Історія кафедри

Кафедра філософії створена 29 квітня 1957 р. у важкий повоєнний час, коли вона не тільки вирішувала своє головне завдання – розвиток інтелекту, удосконалення стилю мислення майбутніх флагманів вітчизняної економіки, а також зміцнювала дух і віру майбутніх фахівців в себе, у свої сили, у здатність подолати, вирішити поставлені часом завдання.

У той час на кафедрі працювало сім осіб: Чорний І.І. – доцент, завідувач кафедри, Кравець Й.Н. – доцент, Корж А.І. – доцент, Добровольський Л.Г. – старший викладач, Железнякова Л.Я. – старший викладач, Лавінський І.С. – завідуючий навчально-методичним кабінетом, Коган С.Б. – старший лаборант.

Кафедра філософії від самого початку була, перш за все, загальною кафедрою у вищому навчальному закладі. Така кафедра завжди є складним організмом, що живе за власними законами, бо в багатьох питаннях є однією з ключових ланок в багатоступеневій системі вищого навчального закладу при вирішенні основних завдань освіти та виховання студентів.

Кожного семестру викладачі кафедри навчають щонайменше півтори тисячі студентів різних спеціальностей, і головними завданнями вивчення ними філософії залишаються навички ставити вірні запитання, вміти сумніватися, вибудовувати чіткі схеми мислення, формулювати невідомі проблеми тощо. Філософія не йде з життя майбутнього спеціаліста після складання ним бакалаврського або магістерського іспиту, бо він фіксує лише факт отримання студентом певного мінімуму знань з дисципліни. Ці знання не втрачаються людиною в наступні роки, вони дають «паростки» у світобаченні, корегуючи, розвиваючи та доповнюючи його. Не випадково багато студентів вже після навчання підтримують зв’язки із кафедрою, зі своїми викладачами: беруть участь у конференціях та семінарах, приходять за допомогою при вирішенні складних питань, діляться своїм життєвим досвідом та досягненнями. Дехто продовжують навчання вже у якості аспіранта чи здобувача, й вони знов приходять до своїх викладачів для поглиблення своїх знань з філософії для подальшої діяльності у науковій сфері.

Кафедра філософії не лише навчає студентів основам філософії. За свою довгу історію викладачі кафедри викладали філософію для студентів, магістрів, аспірантів та здобувачів та читали курси з логіки для студентів усіх спеціальностей. Свого часу кафедра виступила ініціатором викладання узагальнюючого курсу з історії науки і техніки, програму якого розробив доцент Щедрін А.Т. Цей курс було вперше прочитано студентам чотирьох факультетів у 1991-1992 навчальному році. З 1999 р. для студентів усіх спеціальностей заочного відділення викладачі кафедри почали читати навчальні курси з філософії та логіки, а з 2005-2006 навчального року – спецкурс з філософських проблем екології (доцент Годзь Н.Б.). Того ж року доцент Гусєв С.О. розробив навчально-методичні комплекси для реалізації дистанційного навчання студентів з курсів «Філософія» та «Логіка». З 2007 року кафедра філософії почала читати філософію та логіку англійською мовою: доцент Городиська О.М. розробила курс філософії для студентів із поглибленим вивченням англійської мови. Окрім навчання студентів кафедра філософії, виконуючи свої функції загальної кафедри та завдання підготовки спеціалістів вищої категорії, завжди проводила заняття з аспірантами, а пізніше – з магістрами університету. Щорічно магістри прослуховували курс «Спеціальні питання філософії», який згодом змінився на «Філософські проблеми сучасного наукового пізнання». Аспіранти, які складали обов’язковий кандидатський іспит з філософії, протягом року вивчали філософію: слухали лекції та відвідували семінари, готували обов’язкову реферативну роботу. Це дозволяло не лише розширити, зробити більш фундаментальною підготовку аспірантів до іспиту, але й закласти глибоку наукову та методологічну основу для їх майбутньої діяльності у якості вчених. За роки існування кафедра підготувала до складання іспиту більше 7 тисяч аспірантів та здобувачів. Серед них були майбутні керівники підприємств, завідуючі кафедрами, декани факультетів, проректори та ректори вищих навчальних закладів різних країн, видатні вчені та державні діячі.

Багаторічна викладацька робота  зумовила плідну методичну та методологічну роботу кафедри. У 1980-х роках кафедра стала ініціатором вдосконалення методичної роботи в інституті в цілому шляхом створення філософських (методологічних) семінарів, розвитку співробітництва кафедри філософії з іншими спеціальними та природничими кафедрами та за допомогою створення пар співробітництва викладачів-філософів з представниками інших кафедр ХПІ. У 1967 р. в політехнічному інституті створюються методологічні семінари з філософських питань природознавства. Першими такими семінарами керували професор  Кравець Й.Н. та доцент  Юшко А.Ф. На основі цього семінару в ХПІ було проведено конференцію «Діалектика та логіка сучасного наукового пізнання». У 1975 р. кількість подібних семінарів зросла до 16.  Разом із методологічними було організовано також і теоретичні семінари з філософії. Керівництво такими семінарами здійснювали усі викладачі кафедри. У 1967 р. в ХПІ працювало 32 теоретичних семінари, з них 13 – з питань філософії. Професор Єрмоловський М.А. був організатором міжвузівського відділення наукових робітників, викладачів, керівників філософських проблемних та методологічних семінарів при ХПІ. Також він був одним з ініціаторів створення в ХПІ інституту суспільних наук, сформував та очолив міжвузівську наукову групу філософів з розробки методологічних та світоглядних проблем природничих та технічних наук, яка значною мірою вплинула на розвиток харківської школи філософії науки та техніки. Доцент Гриценко В.П. багато років проводив заняття методологічного семінару викладачів кафедр теоретичної механіки та технічної механіки. За ініціативою професора Требіна М.П. було розпочато оновлення програми та навчальних планів у зв’язку із переходом до викладання філософії та логіки за Болонською системою. Зараз кафедра філософії щорічно проводить:  міжнародну науково-практичну конференцію «Філософія в сучасному світі», спрямовану на висвітлення актуальних філософських проблем сучасного суспільства та розвиток філософії науки і техніки, правових та соціокультурних питань української держави, питань духовного та фізичного здоров’я нації;  міжнародний науково-методичний семінар «Людина / світ на роздоріжжі: технології, ресурси, соціальні інституції», спрямований на обговорення можливих траєкторій розвитку сучасного світу під філософським кутом зору. Кафедра постійно оновлює методичне забезпечення навчального процесу й дуже чуттєво реагує на зміни, що відбуваються у світі в цілому та у викладанні філософії зокрема.

Вісник НТУ «ХПІ», тематичний випуск «Філософія» було засновано у 1996 році, а після 1999 р., було зареєстровано у ВАК України та включено до переліку спеціалізованих видань. У Віснику від початку для публікації було запропоновано широке коло проблем: актуальні філософські, методологічні, світоглядні аспекти, тенденції розвитку науки, техніки, антропології, культурології, освіти тощо. Після зміни вимог до збереження статусу спеціалізованого видання, Вісник безпосередньо на кафедрі філософії припинив своє існування, але колектив кафедри активно доєднався до Віснику НТУ «ХПІ», серія «Актуальні проблеми розвитку українського суспільства», який виходить в межах ННІ СГТ. Цю збірку було включено до категорії «Б» з філософії «Переліку наукових фахових видань України». У журналі висвітлюються проблеми розвитку сучасного українського суспільства, зокрема проблеми філософські, соціальні, психологічні, лінгвістичні, а також проблеми розвитку нації, економіко-технічного становлення державної системи та формування громадянського суспільства. Серед членів редколегії Вісника професора кафедри філософії: Владленова І. В., Дольська О. О.,Тарароєв Я. В.

В 1966 році на кафедрі філософії було відкрито аспірантуру, очолювану Кравцем Й.Н. та Чорним І.І. Аспірантура на кафедрі діяла до 1975 року, за цей час було підготовлено 7 кандидатів наук, з яких Єрмоловський М.А. в подальшому очолював кафедру більше 18 років, а Курочкіна М.С. стала першою жінкою-професором на кафедрі. Після появи на кафедрі достатньої кількості докторів філософських наук (4 доктора філософських наук – Тарароєв Я.В., Дольська О.О., Годзь Н.Б., Владленова І.В., які стали науковими керівниками аспірантів) у 2016 р. знову було відкрито аспірантуру за спеціальністю «033-філософія», яка діє по теперішній час. На цьому етапі існування аспірантури на кафедрі філософії було проведено 4 успішні захисти дисертацій на звання доктора філософії за спеціальністю «033-філософія». Усі випускники кафедри плідно працюють за обраною спеціальністю в різних вищих навчальних закладах України і закордоном.

Наукова діяльність кафедри філософії спрямована на проведення наукових досліджень, участь викладачів кафедри у вітчизняних і зарубіжних наукових конференціях та семінарах, підготовку вчених вищої кваліфікації, залучення до науково-дослідної діяльності студентів університету, підготовку монографій. Викладачі кафедри філософії постійно займаються розробкою певної науково-дослідної теми, яка затверджується державним органом.

Особливе місце займає наявність двосторонніх договорів із Литовським університетом спорту (Литва), Університетом Вітаутаса Великого (Литва), Колегіумом Маріямполе (Литва), які передбачають можливість міжнародного стажування, а також обмін аспірантами. Зокрема з 1 квітня 2024 р. наказом НТУ «ХПІ» № 619 СТ від 26.03.2024 аспірантам кафедри було призначено другого наукового керівника – доктора соціальних наук, професора, головного наукового співробітника Трансдисциплінарного інституту соціальних і гуманітарних досліджень Вітаутаса Каволіса при Університеті Вітаутаса Великого (Литва) Йоліту Ввейнхардт, що є підставою подальшого плідного співробітництва.

Кафедра і в наш складний час спрямована на людину, її проблеми і надії, формує духовну стійкість, відкритість світу, позитивне мислення, спрагу пізнання. Стратегічний напрям кафедри – дослідження філософських проблем, науки, техніки, освіти.

Зараз на кафедрі працюють 10 викладачів, серед них 4 доктора філософських наук, 2 професора.