Харківський Технологічний Інститут був заснований в 1885 році.
Професором на кафедру хімії був призначений Ельтеков А.П., однак за станом здоров’я вчений незабаром виходить у відставку і лекції з хімії тимчасово читає заслужений професор Харківського Університету Бекетов Н. Н. Ректором ХТІ Кирпичовим В. Л. також був запрошений для читання лекцій відомий вчений хімік Пономарьов Іван Михайлович (1848-1905). Надалі І.М. Пономарьов став одним із засновників хімії гетероциклів. На початку 1887 року І.М. Пономарьов став завідувати кафедрою хімії ХТІ, читав лекції з неорганічної, органічної і аналітичної хімії, активно обладнав хімічну лабораторію і продовжував дослідні роботи в області азотовмісних гетероциклів.
Юрій Васильович Коршун (1873-1951) працював в ХПІ з 1936 року. Це один з перших хіміків, які зробили спробу систематично викласти курс органічної хімії на основі електронної теорії (Курс органічної хімії, 1930 р). Дореволюційна вища технічна школа не готувала кадри для науки, тому органічна хімія не була профілюючим предметом в ХТІ.
1906 – 1919
Перший завідувач кафедри органічної хімії – професор Осіпов Н. П.
Наукові дослідження: цис-, транс–ізомери фумаровой і малеиновой кислот і в області термохіміі органічних сполук. У 1910 році був написаний підручник «Вступ до вивчення органічної хімії» Проф. Осипов Н.П. читав курси органічної і аналітичної хімії, під його керівництвом на кафедрі проводилися синтези похідних ряду фурану.
1919 – 1954
Доктор хімічних і фармацевтичних наук, заслужений діяч науки, професор Валяшко Н. А.
Науково-дослідна робота кафедри під керівництвом проф. Валяшко Н.А. велася в трьох напрямках: в області фотохімії; спектрографические дослідження органічних сполук в ультрафіолетової області; синтез і аналіз органічних сполук. Досліджено понад 200 похідних бензолу, піразолу, піразолону та інших сполук. Спектрографічний метод дослідження вперше був застосований для дослідження структури органічних сполук і природи фізіологічної активності органічних сполук. За результатами досліджень опубліковано понад 90 наукових робіт. Багато робіт присвячено судовій медицині. Проф. Валяшко Н.А. підготував 11 кандидатів хімічних наук. Учні Н.А. Валяшко згодом очолили кафедри ХДУ і ХХТІ і продовжували його роботи. Наукова школа, створена Н.А. Валяшко, по систематичності і всебічності досліджень УФ-спектрів органічних сполук вважається однією з кращих в світі.
1954 – 1977
Завідувач кафедри, кандидат хімічних наук, доцент Чешко Ф. Ф.
Науково-дослідна робота кафедри в цей період проводилася по темі «Дослідження теорії будови бензольного кільця і міжмолекулярних взаємодій». Дослідження проводилися із застосуванням методів УФ-, ІЧ-спектроскопії, рентгенівської спектроскопії, магніто-оптичної активності, рефрактоскопіі, рН-метрії, полярографії, кондуктометрії, нефелометрії. Розроблено методи розрахунку властивостей бензолу, аценов і поліфенільних сполучень. Результати наукових досліджень опубліковані в 145 статтях, отримано 18 авторських свідоцтв. На основі науково-дослідних робіт захищено 6 кандидатських дисертацій, видано 2 монографії.
Колектив кафедри в 1972 році
1-й ряд (зліва направо): ст.викл. Веселкина В. А .; лаб. Стрібіж Н. Г., ст.лаб. Шевченко О. І., зав.каф. Чешко Ф. Ф., доц. Тесельскій А. П., Гончарова І. А. 2-й ряд: доц. Богунець Н. П., доц. Чайковська В. А., ст. лаб Костюкова Д. А., лаб. Дьяченко Н. А., ст.лаб. Олерова Ф. К.
3-й ряд: ас. Андрєєв Г. К., зав.лаб. Лєпіна К. М., ст.викл. Бочарова В. В., уч.майстер Науменко В. М.
1977- 1992
Завідувач кафедри, доктор хімічних наук, професор Преждо В. В.
У цей час кафедра працювала за двома напрямками:
1) синтез і дослідження властивостей практично важливих речовин
2) міжмолекулярні взаємодії і електричні властивості молекул
У 1979 р створено електрооптична лабораторія, працівники якої працювали над створенням пристроїв і методів для контролю технологічних процесів і неруйнівного контролю поверхонь на основі електрооптичних ефекту Керра. Створені і впроваджені в промисловість аналізатор рідкого хлору (Первомайський хімзавод), електрооптичний прилад для контролю запиленості викидів в повітря (Чимкентский ВО «Азот»), електрооптичний регулятор коливань високих напруг (ХФТІ), елліпсометріческій метод контролю чистоти поверхні (Хотьково, ЦКБ).
З 1992 року професор Преждо В. В. знаходився на педагогічній роботі в Польщі, продовжуючи плідну співпрацю з вченими та викладачами ХПІ, ХДУ, Ухін. У 1997 р Президент Польщі вручив йому Акт про присвоєння титулу «професор хімії», а в 2000 р міністр освіти Польщі призначив проф. Преждо В.В на вищу професорську посаду Польщі. За результатами науково-педагогічної роботи Преждо В. В. опубліковано понад 120 статей, отримано авторські свідоцтва та патенти, видано 2 наукові монографії, екологічний словник, 2 підручника, зроблено понад 100 доповідей на міжнародних конференціях, підготовлено 11 канд. наук.
Колектив кафедри в 1978 році
1-й ряд (зліва направо): Богунець Н.П., Коробова М. Д., Чешко Ф. Ф., Шевченко Т. М., Веселкина В. А., Шевченко О. І., Бочарова В. В.
2-й ряд: Андрєєв Г. К., Гончаров П. Г., Близнюків С. Н., Шкреба І. П., Пустовар Ю. К., Хащина М. В., Бикова А. С., Перш В. В., Лазебник В. С., Стрібіж Н.Г.
1992 – 1997
Завідувач кафедри, кандидат хімічних наук, професор НТУ «ХПІ», Андрєєв Г. К.
У цей період здійснено переклад викладання на модульну основу, впроваджений рейтинг за результатами контролю знань. За результатами науково-дослідницької діяльності (розробка способів емульгування рідких середовищ, розробка і впровадження мастильно-охолоджуючих рідин на водній основі) і науково-методичної опубліковано близько 60 робіт. З них: 13 методичних вказівок, 2 навчальні посібники, 13 тез доповідей, 4 авторських свідоцтва. Результати госпдоговірної роботи впроваджені з економічним ефектом 45 тис. грн.
1997 – 2014
Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор Шустіков В. І.
З 1993р. є членом – кореспондентом Інженерної академії України та Міжнародним експертом UNIDO за новими хімічних технологій. У цьому статусі в 1994 – 1995 рр. працював в Китаї. В.І. Шустіков є членом двох Рад із захисту докторських дисертацій і двох редколегій наукових журналів. На посаді професора кафедри «Технологія палива та вуглецевих матеріалів »працював за сумісництвом з 1988 по 1996г.г. З 1997 р В.І. Шустіков очолює кафедру органічної хімії, яка, отримавши розвиток в 2005 році була перейменована на кафедру з назвою «Органічна хімія, біохімія та мікробіологія». В.І. Шустіков створив наукову школу по технології переробки горючих копалин і хімічних продуктів коксування. Користуючись заслуженим авторитетом серед науковців і колективів, він часто залучається до опонування кандидатських і докторських дисертацій. Під його керівництвом захищені дві докторські і 10 кандидатських дисертацій. В.І. Шустіков – активний учасник ХI, ХII, ХIII Міжнародних Менделєєвських з’їздів з загальної та неорганічної хімії. Він брав участь у багатьох роботах по вдосконаленню існуючих процесів переробки хімічних продуктів коксування. Під його керівництвом розроблено цілий ряд технологічних процесів, які лягли в основу перспективних планів переозброєння коксохімічних виробництв. У 1992 р була опублікована монографія «Хімія і технологія переробки кам’яновугільної смоли». яка досі є настільною книгою науковців, проектувальників і виробничників, які працюють в області переробки кам’яновугільної смоли.
2014 – 2016
Виконуючий обов’язки завідувача кафедри, кандидат хімічних наук доцент Ващенко Е. В.
2016 – до теперішнього часу
Завідувач кафедри, доктор хімічних наук, професор Циганков О. В.
У вересні 2016 року кафедру очолив доктор хімічних наук, фахівець в області гемінальних органічних структур Циганков О. В.
* * *
Кафедра лакофарбових матеріалів і покриттів була організована у 1944 р. в Харківському хіміко–технологічному інституті ім. С. М. Кірова.
професор Юхновський Г. Л.
був її беззмінним керівником до 1966 р.
Багато років науково-дослідна діяльність кафедри була присвячена одержанню нових синтетичних плівкоутворювальних речовин з метою створення високоякісних покриттів і економії або повної заміни рослинних олій.
З метою залучення до викладацької роботи кадрів високої кваліфікації та поглиблення практичної підготовки фахівців у 1988 р. Було відкрито філіал кафедри в Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України. Такі філіали були організовані на Дніпропетровському лакофарбовому заводі, підприємстві «Лакофарбпокриття», м. Харків.
З 1991 р. по 2018 р. кафедру технології полімерних композиційних матеріалів та покриттів очолював д.х.н., проф. А. М. Каратєєв.