Історія кафедри

Історія кафедри

 

Починаючи з 1955 р. світове виробництво полімерних матеріалів подвоювалось кожні 5 років. Зазначених темпів розвитку не знала жодна галузь промисловості, включаючи таку динамічну, як обчислювальна техніка. Саме в цей (1959 р.) період засновується кафедра технології пластичних мас у складі факультету технології органічних речовин.

За роки існування кафедрою за денною, вечірньою та заочною формам навчання підготовлено більше 2,5 тисячі спеціалістів, які працюють на багатьох підприємствах і в науково-дослідних інститутах м. Харкова, України, близького і далекого зарубіжжя (США, Ізраїль, Іран, Ірак, Німеччина, Угорщина, Канада, Австралія).

З 1965 р. кафедра розпочала підготовку фахівців для зарубіжних країн. За роки її існування підготовлено понад 30 інженерів для Угорщини, республіки Куба, Сирії, Монголії, республіки Перу, Німеччини, Болгарії, Польщі, Іраку, Ірану, 3 кандидати техн6ічних наук (Іран, Ірак).

У 1985 році кафедра увійшла до складу факультету інтегрованих технологій та хімічної техніки, а в 2001 році на кафедрі розпочато підготовку фахівців з другої спеціальності – «Хімічні технології переробки полімерних і композиційних матеріалів».

На різних етапах розвитку науки і технології високомолекулярних сполук кафедра проводила наукові роботи, які здійснювались з різною інтенсивністю, часом з неоднаковою результативністю і з різним спектром досліджуваних проблем. Але ці дослідження завжди велись системно, вони не переривались навіть за скрутних фінансових проблем і в кінцевому підсумку привели до тих досягнень, які стали науковою основою створення і впровадження в промисловість таких технологій, як холоднотвердіючі акрилові полімери, нові полімерні клеї і герметики, інтенсифікація процесів структурування завдяки радіаційно-хімічному і фотохімічному ініціюванню, розробкою нових способів модифікації поверхні полімерів і наповнювачів, переробки вторинних полімерів.

Зараз можна з впевненістю сказати, що наукові роботи кафедри зіграли важливу роль у формуванні наукових уявлень, розробці нових полімерних матеріалів і технологій. Роботи кафедри відомі в нашій державі та в багатьох зарубіжних країнах.

Наукова робота сприяла формуванню наукового напрямку кафедри – “Модифікація полімерних матеріалів і композиційних систем на їх основі”, який до сьогоднішнього дня не змінювався, але охоплював більш широке коло нових наукових проблем і наукових завдань.

Наукові дослідження продовжувались розробкою герметизуючих теплоакумуляторних складів на основі сумішей поліетилену для герметизації систем живлення та управління генераторами плазми за програмами «Аріель» та «Фордевід», які в складі науково-дослідницької апаратури використовувались для дослідження космічного простору і магнітосфери землі методом інжектування короткого квазінейтрального потоку плазми запропонованого хімічного складу та енергії.

Починаючи з 1980 р. наукові дослідження кафедри зазнали розширення.

Були розпочаті роботи з гідрофілізації поверхні полімерних матеріалів, створенню нових підходів для стабілізації виробів зі вторинного поліетилену (труби), які використовувались в системах крапельного зрошування рослин.

Розроблена технологія поверхневої стабілізації труб із вторинного поліетилену пройшла випробування в НДІ механіки і техніки поливу (м. Кишинів) і була апробована в Дубосарському районі Молдавії. Ця технологія дала змогу в 4 рази підвищити атмосферостійкість (з 2-х до 8-ми років) систем крапельного зрошування рослин без демонтажу систем в неполивний період. Роботи захищені 3-ма авторськими свідоцтвами, демонструвались на багатьох виставках і отримали нагороди.

На замовлення і за координацією Міністерства приладобудування, засобів автоматизації і систем управління вперше в бувшому Союзі кафедрою була розроблена технологія виробництва полімерних пишучих засобів.

Дослідження з розробки складів полімерних пишучих засобів, які впроваджені на Харківських підприємствах та на фабриці ім. Красіна (м. Москва), стали основою розробленого кафедрою технологічного регламенту на суперконцентрат олівцевої маси і випуску дослідної партії в умовах Новополоцького (Білорусь) ВО “Полімір”, організовано випуск універсального полімерного маркуючого олівця для практично любих поверхонь (Талліннський порт).

В рамках програм Держкомітету з науки і техніки СРСР сумісно з науково-дослідним інститутом основної хімії (м. Харків) кафедрою виконані дослідження із застосування синтетичних алюмосилікатів (цеолітів), як наповнювачів полімерних матеріалів. В цьому напрямку розроблені методи модифікації поверхні синтетичних цеолітів для надання їм функціональних властивостей, було створено багато нових ПКМ. Ці роботи захищені багатьма авторськими свідоцтвами, впроваджені в промисловість, в тому числі для виготовлення сорбентів, які працюють в замкнених системах дихання.

Кафедра разом з Українським НДІ природних газів з 1989 р. розробила серію полімерних композиційних матеріалів на основі функціонально модифікованих фурано-епоксидних полімерів для антикорозійного захисту зовнішніх поверхонь газопроводів.

В останні роки на замовлення Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України кафедрою розроблена технологія герметизації детекторів γ-камер за проектом “Тахсіс”, яка дозволила гарантовано експлуатувати їх впродовж 10-15 років.

Важливою прикладною роботою сучасного періоду була розробка рецептур і технології виготовлення корпусів і кришок люків оглядових колодязів і решіток зливної каналізації з побутових відходів споживання полімерних матеріалів. Отримані кришки люків з розроблених компаундів витримують навантаження без руйнування понад 19 т, і не мають аналогів в Україні.

Роботи велись на замовлення Державного комунального підприємства “Харківкомуночиствод”.

Великий внесок співробітники кафедри та її випускники вклали в будівництво, пуск і вивід на повну потужність першого в Україні заводу віконних і дверних блоків «Надія». Керівництво підприємством та інженерно-технічний персонал був укомплектований виключно випускниками кафедри.

Одним з основних напрямів наукової діяльності кафедри з дня її заснування і до теперішнього часу є застосування і розробка ПКМ для медичної галузі.

Наукові роботи ведуться сумісно з Харківським ВО «Стома».

В 2007-2008 р.р. кафедрою були виконані роботи для Харківського центру судинної хірургії по створенню систем подачі на основі полімерних матеріалів, які дозволять виконувати безкровні операції на судинах.

Розвиток наукових досліджень кафедри сприяв виникненню і розвитку тісних творчих контактів з науковими установами й організаціями України і за кордоном, серед яких провідні наукові установи НАН України: Інститут хімії високомолекулярних сполук; Інститут фізичної хімії ім.Писаржевсько­го, Фізико-механічний інститут; галузевий НДІ основної хімії; вищі навчаль­ні заклади: НТУ “Львівська політехніка”; Хіміко-технологічний університет (м.Дніпропетровськ), Національний університет технологій та дизайну (м.Київ) та ін.

За період існування кафедри три випускники кафедри захистили докторські дисертації, більш ніж 40 випускників – кандидатські.

Співробітниками було видано 5 монографій, 9 навчальних посібників. 

Викладачами і співробітниками кафедри опубліковано понад 2000 наукових робіт в зарубіжних та республіканських журналах, серед яких: “Доповіді НАН України”, “Полімерний журнал”, журнал “Пластичні маси”, “Фізико-хімічна механіка матеріалів”, “Стоматологія”, “Поліграфія”, «Fynctional materials», «Technical Jornal of Engineering and Applied Sciences», «Jornal of AIRCRAFT», “Строительные материалы”, “Лакокрасочные материалы и их применение”, “Механіка композитних матеріалів”, “Хімічна промисловість України” та ін.

Співробітниками кафедри зроблено понад 3000 доповідей на міжнародних, союзних та республіканських конференціях, отримано більш ніж 200 авторських свідоцтв і патентів.

Результати наукових робіт кафедри багаторазово демонструвались на виставках різного рівня, за які отримані золоті, срібні, бронзові медалі та дипломи.

В останні роки кафедрою отриманий диплом переможця Всеукраїнського конкурсу «Винахід – 2009 р.» в номінації «Збереження навколишнього середовища», золота медаль і диплом міжнародного салону винаходів і нових технологій «Новое время», диплом за активну участь у Міжнародній конференції «Полімери в Україні – технології, інвестиції, розвиток».

До науково-дослідної роботи кафедри активно залучаються студенти. Разом зі студентами викладачами, аспірантами і науковими співробітниками зроблено понад 1000 публікацій, отримано 95 авторських свідоцтв і патентів, отримані дипломи і відзнаки на наукових конференціях. Багато студентів стали переможцями міжнародних, республіканських, обласних конкурсів наукових студентських робіт.

Викладачі та співробітники кафедри і зараз у творчому пошуку, прагненні до нових звершень і бажанні внести достойний внесок в загальну справу Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”

У даний час кафедра співпрацює з НДІ – Інститут сцинтиляційних матеріалів НАНУ, ТОВ «Тубний завод», КП «Харківводоканал», ТОВ «Полімер», ТОВ «Промпласт».

Випускники кафедри працюють на підприємствах АТ «Стома», ТОВ «Полімер», ТОВ «Харківхімпром».Постійно кафедра виконує госпдоговірні роботи з ТОВ «Харківхімпром», КП «Харківводоканал», ТОВ «Промпласт».

Випускники кафедри працюють у Вузах: ХІБА, ХНУМГ ім. О.М. Бекетова.

Кафедра має сучасне обладнання: лабораторний екструдер, деревотограф, сучасні аналітичні терези.

 

Календар

Квітень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930