Книги

Технологія азотної кислоти / Атрощенко В.І., Алексєєв А.М., Засорін А.П. ін.

У підручнику викладено технологія виробництва азоту, водню, синтетичного аміаку, азотної кислоти, синильної кислоти, ціанаміду кальцію, синтетичних спиртів і супутніх їм товарів. Методи виробництва цих продуктів засновані на застосуванні глибокого охолодження, високих тисків, каталізаторів та електрохімічних процесів, використання природного газу та нових видів сировини. Книга призначена для студентів хіміко-технологічних спеціальностей, які вивчають технологію неорганічних речовин. Вона може бути використана інженерно-технічними працівниками хімічної промисловості.

  Курс технології зв’язаного азоту / Под ред. Атрощенко В.І. / Под ред. Атрощенко В. И.

У книзі викладені теорія і технологія зв’язування атмосферного азоту в первинні продукти – аміак і окис азоту. Описано способи отримання вихідних технологічних газів. Розглянуто основи технології переробки аміаку в азотну кислоту і в карбамід. Коротко описано також виробництво метанолу та вищих спиртів. Книга призначена як підручник для студентів хіміко-технологічних вузів і факультетів, що спеціалізуються в області технології неорганічних речовин.

  Проблема зв`язаного азоту / Атрощенко В. І.

Однією з найважливіших проблем, що стоять перед людством є проблема харчування. Збільшення виробництва сільскогосподарських продуктів забезпечується шляхом внесення різноманітних добрив, у тому числі й азотних. Автор брошури розповідає про значення азоту в житті людей, тварин і рослин, про його сполуки і застосування їх у народному господарстві, про методи одержання азотних добрив, про масштаби виробництва зв`язаного азоту. Розрахована на масового читача.

   Щебелінскій газ і його хімічне використання / Атрощенко В.І., Зелігман Н.А.
  Технологія азотної кислоти / Атрощенко В.І., Каргін С.І.
У книзі описані теоретичні основи і технологічні процеси окислення аміаку і переробки отриманих оксидів азоту в розбавлену і концентровану азотну кислоту. Розглянуто апаратура азотнокіслотних систем і її специфічні особливості, висвітлено методи знешкодження відхідних нітрозних газів; наведені методики розрахунків основних технологічних вузлів і апаратів. Книга призначена як навчальний посібник для студентів хіміко-технологічних вузів і факультетів та може бути корисна інженерно-технічним працівникам хімічної та інших галузей промисловості, пов’язаних із застосуванням і переробкою азотної кислоти.
   Технологія азотної кислоти / Атрощенко В.І., Каргін С.І.
У книзі описані теоретичні основи і технологічні процеси окислення аміаку і переробки отриманих оксидів азоту в розбавлену і концентровану азотну кислоту. Розглянуто апаратура азотнокіслотних систем і її специфічні особливості, висвітлено методи знешкодження відхідних нітрозних газів; наведені методики розрахунків основних технологічних вузлів і апаратів. Книга призначена як навчальний посібник для студентів хіміко-технологічних вузів і факультетів та може бути корисна інженерно-технічним працівникам хімічної та інших галузей промисловості, пов’язаних із застосуванням і переробкою азотної кислоти.
  Номограми в технології азотної кислоти / Атрощенко В.І., Перлов Є.І.
У книзі міститися номограми для проведення розрахунків за контактним окислення аміаку, окиснення окису азоту в двоокис, рівноваги і взаємодії оксидів азоту з розчинами азотної кислоти, визначення розмірів абсорбційної колони з сітчатимі тарілками і ін. Для проведення розрахунків з більш високою точністю в книгу включені таблиці. Книга призначена для наукових і інженерно-технічних працівників азотної промисловості і проектних організацій, а також для асппірантов і студентів вузів.
  Кінетика гетерогенно-каталітичних процесів під тиском / Под ред. Атрощенко В.І.
Відображено результати дослідження гетерогенно-каталітичних процесів, що протікають під тиском і пов’язаних з технологією отримання водню, азотоводородной суміші, синтез-газу, метанолу, окису азоту та сірчаного ангідриду. Наведено методики моделювання та оптимізації хіміко-технологічних процесів з використанням представлених кінетичних даних. Розрахована на наукових і інженерно-технічних працівників хімічних спеціальностей.
  Кінетика абсорбційних процесів / Под ред. Атрощенко В.І.

У збірнику відображені результати дослідження процесів масообміну між оксидами азоту і розчинами азотної кислоти під тиском, показана технологія отримання слабкою і концентрованої азотної кислоти. Наведено методики моделювання та оптимізації хіміко-технологічних процесів з використанням представлених кінетичних даних. Розрахований на наукових і інженерно-технічних працівників хімічних спеціальностей.

Каталіз в азотної промисловості: Монографія / Власенко В.М., Сатченко Н.П., Атрощенко В.І. та ін.

У монографії систематизовані гетерогенно-каталітичні процеси (конверсія метану і оксиду вуглецю, синтез і окислення аміаку, очищення газів), на яких заснована технологія зв’язаного азоту. Розглянуто фізико-хімічні основи і технологічні параметри цих процесів. Особливу увагу приділено дослідженням кінетики механізмів протікають реакцій, а також фізико-хімічних властивостей промислових каталізаторів. Монографія призначена для наукових і інженерно-технічних працівників, що займаються катализом, а також для викладачів і студентів хімічних і хіміко-технологічних спеціальностей.

  Василь Іванович Атрощенко / Под ред. Писаренко Г. С.

У книзі висвітлюються основні етапи життя, науково-дослідницька, науково-організаційна, педагогічна і громадська діяльність відомого радянського вченого в галузі хімії, Героя Соціалістичної Праці, Лауреата державної премії СРСР, академіка АН УРСР В.І. Атрощенко. Поміщений в ній покажчик літератури знайомить читача з працями вченого. Адресована науковцям, а також всім, хто цікавиться історією вітчизняної науки.

   Кафедра, наука, виробництво
  Методи розрахунків по технології зв’язаного азоту / Атрощенко В.І., Конвісар В.І., Гельперин І.І., Засорін А.П.

У навчальному посібнику викладено методи розрахунків по отриманню водню і синтез-газу методом каталітичної конверсії вуглеводневих газів. Описано способи розрахунків одержання азоту, кисню і азотоводородной суміші методом глибокого охолодження. Наведено розрахунки установок для синтезу аміаку та метанолу, для виробництва азотної кислоти середньої концентрації і концентрованої кислоти безпосередньо з оксидів азоту. Виконано розрахунок денітратора нітрози з метою отримання концентрованих оксидів азоту і розглянуто розрахунок установки для виробництва синтетичного карбаміду. Призначено для студентів хіміко-технологічних вузів і факультетів, що спеціалізуються в області технології неорганічних речовин.

  Технологія азотної кислоти / Атрощенко В.І., Каргін С.І.

У книзі описані теоретичні основи і технологічні процеси окиснення аміаку, виробництва розведеної та концентрованої азотної кислоти, а також уловлювання окислів азоту для отримання азотовмісних солей. Попутно з описом технологічних процесів розглядається застосовується апаратура; методи її розрахунків виділені в самостійний розділ. Книга призначена як навчальний посібник для студентів хіміко-технологічних вузів і факультетів та може бути корисна інженерно-технічним працівникам хімічної промисловості.

   У брошурі розповідається про велику роботу, що проводиться харківськими вченими в інститутах і на підприємствах по подальшому розвитку хімії, впровадження її новітніх досягнень в промисловість. Широко висвітлюються багато науково-дослідних робіт, виконані кафедрами харківських науково-дослідних і навчальних інститутів, на цікавих прикладах показується, який економічний ефект дає впровадження їх у виробництво. Брошура розрахована на працівників хімічної промисловості, студентів, викладачів і наукових співробітників хімічних вузів і науково-дослідних інститутів.
  Технологія зв’язаного азоту / Атрощенко В.І., Алексєєв А.М., Засорін А.П.

У підручнику викладені теорія і технологія зв’язування атмосферного азоту в первинні продукти – аміак і оксид азоту. Описано способи отримання вихідних технологічних газів, при цьому основна увага приділена процесам переробки природного газу в сировину для азотної промисловості; викладені принципи поділу повітря і коксового газу криогенним методом. Розглянуто основи технології переробки аміаку в азотну кислоту, карбамід, аміачну селітру, а також виробництво метанолу. Для студентів хіміко-технологічних спеціальностей вузів і факультетів.

  Каталітичні і масообміні процеси під тиском в технології неорганічних речовин / Под ред. Лобойко О.Я.

У монографії викладені результати досліджень гетерогенно-каталітичних і масообмінних процесів під тиском в технології азотної, сірчаної та ціаністо-водневої кислот, а також метанолу, аміаку і газів, що містять водень. Розглянуто ряд напрямків створення екологічно чистих зі зниженими енерговитратами технологій, в тому числі каталізаторів зі зменшення втрат дорогоцінних металів і сорбентів для уловлювання безповоротних втрат платіноідних контактів. Описано нові методи регенерації платинових каталізаторів у виробництві зв’язаного азоту, кінетичні закономірності і моделювання систем синтезу аміаку. Для викладачів, наукових і інженерно-технічних працівників, студентів і аспіратнов хіміко-технологічних спеціальностей.

  Внесок академіка Атрощенко в теорію і практику окисного амонолізу метану / М.В. Трусов, Г.І. Гринь, О.Я. Лобойко, О.Ф. Зозуля

У виданні викладені в повному обсязі результати виконаних в кінці 30-х років досліджень академіка В.І. Атрощенко в області отримання синильної кислоти за методом Андрусова. Розглянуто вплив параметрів синтезу на вихід ціаністого водню і втрати платіноідного каталізатора. Детальний аналіз бібліографії за названим методом дозволив встановити коло питань, в яких пріоритет Атрощенко є вагомим. Для викладачів, студентів та аспіратнов вузів хіміко-технологічних спеціальностей.

  Отримання синильної кислоти за методом Андруссова / М.В. Трусов, Г.І. Гринь, О.Я. Лобойко, О.Ф. Зозуля

У книзі викладені результати наукових досліджень, присвячених вивченню різних аспектів синтезу синильної кислоти за методом Андруссова (окислювальний аммонолліз метану). Виконана детальна систематизація фізико-хімічних властивостей ціаністого водню. Для викладачів, студентів і аспірантів вузів хіміко-технологічних спеціальностей та інженерно-технічних працівників.

Каталізатори в технології неорганічних речовин: монографія / Товажнянський Л. Л., Лобойко О. Я., Бутенко А.М. та ін.

Розглядаються основні напрямки розвитку і досліджень технологій каталізаторів для процесів зв’язанного азоту, виробництва формальдегіду, глибокого окиснення вуглеводнів, а також діоксиду сірки; викладено результати лабораторних і напівпромислових випробувань. Розглянуто також утилізацію відпрацьованих сполук, що містять кольорові і благородні метали.  Розраховано на спеціалістів та науковців, що працюють у галузі промислового каталізу, викладачів, аспірантів та студентів хіміко-технологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.

Технологія зв’язаного азоту: Підручник / Товажнянський Л. Л., Лобойко О. Я. та ін.

У підручнику викладено теорію і технологію зв’язування атмосферного азоту. Подано й описано схеми різноманітних сучасних методів отримання технологічних газів, які існують в Україні та країнах СНД. Велику увагу приділено процесам переробки вуглеводнів у сировину для азотної промисловості, викладено принципи кріогенних методів отримання газів. Розглянуто основні технології синтезу аміаку, азотної і синильної кислот, метанолу, формальдегіду, карбонату і гідрокарбонату амонію, а також карбіду і ціанаміду кальцію. Наведено фізико-хімічні основи технологій, характеристики каталізаторів, типове обладнання.

Методи розрахунків у технології неорганічних виробництв (ч.І. Зв’язаний азот): Підручник / Лобойко О.Я., Товажнянський Л.Л., Слабун І.О. та ін.

У підручнику викладено фізіко-хімічні основи і розрахунки технологічних процесів (матеріальні, теплові баланси, технологічні та теплотехнічні розрахунки обладнання) одержання водню, продуктів зв’язаного азоту і каталізаторів. Підручник призначений для студентів хіміко-технологічних вузів та факультетів. Він може бути корисним викладачам вузів, аспірантам та інженерно-технологічним працівникам науково-дослідних, проектних організацій та хімічних промислових підприємств.

Наукова та науково-організаційна діяльність академіка В.І. Атрощенка в хімічній технології: Монографія / Товажнянський Л. Л., Гринь Г. І. та ін.

Монографія присвячена творчій діяльності видатного хіміка-технолога В. І. Атрощенка. Показано основні передумови та фундамент формування науковця в галузі хімічної технології. Розглянуто напрямки наукової діяльності академіка В. І. Атрощенка в хімічній технології неорганічних речовин. Висвітлено науково-організаційну діяльність ученого в організації та проведенні науково-технічних конференцій, в діяльності Академії наук, виданні наукової та навчальної літератури, підготовці інженерних та наукових кадрів. Рекомендується для фахівців у галузі хімічної технології, історії науки й техніки, а також для студентів та аспірантів, які спеціалізуються в області технології неорганічних речовин.

Ультразвук в гетерогенному каталізі / Роменський А.В., Казаков В.В., Гринь Г.І. та ін.

Наведено результати тривалих досліджень і впроваджених в хімічну промисловість України технологій приготування і регенерації гетерогенних каталізаторів з використанням ультразвукового випромінювання. Розглянуто механізми і кінетика формування каталізаторів, одержуваних методами просочення і гомогенізації, розглянуті і описані ультразвукові установки з приготування і регенерації каталізаторів в УЗ-поле. Призначена для інженерно-технічних працівників хімічної та нафтохімічної промисловості.

Промисловий гетерогенний каталіз / Демиденко І.М., Янковський Н.А., Бурмистр М.В., Мельников Б.І., Лобойко О.Я.

У монографії розглянуті питання гетерогенного каталізу і його промислового застосування. Наведено короткі відомості з теоретичних питань розрахунків каталітичних реакторів. Книга призначена для студетов старших курсів вищих навчальних закладів, корисна інженерно-технічним працівникам хімічної промисловості, а також аспірантам і викладачам технічних ВНЗ.

Хімія і технологія пентаоксиду діазота / Созонтов В.І., Казаков В.В., Гринь Г.І., Кучер К.А.

У книзі викладені фізико-хімічні властивості компонентів, що входять до складу і застосовуються для отримання складних нітрит сумішей на основі концентрованої азотної кислоти та оксидів азоту, узагальнено теоретичні та експериментальні дослідження бінарних та трехкоміонентих систем, наведені способи отримання розчинів пентаоксиду діазота в концентрованої азотної кислоти з мінімальним вмістом азотний тетраоксид. Книга може бути корисна для наукових співробітників, працівників підприємств і установ, студентів і аспірантів вищих навчальних закладів, що займаються проблемами синтезу органічних і неорганічних сполук, пов’язаних з процесами нітрування.

Технологія фосфоровмісних добрив, кислот і солей: Підручник / Астрелін І.М., Товажнянський Л.Л., Лобойко О.Я. та ін.

У підручнику розглянуто фізико-хімічні основи, властивості та застосування фосфору і його сполук. Наведені технологічні процеси одержання елементарного фосфору, фосфорної кислоти і мінеральних добрив  на їх основі. Підручник призначений для студентів хіміко-технологічних вузів та факультетів. Він також може бути корисним викладачам вузів, аспірантам та інженерно-технічним працівникам науково-дослідних, проектних організацій та хімічних підприємств.

Електроліти. Фізико-хімічні параметри концентрованих багатокомпонентних систем: Монографія / Асєєв Г.Г., Рищенко І.М., Савенков А.С.

Пропонуються і наводяться оригінальні методи розрахунку, багато з яких базуються на створеної теорії концентрованих розчинів і дозволяють розрахувати з мінімальними похибками в багатокомпонентних системах: об’ємні властивості (щільність, що здається молярний об’єм, що здається молярну розширюваність, адіабатичну гадану молярну стисливість); рівноваги в пастворах (коефіцієнти активності, активність води, осмотичні коефіцієнти); фазові рівноваги (тиск парів над багатокомпонентними розчинами, температуру кипіння і замерзання): калоріческіе властивості (теплоємність, що здається молярну теплоємність); властивості розчинів (теплопровідність, поверхневий натяг); явища переносів (в’язкість динамічну, електричну провідність, дифузію) .Пріведени коефіцієнти розрахунку для великої кількості електролітів, отримані в результаті математичної обробки методами регресійного аналізу експериментальних даних, наявних у світовій науковій літературі і отриманих в результаті власних експериментальних вимірювань. Матеріал ілюстрований численними прикладами розрахунку. Видання охоплює велике коло електролітів, найбільш широко застосовуються в сучасній хімічній технології. Для широкого кола наукових і інженерно-науковців хімічної індустрії та суміжних з нею областей.

Наукові та прикладні основи захисту грунтів від ерозії в Україні: Монографія / Балюка С.А. та Товажнянського Л.Л.

В монографії представлено шляхи вирішення проблеми ерозії в Україні, запропоновано комплекс сучасних зонально орієнтованих заходів із захисту грунтів від ерозії з урахуванням новітніх досягнень науки і техніки, подано основи методичного забезпечення охорони грунтів від ерозії. Монографія призначена для керівників і фахівців органів державної влади, місцевого самоврядування та господарств різних форм власності, співробітників наукових, проектних та освітніх установ, студентів, аспірантів та докторантів ґрунтознавчих, агрономічних, лісівничих, географічних, екологічних, технічних, економічних та землевпорядних спеціальностей.

Тлумачний словник із сільськогосподарської екології / Товажнянський Л.Л., Казаков В.В. та ін.

Словник містить найбільш поширені терміни із сільськогосподарської екології, агрохімії, сільськогосподарського виробництва, агрономії та інших суміжних галузей науки. Призначений для студентів і аспірантів агрономічних та екологічних спеціальностей, наукових працівників, викладачів вищих навчальних закладів, технікумів і коледжів, учителів загальноосвітніх шкіл, усіх, хто цікавиться проблемами сільського господарства й охорони навколишнього середовища.

Технологія аміаку: Навчальний посібник / Янковський М.А., Демиденко І.М., Мельников Б.І., Лобойко О. Я., Корона Г.М.

У навчальному посібнику розглянуто технологічні аспекти і апаратурне оформлення основних стадій виробництва аміаку, наведені приклади їх технологічних розрахунків. Особливу увагу приділено технологічним принципам модернізації і вдосконалення виробництва аміаку. Навчальний посібник призначений для студентів, які навчаються за спеціальністю “Хімічна технологія неорганічних речовин” і може бути корисним для спеціалістів з хімічної технології інших спеціальностей.

Физико-химические основы и технология утилизации ингибированных смесей концентрированной нитратной кислоты и оксидов азота / Созонтов В.Г., Гринь Г.И., Кошовец М.В. и др.

В книге представлены физико-химические особенности сложных многокомпонентных систем на основе концентрированной азотной кислоты и оксидов азота, которые содержат соединения фтора, фосфора и йода. Книга может быть полезна для научных сотрудников, работников предприятий и учереждений, студентов и аспирантов высших учебных заведений, которые занимаются проблемами технологий неорганических веществ и охраны окружающей среды.

Химия и технология диазота / Созонтов В.И., Гринь Г.И., Кошовец М.В. и др.

В монографии изложены физико-химические свойства жидких смесей N2O3 – N2O4, обобщены теоретические и экспериментальные исследования сложных многокомпонентых расслаивающихся систем, содержащих водные растворы азотной кислоты и оксиды азота, приведены способы получения раствора N2O3 – N2O4. Книга может быть полезна для научных сотрудников, работников предприятий и учереждений, студентов и аспирантов высших учебных заведений, которые занимаются проблемами получение и применения оксидов азота в различных областях науки и техники.