Спеціальність ОМТ

Обробка металів тиском – спеціальність одна з найдревніших, але вона ж і наймолодша. Ця спеціальність з її численними спеціалізаціями – одна з тих, що по праву можна вважати основою технічного прогресу й національної безпеки.

Сьогодні немає такої галузі машинобудування й металообробки, де можна було б обійтися без обробки металів тиском (ОМТ). Це зовсім не дивно. Адже тільки обробкою тиском: гарячим і холодним об’ємним штампуванням, пресуванням, видавлюванням, вальцюванням, листовим штампуванням – можна виготовити найбільш відповідальні важко навантажені деталі автомобілів, тепловозів, вагонів, літаків, тракторів, комбайнів, космічних ракет, озброєння. Без ОМТ сьогодні неможливе виробництво електронних обчислювальних машин, телевізорів, холодильників, годин, фотоапаратів, авторучок, посуду, прикрас, медалей, монет… Завдяки штампуванню вдалося створити такі унікальні літаки як АН-70, АН-140 та багато іншого.

У чому ж секрет такої широкої популярності ОМТ?

По-перше, застосування ОМТ дозволяє значно підвищити якість виробів, їхню міцність та зносостійкість.
 Встановилено, що поршневі пальці, виготовлені холодним видавлюванням, мають в 3..5 разів більшу зносостійкість, ніж пальці, виготовлені обробкою різанням (точінням із прутка).
По-друге, ніякий інший процес не може зрівнятися з ОМТ за продуктивністю та ступенем автоматизації.
Досить сказати, що на сучасних холодновисаджувальних автоматах виготовляють у повністю завершеному виді від 60 до 150 деталей за хвилину (наприклад : прогоничів, мутр, шпильок, заклепок, цвяхів і подібних деталей).
По-третє, ОМТ – найбільш економічний з усіх відомих сучасному виробництву технологічних процесів.
Для деталей, виготовлених холодним об’ємним штампуванням, коефіцієнт використання металу становить 0.90..0.95, а для деталей, що виготовляють гарячим об’ємним штампуванням – 0.65..0.85.
Штампуванням можна зі шматка металу найпростішої форми,  виліпити, як із тіста, деталь самої складної форми. При цьому відходів або зовсім не буде, або вони будуть мінімальні. Однак процеси обробки тиском досить норовливі й примхливі. Щоб приборкати їхній норов та підкорити собі, інженер повинен дуже багато чого знати та вміти. Тому студентам спеціальності 7(8).090206 дають великий обсяг  фундаментальних знань, навчають розробляти математичні моделі процесів, штампів і обладнання, прилучають до роботи на персональних комп’ютерах, дають глибокі професійні знання.

Сьогодні обробка металів тиском переживає нове народження.

На сучасній теоретичній і технічній базі в країні відроджується галузь – ковальсько-штампувальне виробництво. ОМТ сьогодні – це складні математичні моделі, які дозволяють управляти течією металу, розробляти нові високоефективні процеси та оптимізувати їх; це САПР (системи автоматизованого проектування) і АСК (автоматизовані системи керування); це світлі й просторі високоавтоматизовані цехи; це штампувальні та кувальні автоматизовані комплекси, гнучкі модулі із числовим програмним керуванням, роботизовані штампувальні агрегати й комплекси, високопродуктивні автомати та цілі лінії для листового й об’ємного штампування.
Докладніше для абітурієнтів можна прочитати в розділі Абітурієнт