими організаціями Китайської народної республіки (КНР) (Академією космічної науки і промисловості, Пекінським дослідним інститутом автоматичного космічного управління) побудована на загальному інтересі до досліджень космосу за допомогою апаратів з автоматичним управлінням.

В.Б. Успенский
Лю Хуэй

У спільних роботах професора В.Б. Успенського і аспіранта Лю Хуей вирішені важливі науково-технічні проблеми гіросілового управління орієнтацією і стабілізацією космічного літального апарату

 

 

 

Спільно з НПП «Хартрон АРКОС ЛТД» виконуються наукові роботи на замовлення Пекінського дослідного інституту автоматичного космічного управління, в яких беруть участь аспіранти та студенти кафедри. У складі делегації випускник кафедри за спеціальністю Прикладна математика Чжан Цзюнь.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проведення міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки

Кафедра комп’ютерного моделювання процесів і систем бере участь в організації та проведенні раз в три роки міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки, в яких беруть участь вчені з всесвітньо відомих університетів. На пленарних і секційних доповідях вчені, аспіранти та студенти кафедри знайомлять світове наукове співтовариство з особистими розробками, обговорюють отримані результати.