Кафедра

До 10-річчя кафедри було видано журнал “Нафтогазова галузь України” №1/2021.  Натисніть, щоб ознайомитись з випуском  

Життя і історія кафедри

Діяльність кафедри «Видобування нафти, газу та конденсату» започаткована в 2010 році з застосуванням досвіду та частиною методичного та матеріального забезпечення навчального процесу кафедри «Технології палива та вуглецевих матеріалів» на факультеті «Технології органічних речовин».

Загальна чисельність професорсько-викладацького складу кафедри становить 12 штатних одиниць. Всі викладачі кафедри мають базову освіту, яка відповідає профілю дисциплін, що ними викладаються та мають досвід практичної роботи. Забезпеченість навчально-виховного процесу штатними професорсько-викладацькими кадрами з базовою освітою становить 100 %. Викладацький склад постійно поповнюється молодими співробітниками, які закінчили університет, аспірантуру. Середній вік викладачів становить  50 років. До навчального процесу кафедра залучає висококваліфікованих фахівців нафтогазовидобувної галузі та наукових закладів (УкрНДІгаз, інститут Транспорту газу, ТОВ «Карпатигаз»), які здійснюють керівництво дипломними роботами студентів кафедри.

Підбір та використання педагогічних кадрів на кафедрі, що є заявником спеціальності, проводиться у відповідності до Кодексу Законів про працю України, наказу Міністерства освіти України «Про порядок наймання та звільнення педагогічних працівників закладів освіти, що є у загальнодержавній власності» від 05.08.1993 р. № 293, та інших нормативних та розпорядчих документів МОН України.

Завідувач випускаючої кафедри «Видобування нафти, газу та конденсату» Фик Ілля Михайлович – доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Він є автором понад 200 наукових праць та 7 навчальних посібників і 3 монографій. Зокрема, за його участю видано наступні монографії: «Природний газ України. Історія і сучасність», «Правила створення та експлуатації підземних сховищ газу в пористих пластах», «Енергетична безпека держави: високоефективні технології видобування, постачання і використання природного газу».

Поєднання освіти і науки. Кафедра виконує актуальні науково-дослідні роботи направлені на підвищення вилучення газу, конденсату, підвищення ефективності використання нафти і газу, винаходу альтернативних нафто енергоносіїв, розширення виробництва вуглеводнів. Кафедра постійно веде наукову роботу, яка підкріплюється госпдоговорами з  нафтогазовими підприємствами.

У 2012 році виконані договори на тему «Перспективи підвищення вуглеводневого вилучення на нафтових та газових родовищах України (Яблунівське ГКР, Шебелинське ГКР)». У 2013-2014 році виконується договір з ТОВ «Карпатигаз» – «Уточнення проектних технологічних показників Абазівського (Семенцівського) ГКР».

На кафедрі впроваджуються роботи для створення достатньої бази проведення наукової діяльності і розвитку наукової школи, що відповідає профілю підготовки магістра за спеціальністю 185 “Нафтогазова інженерія та технології”, ОПП “Видобування нафти і газу”. Такі дослідження, як “Створення рідин для інтенсифікації видобутку газу і конденсату РП-1 та РП-1К”, “Програма прогнозу показників розробки газових родовищ ” та інші, що виконані викладачами кафедри , закладені в основу безперервного розвитку змісту, форм і методів підготовки магістра.

У науково-дослідній роботі актуальними виділяються напрямки створення експрес-методів оцінки якості нафти, газу, конденсату з метою прискорення їх залучення у процеси переробки на підприємствах промисловості. Кафедра має сертифіковану лабораторію, в роботі беруть участь викладачі кафедри, активно залучаються студенти. За результатами досліджень публікуються роботи, вони докладаються на науково-практичних конференціях різного рівня. Більшість цих робіт опубліковано в щоквартальних тематичних виданнях Національний Технічний Університет «ХПІ» «Інтегровані технології та енергозбереження» та Харківського національного університету міського господарства ім. Бекетова «Комунальне господарство міст» та інші.

Створення комфортних умов навчання (облаштовані аудиторії, кабінети і лабораторії, гуртожиток, спортивний комплекс, профілакторій, бази відпочинку та культури тощо), інформаційна ( бібліотеки, читальні зали, доступний «Інтернет»), методична забезпеченість навчання, ретельний відбір викладачів та постійне підвищення їх кваліфікації, діюча культурно-виховна програма, постійний розвиток матеріально-технічної бази кафедри і університету – усе це сприяє стабільності кількісного складу контингенту студентів та підвищення його якості.

Високий рівень підготовки студентів-випускників кафедри підтверджують здобуття ними щорічних призових нагород починаючи з 2011 року у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та Всеукраїнських студентських олімпіадах та галузевих науково-практичних конференціях, які традиційно проводяться на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу з напряму «Нафтогазова справа» спеціальності «Видобування нафти і газу».

Наукову та педагогічну роботу ведуть висококваліфіковані співробітники кафедри: зав. каф.,  д.т.н., проф. Фик І.М., д.т.н., проф. Білецький В.С., д.т.н., доц. Фик М.І.; кандидати технічних наук, доценти: Варавіна О.П.,Червінський В.П., Донський Д.Ф., Римчук Д.В., Топоров В.Г.; старші викладачі: Давиденко О.Ю., Бурова М.Я., Давиденко І.О., Яцкевич О.О., Левонюк С.М., Лиско І.В., Елнаггар Е.А.

Постійно ведеться робота з підвищення кваліфікації викладацького складу, що здійснюється один раз в п’ять років, про що свідчать плани і звіти викладачів. Підвищення кваліфікації викладачів здійснюється відповідно до типового Положення про атестацію шляхом навчання на відповідних курсах в НТУ “ХПІ”, УкрНДІгаз та в інших закладах, самостійного підвищення професійного рівня та педагогічної майстерності. Викладачі приймають участь у конференціях та семінарах з профілю навчальних дисциплін, що викладаються. Так, усі викладачі протягом останніх 5 років пройшли відповідне підвищення наукової та педагогічної кваліфікації. Складено план-графік стажування викладачів кафедри на період 2016-2021 р.р.

Індивідуальні плани викладачів розглядаються та затверджуються на засіданні кафедри.

Кафедра «Видобування нафти, газу та конденсату» підтримує зв’язок з провідними науковими інститутами України та СНД, приймає активну участь у підготовці фахівців для зарубіжних країн, їх загальна кількість тримається на рівні 300 осіб.

Кафедра «Видобування нафти, газу та конденсату» має можливість забезпечити високий рівень підготовки фахівців за рахунок використання штатних викладачів та викладачів, працюючих за сумісництвом.

Для забезпечення навчального процесу кафедрою  підготовлені навчально-методичні посібники та методичні вказівки для практичних занять за курсами навчального плану. Так, за останні 5 років професорсько-викладацьким складом кафедри було опубліковано 11 навчально-методичні посібника та методичних вказівок, зокрема серед них «Вступ до фаху. Нафтогазова справа», «Технологія збору  і підготовки нафтопромислової продукції. Розрахунковий практикум», «Геологія нафти і газу», «Фізика і хімія горючих копалин»  та ін.

Кафедра розташована у корпусі У-4, санітарно-технічний стан якого задовольняє встановленим вимогам санітарних норм. Приміщення кафедри розміщуються на 3 поверсі цього корпусу.

Загальна площа випускаючої кафедри «Видобування нафти, газу та конденсату» складає 484 м2.

Кафедра має 3 навчальні приміщення, 1 стендовий клас площею 104 м2, 3 спеціалізовані лабораторії для фізичних випробувань, зі спеціалізованим обладнанням для проведення фізико-хімічних випробувань, проведення лабораторних та науково-дослідних робіт та дипломного проектування загальною площею 159м2. Комп’ютерний клас площею 40 м2 має 12 сучасних персональних комп’ютерів, об’єднаних в локальну обчислювальну мережу, яка зв’язана з загальною обчислювальною мережею Університету, що має вихід у глобальну мережу «Інтернет».

Лабораторне обладнання та прилади забезпечують проведення досліджень фізичних і хімічних властивостей пластових порід, у тому числі методами каротажу, визначення механічних властивостей, елементного складу та ін. Комплекс стандартних приладів забезпечує дослідження властивостей нафти і газу. На кафедрі є робоча колекція порід колекторів нафти та газу (пісковики, алевроліти, карбонатні породи), які використовуються при виконанні лабораторних та практичних робіт.

Навчальні стенди у кількості 12 одиниць охоплюють широкий спектр процесів нафто- та газовидобутку, а також побудови геологічної структури земної поверхні. На кафедрі існує велика кількість навчальних програм для розрахунків показників розробки нафтогазових покладів, а також   мультимедійних засобів проведення навчального процесу.