Курс “Хімія”

Хімія – фундаментальна природнича наука, що вивчає навколишній світ, тобто матерію і рух в їх нерозривній єдності і має багатогранні перспективи в усіх напрямках розвитку науково-технічного прогресу. Хімія покликана закласти основу сучасного наукового світогляду та інженерного мислення у фахівців широкого профілю. Найважливіші технічні досягнення (космічна техніка, ядерна енергетика, мікроелектроніка, комп’ютерна техніка, сучасні нанотехнології і багато інших) неможливі без використання нових матеріалів з особливими властивостями, які створює хімія. Знання хімії необхідні для плідної творчої діяльності сучасного фахівця у багатьох галузях: хімії та хімічної технології, біології, медицині, фізиці, приладобудуванні та машинобудуванні, електротехніці, мікроелектроніці, сільському господарстві, будівництві та інших галузях.

Хімія – це наука про речовини, їх властивості, будову і перетворення. Сучасна хімія є однією з найбільших дисциплін серед всіх природничих наук. Традиційно хімія розвивається в двох напрямках ¬ як фундаментальна і як прикладна наука. Прикладним аспектом цієї науки є вирішення проблем, які висуваються різними галузями промисловості, медицини та фармації.
Вивчення фундаментальних основ сучасної хімії необхідно для успішного освоєння спеціальних дисциплін, таких як: «Технології виробництва неорганічних і органічних речовин», «Загальна та технічна екологія», «Видобуток та переробка нафти та газу», «Нанотехнології та наноматеріали» і багатьох інших. Жодна з сучасних галузей промисловості не може розвиватися без хімічної продукції і ця залежність стає все більшою
Хімічна промисловість істотно відрізняється від більшості інших галузей ¬ вона може створювати нові, неіснуючі в природі, матеріали з заданими властивостями: полімери, композити, ліки і безліч інших. Така її особливість широко використовується в косметичної, машинобудівної, фармацевтичної промисловості, медицині. Хімічна промисловість ¬- одна з провідних галузей економіки будь-якої країни світу. Хімічна наука відіграє важливу роль у розвитку фізики, біології, екології, медицини, фармації. Використання вченими хімічних методів дослідження дозволяє вивчати на клітинному і молекулярному рівні процеси, що відбуваються в організмі людини. Розвиток енергетики також тісно пов’язане з хімією. Для енергетичних цілей використовують продукти переробки нафти та газу. Одним із значних наукових досягнень ХХ століття є створення нанотехнології і наноматеріалів, фундаментальною основою для яких служать фізика, хімія і молекулярна біологія в сукупності з математикою.

Актуальність

Для оволодіння сучасними хімічними технологіями необхідні теоретичні знання з хімії та вміння застосовувати їх для вирішення практичних питань спеціальних дисциплін.

Мета

  1. Систематизація і закріплення знань з хімії, які придбані іноземними студентами на батьківщині, заповнення прогалин шкільної освіти, обумовлених розбіжностями в національних та українських загальноосвітніх програмах з хімії.
  2. Формування сучасних уявлень про наукову картину світу, поглиблення знань в області тих основних явищ, понять, законів і теорій, які необхідні студентам при вивченні хімії в вузі.
  3. Оволодіння мовою предмету (літерна і графічна символіка, лексика, граматичні конструкції) як засобом отримання наукової інформації в обсязі, що забезпечує вільне сприйняття і розуміння текстів підручників і лекцій в вузах.
  4. Створення теоретичної основи хімічних знань для подальшого вивчення спеціальних дисциплін.
  5. Розкриття ролі хімії в розвитку техніки, створення нових матеріалів і технологій, раціональному використанні природних ресурсів та охорони природи.

Для організації самостійної роботи студентів-іноземців рекомендовано використовувати додаткову літературу та навчальні посібники, розроблені викладачами кафедри природничих наук, які містять теоретичний матеріал курсу і приклади розв’язання основних типових завдань і практичний матеріал, необхідний для виконання завдань.

Навчальна література

  1. Хімія: навч. посіб. / Л. М. Лісачук, І. А. Ралітна – Харків: НТУ “ХПІ”, 2020. – 260 с.
  2. Основи хімії в запитаннях і відповідях. Тести : навч. посібник для іноземних студентів / Л. М. Лісачук, Л. С. Федорова, І. А. Ралітна ; Нац. техн. ун-т “Харків. політехн. ін-т”. – Харків : НТУ “ХПІ”, 2012. – 260 с.

Залишити відповідь