Музей НТУ "ХПI"

Сайт музею історії НТУ "ХПІ"

By

до Дня Конституції Незалежної України

28 червня 2021року виповнилося 25 років з дня прийняття Конституції України – Основного Закону нашої держави. Конституція закладає основи політичного управління, є юридичною базою українського законодавства, має найвищу юридичну силу, фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством. В ній закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальна цілісність. Конституція України відображає права і свободи українських громадян.
На виховання у студентів поваги до Основного Закону держави, формування правової культури студентської молоді, подальший розвиток її правосвідомості був направлений захід, організований музеєм історії НТУ «ХПІ» та В.В. Маліковим, доцентом кафедри українознавства, культурології та історії науки (завідувач професор В.М.Скляр).


Студенти 1-го курсу Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії (директор – професор І.М. Рищенко) з презентації та документальних фільмів дізналися про непростий шлях створення Конституції України на різних етапах розвитку держави. Молоді громадяни України – харківські політехніки також мали нагоду поспілкуватися з відомим випускником факультету технології неорганічних речовин ХПІ 1978р., народним депутатом України V-VI скликань (2006-2012рр.), депутатом Харківської обласної ради, кандидатом історичних наук В.Г. Камчатним.
Працюючи у Верховній Раді, Валерій Григорович обіймав посаду заступника голови Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України, очолював постійну делегацію в Парламентському вимірі Центральноєвропейської ініціативи, входив до складу Національної конституційної ради, був автором Постанови Верховної Ради України щодо відзначення на державному рівні 125-річчя НТУ «ХПІ». Студенти уважно слухали гостя, задавали питання.


Слід зазначити, що В.Г. Камчатний є представником відомої династії Харківських політехніків Степанових-Камчатних.

Почесний гість поділився спогадами про студентські роки, продемонстрував світлини представників династії, розповів про деякі епізоди депутатської роботи, побажав студентам успіхів та наполегливості у навчанні та здійснення усіх мрій.

By

Школярі у Політехнічному…

By

Участь у “Круглому столі”

10 червня 2021р. у відділі науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів Харківської державної наукової бібліотеки ім.В.Г.Короленка відбувся круглий стіл за темою “Здобутки українських вчених під час Другої світової війни” у режимі он-лайн. Презентацію “Вклад харківських політехніків у наближення Перемоги у Другій світовій війні” представив музей історії НТУ “ХПІ”.
Фрагменти презентації:
By

Зустріч молодих вчених з проректором з наукової роботи НТУ “ХПІ”

21 травня відбулась зустріч молодих вчених НТУ “ХПІ” з проректором з наукової роботи, Заслуженим діячем науки і техніки України, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, академіка Академії вищої школи України, нагородженого Відзнакою НАН України “За підготовку наукової зміни”,орденом князя Ярослава Мудрого V ст., доктора технічних наук, професора Андрія Петровича Марченко, відомого вченого та організатора науки, випускника ХПІ 1974р. Любов до техніки з юності привела його у Харків до ХПІ. Перші кроки майбутнього вченого у велику науку почались на ТМ факультеті на кафедрі двигунів внутрішнього згоряння під керівництвом видатних вчених професорів А.Ф.Шеховцова, М.К.Шокотова, М.Ф.Разлейцева. Ювіляр пригадав, коментуючи слайди презентації, студентські роки, перші наукові та трудові досягнення, тощо. Під час зустрічі професор А.П.Марченко підкреслив важливість для досягнення результату вміння працювати командою.

Професор кафедри ДВЗ, випускник НТУ “ХПІ”, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, д.т.н. І.В. Парсаданов відзначив талант А.П.Марченка як організатора, справжнього вченого-практика, який і зараз вирішує складні завдання державного рівня. Вміння дружити, надійність у стосунках, грунтовний підхід до вирішення питань – ці якості притаманні Андрію Петровичу протягом всього життя.

Завідувач кафедри комерційної, торгівельної та підприємницької діяльності, випускник НТУ “ХПІ”, д.т.н., професор Є.М.Шапран розповів про майбутні проекти, які підтримали ректор НТУ “ХПІ” чл.-кор. НАН України, професор Є.І.Сокол та проректор професор А.П. Марченко.

Один з 15 аспірантів-учнів професора А.П.Марченко, керівник освітнього центру “Німецький технічний факультет” НТУ “ХПІ”, к.т.н., доцент Денис Мешков дуже тепло згадав свої роки навчання в аспірантурі.

Андрій Петрович відповів на запитання і побажав молодим вченим-політехнікам, аспірантам, присутнім на зустрічі, не боятися труднощів, помилок у пошуках істини, бути наполегливими у досягненні мети. Молоді науковці на чолі з головою Ради молодих вчених НТУ “ХПІ” к.т.н., доцентом Б.Стисло: к.т.н., доцент К.Мінакова, зав. кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки і геліоенергетики, д.т.н. Р.Зайцев, нач. методичного відділу к.і.н., доцент С.Радогуз, к.т.н., доцент Д. Данильченко, та інші подякували за цікавий захід, під час якого вони мали нагоду “дізнатись про нове та почерпнути для себе наукове натхнення”.

Присутні та гості мали можливість ознайомитися з ювілейною виставкою, присвяченою 70-річчю професора А.П.Марченко.

By

Міжнародний День музеїв


Шановні політехніки!
Вітаємо вас з Міжнародним Днем музеїв!

By

До Дня Науки

Вітаємо всіх науковців НТУ “ХПІ” з Днем Науки!
Нових звершень, відкриттів та реалізації самих сміливих задумів !

By

Філософський семінар на прикладі життєдіяльності видатного вченого


13 травня в режимі он-лайн відбувся філософський семінар на тему “Реалізація особистості на прикладі життя та діяльності видатного вченого, педагога, завідувача кафедр АУР та АСУ ХПІ (1964-1990рр.), Заслуженого працівника вищої школи України, Почесного доктора НТУ “ХПІ”, доктора технічних наук, професора Арега Вагаршаковича Дабагяна” для студентів 2-го курсу КІТ факультету (декан – проф. М.І. Главчев), організований кафедрою філософії та музеєм історії НТУ “ХПІ”. Гостями заходу були учні професора А.В.Дабагяна: відомий вчений кафедри програмної інженерії та інформаційних технологій імені професора А.В.Дабагяна, випускник ХПІ 1962р., д.т.н., професор Л.А.Гамбаров,відомий вчений, завідувач кафедри стратегічного управління у 2000-2020рр., лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, д.т.н., професор І.В. Кононенко, відомий вчений, випускник ХПІ, професор О.В.Горєлий,відомий вчений, випускник ХПІ 1976р., завідувач кафедри моделювання систем і технологій ХНУ імені В.Н.Каразіна, д.т.н., професор М.В.Ткачук, випускник ХПІ 1957р. к.т.н., доцент Е.Г.Чайка. Почесним гостем зустрічі був син професора А.В.Дабагяна, випускник ХПІ 1975р., кандидат фізико-математичних наук, заступник Голови правління з інформаційної безпеки та інформаційних технологій АТ “Банк “ГРАНТ” Олександр Арегович Дабагян. Онук професора А.В.Дабагяна Давид, випускник 2017р. кафедри програмної інженерії та інформаційних технологій НТУ “ХПІ” , надіслав свої спогади про діда та побажання сучасним студентам-політехнікам.

З презентації учасники семінару дізналися про основні віхи життєвого шляху професора А.В.Дабагяна, його зростання в ХПІ як вченого, практика, засновника кафедри автоматичного управління рухом, завідувача кафедри автоматизованих систем управління, які готували висококваліфікованих фахівців для ракетно-космічної галузі країни.
І сьогодні учні професора А.В.Дабагяна, відомі вчені продовжують і розвивають справу Вчителя. У грудні 2009р. на фізичному корпусі, де розміщувалась кафедра АУР, була відкрита меморіальна дошка вченому. Ім’я професора А.В.Дабагяна увічнено у назві кафедри програмної інженерії та інформаційних технологій, яку очолює відомий вчений, випускник ХПІ, учень Арега Вагаршаковича доктор технічних наук, професор М.Д.Годлевський. У вересні 2017р. в НТУ “ХПІ” за підтримки компанії Data Art був відкритий комп’ютерний Центр колективного користування імені професора А.В.Дабагяна.Напередодні 101-ї річниці з дня народження професора А.В. Дабагяна ректор НТУ “ХПІ” професор Євген Сокол та голова Вченої ради університету професор Леонід Товажнянський вручили почесний диплом династії НТУ “ХПІ” Дабагян дружині Олександра Ареговича Наірі Дабагян.

By

До Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги

By

у режимі карантину

Першокурсники слухають побажання керівництва університету

Участь у конференції

23 березня 2021р. директорка музею історії НТУ “ХПІ” Г.В.Бистріченко взяла участь у конференції “Луньовські читання”, яка проходила в режимі он-лайн з доповіддю та презентацією “З досвіду роботи Центру “Арсенал Ідей Україна” НТУ “ХПІ”.

Виставка до ювілею
До 100-річчя заснівання в Харківському технологічному інституті в музеї історії НТУ “ХПІ” була підготовлена виставка.

Участь у Міжнародній конференції
20 березня 2021р. співробітники музею історії НТУ “ХПІ” взяли участь у Міжнародній науково-практичній ювілейній конференції до 150-річчя з дня народження видатного вченого, педагога, організатора та першого ректора Харківського фармацевтичного інституту, Заслуженого діяча науки УРСР, доктора хімічних і доктора фармацевтичних наук, професора Миколи Овксентійовича Валяшка, яка проходила у Національному фармацевтичному університеті.
З 1919р. і до останніх років життя професор викладав у Харківському технологічному інституті і завідував кафедрою органічної хімії, з 1930р. – у Харківському хіміко-технологічному інституті, а з 1950р. – Харківському політехнічному інституті. Першим у царській Росії організував спектроскопічні дослідження; дослідив понад 200 різних похідних бензолу, тразолу, тразолону та інших хімічних сполук; активно вивчав та запроваджував лікарські речовини з української сировини, підготував 3 доктори та 93 кандидати наук, був активним учасником наукових товариств Росії, Англії, Німеччини, УРСР, СРСР. З 1934р. М.О. Валяшко був незмінним головою Харківського відділення Всесоюзного хімічного товариства ім.М.І.Менелєєва.

By

До 35-тої річниці аварії на Чорнобильській АЕС

Сьогодні, 26 квітня, виповнюється 35 років аварії на Чорнобильській АЕС, однієї з найбільших техногенних та екологічних катастроф в історії людства. Цей день Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.
Низько вклоняємося перед загиблими, які прийняли на себе перший удар та віддали своє життя заради спасіння мільонів людей. Дякуємо та пам’ятаємо про військових та добровольців, які ризикуючи своїм здоров’ям захистили Україну і людство від наслідків катастрофи. Серед них були і харківські політехніки: старший викладач кафери фізвиховання В.А.Денисов, викладач кафедри технічної кріофізики С.В. Юшко, провідний інженер кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей С.З.Зеленцов, професор кафедри технології машинобудування та металорізальних верстатів Г.Л. Хавін, завідувач кафедри соціології і політології НТУ “ХПІ” професор В.В.Бурега, випускник ХПІ, один з організаторів разом з професором ХДАДМ О.А.Векленком галереї “4-й блок” В.З. Оленін та ін.
ПАМ’ЯТАЄМО!