Історія кафедри

Історія кафедри парогенераторобудування невід’ємна частина історії Університету.

15 вересня (27 вересня за новим стилем) 1885 р. в 13 годині в актовій залі головного аудиторного корпусу відбулося урочисте відкриття Харківського практичного технологічного інституту ім. імператора Олександра III. На зборах були присутні представники урядових установ та громадських організацій, професора Харківського університету та новоствореного інституту, викладачі та студенти. Початок занять було призначено на 9 год ранку в понеділок 16 (28 -го) вересня.

На урочистому відкритті інституту його перший директор професор Кирпичов Віктор Львович сказав: «Харківському технологічному інституту доведеться ще довго розширюватися і розвиватися, і життя його буде вважатися не десятиліттями, а століттями, число ж випущених інженерів – десятками і сотнями тисяч».

Вибір Харкова для відкриття практичного технологічного інституту, призначенням якого була підготовка інженерних кадрів для розвиваються галузей півдня Росії – Донецького і Криворізького басейнів, багатьох підприємств машинобудівної, гірничої, металургійної, харчової та легкої промисловості, пояснювалося тим, що Харків розвивався як індустріально – промисловий центр.

Спочатку інститут мав 5 будівель: головний (аудиторний) корпус, фізичний корпус, хіміко -технологічний корпус, майстерні та житловий будинок для професорсько – викладацького складу. Проте вже до 25- ти річчю інституту (до 1910 р.) число будівель подвоїлася. Були побудовані інженерний корпус, технічний корпус, «новий корпус».

При відкритті щорічний прийом до інституту був визначений у 125 осіб (у 1885р . Було прийнято 120 чол.). Проте вже в 1897 р. прийом був збільшений до 250 чол., а в 1903р. – до 300 осіб. Затверджений Міністерством «комплект» студентів 1- го семестру в 300 чоловік, замість колишніх 250, грунтувався на «наявних в інституті приміщеннях для креслення і практичних занять».

У 1895 р. загальне число викладачів становило 44 чол., В тому числі: професорів – 11, ад’юнкт – професорів – 6, викладачів – 27. Крім того, було 14 лаборантів і один законовчитель. До 1905 р. число викладачів збільшено до 67 осіб.

Навчальна програма була розрахована на термін навчання 5 років (10 семестрів). Однак, існування так званої предметної системи (складання іспитів з предметів у будь семестри необмежену кількість разів) дозволяло, як скоротити термін навчання, так і збільшити його (максимальний термін перебування в інституті встановлювався 8 роками) .

Інститут мав два відділення – механічне і хімічне. Спеціальних кафедр не було. Підготовка інженерів здійснювалася за спеціальностями широкого профілю. Наприклад, на механічному відділенні була спеціальність прикладної механіки і теорії побудови машин, на якій читалися такі предмети теплотехнічного профілю, як парові котли, парові машини, парові турбіни, двигуни внутрішнього згоряння.

Таким чином, теплотехнічна спеціальність, в тому числі по парових казанів і парових машин, відноситься до найстаріших спеціальностями інституту .

Вперше курс парових котлів почав читати в інституті в 1888р. професор Предтеченський Олексій Іванович.

Предтеченський А.І. (1857-1905). Закінчив у 1879 р. С. Петербурзького технологічного інституту. Був викладачем реального училища, служив в армії. У ХТІ вступив в 1886 на посаду викладача (ад’юнкт – професора) технічного креслення. Деякий час був заступником директора, а з 1902р. – Директором інституту. З 1888р. викладав теорію і пристрій парових котлів. Ним був написаний ряд підручників та навчальних посібників з паровим котлам, які відіграли велику роль у підготовці фахівців в області котлобудування.

 

Їм написані:

  • Короткий курс парових котлів з атласом (виданий в 1889р.)
  • Курс парових котлів з атласами (1895 і 1899р.)
  • Теорії циліндричних судин (1901г.)
  • Конструкції стаціонарних парових котлів російського виготовлення (1903г.)

 

Представляє інтерес сам курс парових котлів, що складався з наступних розділів (1900 – 1905 р.р.):

  • 1. Введення (історичний нарис).
  • 2. Конструкції парових котлів.
  • 3. Опалення парових котлів (топки котлів).
  • 4. Визначення температури топки.
  • 5. Власне парові котли (матеріали, випробування, умови, яким вони повинні задовольняти)
  • 6. Визначення міцних розмірів котлів.
  • 7. Загальна теорія парових котлів.
  • 8. Прилади для перегрітої пари.
  • 9. Підігрівачі води.
  • 10. Дослідження економічності дії парових котлів.
  • 11. Про вибухи парових котлів.
  • 12. Про паропроводи.
  • 13. Димарі.
  • 14. Димові труби.
  • 15. Арматура парових котлів.

Для лабораторної бази курсу парових котлів використовувалася имевшаяся в інституті силова станція, де був встановлений котел Фіцнер-Гампера, обладнаний колосниковими гратами, вентиляторним дуттям і пароперегрівачем Р = 8 кгс/см2, tпп = 250 °С, t пв = 50 °С . Крім того мався невеликий локомобільних котел. Що виробляється пар надходив на горизонтальну парову машину потужністю 35 к.с., пізніше була встановлена вертикальна парова машина потужністю 120 к.с., що дозволило до 1907 електрифікувати інститут.

Практичні заняття для студентів з випробування парових котлів були введені в 1894. Вони пристосовувалися до «потреби майстерень у рушійну силу». З цієї причини практичні заняття з випробування парових котлів і двигунів «досить довго залишали бажати вельми багато чого, так як приміщення котла і машини були тісні, а число двигунів обмежена. Крім того, організація дослідів наукового характеру зустрічалася з деякими серйозними утрудненнями».

Було порушено клопотання про «пристрої при інституті лабораторії для випробування котлів та двигунів, незалежної від наявної при механічних майстерень силовий станції». Проте «огромность необхідних коштів, близько 100 тис. руб., змусила Навчальний Комітет утриматися від рішення цієї справи в позитивному сенсі».

У 1899 р. директором інституту Д.С.Жерновим було порушено клопотання про будівництво нового приміщення для парових котлів, проте в той час ця ідея не була реалізована. Існуючі силові машини призначалися для цілей освітлення. Спочатку були висвітлені тільки «чертежкі» IV і V курсів в новому (креслярському) корпусі. «Але зручності електричного освітлення викликали такий попит на електричну енергію», що було прийнято рішення, як було сказано вище, встановити вертикальну парову машину в 120 к.с., а для «посилення дії котла до нього був прироблений пароперегрівач». Згодом у цьому ж приміщенні було встановлено дизель на 120 к.с., що дозволило електрифікувати інститут.

Потреба промислових підприємств настійно вимагала розширення підготовки фахівців, тобто переходу до політехнічної освіти.

15 вересня 1910 на ювілейному зібранні, присвяченому 25-річчю інституту, директор інституту проф. Л.М.Мухачев сказав: «У цілій серії засідань Вчений Комітет позитивно висловився в тому сенсі, що до існуючих двох відділеннях, механічного і хімічного, необхідно приєднати відділення інженерне, гірниче і електротехнічне та що Політехнікум, поєднуючи в собі наукові сили з усіх найважливіших галузям техніки, є установою особливого авторитету і значення ». І далі: «силою обставин Інститут досяг такого стану, при якому спеціалізація знань і освіти декількох відділень представляються майже неминучими … Остаточний перехід до політехнічному типу не тільки по суті, але і за формою, є за таких умов не більш як питанням часу ».

Після Жовтневої революції та громадянської війни життя в інституті поступово нормалізувалася, У 1920 р. число факультетів в інституті було збільшено до п’яти. Крім тих, що були, механічного та хімічного факультетів були відкриті електротехнічний та сільськогосподарський факультети.

У зв’язку з прийняттям плану ГОЕЛРО в 1920 р. відбувся великий прийом студентів – близько 100 чоловік.

У тому ж році в складі механічного факультету була утворена кафедра теплотехніки, в обсяг роботи якої було включено підготовка фахівців теплотехнічного профілю, в тому числі по парових казанів, а також керівництво курсовим і дипломним проектами.

Президія Всеукраїнського Енергетичного З’їзду. Квітень 1924

 Першим завідувачем кафедри теплотехніки, в період з 1920 по 1930 р. був професор Бураков Георгій Федорович. Він же забезпечував, поряд з професорами П.М.Мухачевим і С.Н.Семіхватовим, підготовку інженерів по парових казанів.

 

Бураков Г.Ф. (1868 – 1931 р.р.). Закінчив Харківський технологічний інститут в 1892 р., механічне відділення. Був викладачем Курського реального училища, працював фабричним інспектором у Херсонській, а потім у Харківській губерніях. Курс парових котлів у ХТІ почав читати (за сумісництвом) з 1901 р. У 1903р. він перейшов на роботу в ХТІ на посаду викладача. У 1908 р. був призначений професором з прикладної механіки і теорії побудови машин.

 Г.Ф.Бураков був широко відомий як фахівець з виготовлення та експлуатації парових котлів та їх допоміжного обладнання. Він був пов’язаний з багатьма машинобудівними заводами, виготовляли парові котли (Миколаївським, Луганським та ін.) Перебував головою Південно – російського суспільства з котлонагляду.

Г.Ф.Бураков був відомий і як педагог. Ним був написаний ряд підручників і посібників, у тому числі «Курс парових котлів з атласом» (1924г.).

Г.Ф.Бураков заснував у Харкові приватне реальне училище і з 1912р. був директором (нині в цьому будинку на пл. Руднєва поміщається Інститут механізації сільського господарства).

У 1923 р. Харківському технологічному інституту було присвоєно ім’я В.І. Леніна.

У 1929 р. Харківський технологічний інститут імені В.І.Леніна був перейменований в Харківський політехнічний інститут імені В.І.Леніна (ХПІ).

У 1930 р. для цілеспрямованої підготовки фахівців ХПІ був розділений на п’ять самостійних інститутів, що виникли з його окремих факультетів:

  • 1. Харківський механіко-машинобудівний інститут (ХММІ).
  • 2. Харківський електротехнічний інститут (ХЕТІ).
  • 3.Харьковскій хіміко-технологічний інститут (ХХТІ).
  • 4. Харківський інженерно-будівельний інститут (ХІСІ).
  • 5. Харківський авіаційний інститут (ХАІ).

Кафедра теплотехніки увійшла до складу ХММІ.

У тому ж 1930 р. зі складу кафедри теплотехніки виділилися як самостійні кафедри парових турбін, двигунів внутрішнього згоряння і паровозобудування.

Підготовка інженерів з паровим котлам продовжувала здійснюватися кафедрою теплотехніки, яка з цього часу носила назву «Кафедра парових котлів і теплотехніки».

У 20-х роках активну участь у підготовці інженерів, а також організації наукових досліджень бере професор Мартинов Сергій Олександрович.

Мартинов С.А. (1875 – 1933). Закінчив Харківський технологічний інститут в 1907 р. за механічним відділенню. Працював механіком на заводі Дітмара в м. Харкові, а з 1911 по 1920 р. у Південно-російській суспільстві з котлонагляду (з 1916р. – Його керуючим). На базі цього товариства в 1920 р. було організовано Теплотехнічне бюро науково-технічного управління ВРНГ УРСР, завідувачем якого був С. А. Мартинов.

У ці ж роки він залучається в ХТІ для читання курсів по теплотехнічних спеціальностей. На самому початку викладацької діяльності С.А.Мартинов організовує в ХТІ теплотехнічний гурток, на базі якого з числа активно працюючих студентів комплектується штат теплосилового бюро, яке в 1929 р. реорганізується з Український науково-дослідний інститут промислової енергетики. Директором цього інституту в 1929-30 р.р. був С.А.Мартинов.

У 1930 р на кафедру парових котлів і теплотехніки був зарахований на посаді доцента за сумісництвом випускник ХТІ Рабинович Оскар Маркович, який зіграв велику роль у становленні та розвитку кафедри парогенераторобудування і підготовці інженерних кадрів для розвиваються галузей теплоенергетики.

У 1938 р. зі складу кафедри «Парових котлів та теплотехніки» виділяється як самостійний структурний підрозділ кафедра котлобудування. Завідувачем нової кафедри призначається доцент Буханцев Гаврило Васильович.

Буханцев Г.В. народився в 1902 р. Закінчив Харківський гірничий інститут. У 1927р. вступив до аспірантури при кафедрі Парових котлів та теплотехніки ХТІ, після закінчення якої працював на кафедрі аж до 1950 р. (з перервою в роки Великої Вітчизняної війни). Завідував кафедрою з 1938 по 1941 р., у повоєнні роки працював доцентом. Буханцев Г.В. був відомим фахівцем у галузі теплоенергетики, енциклопедично освіченою людиною.

В кінці 1941 р. кафедра котлобудування у складі ХММІ була евакуйована в м. Красноуфимск Свердловської області. Тимчасово вона була знову об’єднана з кафедрою теплотехніки. До 1949 р. виконував обов’язки завідувача такої об’єднаної кафедри доцент Фаерштейн Давид Григорович.

Фаерштейн Д.Г. (1901 – 1984). Закінчив ХТІ в 1925 р. Потім працював у теплотехнічних бюро, а потім в інституті Промтеплоенергетікі. У 1936 вступив на кафедру Парових котлів і загальної теплотехніки ХММІ. У ці ж роки він керує науково-дослідними роботами, пов’язаними зі спалюванням низькосортних українських бурого вугілля, за результатами яких захищає кандидатську дисертацію.

КАФЕДРА

1947р. Викладачі та співробітники кафедри котлобудування. Зліва направо: доц. Лотоцький Є.І., доц. Буханцев Г.В., доц. Фаерштейн Д.Г., доц. Галин В.Л., зав.лаб. Горбатко П.А., лаб.Голтихіна П., доц Ткачова А.М.

 

У роки Вітчизняної війни в м. Красноуфімську і в перші повоєнні роки (з 1941 по 1949 р.) виконує обов’язки завідувача кафедри котлобудування, потім до відходу на пенсію в 1976 р. працює доцентом, не пориваючи зв’язку з кафедрою.

У березні 1944 р. інститут повернувся в м. Харків з евакуації. У 1950 р. відбувається реорганізація і укрупнення інституту. Шляхом об’єднання чотирьох інститутів (механіко-машинобудівного – ХММІ, хіміко-технологічного – ХХТІ, електротехнічного – ХЕТІ та інституту цементної промисловості) відновлюється Харківський політехнічний інститут ім В.І.Леніна (ХПІ).

У тому ж 1950 відновлюється спеціальна кафедра котлобудування. Завідувачем цієї кафедри стає повернувся з Москви професор Рабінович Оскар Маркович. На цій посаді він працював до 1972

Галин Володимир Львович (1900 – 1971). У 1924 р. закінчив ХТІ і влаштувався на роботу в проектний інститут тресту Донбас-Енергомонтаж (в післявоєнний період Енергомонтажпроект). Незабаром став начальником цього проектного інституту. Висока кваліфікація, лекторська майстерність і любов до педагогічної роботи залучили його в 1937 р. до роботи на кафедрі на посаді доцента за сумісництвом, а в 1965 р. він повністю переходить працювати на кафедру.

Ткачова Ганна Михайлівна закінчила Одеський політехнічний інститут в 1926 році. Працювала в НДІ Промтеплоенергетікі, а з 1936 р. – на кафедрі Парових котлів та теплотехніки. З 1952 р., к.т.н., доцент. Ганна Михайлівна відрізнялася винятковою працьовитістю і сумлінністю. З великою любов’ю і знанням займалася з молоддю. Висока кваліфікація, бажання допомогти, готовність до роботи – усе це викликало повагу і ставлення до неї.

Босенко Софія Іванівна надійшла на кафедру на посаду лаборанта в 1948 р. Важко переоцінити роль Софії Іванівни протягом 36 років її роботи на кафедрі. Вона все знала: вміла проводити заняття зі студентами, добре знала прилади, брала участь у виконанні цілого ряду науково-дослідних робіт, знала діловодство, завідувала навчальним кабінетом.

Горбатко Павло Андрійович в 1930 р. закінчив ХІІТ, на кафедрі працював з 1936 р. завідувачем лабораторією. Вся трудова життя Павла Андрійовича була пройнята турботами, пов’язаними з поліпшенням якості підготовки фахівців. Принциповість, сумлінність, великий досвід і висока кваліфікація, вміння все зробити своїми руками здобули йому авторитет і велику повагу всіх тих, хто працював разом з ним.

Висоцька Олександра Іванівна – інженер-хімік. На кафедру прийшла в 1950 році. За її безпосередньої участі була створена хімічна навчальна лабораторія з аналізу води і палива. Великий досвід, сумлінне ставлення до роботи, спокійний характер і доброзичливість викликали глибоку повагу до неї, вдячність з боку співробітників кафедри.

Рабинович О.М. (1897-1978). Завідував кафедрою ПГС з 1949 до 1972 р.

Закінчив Харківський технологічний інститут в 1923 р. Працював начальником котельного цеху Донецького содового заводу. У 1927 р. перейшов до інституту Промтеплоенергетікі. У 1930 р. вступив до ХММІ на посаду доцента кафедри теплотехніки. 1934 по 1941 р. – завідував цією кафедрою.

З 1941 по 1949 О. М. Рабіновіч завідував кафедрою теплотехніки Московського механічного інституту. По поверненню до Харкова, з 1949 по 1972 р., протягом 23 років О. М. Рабіновіч завідував кафедрою парогенераторобудування ХПІ. У 1972 році – пішов на пенсію.

О.М.Рабіновіч був висококваліфікованим педагогом, методистом, організатором. Їм було видано користується великою популярністю задачник з технічної термодинаміки, що витримав п’ять видань (у тому числі на китайській мові), навчальний посібник «Котельні агрегати». Під його керівництвом виконано цілий ряд наукових досліджень. О.М.Рабіновіч був нагороджений орденами «Знак пошани», «Трудового Червоного прапора», медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні» та іншими.

1970   Колектив кафедри парогенераторобудування. Зліва направо. 1-й ряд: доц. Петько В.М., доц Фаерштейн Д.Г., проф.Рабіновіч О.М., ст.інж. Світличний В.Д., доц. Галин В.Л., зав. лаб. Горбатко П.А. 2-й ряд: мех. Третьяков В.А., ст. лаб. Коробейник Р.І., ст. лаб. Босенко С.І., доц. Горбатенко В.Я., ст. лаб. Поддашкіна Т.С.З-й ряд: ст.пр. Єременко Р.В., ст. пр. Чаплигін А.Ф., доц. Станкевич ГОЛ., Ст. інж. Коваленко А.І.

 

Петько В.М. (1925-1999). Завідував кафедрою ПГС з 1972 по 1986 р. У 1951 році закінчив з відзнакою ХПІ і був залишений на кафедрі котлобудування для навчальної та наукової роботи. Виконував науково-дослідні роботи на пиловугільних котлах ТЕЦ-3 і ТЕЦ-4 м. Харкова з 1951 по 1964 р. З 1958 р. – кандидат технічних наук, потім з 1961 р. – доцент кафедри. Завідував кафедрою ПГС з 1972 по 1986 р. Керував науковими дослідженнями, проведеними спільно з ОТІ (Москва), ЦКТІ (Ленінград), Литовської ГРЕС (Литва), Бєлгородським енергомашинобудівним заводом (Російська федерація), а також ХФ ЦКБ Енерго, IP маш АН УРСР , заводами Харкова (Авіаційний, ФЕД, та ін.) Основні напрями наукових робіт: розробка та дослідження оптимальних варіантів топочно-горілчаних пристроїв парогенераторів енергоблоків 150, 300 і 800 МВт.

З 1980 по 1985 був Головою комісії Міністерства енергомашинобудування СРСР за якістю продукції. Має близько 60-ти публікацій.

 

Горбатенко В. Я. Завідував кафедрою ПГС з 1986 по 1992 р. У 1953 році закінчив з відзнакою ХПІ і був залишений на кафедрі котлобудування для наукової роботи. Брав активну участь у наукових дослідженнях, проведених кафедрою на Харківських ТЕЦ-3, і ТЕЦ-4, на підприємствах чорної металургії Донбасу. Основні напрями наукових робіт у цей період: вдосконалення методів спалювання антрацитового штибу і систем пилепріготовленія, дослідження процесів корозії та забруднення низькотемпературних поверхонь нагріву котлів.У 1960 р. переведений на викладацьку роботу. У 1968р. захистив кандидатську дисертацію і отримав звання доцента. У 1972 – 1974 р. працював у республіці Кубі в Центрі підготовки викладачів технологічних інститутів. Має 70 наукових публікацій. З 1986 по 1992 р. був членом науково-методичної комісії Держкомітету ВССО СРСР за спеціальністю котло-і реакторостоенія.

Рухлінскій В. В. Завідував кафедрою ПГС з 1992 по 1995 р. У 1968 році закінчив з відзнакою Харківський політехнічний інститут і був залишений на педагогічній роботі. У 1974 р. захистив кандидатську дисертацію. У 1987р. було присвоєно ступінь доктора технічних наук, звання професора. З 1988 – 1994 р.р. був деканом енергомашинобудівного факультету. Академік Академії наук вищої школи України, член інституту інженерів-електриків і електронників ІЕЕЕ.

Розробив методики термогідродінаміческого аналізу працездатності радіальних і осьових підшипників ковзання на основі чисельного рішення неізотермічних завдань просторової течії мастильних рідин і сполученого теплообміну з урахуванням теплопередачі нерухомих і обертових тіл, що обмежують несучі плівки.

Під керівництвом Рухлінского В.В. була розроблена технологія газифікації вугілля в циклах парогазових установок теплових електростанцій на основі використання циркулюючих зважених потоків. Опублікував більше 50 наукових статей. Має чотири винаходи. Підготував трьох кандидатів технічних наук.

Процайло М. Я. (1936 – 1997). Завідував кафедрою ПГС з 1996 по 1997 р. У 1958 р. закінчив Львівський політехнічний інститут. З 1961 по 1992г.г. працював у Всесоюзному теплотехнічному інституті: спочатку в Уральському філії, потім в Сибірському. Протягом 16-ти років очолював Сибірський філія ОТІ. У 1974 захистив кандидатську дисертацію. З 1986р – доктор технічних наук, з 1991р. – Професор. З 1992р. – Заст. генерального директора Харківенерго в Україні. З 1995р. – Заст. директора з науки концерну «Котлопромінвест». Займався процесами горіння твердого палива, системами пилепріготовленія, питаннями екології. За створення серії котлів для спалювання Кансько-Ачинський вугілля відзначений званням Лауреата премії Ради Міністрів Росії.

Їм було опубліковано більше 200 друкованих робіт, отримано більше 70-ти авторських свідоцтв.

З 1997 р. кафедру очолив д.т.н., академік АН ВЗУ, ЄФІМОВ А. В.

У 1976 р. з відзнакою закінчив Харківський політехнічний інститут. Основний напрямок наукових досліджень – оптимізація роботи теплоенергетичного обладнання ТЕС і АЕС.

Єфімов О.В. – Науковий керівник сектору «Теплоенергетика» Академії наук Вищої освіти України відділення «Енергетики та ресурсозбереження»; член експертної ради ВАК України; член експертної ради МОН України з питань науки, а також член 3-х експертних рад при НТУ “ХПІ” по захистах докторських і кандидатських дисертацій Д 64.050.06 за спеціальністю 05.14.01, Д 64.050.07 за спеціальністю 05.13.07 і Д 64.050.11 за спеціальністю 05.14.14.

Єфімов О.В. – Автор 2 монографій, понад 50 наукових статей. Їм видано кілька навчальних посібників для студентів енергетичного та хімічного машинобудування.

 

Наукові дослідження з паровим котлам і парових машин проводилися з перших років утворення інституту. Вони були спрямовані на вдосконалення характеристик цього обладнання.

У 20-х роках проводилася робота з дослідження антрацитів (антрацитового штибу) Донецького басейну як енергетичного палива. Проблема полягала в надзвичайній труднощі кульового спалювання цього палива внаслідок малого виходу летких речовин і незадовільною характеристики коксового залишку. У 1928 р. інженером Буслаєвим була проведена робота з газифікації донецького антрациту в газогенераторної установки ХТІ. Одержуваний газогенераторний газ надходив замість світильного (природного) у газовий двигун потужністю 25 к.с. Робота дала позитивні результати.

У середині 30-х років проводилися дослідження з кульового спалювання антрацитів різних шахт. Керував роботами інженер Буханцев Г.В.. Досліди проводилися на котлі Фіцнер і Гампер, обладнаному простими колосниковими гратами. Були рекомендовані спосіб кульового спалювання антрациту невеликих фракцій, а також зміни в конструкції топки, що сприяють такому спалюванню.

У 30-х роках колектив кафедри включився в роботи з енергетичного використання українських низькосортних бурого вугілля, що володіють підвищеною вологістю, зольністю і дуже низькою теплотою згоряння (1300 ккал/кг). Роботи виконувалися в плані використання низькосортних місцевих палив, наміченому ГОЕРЛО.

Роботи проводилися у двох напрямках: кульового спалювання і факельної (зваженого) спалювання низькосортного бурого вугілля.

Для кульового спалювання спільно з ХФ інституту Теплоенергетики АН УРСР в котельні лабораторії ХММІ була споруджена досвідчена топка з похилою колосникових грат. У результаті досліджень було виявлено, що шарове спалювання цих вугілля не може бути рекомендовано внаслідок низької ефективності горіння.

У 1937 р. на Кіровоградської ГРЕС була пущена в дослідну експлуатацію перша в країні буровугільна топка для виваженого спалювання вугілля з його підсушкою димовими газами по розімкненому циклу. Попередньо і в процесі дослідження було вирішено ряд складних технічних завдань розуміли і сушіння палива, зниження озоленія палива в процесі сушіння та інше. Котлоагрегат з такою топкою знаходився в експлуатації до середини 1941 р., коли місто було тимчасово окупований, а електростанція зруйнована. Досвід застосування розімкнутої схеми підсушування вологих бурого вугілля згодом був використаний ЦКТІ ім. Ползунова (м. Ленінград) при створенні котлів для Олександрійської ГРЕС, а сама ідея розімкнутої системи пилепріготовленія отримала загальне визнання.

У повоєнні роки кафедра брала участь у створенні і освоєнні котлів та іншого обладнання Харківських електростанцій ГРЕС-3 і ГРЕС-4 в період їх відновлення і розширення, а також освоєнні пилоподібного спалювання антрацитового штибу як основного енергетичного палива для харківських електростанцій.

У цей період кафедра брала участь у створенні котлів високого тиску (Р=105 кгс/см2, t=5100 °C, Д=110 т/год) для ГРЕС-3 (основний розробник – проектно-конструкторська організація Донбасенергоремонт), а потім в їх освоєнні і налагоджування. Проведені дослідження з вивчення робочих процесів, а також налагодження автоматичного регулювання забезпечили економічну і надійну роботу котлів харківських електростанцій, сприяли поліпшенню їх конструкції та експлуатації на антрацитового штибу.

В кінці 50-х років за завданням ГРЕС-3 кафедрою була проведена робота з аналізу та скорочення теплових втрат на електростанції та складання її теплової схеми. Впровадження рекомендацій кафедри в співдружності з колективами ХГРЕС-3 і ХГРЕС-4 дозволило отримати в період з 1950 по 1964 роки економію близько 65 тис. тонн умовного палива і понад 10 млн. кВт-год електроенергії.

У 60-х роках після відкриття і розробки Шебелинського газового родовища кафедра включилася у вирішення завдань використання на харківських електростанціях природного газу як енергетичного палива, а також одночасного спалювання природного газу і пилу антрацитового штибу.

Було створено ряд оригінальних газових і пилогазових пальникових пристроїв, встановлених на котлах. Кропіткими натурними дослідженнями було доведено, що спільне спалювання (в одній пальнику) двох таких різнорідних палив як газу та вугільного пилу дає негативний результат, і рекомендовано їх роздільне спалювання. Метод роздільного спалювання був використаний також на потужних котлах Зміївської ГРЕС і отримав загальне визнання.

Великі роботи були проведені з підвищення продуктивності та економічності пилоприготувальних пристроїв з кульовими барабанними млинами при розуміли антрацитового штибу. Було також запропоновано, досліджено і згодом впроваджено на ряді електростанцій країни повторне провіювання повернення грубого пилу, що дозволило збільшити продуктивність млинів. Створені сепаратори оригінальної конструкції, а сама ідея переробки повернення грубого пилу увійшла до «Норми розрахунку пилоприготувальних пристроїв».

Про актуальність поставленої проблеми і відповідність її світовому рівню свідчать також спільні наукові дослідження авторів проекту по його основним завданням з провідними закордонними вченими вищих навчальних закладів і науково-дослідних організацій, зокрема:  Гданьськой політехніки (Польща), Інституту проточних машин ПАН (м. Гданьськ, Польща); ВАТ „Бєленергомаш” (Росія); ОАО «Холдинговая компанія «Энергомаш-строй»»(Росія); Вищої технічної школи м. Бремену (Німеччина); Концерну „Babcock” (м. Леверкузен, Німеччина); “Schumag BREnergy” (м. Аахен, Німеччина); “Witzenmann Polska” (м. Ельблонг, Польща), “Zimmermann and Jansen” (м. Дюрен, Німеччина), “Armatury Group” (м. Бенешов, Чехія) та інших.