Міжнародна діяльність

Міжнародна діяльність

Міжнародний досвід сприяє зростанню передових досліджень в галузі фізико-математичних наук, а також проведенню досліджень на найвищих міжнародних стандартах. Така діяльність дає унікальну можливість працювати з досвідченими науковцями з різних інститутів та є вагомою підставою для подальшого співробітництва.

У 2012 році за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії, норвезьким фондом міжнародного співробітництва в галузі вищої освіти (SІU) в рамках програми «Євразія» був затверджений трирічний Проект CPEA-2012/10021 під назвою «Норвезько-українське співробітництво», спрямоване на сталий розвиток освітнього процесу при дослідженні навколоземного космічного простору, у реалізації якого взяли участь вчені та викладачі НТУ «ХПІ» та університету Тромсьо.

10 грудня 2013 року відбувся візит до НТУ «ХПІ» координатора співробітництва з Росією та країнами СНД Університету Тромсьо (Норвегія) Тетяни Савінової. На зустрічі та переговорах були присутні ректор НТУ «ХПІ» професор Товажнянський Л. Л., проректор з науково-педагогічної роботи, що відповідає за міжнародну співпрацю, професор Кравець В. О., директор Інституту іоносфери НТУ «ХПІ», професор Домнін І. Ф. та начальник відділу міжнародних зв’язків Гончаров А. А.

У ході переговорів, що відбулися з представником Університету Тромсьо, були підведені підсумки попередньої співпраці і намічені плани на майбутнє. Зокрема, досягнуто домовленості про обмін делегаціями вчених університетів. Університет Тромсьо планує прийняти в 2014 році на магістерську програму двох випускників кафедри радіоелектроніки НТУ «ХПІ». Крім того, в 2014 році норвезький університет готовий прийняти на наукові стажування та навчання наших наукових співробітників, аспірантів і студентів, в першу чергу за програмою МОН України.

Планується встановити співпрацю між бібліотеками університетів. Обидві сторони висловили підтримку у співпраці Університету Тромсьо і НТУ «ХПІ» і мають намір розвивати і розширювати її надалі.

Конференція «Актуальні проблеми автоматики та приладобудування»

7–8 грудня 2017 року в НТУ «ХПІ» на факультеті «Автоматика та приладобудування» відбулася I Міжнародна науково-технічна конференція «Актуальні проблеми автоматики та приладобудування».

Обмін досвідом з Європою

Аспірант кафедри «Радіоелектроніка» Артем Резниченко був запрошений на семінар (квітень 2018р.), присвячений впливу космічної погоди на функціонування Глобальної навігаційної супутникової системи (ГНСС) на низьких широтах.

Цей семінар є десятим в серії заходів, що проводяться з 2009 року Міжнародним центром теоретичної фізики (МЦТФ) в партнерстві з Інститутом наукових досліджень (ISR) Бостонського коледжу. МЦТФ розташований у місті Трієст (Італія).

Детальніше за посиланням: http://indico.ictp.it/event/8306/overview

Грант на навчання молодих вчених за програмою SCOSTEP

У жовтні-листопаді 2018 року, асистент кафедри «Радіоелектроніка» Катерина Аксьонова на конкурсній основі отримала грант на навчання молодих вчених за програмою SCOSTEP (Scientific Committee on Solar Terrestrial Physics) Visiting Scholar.

Програма націлена на вивчення та використання технік і навичок в області сонячно-земної фізики. Була складена заявка з детальним планом взаємовигідного співробітництва на базі лабораторії Institute for Space-Earth Environmental Research – ISEE (м. Нагоя, Японія). Результатом стала плідна робота, заснована на консультаціях із вченими світового рівня, а також придбання нового досвіду для подальших досліджень.

Міжнародні наукові семінари з космічної погоди та іоносферного прогнозування (Трієст, Італія)

У травні 2019 року аспіранти кафедри «Радіоелектроніка» Марина Шульга і Артем Резниченко брали участь у міжнародних наукових семінарах з космічної погоди та іоносферного прогнозування для роботи глобальної супутникової системи навігації (GNSS).

Семінари проводилися у місті Трієст (Італія) на базі Міжнародного Центру Теоретичної фізики (ICTP) в партнерстві з Міжнародним комітетом по GNSS (ICG), Управління ООН з питань космічного простору (UNOOSA), Інститутом наукових досліджень (ISR) Бостонського коледжу, Науковим комітетом з сонячно-земної фізики (SCOSTEP), Національним управлінням з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA), Європейського космічного агентства (ESA).

За цей час молоді вчені розширили теоретичні знання в області сонячної фізики та методах прогнозування поведінки космічної погоди, ознайомилися з новими дослідженнями сонячно-земних зв’язків та впливу факторів космічної погоди (геомагнітних збурень і сплесків потужного радіовипромінювання Сонця) на супутникові системи, мережі зв’язку та енергопостачання. Також аспіранти кафедри прослухали лекції відомих вчених в області космічної фізики та прийняли участь в обговоренні результатів досліджень з іншими учасниками семінарів.

Міжнародний практичний семінар «International Reference Ionosphere 2019 Workshop»

Аспіранти кафедри «Радіоелектроніка» інженерно-фізичного інституту Марина Шульга та Катерина Аксьонова на конкурсній основі отримали грант на участь у «International Reference Ionosphere 2019 Workshop)», що відбувався у місті Нікосія (Кіпр) з 2 по 13 вересня 2019 року на базі Frederick University.

Метою даного тренінгу було навчити студентів та молодих дослідників основам іоносферного моніторингу та моделювання, а також ознайомити з онлайн-базами іоносферних наземних та космічних даних.

Протягом першого тижня молоді вчені слухали лекції видатних вчених, що висвітлювали питання, пов’язані з обладнанням та аналізом даних, що використовуються для моніторингу іоносфери, а також приймали участь у групових проектах, щоб отримати практичні навички роботи в обробці даних супутникових спостережень та наземних станцій дослідження іоносфери.

На другому тижні відбувся черговий Міжнародний практичний семінар, який надав учасникам можливість ознайомитися з останніми розробками моделі іоносфери International Reference Ionosphere (IRI), прослухати доповіді досвідчених вчених в області космічної фізики, а також представити результати роботи групових проектів. Також, на даному семінарі Мариною Шульгою було представлено доповідь на тему: «Propositions on improvement of the topside ion composition model in IRI for low solar activity conditions» («Пропозиції щодо вдосконалення моделі іонного складу верхньої іоносфери в IRI для умов низької сонячної активності»).

Міжнародний практичний семінар «Workshop on NeQuick Ionospheric Electron Density Model: Latest Developments and New Implementations»

Асистент кафедри «Радіоелектроніка» інженерно-фізичного інституту Катерина Аксьонова на конкурсній основі отримала грант на участь у конференції «Workshop on NeQuick Ionospheric Electron Density Model: Latest Developments and New Implementations», що відбувалася на базі Міжнародного центру теоретичної фізики імені Абдуса Салама (Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics, ICTP) з 8 по 11 жовтня 2019 року у місті Трієст (Італія).

Протягом конференції була представлена велика кількість робіт, пов’язаних з глобальними та регіональними варіаціями електронної концентрації для різних широтних та довготних напрямків. Аксьонова Катерина представила доповідь на тему «Incoherent scatter radar observations of ionospheric electron density disturbances over mid-latitude European region».