Історія

Після створення в грудні 1972 року Фізико-технічного факультету з вересня 1973 року почалася підготовка студентів по кріогенній техніці. Першими були добровольці із спеціальності “Фізика металів” : гр. ФТ- 21 – 10 чоловік, гр. ФТ- 22 – 16 чоловік, а на перший курс були прийняті перші абітурієнти у кількості 25 чоловік – гр. ФТ- 23.

Підготовка студентів за фахом “Кріогенна техніка і технології” (до 1989 р. – “Кріогенна техніка”) проходить в ХПИ і на базі Фізико-технічного інституту низьких температур АН України (ФТІНТ). Кафедра технічної кріофізики була організована 31 серпня 1977 року.
У витоків організації кафедри ТКФ стояли академіки АН України: директор ФТІНТ Веркін Б.І., зам.директора Дмитренко І.М., професори: ректор ХПІ Семко М.Ф., проректор Киркач Н.Ф., декан ФТ факультету доцент Сапелкін Н.П. Завідувачем кафедри технічної кріофізики стає провідний співробітник ОКТБ ФТІНТ, фахівець з розрахунків складних кріогенних систем Анатолій Григорович Подольський.pagsm

Через 2 року при ФТІНТ була створена філія кафедри, яку очолив член-кореспондент Академії наук України Дмитренко Ігор Михайлович. Разом з Анатолієм Григоровичем він активно включається в становлення учбового процесу на кафедрі. В цей час закладається фізико-математична підготовка кріогенщиків, що не поступається академічній університетській.
Через декілька років інженери-кріофізики безперервно потекли у відділи і лабораторії ФТІНТу. Інженерна підготовка давала їм перевагу перед випускниками ХДУ. Саме у цьому була велика заслуга проф. Подольського А.Г. Він добре відчував зміни, що відбуваються в економіці останніх років і вчасно коригував учбові плани. Це дозволило, не знижуючи вимог у фундаментальній підготовці, організувати підготовку інженерів в області сучасних низькотемпературних технологій.

Істотний вклад в учбовий процес внесли в різний час академіки Дмитренко І.М., Кулік І.О., член.-кор. Звягін А.І., професора Михальченко Р.С., Галайко В.Г., Есельсон Б.Н., Кириченко Ю.А. і наукові співробітники ФТІНТ Мусієнко Л.Є., Житомирський І.С.

Велика заслуга професора Подольського А.Г. в заснуванні головного наукового напряму кафедри – математичного моделювання нестаціонарних теплофізичних процесів низькотемпературних систем.

Математичні моделі газових машин були використані в організаціях Мікрокріогенмаш ОКТБ ФТІНТ НАНУ, Геліймаш для проектування кріогенних систем, які використовувалися в космічній техніці і ВПК. Розроблені їм з учнями моделі використовувалися для виготовлення систем охолодження магнітної системи Токамак (УФТІ), різних продуктів і тому подібне. Активну участь в цих роботах брали студенти спеціальності.

За минулі роки на кафедрі сформувався кваліфікований колектив викладачів – професори – Луб’яный Л.З., Фалько І.І., Кухаренко В.М., Жунь Г.Г., к.т.н старший викладач – Руденко М.З. Колектив поповнився випускниками спеціальності: старшими викладачами Оверко М.Є. і Юшко С.В.

З 1977 по 2012год підготовлено більше 700 фахівців, з них дипломи з відмінністю отримали 90 чоловік. У ФТІНТ направлено на роботу 90 випускників. У Харкові і області розподілялося від 50 до 90 % випускників: ФТІНТ, ХФТІ, ІПКК, ІРЕ, НДІ з-да “Електротяжмаш”, заводи “Моноліт”, Холодильних машин і т.д. На Україні розподіл складав близько 90 % випуску: м.м. Маріуполь, Мелітополь, Дніпропетровськ, Донецьк, Кривий Ріг, Шостка, Луганськ, Суми, Макіївка і т.д.svm2

З 2004 року по 2008 кафедрою керує Свистунов Володимир Михайлович, професор, доктор фіз-мат. наук, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки.

За роки своєї наукової і педагогічної діяльності В. М.
Свистунів опублікував понад 180 статей у ведучих вітчизняних і міжнародних
журналах. Він має три авторські свідоцтва, оглядові (замовлені) статті в
журналі “Успіхи фізичних наук” і у ряді провідних зарубіжних видань.
Професор В. М. Свистунів (зі своїм учнем к.ф.-м. наук М. А. Белоголовским)
опублікував монографію “Тунельная спектроскопія”(1986 м. Київ
“Наукова думка“);
підготував і опублікував переклад з англійської мови книги Вольфа Е (USA)
“Принципи тунельной спектроскопії” (1990 р., Київ “Наукова думка“).

Під керівництвом професора В. М. Свистунова підготовлені і
захищені диссертации- 15 кандидатів фізико-математичних наук (у тому числі двох
в Японії і Словаччині) і 3 докторів фізико-математичних наук – фахівців в
галузі фізики твердого тіла, низьких температур і високих тисків. Їм була
створена наукова школа, що ефективно працює на основних направленияъ фізики
стану, що конденсує.

Дослідження професора В. М. Свистунова і його співробітників
внесли вагомий внесок до розуміння природи тунельних явищ, надпровідності і
служить ідейною основою практичних розробок в області створення електронних
систем високої чутливості. Його наукові результати принесли широку
популярність вітчизняній науці в цій області, вони є пріоритетними для України.

234З 2008 по 2012 кафедрою керував Луб’яний Леонід Захарович кандидат технічних наук,  професор кафедри. Завдяки проведеним його групою лабораторних досліджень кафедра має великий досвід по розробці магнітометричних приладів, у тому числі з використанням наноструктурованих матеріалів, які знаходять застосування при вивченні структури біологічних і геомагнітних полів, в навігаційних системах, а також чутливих елементах скануючих магнітних мікроскопів при низьких температурах. Разом з вченими кафедри фізики металів і надпровідників розроблені фізичні основи створення високочутливих мультислоїстих магнітомодуляційних сенсорів нового покоління.

123З 2012 року кафедрою керував доктор фіз.-мат. наук професор Сіпатов Олександр Юрійович. За роки своєї наукової і педагогічної діяльності у нашому університеті Сіпатов О.Ю. опублікував понад 130 статей за тематикою «Напівпровідникові наноструктури: синтез, структура, властивості». Наноструктури представляють собою новий клас штучних напівпровідникових матеріалів з керованим спектром носіїв заряду. Цілеспрямовано змінюючи склад та структуру наноматеріалів, можна прогнозовано змінювати їх енергетичну зонну структуру і отримувати унікальні фізичні властивості, недосяжні для звичайних кристалів та плівок.

З 2020 року кафедру очолює доктор фіз.-мат. наук., професор Старіков Вадим Володимирович. Працюючи на кафедрі “Физика металів на напівпровідників” в НТУ ХПІ, у 2018р., захистив докторску дисертацію на тему «Синтез, структура та властивість  біосумісних шарових систем».

 

 

Наші співробітники

Доктор
фізико-математичних наук Сіпатов О.Ю.

Публікації

Посилання на сторінку академії Google
Посилання на сторінку Scopus
Посилання на сторінку Orcid.org

Закінчів ХПІ у 1980, спеціальність “Фізика металів”, доктор фізико-математичних наук, очолював кафедру «Технічна кріофізика».

osetcky 

Доктор фізико-математичних
наук  Осецький О.І.

Закінчів ХПІ в 1970 р. по спеціальності
фізика металів, д.ф.-м. н.;
працював професором кафедри «Технічна кріофізика»,