Актуальними науковими напрямами кафедри охорони праці та навколишнього середовища є:
– теоретичні основи безпеки життєдіяльності;
– екологічна безпека;
– техногенна безпека;
– охорона праці;
– охорона навколишнього середовища;
– цивільний захист.
Кафедра має тісний зв’язок і активно співпрацює з різними підприємствами, серед яких ТОВ “Семкор” в м. Баришівка (Україна), “Запоріжсталь”, ТОВ “Наргус”, АТ “Декорус”, ВАТ “Сумський НВО ім . М.В. Фрунзе “, Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень. Кафедрою укладено комплексний договір з Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних досліджень України в Харківській області та Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут». Договір націлений на використання системного наукового підходу до вирішення існуючих складних виробничих проблем з охороною праці, атестацією робочих місць, навчанням і підбором відповідних кадрів на виробництвах, наукових досліджень та розробці нових приладів і заходів щодо захисту працюючих. Термін дії договору 10 років.
Организація наукових конференцій
Починаючи з 2001 року, щороку наша кафедра організовує та проводить міжнародну науково-методичну конференцію “Безпека людини в сучасних умовах”.
![]() |
![]() |
Щороку НТУ “ХПІ” проходить міжнародну науково-практичну конференцію “Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я”. У рамках цієї конференції наша кафедра організовує роботу секції “Нові технології захисту навколишнього середовища та утилізації відходів”.
Студентські олімпіади
Кафедра активно проводить І етап предметних олімпіад, за рефератами і особистим завданням, які готують студенти з курсів “БЖД”, “Основи охорони праці”, “Цивільний захист” та “Екологія”.
Переможці І туру беруть участь у ІІ турі Всеукраїнської студентської олімпіаді з напрямку “Безпека життя і діяльності людини”.
2005-2007 р. місцем проведення був НТУ “ХПІ”, а організатором кафедра “Охорона праці та навколишнього середовища”.
19-28 вересня 2008 р. в НТУ “ХПІ” на базі нашої кафедри була вперше проведена І Міжнародна студентська олімпіада з навчальної дисципліни “Безпека життєдіяльності” де брали участь студенти з 8 вищих навчальних закладів з 4 країн (України, Словаччини, Польщі та Росії).
З 2009 року студенти приймають участь у олімпіаді за напрямом “Безпека життя і діяльності людини” на виїзді.
ІІ Міжнародна студентська олімпіада з навчальної дисципліни “Безпека життєдіяльності” проводилася кафедрою “Охорона праці та навколишнього середовища” з 21 по 25 листопада 2011 р. у Словаччині. Брали участь студенти з 11 країн світу (Україна, Росія, Словаччина, Німеччина, Польща, Чехія, США, Індія, Єгипет, Франція, Сирія). За результатами олімпіади IV місце посіла Євсєєва Юлія Вікторівна, студентка групи МТ-47, НТУ “ХПІ”. У загальнокомандному змаганні I місце посіла команда України.
Крім звичайних студентських олімпіада, кафедра проводить і міжнародну інтернет-олімпіаду з навчальної дисципліни “Безпека життєдіяльності”. У ІІІ-й Міжнародній студентській інтернет-олімпіаді брали учасники з України, США, Росії, Ірану.
В 2014 році Інтернет-олімпіада проводилась спільно з Казахстанським державним університетом, де приймали участь студенти Казахстану, України, Турції та ін.
У 2008 р. був укладений міжнародний договір про співпрацю і партнерство між НТУ “ХПІ” та Академією збройних сил Словаччини, м. Ліптовській Мікулаш, про обміні викладачами, студентами, спільну науково-методичну роботу та проведення студентських олімпіад.
Участь у виставках, конкурсах, нагороди
Макети “Мобільна мийка автомобілів з регенерацією та автономним запасом вод” і “Пересувна станція регенерації технологічних розчинів і масел металообробних верстатів” брали активну участь у різних Міжнародних виставках і ярмарках (2006-2010 р.) за результатами яких автори розробок нагороджені.
Технології, розроблені кафедрою
Технологія та обладнання очищення вод містять хром та інші іони металів
Технології та обладнання очищення, регенерації і деструкції мастильно-охолоджуючих рідин (МОР)
Мобільна мийка легкових автомобілів з регенерацією води і автономним джерелом електроживлення
Технології та обладнання очищення і регенерації миючих розчинів (МР)
Tехнології та обладнання очищення нафтовмісних вод від домішок
Технологія та обладнання з утилізації металовмісних відходів, процесів шліфування поверхні металевих виробів
Розробка показника екологічної безпеки промислового підприємства