Довідка до 75-річчя механіко-технологічного факультету НТУ«ХПІ»
(основні досягнення факультету на грудень 2004 року).
Факультет заснований у 1929 році як механіко-металургічний. До складу факультету входять три спеціальні кафедри: ливарного виробництва, обробки металів тиском, металознавства і термічної обробки металів та дві загальні кафедри: нарисної геометрії та охорони навколишнього середовища.За роки незалежності України (1991-2004 рр.) підготовлено: 280 інженерів і магістрів по обробці металів тиском; 340 інженерів і магістрів – ливарників; 390 інженерів і магістрів – матеріалознавців; 50 інженерів – екологів.
Випускники факультету працюють на провідних підприємствах, фірмах і наукових установах Харкова та України. Так, наприклад, зараз (01.12.2004 р.) найбільша кількість випускників працює на Харківському тракторному заводі (82 особи), заводі ім.Малишева (60 осіб) і НПО «Турбоатом» (15 осіб). В навчальному процесі на факультеті задіяно 90 викладачів. Серед них: 14 професорів, в тому числі 7 докторів наук та 43 доценти, кандидати технічних наук. Участь у підготовці фахівців на факультеті беруть також 5 викладачів-сумісників з провідних підприємств та наукових установ Харкова. Всі вони доктори технічних наук. В навчальному процесі на кафедрах факультету задіяно 25 комп’ютерів.
На 01.12.2004 р. на факультеті навчається 520 студентів, із них 72 студенти – контрактники. За останні 5 років конкурс при вступі на факультет складав від 1,8 до 2,5 осіб на одне місце. При цьому кожного року зараховується близько 10 медалістів, а також в середньому 20 контрактників. За цей же час абсолютна успішність студентів зросла від 82% до 93%, якісна успішність – від 46% до 57%.На факультеті навчаються стипендіати Президента України та Верховної Ради України, стипендіати Вчених Рад університету та факультету. В цьому році переможцями Всеукраїнської студентської олімпіади стали два студенти МТ факультету (із 17 осіб по університету в цілому)
За роки незалежності України на факультеті захищено 1 докторська та 31 кандидатська дисертацій. На 01.12.2004р в докторантурі навчаються 2 співробітники факультету: 17 осіб – в аспірантурі.За останні 5 років 1999-2004 рр. обсяг коштів, одержаних кафедрами факультету за господарчими договорами, склав 120 тисяч гривень.За цей же час співробітниками факультету надруковано 1 підручник,3 монографії, 31 навчальний посібник.
Світову славу і авторитет факультету створили його співробітники і випускники. Серед них – І.В. Рижков, бувший проректор ХПІ, єдиний із політехніків за всю історію вузу Лауреат Ленінської премії, Б.А.Носков – бувший завідувач кафедрою ливарного виробництва, Лауреат Державної премії СРСР, М.С. Борушко – бувший проректор ХПІ, Заслужений майстер спорту і Заслужений тренер СРСР з альпінізму, І.І. Кириченко – Заслужений майстер спорту, 2-х разова чемпіонка світу і 30 разова чемпіонка України з велогонок на треку, Л.Д. Гаркава – майстер спорту міжнародного класу, рекордсменка світу з легкої атлетики, учасниця Олімпійських ігор в Мехіко.
В різні роки факультет очолювали декани Є.Є. Шарапін, Д.Л. Тодоско, М.М. Анашенко, О.О. Коломойцев, В.М. Півоваров, В.Ф. Пелих.Основні напрямки розвитку факультету на найближчі роки: вирішення кадрового питання. В 2004-2005 рр. на кафедрах факультету повинен відбутися захист 2-х докторських і 16 кандидатських дисертацій; відкриття нових спеціальностей. Вже в наступному році на 4-х кафедрах факультету планується розпочати підготовку фахівців по 3-м новим спеціальностям: «Композиційні порошкові матеріали покриття», «Комп’ютерно-інтегровані технологічні процеси та виробництва», «Інформаційні технології проектування» за спеціалізацією «Комп’ютерні технології обробки графічної інформації» активізація наукової роботи перш за все шляхом обов’язкової участі кожного викладача в різних формах наукової діяльності.
Н.А. Погрібний, декан механіко-технологічного факультету
Фоторепортаж з святкового вечора, присвяченого 75 річниці Механіко-технологічного факультету, який відбувся у Палаці студентів НТУ “ХПІ” 15 грудня 2004 року
Урочистий святковий вечір, який відбувся у Палаці студентів, відкрив ректор НТУ “ХПІ” проф. Товажнянський Л.Л., підкресливши значну роль механіко-технологічного факультету в історії університету.
Керівники університету та факультету з неприхованою зацікавленністю та задоволенням спостерігали за подальшими подіями, що відбувалися на сцені.
Одним з перших привітав з святом факультет його випускник 1985р., теперішний керівник Департаменту земельних відносин Харківської Міської Ради канд. техн. наук Баронін Б.І.
Рідний факультет привітала з його ювілеєм Кириченко І.І. – випускниця1962р.,Заслужений майстер спорту, 2-х разова чемпіонка світу і 30 разова чемпіонка України з велогонок на треку.
Факультет привітав його випускник 1974р., Голова Райради Московського району м. Харкова Бабенков Е.П.
Почесний диплом найсуворішого викладача на факультеті за наслідками студентського анкетування був вручений завідувачу кафедри вищої математики проф. Геворкяну Ю.Л.
Почесний диплом найелегантнішого викладача факультету студенти віддали доц. кафедри нарисної геометрії та графіки Адашевській І.Ю.
Поряд зі студентами у концерті прийняли участь і співробітники факультету.
Заключне слово на сцені проголосив декан факультету проф. Погрібний М.А., привітавши усіх присутніх зі спільним святом, та запросивши на наступний (80-річний) ювілей механіко-технологічного факультету.