Сторiнка пам’яти Едуарда Георгiйовича Братути

Е.Г.БратутаБіографіяКнигиПублiкацiїФотоПресаАудiо- та Вiдео
Братута Э.Г.

Едуард Георгійович Братута

26.09.1931 – 7.11.2014

Шановнi друзi!
Сторiнку присвячено пам’яти
чудової людини, вченого і поета
Едуарда Георгійовича Братути.

Просимо усіх, що зберігають добру пам’ять про Е.Г.Братуту,
надсилати свої спогади про нього, фотографії та інші матеріали для розміщення на сайті
на адресу електронної пошти kafedra.TTET@gmail.com .
Заздалегідь вдячні.

Братута Э.Г.

Доктор технічних наук (1987), професор (1989), дійсний член Інженерної академії України (з 1990 р.) і академії наук Вищої школи України за напрямком «Енергетика» (з 1994 р.).

Після закінчення в 1949 році середньої школи №131 м. Харкова поступив на спеціальність «Турбінобудування» в Харківський механіко-машинобудівний інститут, який в 1954 р. закінчив з відзнакою і був залишений для роботи на кафедрі Загальної теплотехніки Харківського політехнічного інституту.

З перших років своєї трудової діяльності Едуард Георгійович починає плідну співпрацю з Харківським турбінним заводом ім. С.М.Кірова, а пізніше – з Ленінградським металевим заводом. У ті роки становлення атомної енергетики він був одним з перших фахівців, що експериментально і теоретично досліджували течії двофазних середовищ у проточних частинах вологопарових турбін АЕС. На основі результатів цих досліджень в 1966 р. Е.Г.Братута захистив кандидатську дисертацію «Витратні характеристики напрямних профілів решіток при витіканні вологої пари».

Вже в той час Едуард Георгійович заклав основи наукового напрямку «Математичне і фізичне моделювання процесів гідродинаміки і тепломасообміну з дисперсними газорідинними потоками», а в рамках якого активно і плідно працював багато років.

Спектр науково-технічних задач, що вирішувалися проф. Е.Г. Братутою, був надзвичайно широкий. Продовжуючи досліджувати проблеми гідродинаміки і тепло-масообміну в газорідинних потоках, він займався створенням високоефективних решіток турбінних профілів, розробкою принципово нових камер зрошення центральних кондиціонерів (що увійшли згодом до стандарт Ради економічної взаємодопомоги), створенням і впровадженням ежекційних пристроїв для очищення мартенівських газів.

Групою дослідників під керівництвом Едуарда Георгійовича був створений цілий ряд нових засобів діагностики двофазних потоків, захищених патентами й авторськими свідоцтвами. Так, широку популярність в країні і за її межами отримав так званий «лічильно-імпульсний» метод вимірювання розмірів крапель, пристрої для визначення вектора швидкості крапель в тривимірному полідисперсному їх потоці, пристрій для вимірювання локальних витрат крапельного середовища, метод визначення коефіцієнтів теплообміну при краплинному охолодженні високотемпературних поверхонь, універсальний стенд для дослідження розпилювальних пристроїв та інші діагностичні засоби. Виконаний комплекс досліджень дозволив Едуарду Георгійовичу в 1986 році успішно захистити докторську дисертацію «Діагностика, розрахунок та інтенсифікація процесів з дисперсними газорідинними потоками в об’єктах енергетики, металургії та захисту навколишнього середовища».

Широко відомими стали роботи, присвячені дослідженню бризкальних басейнів АЕС, призначених для аварійного охолодження атомних реакторів. Крім пропозицій щодо інтенсифікації процесів тепломасообміну у зазначених басейнах, вперше на основі математичного моделювання із залученням великого обсягу інформації, отриманої експериментально, була вирішена задача про винесення краплинної вологи з басейну в разі її радіоактивного зараження.

Спільно з вченими Всесоюзного електротехнічного науково-дослідного інституту ім. Б.Є. Вєдєнєєва (м. Ленінград) групою під керівництвом Е.Г.Братути були запропоновані нові рішення, що дозволили інтенсифікувати охолодження води в бризкальних градирнях ТЕС і АЕС. Досвід цих робіт був пізніше використаний при плідній співпраці з фірмою «БРОТЕП-ЕКО» (м.Бровари, Київська обл.) при створенні параметричного ряду бризкальних градирень, що обслуговують технологічні процеси в хімічній, легкій та харчовій промисловості.

Оригінальні результати були отримані на серії робіт, присвячених різного роду технологічним процесам. Так, стосовно охолодження прокату та прокатного обладнання на основі експериментально-теоретичних робіт була запропонована високоефективна спринклерна система охолодження з оптимізованою зрошувальної системою, що забезпечує заданий стан виробів при мінімальній витраті охолоджуючої води.

Для харчової промисловості була вперше запропонована оригінальна система форсуночного охолодження ковбасних виробів і камера аеродинамічного нагріву, в якій вперше в одному блоці виконувалися всі стадії термічної обробки виробів з мінімальними витратою енергії і зменшенням маси готової продукції.

Крім того проф. Е.Г. Братутою був введений ряд нових підходів щодо розрахунку та продовження ресурсу роботи холодильного і теплонасосного обладнання, а також установок піролізного типу для енергетичної утилізації органічних відходів промислового виробництва та сільського господарства.

Під керівництвом Е.Г. Братути захищено 3 докторських і 25 кандидатських дисертації.

Як науковий керівник проф. Е.Г. Братута очолював виконання більш 15 науково-дослідних робіт фундаментального і прикладного характеру за постановами МОН України, а також госдоговорних робіт.

Широкопрофільні наукові дослідження Е.Г.Батути з’явилися фундаментом для його лекторської майстерності. Протягом багатьох років він був одним з кращих викладачів вузу, читаючи курси «Технічна термодинаміка», «Кондиціонування повітря», «Діагностика теплофізичних процесів і апаратів».

Професор Е.Г.Братута виконував великий обсяг суспільно-наукової роботи. Він був членом секції наукової ради Департаменту наукової діяльності та ліцензування за напрямком «Енергетика та енергозбереження» при Міністерстві освіти і науки України, членом експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт Міністерстві освіти і науки України з електротехніки, енергетики, електроніки та радіотехніки, заступником голови спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій в НТУ “ХПІ” та членом трьох спеціалізованих вчених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій, членом редакційно-видавничого ради НТУ «ХПІ», членом редколегії 5 науково-технічних видань, що увійшли до переліку ВАК України, в тому числі «Інтегровані технології та енергозбереження», «Вісник НТУ «ХПІ», «Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит».

Починаючи з 1995 р., Е.Г.Братута брав активну участь у процесі гуманізації інженерної освіти, будучи членом Президії Національного центру гуманізації інженерної освіти при НТУ «ХПІ», співробітником Інституту природознавства, техніки і людини. У 2000 році вийшла в світ його перша книга, що поклала початок подальшої серії, підготовленої відповідно до програми гуманізації інженерної освіти України. Це була «Поезія термодинаміки», в якій автору вдалося об’єднати строгість наукових положень одного з основних розділів фізики з поетичною формою викладу матеріалу. Вона була рекомендована Міністерством освіти і науки України як науково-популярного видання. Натхненний успіхом цього видання, що став широко відомим в Україні, в ближньому і далекому зарубіжжі, Е.Г. Братута видав ще 4 книги з грифом Міністерства освіти і науки України: «Великие изобретения в сонетах от колеса до Интернета» (2001), «Чтобы великим не было забвения, в их честь все единицы измерения» (2005), «Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда» в 3–х частях, Часть 1. Жизнь (2003), Часть 2. Сила (2005).

Ще однією складовою багатогранної освітньої та просвітницької діяльності професора Е.Г. Братути стали його роботи, в яких він говорив про Віру як про найфундаментальніший фактор у вихованні духовності та моральності людини.

Проф. Братута Е.Г. є автором і співавтором понад 350 наукових і навчально-методичних праць, серед яких 5 наукових монографій, 1 тлумачний словник екологічних термінів, 1 підручник у співавторстві, 4 навчальних посібники, 8 методичних посібників, 8 авторських свідоцтв, 6 патентів України та 2 патенти Російської Федерації. Авторське свідоцтво «Форсунка з сітковою насадкою» було відзначено срібною медаллю ВДНГ СРСР.

Нагороди: Знак «Відмінник освіти України» (2006), звання Лауреата нагороди Ярослава Мудрого Академії освіти і науки України.

tnu
Мацевитый Ю.М., Братута Э.Г., Харлампиди Д.Х., Тарасова В.А.
Системно-структурный анализ парокомпрессорных термотрансформаторов – Харьков, 2014. – 269 с.

Анотація. В монографії розглянуті питання застосування методів системного аналізу і сучасних методів прикладної термодинаміки, а також побудови на їх основі комплексної методології для діагностики ефективності парокомпрессрних термотрансформаторів. Запропоновано нові підходи до проведення термодинамічного та термоекономічного аналізів циклів з ​​урахуванням структурно-топологічних особливостей обладнання термотрансформаторів. Монографія розрахована на інженерних та наукових працівників, становить інтерес для аспірантів, студентів енергетичних спеціальностей.


bratuta_pavlenko
Е.Г.Братута, А.М.Павленко, А.В.Кошлак, О.В.Круглякова
Пористі теплоізоляційні матеріали. 
Монографія.
– Х.: ТОВ «ЕДЕНА», 2010. – 107 с.

Анотація. У монографії наведено результати досліджень теплофізичних властивостей і методів виробництва пористих теплоізоляційних матеріалів, що використовуються в різних технологіях теплоенергетики, машинобудування, переробної, харчової та хімічної промисловості. Представлені теоретичні основи процесів спучування матеріалів при термообробці.
Монографія призначена для наукових, інженерно-технічних працівників, а також може бути корисна для аспірантів і студентів теплотехнічних спеціальностей вузів.


диагностика капельных потоков
Братута Э.Г.
Диагностика капельных потоков при внешних воздействиях
. – Х.: Вища школа. Изд-во при Харьк. ун-те, 1987. – 144 с.

Анотація. У монографії розглянуті нові методи визначення дисперсного складу розпилювальної рідини та основних характеристик крапельних потоків. Запропоновано узагальнену функцію розподілу крапель за розмірами. Дано рекомендації щодо підвищення точності розрахунку кінематичних характеристик дисперсного середовища. Показана реалізація нових методів інтенсифікації процесів тепло- і масообміну в промислових об’єктах енергетики, кондиціонування повітря та захисту навколишнього середовища.
Для викладачів, наукових та інженерно-технічних працівників.


td_new
Братута Э.Г.
Поэзия термодинамики: научно-популярное издание: 2-е изд., перераб. и доп. – Харьков, 2010. – 292 с. (1-е вид. рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)

Анотація. У популярній поетичній формі автор знайомить читачів з історією термодинаміки, її основними законами, що відбивають фундаментальні властивості реального світу, обговорює термодинамічні цикли енергетичних установок, проблеми екології, таємниці походження життя і роль термодинаміки в теорії інформації та оцінці краси музики, поезії та прози.
Для школярів старших класів, студентів, аспірантів і викладачів вищих технічних навчальних закладів.


izobrt
Братута Э.Г.
Великие изобретения в сонетах от колеса до Интернета. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – 186 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)

Анотація. Шлях, пройдений людством з глибокої давнини й до наших днів, автор представив у популярній поетичній формі як історію великих винаходів, що визначили найбільш значні зміни в житті суспільства.


voda1
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 1. Жизнь. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. – 240 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)

Анотація. У незвичайній для науково-популярних видань поетичній формі автор розповідає про природну воду, її фізичні й хімічні властивості. Обговорюються таємниці виникнення води та її форми в літосфері і біосфері. Представлені фундаментальні закони та поняття гідромеханіки. Обговорюється проблема зв’язку води і здоров’я. Небезперечний характер деяких положень надає книзі гостроту і підштовхує до роздумів.


voda2
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 2. Сила. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 233 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)

Анотація. Друга книга науково-популярної поетичної трилогії про воду. У ємкій назві “Сила” вмістився простір знань – від ролі води в розвитку земної цивілізації до її значущості як джерела енергії, сосуду скарбів, хранительки інформації та незмінною помічниці в найрізноманітніших сучасних технологіях.


voda3
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 3. Беда. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2011. – 194 с.

Анотація. Третя книга науково-популярної поетичної трилогії про воду і бідах, які людина відчуває як при надлишку цього природного дива, так і в пору, коли воно хоча б на час покидає нас. Повені та посухи, снігові лавини та зсуви, техногенні катастрофи та аварії кораблів, психолого-біологічна інтерпретація сліз і внутрішньоклітинної води дано у поетичному баченні автора, що певною мірою пом’якшує сприйняття цих сюжетів.


izm
Братута Э.Г.
Чтобы великим не было забвения, в их честь все единицы измерения. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 124 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)

Анотація. У популярній поетичній формі автор знайомить читача практично з усіма фізичними одиницями виміру і великими вченими, іменами яких названі ці одиниці. Попутно коротко розповідається про основні фундаментальні закони природи, які було відкрито протягом останніх чотирьохсот років.


Молитвою себя творит молящий
Братута Э.Г.
Молитвою себя творит молящий. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. – 112 с.

Анотація. Поетична збірка пронизана бажанням автора залучити Почуття, Думки і Надії людей до Бога як джерела морального формування, творчого осяяння і душевного спокою. Вірші про гармонійне єднання цих станів нашого Духа і Розуму, творення себе молитвою до Бога, вірші про нашу відповідальність перед Майбутнім – звернені до всіх читачів, незалежно від їх віку та професії.


Я внемлю чуду бытияБратута Э.Г.
Я внемлю чуду бытия. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2012. – 304 с.

Анотація. У восьми розділах книги відображений практично весь емоційно-подієвий і філософський спектр взаємин автора з природою й людьми, наукою і мистецтвом – в минулому, сьогоденні і очікуваному майбутньому.


И в храме праздник, и в душе
Братута Э.Г.
И в храме праздник, и в душе. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2012. – 144 с.

Анотація.
Поетична збірка пронизана бажанням автора залучити почуття, думки і надії людей до релігії як частини загальнолюдської культури – джерелу морального формування, творчого осяяння і душевного спокою. Як сказано на першій сторінці книги, вона присвячена всім, які вірують й до віри йдуть.



Братута Э.Г.
Разбудите талант: поэма. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2009. – 16 с.

Анотація. У брошурі представлено доповідь у віршованій формі, яку було зроблено професором Е.Г. Братутою на пленарному засіданні Міжнародної науково-практичної конференції “Фундаментальна освіта и формування гуманітарно-технічної еліти” 7 жовтня 2009 р.


kn_kaf
Братута Э.Г., Левченко Б.А.
К 115-й годовщине Национального технического университета “ХПИ” и 50-летию кафедры теплотехники. Очерк истории. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001.- 100 с.


Толковый словарь экологических терминов: учеб. пособие / Г.А. Ткач, Э.Г. Братута, Л.Н. Ивин, Г.А. Гринберг, Д.Н. Дрожжина, М.Г. Зинченко, А.А. Змерада, И.В. Хитрова, В.А.Черепанова, В.П. Шапорев; ХПИ. – К.: ИСИО, 1993. – 256 с.


vremeni_strem_polet
И времени стремительный полет…: сборник стихотворений к 125-летию НТУ “ХПИ” / А.Г.Романовский, С.К.Шелковый, В.А. Левин, Э.Г. Братута и др. / Под ред. С.К.Шелкового. – Х.: НТУ “ХПИ”, 2010. – 246 с.

Анотація. У збірнику опублікована поезія викладачів і співробітників НТУ “ХПІ”.


beg_kond
Братута Е.Г., Ганжа А.М., Круглякова О.В., Чубарова В.В.
Кондиціонування та вентиляція повітря.. – Текст лекцій.  – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 128 с.

Анотація.
У тексті лекцій систематизовані матеріали, що включають елементи термодинаміки вологого повітря, основи тепловологісного балансу приміщень, основні способи забезпечення штучного клімату в житлових і виробничих приміщеннях, а також термодинамічні та схемні рішення процесів кондиціонування. Даються основи теорії та інженерних рішень стосовно до природної і штучної вентиляції будівель.
Призначений для студентів теплоенергетичних спеціальностей.


Тепло- и массообменные аппараты и установки промышленных предприятий.
Учебное пособие по курсовому проектированию и самостоятельной работе студентов по специальности “Теплоэнергетика” / Б.А. Левченко, Р.Г. Акмен, Э.Г. Братута и др.; под ред. Б.А.Левченко. – Харьков: ХДПУ, 2000, 2002.
Levchenko_tmau2 Levchenko_tmau1


ustoich_razvitie
Устойчивое развитие: теория, методология, практика: учебник / Л.Г.Мельник, Л.Хенс, Э.Г. Братута и др. / Под ред. проф. Л.Г. Мельника. – Сумы: Университетская книга, 2009. – 1216 с. (Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів; лист № 1.4/18-Г-1124 від 20.05.08).

Анотація. У підручнику, що підготовлений вченими та викладачами 19 країн, розглядаються теоретичні та практичні питання формування сталого розвитку. Розкриваються змістовні основи й різні форми подачі матеріалу для забезпечення дисциплін зі сталого розвитку.


soz_ek_potenz Социально-экономический потенциал устойчивого развития Украины: учебник / Л.Г.Мельник, Л.Хенс, Э.Г. Братута и др. / Под ред. Л.Г. Мельника и Л. Хенса (Бельгия). – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2007. – 1120 с.
(Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів; лист № 14/18-Г-418 від 22.02.07).

Анотація. У підручнику, який підготовлений вченими 15 країн, розглядається інструментарій (теоретичні положення та методи практичної реалізації), який може бути мобілізований для створення реальних передумов сталого розвитку. Підручник побудований так, щоб ввести читача в коло проблем управління процесами забезпечення стабільності і змінюваності компонентів триєдиної системної сутності “людина – біосфера – економіка”.
Для викладачів і студентів усіх спеціальностей. Книга також може використовуватися науковцями, фахівцями підприємств і установ, учасниками неурядових організацій.

 Патенти та авторські свідоцтва

Патенти та авторські свідоцтва

Пат. 1637574 РФ. АТОМНАЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯ / Э.Г.Братута, Я.Л. Кранцфельц, В.М.Воробьев, М.П.Омельченко (РФ). – опубл. 2001, Бюл. № 3.

Пат. 27864 України, МПК6 F23G5/00, 7/05. ПРИСТРІЙ ДЛЯ ЗНЕШКОДЖУВАННЯ МАСТИЛЬНО-ОХОЛОДЖУВАЛЬНИХ РІДИН / Е.Г. Братута, А.М. Павленко, І.С. Довгополов (Україна). – № 94063045; заявл. 20.06.94; опубл. 6.10.2000, Бюл. № 5.

Пат. 16980 А Україна, А 23 В 4/004. ПРИСТРІЙ ДЛЯ ТЕРМІЧНОЇ ОБРОБКИ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ / Е.Г. Братута, Г.А. Вінокуров, В.М. Воробйов, А.О. Інжиянц (Україна). – № 95010217; Заявл. 12.01.95; Опубл. 29.08.97, Бюл. № 4.

Пат. 9573 А України, МПК G01N25/62. ПСИХРОМЕТР / Э.Г. Братута, Г.А. Вінокуров, В.М. Воробйов, А.О. Інжиянц, О.В. Круглякова, Т.А. Інжиянц (Україна). – № 1300366; заявл. 25.10.95; опубл. 30.09.96, Бюл. № 3.

Пат. 9524 A України, МПК C02F11/04. БІОЕНЕРГОКОМПЛЕКС / Г.А.Ткач, Е.Г. Братута, М.Г. Зінченко, І.В. Семененко, Д.Н. Дрожина, Є.Д. Роговий (Україна). – № 94076362; заявл. 25.07.94; опубл. 30.09.96, Бюл. № 3.

Пат. 9574 А, України МПК А23В4/052. ФРИКЦІЙНИЙ ДИМОГЕНЕРАТОР / Е.Г. Братута, Г.А. Вінокуров, В.М. Воробйов, А.О. Інжиянц, О.М. Кириленко, Т.А.Інжиянц (Україна). – № 95104685; заявл. 25.10.95; опубл. 20.09.96, Бюл. № 3.

Пат. 2034742, РФ, МПК В64В1/50, Н02N6/00. СОЛНЕЧНАЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯ И СПОСОБ ЕЕ ЭКСПЛУАТАЦИИ / Э.Г. Братута, В.Л. Бродский, А.С. Симоненко (РФ). – №4872145/23; заявл. 03.07.90; опубл. 10.05.95, Бюл. №13.

Пат. 7987 А, Україна, МПК А23В4/04, А23В4/005. ПРИСТРІЙ ДЛЯ ТЕРМІЧНОЇ ОБРОБКИ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ / Е.Г. Братута, Г.А. Вінокуров, В.М. Воробйов, А.О. Інжиянц (Україна). – № 94086696; заявл. 07.08.94; опубл. 26.12.95, Бюл. № 4.

А.с. № 1733059 СССР, МКИ5 В01D47/10. ЭЖЕКЦИОННАЯ ТРУБА ВЕНТУРИ / И.В.Капусник, Ю.Л.Коваленко, Г.М.Каноненко, Э.Г.Братута (СССР). – № 4839711/26; заявл. 25.04.90; опубл. 15.05.92, Бюл. № 18.

А.с. 1494883 А1  СССР, МКИ4 А01G9/24, A01K61/00. ТЕПЛИЦА / Э.Г.Братута, В.Л.Бродский, А.С.Симоненко (СССР). – № 4287550/31-13; заявл. 21.07.87; опубл. 23.07.89, Бюл. № 27.

А.с. 1198368 СССР, МКИ F 28 F 3/04. ТЕПЛООБМЕННЫЙ ЭЛЕМЕНТ / Б.В. Анипко, И.Л. Иванов, Э.Г.Братута, О.Б.Анипко, В.В.Медведев, А.А.Павлов (СССР). – № 3700477/24-06; заявл. 10.02.84; опубл. 15.12.85, Бюл. № 46.

А.с. 1071891 СССР, МКИ F 24 F 11/00. СПОСОБ РЕГУЛИРОВАНИЯ ОТНОСИТЕЛЬНОЙ ВЛАЖНОСТИ ВОЗДУХА В ПОМЕЩЕНИИ / З.М.Крастошевский, И.И.Зингерман, А.С.Евтушенко, В.В.Романенко, Е.Л.Моргулис, Э.Г. Братута (СССР). – № 3365682/29-06; заявл. 16.12.81; опубл. 07.02.84, Бюл. № 5.

А.с. 792028 СССР, МКИ3 F24F3/14. КАМЕРА ОРОШЕНИЯ КОНДИЦИОНЕРА / Э.Г. Братута, Г.С.Куликов, А.Р.Переселков, Б.И.Бялый, И.В.Соин, И.Ф.Юхно (СССР). – № 2758649/29-06; заявл. 26.04.79; опубл. 30.12.80, Бюл. № 48.

А.с. 512406 СССР, МКИ2 G01N15/00. УСТРОЙСТВО ДЛЯ ОПРЕДЕЛЕНИЯ НАПРАВЛЕНИЯ ДВИЖЕНИЯ КАПЕЛЬ ЭЛЕКТРОПРОВОДНОЙ ЖИДКОСТИ В ТРЕХМЕРНОМ ПОТОКЕ / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин (СССР). – № 2042900/26-25; заявл. 05.07.74; опубл. 30.04.76, Бюл. № 16.

А.с. 466431 СССР, МКИ G01N 15/02. УСТРОЙСТВО ДЛЯ ИЗМЕРЕНИЯ РАЗМЕРОВ КАПЕЛЬ ЭЛЕКТРОПРОВОДИМОЙ ЖИДКОСТИ В ДИСПЕРСНОМ ПОТОКЕ / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков (СССР). – № 1758295/23-26; заявл. 10.03.72; опубл. 05.04.75, Бюл. № 13.

А.с. 434305 СССР, МКИ G01P 5/18, G01P 3/64, G01P 3/04. УСТРОЙСТВО ДЛЯ ИЗМЕРЕНИЯ СКОРОСТИ ПОТОКА ЧАСТИЦ / Э.Г. Братута, С.П. Шатилов (СССР). – № 1838311/18-10; заявл. 13.10.72; опубл. 30.06.74, Бюл. № 24.

 Статті

Різне

К методике параметрической диагностики кондиционера кабины машиниста локомотива / Э.Г. Братута, Н.С. Никитчук, Д.А. Гарева, В.Б. Сетюков // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2014. – № 6. – С. 22-28.

Производство топливных эмульсий / Э.Г. Братута, А.В. Сизоненко // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2014. – № 4. – С. 125-130.

Особенности теплопроводности пористого материала / Э.Г. Братута, А.В. Кошлак // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2014. – № 4. – С. 116-119.

Термогазодинамика двухфазных потоков как научное направление в эволюции ядерной энергетики / Э.Г. Братута, О.В. Круглякова // Вісник НТУ «ХПІ»: Історія науки і техніки. – 2011. – № 1. – С. 20-27.

К решению задач нестационарной теплопроводности / Э.Г. Братута, А.М.Павленко, А.В. Кошлак // Вісник НТУ «ХПІ». Енергетичні та теплотехнічні процеси та устаткування. – 2007. – № 2. – С.104-114.

Энергетические аспекты теплоэксергетического метода описания физико-технологических систем. Часть 2 / Э.Г. Братута, В.Т.Тучин, И.С. Долгополов, У.Н. Тучина // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2005. – № 1.

Энергетические аспекты тепло-эксергетического метода описания физико-технологических систем. Часть 1 / Э.Г. Братута, В.Т. Тучин, И.С. Долгополов, У.Н. Тучина // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2004. – № 4.

Тополого-эксергетический подход к оценке энергозатрат в физико-технологических системах / Э.Г. Братута, И.С.Долгополов, В.Т.Тучин // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2003. – № 4.

Методика оценки режима централизованного отопления жилых помещений / Э.Г. Братута, Д.Х. Харлампиди, О.В. Круглякова // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-технич. сб. Вып. 60. – К.: Техника, 2004. – C. 161-165.

Влияние температуры охлаждающей воды на эффективность холодильной установки / Э.Г. Братута, И.В. Смородская // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2000. – № 2. – С.3-6.

Термообработка мясных изделий в камере аэродинамического нагрева / Э.Г. Братута, В.М.Воробьев // Вестник ХГПУ: Технологии в машиностроении, Вып.104. – 2000.

Совместное влияние ориентации поверхности и внешних вибровоздействий на теплообмен при развитом пузырьковом кипении / Э.Г. Братута, Нгуен дык Тоан // Вестник ХГПУ, Вып.16. – 1998. – С. 90-92.

Расчет экранной изоляции / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Р.Г. Акмен // Известия вузов. Энергетика. – 1986. – № 7. – С.66-69.

Термозонд для исследования нестационарного процесса теплообмена при испарительном охлаждении / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Н.А. Тарасенко // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 32. – Харьков: Вища школа, 1981. – С. 91-95.

К определению степени черноты некоторых тел / Э.Г. Братута, Авад Махмуд, А.А. Шевелев // Известия вузов. Энергетика. – 1969. – № 6.


Разделение многокомпонентных жидких сред в вихревом поле / Э.Г. Братута, А.М. Павленко, А.В. Кошлак // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2006. – №3. – С. 42-46.

Вихревое разделение многокомпонентных жидкостей / Э.Г. Братута, А.М.Павленко, А.В. Кошлак // XIV Міжнародна науково-практична конференція, Харків, 18-19 травня 2006.

Термическое разделение эмульсий в вихревых аппаратах / Э.Г. Братута, А.М Павленко, И.Э. Усатая // Вестник НТУ «ХПИ»: Колесные и гусеничные машины специального назначения. – 2003. – № 28.

Термическое разделение эмульсий / Э.Г. Братута, А.Н. Павленко // Вестник международного славянского университета. Серия «Технические науки». Т. IV. – 2002. – № 7.


Математическая модель поверхности инкрустации нагрева выпарных аппаратов / Э.Г. Братута, В.С. Фокин // Інтегровані технології та енергозбереження. – 1999. – № 1.

Оптимiзацiя процесу випарювання в багатокорпусних випарних установках (БВУ) / Э.Г. Братута, В.С. Фокин // Науковi записки Академiї наук вищої школи України. Вип.1. – К.: Хрещатик, 1998. – С. 314-322.


Синтез мехатронного гидроагрегата, подверженного переменной нагрузке  / Э.Г. Братута, З.Я. Лурье, И.М.Федоренко // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. – 2010. – № 1/6 (43). – С. 23-26.

Гидравлические нагрузки, действующие на лопатки направляющего аппарата радиально-осевой гидротурбины типа РО115 при потере привода одной из них / В.Д. Жиленко, Б.К. Вапник, Э.Г. Братута, И.Д. Кузьмин // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2004. – №11. – С. 75-80.

Характерные особенности структуры потока в проточных частях лопастных гидромашин низкой быстроходности / Э.Г. Братута, О.В. Потетенко, З.Я. Лурье // Вестник НТУ «ХПИ»: Технологии в машиностроении. Вып. 129. Ч. 1. – 2001. – С. 37-41.

Компьютерное исследование неравномерности работы радиально-поршневого гидромотора многократного действия / Э.Г. Братута, З.Я. Лурье, И.Г. Ляшенко, О.В. Потетенко // Вестник ХГПУ: Технологии в машиностроении. Вып.124. – 2000.

Підвищення ефективності холодильних і теплонасосних установок

Современные методы термоэкономического анализа и диагностики холодильных машин и тепловых насосов / Э. Г. Братута, Д.Х. Харлампиди, А.В. Шерстюк, Е.Л. Сниховский // Вісник НТУ «ХПІ». Енергетичні та теплотехнічні процеси й устаткування. – 2014. – № 13 (1056). – С. 46-54.

Термоэкономический подход к диагностике холодильных машин и тепловых насосов / Э.Г.Братута, Д.Х. Харлампиди, А.В. Шерстюк, В.А. Тарасова // Холодильная техника и технология. – 2013. – № 5. – С. 41 – 47.

Оценка процедуры ретрофита хладагента в холодильных машинах и тепловых насосах на основе термодинамического анализа / Э.Г. Братута, А.В. Шерстюк, Д.Х. Харлампиди // Вестник Казанского технологического университета. – 2013. – Т.16. – № 9. – С. 97 – 100.

Расчет характеристик реверсивного кондиционера-теплового насоса при переводе его на альтернативные хладагенты / Д.Х. Харлампиди, Э.Г. Братута, А.В. Шерстюк // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2012. – №3. – С. 78-83.

Эколого-энергетические аспекты перевода действующих холодильных машин и тепловых насосов на современные хладагенты / Д.Х.Харлампиди, Э.Г. Братута, В.Г.Шерстюк, Е.Г.Крупова // Вестник НТУ «ХПИ». Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2012. – № 7. – С. 129-134.

Термодинамический анализ сверхкритических циклов холодильных машин и тепловых насосов / Д.Х. Харлампиди, А.В. Шерстюк, Э.Г. Братута // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2011. – №8. – С. 43-48.

Оптимальные условия реализации сверхкритических холодильных машин и тепловых насосов / Э.Г. Братута, Д.Х.Харлампиди, А.В. Шерстюк // Технические газы. – 2011. – № 6. – С. 9-14.

Термодинамическое тестирование сверхкритических циклов холодильных машин и тепловых насосов / А.В. Шерстюк, Д.Х. Харлампиди, Э.Г. Братута // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2011. – №3. – С. 68-72.

Обобщенные зависимости для анализа сверхкритических циклов холодильных машин и тепловых насосов / Э.Г. Братута, Ю.М. Мацевитый, Д.Х. Харлампиди // Проблемы машиностроения. – 2011. – Т 14. – № 1. – С. 13-23.

Зависимость экономичности холодильных машин и тепловых насосов от эффективности регенератора / А.В. Шерстюк, Э.Г. Братута // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2010. – №4. – С. 8-11.

Модернизация аммиачной холодильной машины с целью повышения экономичности и продления ресурса эксплуатации / Э. Г. Братута, А. В. Шерстюк // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2010. – № 2. – С. 10-14.

Влияние состава неаэзотропной смеси хладагентов на энергетическую эффективность теплонасосной установки / Э.Г. Братута, Д.Х. Харлампиди, В.Г. Шерстюк // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. – 2009. – №6(42).

Обобщенные зависимости для анализа эффективности циклов парокомпрессионных холодильных машин и теплонасосных установок / Э.Г. Братута, Д.Х.Харлампиди, В.Г.Шерстюк // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2009. – №4. – С.10-18.

Влияние эффективности регенератора на энергетические показатели холодильных машин и тепловых насосов / Э.Г.Братута, Д.Х.Харлампиди // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2009. – №10(68). – С. 26-30.

Теплонасосная система комплексного теплохладоснабжения автономного объекта / Э.Г. Братута, Д.Х.Харлампиди, Е.В. Ачкасова // Вісник НТУ «ХПІ». Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – Х.: НТУ «ХПІ». – 2008. – № 6. – С.163-172.

Влияние гидравлических сопротивлений на энергетическую эффективность цикла холодильной машины в зависимости от сложности ее технологической схемы / Э.Г. Братута, В.Г.Шерстюк, Д.Х.Харлампиди // Труды Одесского политехнического университета. – 2007. – Вып.1(27). – С. 98-104.

Анализ влияния сопротивления соединительных трубопроводов холодильной машины на ее эффективность / Э.Г. Братута, В.Г.Шерстюк, Д.Х.Харлампиди // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2007. – №1. – С.16-24.

Влияние неизобарности процессов конденсации и испарения на энергетические показатели холодильных машин и тепловых насосов / Э.Г. Братута, В.Г.Шерстюк, Д.Х. Харлампиди // Восточно-европейский журнал передовых технологий. – 2006. – 3/3(21). – С.91-93.

Влияние температуры охлаждающей воды на теплоэнергетические характеристики при компремировании газов в холодильной техники / Э.Г. Братута, В.Г. Шерстюк // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2006. – №2. – 84-88.

Уточненная методика расчета режимов работы ТНУ на базе технических характеристик основного оборудования / Э.Г. Братута, Н.Б. Чиркин, В.Г. Шерстюк // Вестник НТУ «ХПИ». Вып. 29: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – Х.: НТУ «ХПИ», 2005. – С. 9-14.

Основные аспекты комплексного подхода к расширению применения аммиака в холодильной промышленности / Э.Г. Братута, В.Г. Шерстюк // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2004. – №4. – C.67-70.

Піролізні установки
Модель трехкомпонентного энергетического потенциала древесины при ее термическом разложении в теплогенераторе пиролизного типа  / А.Р. Семеней, Э.Г. Братута, О.В. Круглякова // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2013. – № 11 (117). – C. 42-47.

Диагностика водогрейного агрегата пиролизного типа / Э.Г.Братута, А.Р.Семеней // Праці Таврійского державного агротехнічного університету. – 2013, вып. 13. – Т.4. – C. 3–10.

Оценка эффективности использования пиролизного теплогенератора в схемах тепло- и электроснабжения / Э.Г. Братута, А.Р. Семеней // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2011. – №5 (87). – С. 23-28.

Модель термогидравлических процессов в теплогенераторе пиролизного типа / А.Р. Семеней, А.И. Тарасов, Э.Г. Братута // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2011. – №3. – С. 44-47.

Методика оценки эффективности теплогенератора пиролизного типа в нестационарном режиме эксплуатации  / Э.Г. Братута, А.Р. Семеней // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2010. – №4. – С.19-22.

Перспективы использования топочных агрегатов пиролизного типа  / Э.Г. Братута, А.Р. Семеней // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2010. – №4(74). – С. 8-13.

Підвищення ефективності розрахункових методів дослідження теплообмінних апаратів
Анализ эффективности теплонасосной системы утилизации теплоты от компрессорной установки с учетом взаимного влияния эксплуатационных характеристик оборудования / А.Н. Ганжа, Э.Г. Братута, О.В. Круглякова, В.Н. Подкопай, В.В. Чубарова // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2013. – № 5. – С. 14-18.

Аналіз роботи повітряно-теплових завіс з урахуванням ефективності калориферної установки / Е.Г. Братута, А.М. Ганжа, Н.А. Марченко // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2010. – № 3. – С. 102-107.

Многопараметрическая оптимизация воздухоохладителей компрессорных установок / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А. Марченко // Технические газы. – 2009. – № 3. – С. 30-34.

Уточненная методика определения тепловой производительности систем отопления с учетом неравномерности распределения параметров / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А.Марченко // Iнтегрованi технологiї та енергозбереження. – 2009. – № 2. – С. 66-70.

Повышление эфективности теплообменных аппаратов газотурбинных установок на базе системного анализа и многопараметрической оптимизации / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А. Марченко // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2009. – № 3. – С.128-133.

Уточненная методика определения тепловой производительности калориферов в системах вентиляции, кондиционирования и воздушного отопления / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А. Марченко // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2008. – № 4(50). – С. 8-14.

Удосконалена методика розрахунку температурних характеристик теплообмiнних апаратiв з перехрестним плином та їх систем – енергетика (економiка, технологiї, екологiя) / Е.Г. Братута, А.М. Ганжа // Нац. техн. ун-т України «КПI», 2008. – С. 61-65.

Аналiз ефективностi калориферного пiдiгрiву повiтря в системах опалення, вентиляцii та кондицiонування / Е.Г. Братута, А.М. Ганжа, Н.А. Марченко // Проблеми економiї енергiї: Зб. праць 5-ї мiжнар. наук.-практ. конф., Львiв, 2008. – С. 274-278.

Оптимальный расход основного конденсата через встроенные пароохладители в подогревателях низкого давления турбоустановок мощностью 300 МВт / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А. Марченко // Труды Одесского политехнического университета. Вып 1(29). – 2008. – С. 120-124.

Оптимизация характеристик встроенных пароохладителей в подогревателях низкого давления турбоустановок ТЭС и ТЭЦ / Э.Г. Братута, А.Н. Ганжа, Н.А. Марченко // Вісник НТУ «ХПІ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование, Х.: НТУ «ХПІ». – 2008. – № 6. – С. 83-87.

Эффективность пароводяных теплообменников регенеративной схемы турбоблока мощностью 300 МВт / Э.Г. Братута, А.Н.Ганжа, Е.П.Слесар // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.55. – К.: Техника, 2004.

Эксплуатационные характеристики параметрического ряда осушителей сжатого воздуха типа “ОСВ” / Э.Г. Братута, Г.А.Змиевской // Механіка та машинобудування. – 2003. – № 1.

Расчетная оценка эффективности различных схемных решений при рекуперативной осушке воздуха / Э.Г. Братута, Г.А.Змиевской // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2002. – № 2. – С.
85-89.

Влияние размера кольцевого зазора на эффективность осушки сжатого воздуха в трубчатом концевом охладителе / Э.Г. Братута, Г.А.Змиевской // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2001. – № 2.

Підвищення ефективності елементів центральних кондиціонерів

К экспериментальному определению эффективности пластинчатых каплеуловителей теплообменников контактного типа / Э.Г. Братута, С.В. Боровок, О.В. Круглякова // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2012. – №3. – С. 16-20.

Математическая модель течения двухфазного потока в каплеуловителях контактных аппаратов / Э.Г. Братута, С.В. Боровок // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2009. – № 3. – С. 156-162.

Пропорционально-модульный метод расчета контактных аппаратов форсуночного типа  / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В.Круглякова, В.В. Чубарова // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2009. – №6 (64). – С. 29-35.

Определение технических данных для расчета каплеотделителей контактных тепло-массообменных аппаратов / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, С.В. Боровок // Коммунальное хозяйство городов: Научно-технич. сб. Вып. 60. – К.: Техника, 2007, вып.76, С. 221-226.

Теплообмен и гидродинамика в каплеотделителях контактных аппаратов / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, С.В. Боровок, О.В. Круглякова // Тез.докл. на V Международной конференции «Проблемы промышленной теплотехники», Киев, 22-26 мая 2007. – С. 32-33.

Зависимость эффективности контактного аппарата форсуночного типа от топологии распылителей / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, В.В. Чубарова  // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2007. – №4. – С. 75-81.

Моделирование течения потока газа в сепараторе из перфорированных пластин / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, С.В. Боровок // Восточно-европейский журнал передовых технологий. – 2006. – 4/3(22). – С. 43-46.

Сепарация полидисперсной влаги в каплеотделителях контактных теплообменных аппаратов / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен , С.В. Боровок // XIV Міжнародна науково-практична конференція, Харків, 18-19 травня 2006.

Состояние и перспективы развития расчетной базы камер орошения центральных кондиционеров / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова, В.В. Чубарова // Вісник НТУ «ХПІ». Вып. 28. Енергетичні та теплотехнічні процеси й устаткування. – Х.: НТУ «ХПІ». – 2005. – С. 41-46.

Расчет контактного форсуночного воздухоохладителя при известной поверхности тепло- и массообмена / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, В.В. Чубарова  //  Інтегровані технології та енергозбереження. –  2005. – № 4. – С. 80-88.

Использование САД/САЕ систем для расчета распределения стартовых скоростей жидкости на выходе из форсунки / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, С.В. Боровок // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2005. – №6. – С.177-180.

Влияние неравномерности распределения дискретной фазы на тепломассообмен в дисперсном потоке / Э.Г. Братута, А.Н.Ганжа, С.В. Боровок // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – 2004. – №11. – С. 37-42.

Анализ процессов тепло-массообмена и гидродинамики в камере орошения центрального кондиционера воздуха / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова, В.В. Чубарова // Вестник ХГПУ: Технологии в машиностроении. Вып.124. –  2000.- С. 3-7.

Моделирование процессов тепло-массопереноса в орошаемых насадках регулярной структуры   / Э.Г. Братута, Б.И. Бялый, И.Б. Рябова, А.И. Федюшкин // Известия вузов. Энергетика. – 1993. – № 7-8.

Mathematical modeling The heat and mass transfer processes in packagedair  numidifier / Э.Г. Братута, Б.И Бялый, И.Б.Рябова, С.А. Федоскин // 10th international TERMO Conference 18-20 June, 1997, Budapest, Hungary.

Дослідження тепломасообміну в конденсаторі контактного типу

Контактная конденсация пара из отработавшей в ГТУ парогазовой смеси / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В.Круглякова, В.В. Чубарова, С.В. Боровок // Вестник НТУ «ХПИ»: №11. Энергетические и теплотехнические процессы и оборудование. – Х.: НТУ «ХПИ», 2004. С. 31-36.

Взаимосвязанное влияние определяющих факторов на интенсивность контактной конденсации пара / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В.Круглякова // Вестник НТУ «ХПИ»: Энергетические и теплотехнические процессы и установки. – Х.: НТУ «ХПИ», 2003. – С. 3-8.

Обзор методов учета эффекта коагуляции и дробления капель диспергированной жидкости / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2002. – № 1. – С. 44-58.

Влияние внутренней циркуляции в капле на тепловосприятие капельной среды в конденсаторе смешивающего типа / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен , О.В.Круглякова // Інтегровані технології та енергозбереження. – 2001. – № 3. – С. 18-21.

Трансформация функции распределения капель по размерам при взаимодействии с сеточной насадкой / Э.Г. Братута, О.В. Круглякова // Проблемы машиностроения. – 2000. – № 1-2. С. 52-58.

Mathematical Model of Steam Condensation in a Contact Type Apparatus / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова // Engineering Simulation. – 2000. – vol 17.

Математическая модель конденсации пара в аппарате контактного типа / Э.Г.Братута, Т.И. Ярошенко, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова // Электронное моделирование. Т. 21. – 1999. – № 4. – С. 28-34.

Выбор краевых условий теплообмена при математическом моделировании процессов конденсации пара / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова // Інтегровані технології та енергозбереження. – 1999. – № 1. – С. 31-37.

Полидисперсная модель тепло-и массообмена в конденсаторах смешивающего типа / Э.Г.Братута, О.В. Круглякова, Р.Г.Акмен, Т.И. Ярошенко // Промышленная теплотехника. – 1998. – № 3. – С. 26-29.

Влияние дисперсно-кинематических характеристик капельной среды на интенсивность теплообмена при контактной конденсации пара / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В. Круглякова, Т.И. Ярошенко // Вестник ХГПУ: Вып. 13: Сб. науч. трудов. – Х., 1998. – С. 41-44.

The influence of interaction surface structure and irrigation sсheme on heat and mass transfer in direct contact condenser / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, О.В. Круглякова, Р.Г. Акмен // 10th International TERMO Conference, 18-20 June, 1997, Budapest, Hungary. – PP. 327-330.

Зависимость интенсивности тепломассообмена в конденсаторе смешивающего типа от взаимного направления движения сред / Э.Г. Братута, Р.Г. Акмен, О.В.Круглякова // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: Материалы междунар. науч.-техн. конф. 12-14 мая 1997 г., – В 5 частях. – Ч. 2. – Харьков, Мишкольц, 1997. – С. 16-18.

Математическое моделирование и вычислительный эксперимент для исследования процессов тепломассообмена и гидродинамики в конденсаторах смешивающего типа / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, В.И. Муравьев // Известия Российской академии наук. Энергетика. – 1994. – № 3. – С. 79-85.

Інтенсифікація процесів тепломасообміну в бризкальних градирнях та бризкальних басейнах

Визначення ефективності градирні бризкального типу з урахуванням поверхні крапель розпиленної води  / Е.Г. Братута, О.В. Круглякова, В.В. Чубарова, Я.В. Бондаренко // Енергозбереження, енергетика, енергоаудит. – 2013. – № 4(110). – С. 20-25.

Интенсификация тепломассообмена в градирне брызгального типа  / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, В.М. Воробьев // Известия Российской академии наук. Энергетика. – 1999. –  № 2.

Method of sprayer selection for spray-type cooling towers   / Э.Г. Братута, Л.А.Заночкин, Т.И. Ярошенко, В.М. Воробьев // 9th IAHR cooling tower and spraying pond symposium Rhode-Saint-Genese, Belgium, September, 1994.

Влияние полидисперсности капель на интенсивность охлаждения циркуляционной воды в брызгальных установках  / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко  // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 59. – Х., 1992.

Optimization of recycle water cooling process in spray-type cooling tower  / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, Л.А.Заночкин,  В.М. Воробьев // 8th cooling tower and spraying pond Symposium Karlsruhe Germany oktober 5-9, 1992.

Охлаждение циркуляционной воды в градирне брызгального типа /  Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, В.М. Воробьев // Известия АН СССР. Энергетика и транспорт.  – 1991. – № 4. – С. 138-143.

Влияние режимных и геометрических параметров брызгального бассейна на процесс уноса капельной влаги  / Э.Г.Братута // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб.  Вып.  49. –  Харьков: Вища школа, 1990. – С. 61-66.

Математическая модель процесса охлаждения циркуляционной воды в градирнях брызгального типа  / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, В.М. Воробьев, Т.Б. Подвальная // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 47. – Харьков: Вища школа,1989.

Расчет выноса капельной влаги из брызгального бассейна АЭС / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко // Известия АН СССР. Энергетика и транспорт. – 1988. – № 6. – С. 99-105.

Охлаждение циркуляционной воды в брызгальном бассейне ТЭС с форсунками, оборудованными сеточными насадками / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин,  В.М. Воробьев, Т.И. Ярошенко // Известия вузов. Энергетика. – 1987. – № 8. – С. 70-74.

Математическая модель процесса выноса капельной влаги из брызгальных бассейнов ответственных потребителей АЭС  / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 43. – Харьков: Вища школа,1987. – С. 111-118.

Определение границы выноса капель из брызгального бассейна ТЭС   / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко // Промышленная теплотехника. – 1987.- № 3.

Математическая модель выноса капельной влаги из брызгального бассейна / Э.Г. Братута, Т.И. Яроценко, Л.А. Заночкин // Гидроаэротермические исследования и проектирование охладителей тепловых и атомных электростанций. – Л., 1985.

Определение характеристик факела распылителей брызгальных градирен   / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин, В.В. Черняков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 35. – Харьков: Вища школа,1983.

Інтенсифікація процесів мокрого очищення газів

Расчет процесса очистки газа в эжекционной трубе Вентури / Э.Г. Братута, Ю.Л. Коваленко, В.П. Манжай // Известия вузов. Энергетика. – 1987. – № 1. – С. 80-83.

Исследование процесса в камере смешения эжекционной трубы Вентури / Э.Г. Братута, Ю.Л. Коваленко, В.П. Манжай // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 39. – Харьков: Вища школа,1985. – С. 93-96.

Определение потерь давления в камере смешения эжекционной трубы Вентури / Э.Г. Братута, Т.Ф. Родионова, Ю.Л. Коваленко, М.Д. Нанка // Деп. рукопись. 1368 УК-83 в УкрНИИНТИ. – К., 1983.

Исследование эжекционной трубы Вентури, работающей с использованием вскипающей воды / Э.Г. Братута, Г.М. Каненко, Ю.Л. Коваленко // Известия вузов. Черная металлургия. – 1983. – №6. – С. 117-120.

Влияние дисперсного состава жидкости на распределение параметров газа в эжекционной трубе Вентури / Э.Г. Братута, Ю.Л. Коваленко, В.П. Манжай, Т.И. Ярошенко // Деп. рукопись 866 УК-84 в УкрНИИНТИ. – К., 1983.

Интенсификация процесса очистки газов в низконапорных безнасадочных скрубберах / Э.Г. Братута, С.И. Брук, Л.А. Заночкин, А.Р. Переселков // Промышленная и санитарная очистка газов. – 1976. – № 5.

Спрейерних охолодження високотемпературних поверхонь
Теплообмен при охлаждении поверхности диспергированной жидкостью / Э.Г. Братута, Ю.А. Селихов // Известия АН СССР. Энергетика и транспорт. – 1991. – № 3. – С. 132-138.

Зависимость расхода воды от ее температуры при термоупрочнении проката / Э.Г.Братута, Ю.А. Селихов // Известия вузов. Черная металлургия. – 1989. – № 12.

Методика определения протяженности зон термоупрочнения и доохлаждения листового проката / Э.Г. Братута, А.В. Мултановский, Ю.А. Селихов // Сталь. – 1989. – № 10.

Рациональная организация процесса термоупрочнения проката на основе решения внешней обратной задачи теплопроводности / Э.Г.Братута, Ю.М. Мацевитый, А.В. Мултановский, Ю.А. Селихов // Инж.-физ. журнал. – 1989. – № 3.

Зависимость критической температуры поверхности от режимно-геометрических факторов при охлаждении распыленной жидкостью / Э.Г. Братута, Ю.А. Селихов, Т.И. Ярошенко, Т.Б. Подвальная // Известия вузов. Машиностроение. – 1988. – № 12. – С. 55-58.

Влияние скорости и угла натекания двухфазной среды на условия нестационарного теплообмена / Э.Г.Братута, Ю.А.Селихов // Математическое моделирование процессов и конструкций энергетических и транспортных установок в системах их автоматизированного проектирования: Тез. докл. Республ. науч.-техн. конф. – Харьков, 1988.

Влияние скорости охлаждения на условия теплообмена высокотемпературной поверхности с распыленной жидкостью / Э.Г.Братута, Ю.А.Селихов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 46. – Харьков: Вища школа,1988. – С. 126-128.

Условия теплообмена при охлаждении поверхности распыленной жидкостью / Э.Г. Братута, Ю.А. Селихов, Л.В. Поволоцкий, Т.Б. Подвальная // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 45. – Харьков: Вища школа,1988. – С. 67-71.

Сокращение расхода охлаждающей воды при термоупрочнении / Э.Г.Братута, Ю.М. Мацевитый, А.В. Мултановский, Ю.А. Селихов // В кн. «Проблемы энергетики и теплотехнологии». Тез. докл. 2-й Всесоюз. науч. конф. – М., 1987.

Исследование интенсивности охлаждения проката при форсуночном орошении / Э.Г. Братута, В.А. Белый, Г.А.Сокол, Ю.А. Селихов // Теплоутилизационная техника и проблемы охлаждения в черной металлургии: Темат. сб. научн. трудов. – М.: Металлургия, 1987. – С. 44-50.

Схема подготовки двухфазной среды для исследования теплообмена нагретой поверхности во влажном паре / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, Ю.А. Селихов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 43. – Харьков: Вища школа,1987. – С. 101-106.

Влияние недогрева диспергированной жидкости на критический тепловой поток при охлаждении плоской поверхности / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов // Теплоэнергетика. – 1986. – № 12. – С. 50-53.

Кризис теплообмена при охлаждении поверхности диспергированной жидкостью / Э.Г. Братута // Известия вузов. Энергетика. – 1986. – № 6. – С. 102-105.

Экспериментальное сравнение пароводяного и водовоздушного охлаждения / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Ю.А. Селихов, Г.А. Сокол // Интенсификация использования вторичных энергетических ресурсов и способов охлаждения агрегатов в черной металлургии: Темат. сб. науч. трудов. – М.: Металлургия, 1986. – С. 23-27.

Критический тепловой поток при форсуночном охлаждении поверхности / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Ю.А. Селихов, О.Б. Анипко // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 41. – Харьков: Вища школа,1986. – С. 107-111.

Применение метода средней температуры для исследования процессов охлаждения высокотемпературных поверхностей / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Р.Г. Акмен, Т.Ф. Родионова // Известия вузов. Черная металлургия. – 1985. – № 6.

Идентификация нестационарных граничных условий при поверхностном кипении недогретой жидкости / Э.Г.Братута, Ю.М. Мацевитый, А.В. Мултановский // Инж.- физич. журнал. – 1985. – № 3. – 485-491. (кипение)

Метод определения локальных условий теплообмена при спрейерном охлаждении / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Ю.А. Селихов, Т.Ф. Родионова // Сталь. – 1985. – № 4. – С. 89-91.

Взаимодействие факелов-охладителей на поверхности валка / Э.Г. Братута, А.А. Каневский, Ш.Ц. Цзян // Использование вторичных энергоресурсов и охлаждение агрегатов в черной металлургии: Тематич. сб. науч. трудов. – М.: Металлургия, 1985.

Определение условий теплообмена при охлаждении высокотемпературных поверхностей / Э.Г. Братута, С.Ф. Кравцов, Т.Ф. Родионова, Ю.А. Селихов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 38. – Харьков: Вища школа, 1984. – С. 85-90.

Интенсификация тепло- и массообмена при охлаждении распыленной жидкости / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 37. – Харьков: Вища школа, 1984. – С. 71-75. (брызг. градирни)

Стенд для исследования пароводяного охлаждения высокотемпературных поверхностей / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, Ю.А. Селихов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 37. – Харьков: Вища школа, 1984.

Определение плотностей орошения при охлаждении в спрейерах / Э.Г. Братута // Сталь. – 1983. – № 7.

Распределение локальных расходов при спрейерном охлаждении поверхностей / Э.Г. Братута, М. Теббал, Т.Ф. Родионова, Ю.А. Селихов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 36. – Харьков: Вища школа, 1983.

Теплообмен при охлаждении высокотемпературной поверхности струей диспергированной жидкости / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 34. – Харьков: Вища школа, 1982. – С. 77-82.

Охлаждение высокотемпературных поверхностей вскипающей водой / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, А.Р. Переселков, Н.С. Павленко // Известия вузов. Энергетика. – 1982. – № 8. – С. 119-121.

Метод исследования гидродинамики пленки жидкости при спрейерном охлаждении листа / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин, Н.С. Павленко // Известия вузов. Черная металлургия. – 1982. – № 4. – С. 126-129.

Диспергирование вскипающей жидкости / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 33. – Харьков: Вища школа, 1982. – С. 87-90.

Использование вскипающей жидкости в качестве охладителя высокотемпературной поверхности / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 33. – Харьков: Вища школа, 1982. – С. 98-101.

Діагностика двофазних потоків. Лічильно-імпульсний метод вимірювання розмірів крапель

К расчету кинематических характеристик капель в факеле распылителя / Э.Г. Братута, Т.И. Ярошенко, Л.А.Заночкин, В.П. Манжай // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 41. – Харьков: Вища школа,1986. – С. 97-103.

Экспериментальное определение скорости капель в факеле форсунок / Э.Г. Братута, Л.А.Заночкин // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 42. – Харьков: Вища школа, 1986.

Неаддитивность локальных плотностей орошения в зоне взаимодействия факелов щелевых форсунок / Э.Г. Братута, Ю.А. Селихов, М. Теббал // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 37. – Харьков: Вища школа, 1984. – С. 94-99.

Модифицированный счетно-импульсный метод исследования дисперсного состава капельных потоков / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин // Известия вузов. Энергетика. – 1984. – № 4.

Взаимное влияние факелов щелевых форсунок на распределение локальных плотностей орошения / Э.Г. Братута, М. Теббал, Т.Ф. Родионова, Ю.А. Селихов // Известия вузов. Черная металлургия. – 1983. – № 12.

Кинематика дисперсного потока в теплообменном аппарате контактного типа с множеством источников дисперсной среды / Э.Г. Братута, Е.А. Лубенская // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 32. – Харьков: Вища школа, 1981.

Взаимное влияние факелов распылителей на коэффициент уноса капельной влаги / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 29. – Харьков: Вища школа,1980. – С. 99-105.

Исследование дисперсного состава капель при распыливании жидкости пневматическими форсунками / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, Б.И. Волков, О.В. Белоконь // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 29. – Харьков: Вища школа,1980. – С. 90-95.

Исследование характеристик форсунок для охлаждения проката и прокатных валков / Э.Г. Братута, В.К. Беспалко, М.И. Слуцкий, А.Р. Переселков // Использование энергоресурсов и охлаждение агрегатов в черной металлургии: Темат. отраслевой сб. Вып. 9. – М.: Металлургия, 1980.

Интенсификация теплообмена в контактном аппарате при использовании вторичного дробления капель / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, Б.И. Бялый, И.Ф. Юхно, И.В. Соин // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 26. – Харьков: Вища школа, 1978.

Обобщенная функция распределения объема капель по размерам / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Известия вузов. Энергетика. – 1978. – № 3. – С. 86-90.

Изменение структуры дисперсного потока в результате вторичного дробления капель / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 25. – Харьков: Вища школа, 1978.

Формирование дисперсного состава капель во встречном воздушном потоке / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 25. – Харьков: Вища школа, 1978.- С.90-93.

Исследование дисперсных характеристик центробежных форсунок / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, И.Ф. Юхно // Известия вузов. Энергетика. – 1977. – № 5. – С. 71-75.

Сопоставление одно- и двухпараметрических уравнений функции распределения объема капель по диаметру / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, Т.Б. Дурново-Подвальная // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 23. – Харьков: Вища школа, 1977. – С. 42-47.

Сравнение результатов измерения дисперсного состава капель с помощью счетно-импульсного и инерционного методов / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 22. – Харьков: Вища школа, 1976. – С. 55-62.

Исследование взаимодействия факелов центробежных форсунок / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, Л.А. Заночкин // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 21. – Харьков: Вища школа, 1976. – С. 67-70.

Исследование процесса вторичного дробления жидкости при взаимодействии центробежной форсунки с сеткой / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков, Л.А. Заночкин // Реферативная информация о законченных науч.–иссл. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 9. – К.: Вища школа, 1975.

Исследование влияния схемы оросительной сети на теплоэнергетическую характеристику камер испарительного охлаждения воздуха / Э.Г. Братута, И.Ф. Юхно, И.В. Соин // Кондиционеростроение: Сб. трудов. Вып. 4. – М. ЦНИИТЭСтроймаш, 1975. – С. 43-49.

Исследование теплоэнергетических характеристик и оптимизация оросительной сети камер испарительного охлаждения воздуха / Э.Г. Братута, Г.С. Куликов, И.Ф. Юхно // Кондиционеростроение: Сб. трудов. Вып. 4. – М. ЦНИИТЭСтроймаш, 1975. – С. 36-43.

Экспериментальное определение удельной поверхности капель в факеле форсунок камер орошения кондиционеров / Э.Г. Братута, Г.С. Куликов, А.Р. Переселков, И.Ф. Юхно // Кондиционеростроение: Сб. трудов. Вып. 4. – М. ЦНИИТЭСтроймаш, 1975. – С. 28-36.

Определение приведенного дисперсного состава капель по результатам локальных измерений / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Известия вузов. Энергетика. – 1975. – № 9. – С. 76-79.

Определение локальных расходов дисперсной среды в газожидкостном потоке с помощью счетно–импульсного метода / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Теплоэнергетика. – 1975. – № 5. – С 32-34.

Отработка метода измерения размеров капель в газожидкостном потоке / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Реферативная информация о законченных науч.–иссл. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 8. – К.: Вища школа, 1974.

Расчет функции распределения капель по размерам при использовании счетно–импульсного метода / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Инж.-физический журнал. Т.27. – 1974. – № 5. – С. 923-924.

К вопросу о новом методе измерения размеров капель / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 18. – Харьков: Вища школа, 1974.

Некоторые результаты отработки диспергирующих устройств для увлажнения пара / Э.Г. Братута, С.П. Шатилов, Н.Б. Чиркин // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып.16, – Харьков: Вища школа, 1973.

Счетно-импульсный метод исследования распределения капель по размерам в дисперсных потоках / Э.Г. Братута, А.Р. Переселков // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 16, Харьков: Вища школа, 1973.

Дослідження двофазних середовищ у проточних частинах вологопарових турбін

Влияние влажности пара на углы выхода потока сопловых решеток с увеличенным моментом сопротивления лопаток / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып.24. – Харьков, 1977. – С. 42-45.

Влияние влажности пара на энергетические характеристики сопловых решеток с усиленным профилем / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. – Вып. 23. – Харьков, 1977. – С. 63-67.

Исследование энергетических характеристик сопловых решеток с увеличенным моментом сопротивления при течении перегретого и влажного пара / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Реферативная информация о законченных науч.–иссл. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 11. – К.: Вища школа, 1977.

Влияние пропускной способности сопловых решеток на экономичность и надежность турбоустановок /Э.Г. Братута, Б.А. Аркадьев, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов // Энергетическое машиностроение. – 1976. – № 9.

Сравнение экономичности решетки профилей ТС-1А и ТС-1АВ направляющих аппаратов мощных паровых турбин / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Реферативная информация о законченных науч.-иссл. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 9. – К.: Вища школа, 1975.

Зависимость основных параметров турбинной ступени от изменения расходной характеристики / Э.Г. Братута, Б.А. Аркадьев, Д.Н. Пясик, С.П.Шатилов // Реферативная информация о законченных науч.-иссл. работах вузов УССР: Энергетика, вып. 9. – К.: Вища школа, 1975.

Расходный метод определения характеристик переохлажденного пара / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, С.П. Шатилов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 20. – Харьков: Вища школа, 1975.

Определение оптимального относительного шага для сопловых решеток ЦВД с усиленным профилем / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып.19. – Харьков: Вища школа, 1975. – С.63-67.

Исследование угловых характеристик решеток направляющих лопаток ЦВД модернизированной турбины К–300–240 / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Реферативная информация о законченных науч.-иссл. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 8. – К.: Вища школа, 1974.

Интегральные углы выхода потока сопловых решеток с увеличением моментов сопротивления лопаток капель / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып.18. – Харьков: Вища школа, 1974.

Пропускная способность типовой натурной сопловой коробки паровой турбины К-300-240 ХТГЗ / Э.Г. Братута, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов // Известия вузов. Энергетика. – 1973. – № 7. – С. 136-138.

Сравнение пропускной способности решеток профилей ТС-1А и ТС1АВ при истечении перегретого и влажного пара / Э.Г. Братута, С.П. Шатилов, Д.Н. Пясик // Теплоэнергетика. – 1973. – № 2. – С. 90-92.

Стенд для определения характеристик двухфазного потока в плоских решетках турбинных профилей методом взвешивания импульса / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин, А.Ю. Ивановский // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 13. – Харьков, 1972.

Установка для исследования интегральных характеристик перегретого и влажного пара в плоских решетках турбинных профилей / Э.Г. Братута, Л.А. Заночкин, А.Ю. Ивановский // Реферативная информация о законченных научн.-исслед. работах вузов УССР: Энергетика. – Вып. 6. – К.: Вища школа, 1971.

Исследование интегральных характеристик при истечении плотного влияния пара в сопловых решетках / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, Л.А. Заночкин // Сб. рефератов НИР вузов УССР. Вып. 5. Серия 11. № 6067301. – К., 1971.

Влияние относительного удлинения лопаток на расходные характеристики сопловых решеток / Э.Г. Братута, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов, Ю.Э.Юшкевич // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 9. – Харьков, 1970. – С. 80-86.

Расход влажного пара через плоские сопловые решетки профилей / Э.Г. Братута, Г.И. Павловский, Ю.В. Нахман // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 8. – Харьков, 1970. – С. 52-59.

Влияние режимных параметров и геометрических характеристик на пропускную способность решеток направляющих лопаток при течении перегретого пара / Э.Г. Братута, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов, Ю.Э. Юшкевич // Известия вузов. Энергетика. – 1969. – № 6. – С. 52-56.

Влияние показателя изоэнтропы на расходные характеристики решеток профилей / Э.Г. Братута, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов, Ю.Э. Юшкевич // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 7. – Харьков, 1968. – С. 46-52.

Экспериментальное определение коэффициентов расхода для решеток ТС–1А и ТН–2 / Э.Г. Братута, Г.И. Павловский, С.П. Шатилов, Л.А. Заночкин // Реферативная информация о законченных науч.-исслед. работах вузов УССР: Энергетика. Вып. 2. – К.: Вища школа, 1967.

Исследование пропускной способности решеток направляющих лопаток последней ступени турбины К–500–240 / Э.Г. Братута, Г.И. Павловский, А.Ю. Ивановский, С.П. Шатилов // Реферативная информация о законченных науч.–исслед. работах вузов УССР. Вып.1. – К.: Вища школа, 1967.

Влияние чисел Маха и Рейнольдса на коэффициенты расхода перегретого пара / Э.Г. Братута, М.С. Коломиец, Д.Н. Пясик, С.П. Шатилов // Теплоэнергетика. – 1967. – № 10. – С. 88-89.

Влияние геометрических параметров облопачивания на коэффициент расхода при истечении перегретого и влажного пара / Э.Г. Братута, А.Ю. Ивановский, С.П. Шатилов // Термодинамика тепловых двигателей: Респ. межвед. сб. АН УССР. – К.: Наук. думка, 1966.

Раздельное влияние сжимаемости и вязкости на коэффициенты расхода направляющей решетки профилей паровой турбины / Э.Г. Братута // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. Вып. 3. – Х., 1966.

Влияние формы канала на течение влажного пара / Э.Г. Братута // Известия вузов. Энергетика. – 1966. – №1.– С. 59-64.

К определению расходных углов выхода потока при истечении влажного пара из сопловой решетки на докритических режимах / Э.Г. Братута // Известия вузов. Энергетика. – 1965. – № 1. С. 70-73.

Расход влажного пара через сопловые решетки профилей при дозвуковых скоростях / Э.Г. Братута, Г.И. Павловский, Ю.В. Нахман // Инж.–физический журнал.- 1964. – Т. 7. – № 12.

Определение коэффициентов расхода при истечении влажного пара из сопловой решетки / Э.Г. Братута , Г.И. Павловский // Известия вузов. Энергетика. – 1963. – № 8. – С. 64-71.

К вопросу определения коэффициента расхода при продувке плоской решетки перегретым паром / Э.Г. Братута // Труды ХПИ. – Т.36. Сер. Энергомашиностроение: Вып. 1. – 1961. – С. 139-141.

Кондиціонеробудування. історичні аспекти

Еволюція та вдосконалення серій вітчизняних центральних кондиціонерів у другій половині XX століття / П.А.Ушенко, Э.Г.Братута // Бібліотечний вісник. – 2013. – № 2. – С. 43.

Відповідь на виклик – рушійна сила історії / Э.Г.Братута, П.А.Ушенко // Вісник НТУ «ХПІ».– 2013. – № 10(984). – С.154-159.

Фреони й навколишне середовище: історіко-технічний аспект / П.А. Ушенко, Э.Г. Братута // Вісник НТУ «ХПІ». Історія науки і техніки. Вип. 64. – 2011. – С. 146-154.

Передумови та становлення наукового напряму досліджень галузі техніки штучного клімату / П.А. Ушенко, Е.Г. Братута // Актуальні проблеми оціально-гуманітарних наук. Мат. Всеукр. наук. конф. 7 – 8 жовтня 2012 р. м. Дніпропетровськ. – Дніпропетровськ: Свідлер, 2012. – С. 30 – 32.

Удосконалення діаграм стану вологого повітря, як складова еволюції техніки штучного клімату / П. А. Ушенко, Е. Г. Братута // Мат. 11-ої Всеукр. наук. конф. “Актуальні питання історії науки і техніки” (м. Київ, 4 – 6 жовтня 2012 р.) / Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК. – Київ, 2012.– С. 212 – 214.

Становлення опалювально-вентиляційної діяльності в СРСР у 30-і роки XX століття / П. А. Ушенко, Е. Г. Братута // Сімнадцята Всеукр. наук. конф. молодих істориків освіти, науки і техніки та спеціалістів: “Пріоритети української науки і техніки”: Мат. конф., 20 квітня 2012 р., м. Київ. – Київ: АН Вищої освіти України, 2011. – С. 270 – 273.

Основні історичні етапи еволюції холодоагентів у холодильній техніці та техніці штучного клімату / П.А. Ушенко, Е.Г. Братута // Зб. пр. X Міжн. молодіжн. наук.-практ. конф. “Історія розвитку науки, техніки та освіти” за темою “Наукові та науконо-технічні школи”, 19 квітня 2012 р./ Укл. Л. П. Пономаренко. – Київ: УВОЇ “Допомога УСІ”, 2012. – С. 144 – 147.

Збереження озонового шару атмосфери в контексті історичного розвитку техніки штучного клімату / П. А. Ушенко, Е. Г. Братута // Мат. ХХ Всеукр. наук. конф. “Актуальні питання історії науки і техніки ” (м. Київ, 6 – 8 жовтня 2011 р.) / Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК. – Київ, 2011. – С. 220-222.

Краткая история индустрии искусственного климата / Э.Г. Братута, П.А. Ушенко // Вестник НТУ «ХПИ»: История науки и техники. – 2011. – № 20. – С.14-19.

Гуманізація інженерної освіти
Самовдосконалення як гармонійна складова синтезу особистого успіху з соціальним / Э.Г.Братута, М.А. Генькина // Проблемі та перспективи формування національно-гуманітарної технічної еліти: зб. наукових праць. Вип. 32-33 (36-37). – Харків, НТУ«ХПІ», 2012.– С. 120-129.

Внимая Божьей Благодати / Э.Г.Братута // Славянин. – 2013. Т.14-15. – С. 36-37.

Православие как основа единения славянских народов / Э.Г. Братута // Пространство литературы, искусства и образования – путь к миру, согласию и сотрудничеству между славянскими народами : сб. науч. тр. : по матер. VII Междунар. науч.–практич. конференции, 20 декабря 2012 г. / ред. А.Г. Романовский, Ю.И. Панфилов. – Харьков : НТУ «ХПИ», 2013. – С. 27-32.

Роль технических университетов в формировании интеллектуально-нравственного уровня инженерных кадров / Э.Г. Братута, А.И. Ильинский // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти : зб. наук. пр. / ред. Л.Л. Товажнянський, О.Г. Романовський. – Харків : НТУ “ХПІ”, 2010. – Вип. 27 (31) : V Кримські педагогічні читання “Педагогіка вищої школи 21-го століття та формування національної гуманітарно-технічної еліти” : в 3 ч. Ч. 2. – С. 188-193.

Качество образования – основа качества жизни: синергетика сфер человеческой деятельности / Э.Г. Братута // Проблеми та перспективи формування нацiональної гуманiтарно-технiчної елiти. Зб.наук.праць НТУ «ХПI». Вип. 17(21). – Харкiв, 2008. – С.175-185.

Енергозбереження як базова складова інженерної освіти / Э.Г. Братута, С.А. Ляхович // Науковий вісник «Енергетика та ресурсозбереження». – 2008. – №6(32). – С. 109-119.

Энергосбережение и экология как базовые доминанты образования / Э.Г. Братута // Энергосбережение, энергетика, экология. – 2006. – №9. – С. 23-27.

Созидание как преграда хаосу (О книгах профессора Л.Г. Мельника) / Э.Г. Братута // Новий колегіум. – 2006. – № 2.

Двенадцать строчек на основу и две – на лозунг или мысль / Э.Г. Братута // Университеты. – Х.: Изд-во ХГУ им. Каразина. – 2004. – № 3.

Преподаватель высшей технической школы : каким ему быть? / Э.Г. Братута, Н.В. Шаронова // Новий колегіум. – 2004. – № 5/6. – С. 46-52.

Роль фундаментальных законов в подготовке специалистов элитного уровня / Э.Г. Братута, Н.В. Шаронова // Новий колегіум. – 2004. – № 3. – С. 9-14.

Интегративная функция университетов в формировании духовно-нравственного уровня элитных кадров / Э.Г. Братута // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти: Зб.наукових праць. Вип.1(5). – Харьков: НТУ «ХПІ», 2003. – С. 366-371.

Интеграция науки и религии в подготовке гуманитарно-технической элиты / Э.Г. Братута // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти: Зб. наукових праць. Вип.1(5). – Харьков: НТУ «ХПІ», 2003. – С. 358-365.

Разбудите талант! / Э.Г. Братута // Новий колегіум. – 2003. – № 5/6.
Ради жизни / Э.Г. Братута // Акцент plus. – № 36-37 (51-52), 2 октября. – 2003.

Жизнь ради жизни людей / Э.Г. Братута // Обдарована дитина. – 2003. – № 4.

Как день грядущий нам готовить / Э.Г. Братута // Социальная экономика. – 2002. – № 1-2.

Доминанты прогресса как факторы формирования гуманитарно-технической элиты / Э.Г. Братута // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти: Зб. наук. праць. Вип.3. –Харків : НТУ «ХПІ», 2002. – С. 137-139.

Організація постсеместрових інтегративних занять (експериментальний майстр клас) / Э.Г. Братута, В.А.Проскурнин // Межнародна наукова конференція «Формування національної гуманітарно-технічної еліти», 23-24 травня 2002 р.

Постсеместровые интегративные занятия на принципах современного рационализма / Э.Г. Братута, В.А.Проскурнин // Межрігіональна науково-методична конференція «Формування сучасної концепції викладання фундаментальних натурознавчих дисциплин в інженерній освіті (фізика та хімія), 16-18 квітня 2002 р.

Интегративная форма обучения как составляющая в подготовке гуманитарно-технической элиты / Э.Г. Братута, В.А. Проскурнин // Теория и практика управления социальными системами. – 2002. – №1. – С. 68-72.

Как день грядущий нам готовить / Э.Г. Братута // Обдарована дитина. – 2001. – № 2.

Поэтические ритмы науки в инженерном образовании / Э.Г. Братута // «Творча особистість у системі непреривної професійної освіти»-матеріали Міжнародної наукової конференції 16-17 травня 2000 р.

 Методичні посібники

Методичні посібники

Методические указания к лабораторной работе «Исследование адиабатного процесса обработки воздуха в кондиционере с подвижной смачиваемой насадкой» по курсу «Кондиционирование воздуха» для студентов специальности 10.07 «Промышленная теплоэнергетика» / Э.Г. Братута, В.М. Воробьев. – Харьков: ХПИ, 1992.

Справочные данные для конструкторских разработок систем кондиционирования воздуха в дипломном и курсовом проектировании по курсу «Кондиционирование промышленных предприятий» для преподавателей и студентов специальности 10.07 «Промышленная теплоэнергетика» / Э.Г. Братута, С.В. Ена, А.Г. Чубарова. – Харьков: ХПИ, 1991. – 68 с.

Методические указания к обязательному домашнему заданию “Определение оптимальных параметров цикла теплонасосной газовой отопительной установки” по курсу “Кондиционирование воздуха промышленных предприятий”: для студентов специальности 10.07 «Промышленная теплоэнергетика» / Э.Г. Братута, А.Д. Харлампиди. – Харьков: ХПИ, 1991.

Методические указания к курсовому и дипломному проектированию «Проектирование систем кондиционирования воздуха» по курсу «Источники и системы теплоснабжения» для студентов специальности 10.07 «Промышленная теплоэнергетика» / Э.Г. Братута, Т.Б. Подвальная. – Харьков: ХПИ, 1989. – 16 с.

Методические указания к лабораторной работе «Исследование вихревого холодильника» по курсу «Кондиционирование воздуха» для студентов специальности 0308 «Промышленная теплоэнергетика» / Э.Г. Братута. – Харьков: ХПИ, 1985.

Методические указания к курсовой работе по технической термодинамике “Расчет и анализ эффективности парогазовой энергетической установки”: для студентов специальности «Турбины» / Э.Г. Братута. – Харьков: ХПИ, 1982.

Методические указания для проведения самостоятельной работы по курсу «Техническая термодинамика». Тема 1. Основные законы и процессы изменения состояния идеального газа: для студентов специальности «Турбины» / Э.Г. Братута. – Харьков: ХПИ, 1982.

Методические рекомендации для преподавателей ХПИ им. В.И.Ленина “Информационные технические средства обучения” / Э.Г. Братута. – Харьков: ХПИ, 1977.

Э.Г.Братута

Э.Г.Братута

Ученый, педагог, поэт (“Политехник” #18-19 от 27.11.2014 г.)

Светлая память нашим педагогам (“Политехник” #18-19 от 27.11.2014 г.)

Созидательной энергии на долгие годы! (“Политехник” #18-19 от 05.10.2011)

Многих лет творчества (“Политехник” #24-25 от 23.10.2006 г.)

Эдуард Георгиевич Братута. К 75-летию со дня рождения. Биобиблиографический указатель. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2006.

И алгебру гармонией поверив…(“Политехник” #24-25 от 25.10.2005)

Что такое талант, и как он воюет с тривиальностью (о творчестве профессора Э.Г.Братуты) (“Политехник” #21 от 04.12.2002 г.)

sheff3 copy copy


Поэтика деятельности(“Политехник” #16 от 05.11.2001 г.)

sheff1_

Виступ на ювілеї кафедри турбінобудування НТУ “ХПІ” 28.04.2005 p.

Comments are closed.