Єгор Іванович Орлов

Єгор Іванович Орлов

(1865–1944)
радянський хімік, академік АН УРСР. Автор наукових досліджень в галузі хімічної кінетики і технології виробництва неорганічних продуктів. У 1907–1910 роках розвинув та обгрунтував теорію про механізм складних реакцій, які не описуються безпосередньо кінетичними рівняннями першого, другого і третього порядків. У 1908 році здійснів другий в історії хімії (після одержання метану в 1902 році П. Сабат’є) каталітичний синтез на основі водню і оксиду вуглецю з одержанням етилену, вивчив кінетику процесу. Є автором наукових засад виробництва формальдегіду. За його проектом у 1909 році побудовано перший в Росії завод з виробництва формаліну. Автор монографій з технології виробництва соди, силікатів, мінеральних пігментів

Після проф. В.О. Геміліана запрошено на роботу до інституту Єгора Івановича Орлова – видатного хіміка, дійсного академіка Академії наук. Є.І. Орлов  (14.11.1865 – 14.10.1944)  закінчив  Московський  університет у 1894 році і в 1894–1910роках викладав у Костромському хіміко-технологічному училищі, а в 1911–1927 роках працював професором  і завідувачем кафедри (1911–1931) мінеральної технології Харківського технологічного інституту (ХТІ). Разом із цим 5 років очолював Український науково-дослідний інститут силікатної промисловості, а з 1932 року – був професором Московського хіміко-технологічного інституту.

У ХТІ академик Є.І. Орлов виконав цілий ряд важливих наукових досліджень. Так, його робота “Формальдегід, його добування, властивості й застосування” стала основою організації цього виробництва в Росії, а після перекладу на німецьку мову – за його методом будують заводи по всьому світу. Відомою є “реакція Орлова” виробництва рідкого палива з CO і H2 на каталізаторах.

Проблематика наукових праць академика Є.І. Орлова стосується вирішення проблем у хімічній кінетиці, технології виробництва неорганічних продуктів, сірчистої кислоти, органічних сполук тощо. Ним була уперше запропонована  математична модель негативного каталізу та розроблені кінетичні основи виробництва сірчистої кислоти й хлору. За його дослідженнями й проектом побудований у 1909 році перший у Росії формаліновий завод. Є.І.Орлов є автором багатьох монографій з технологій виробництва соди, силікатів, мінеральних пігментів.

Академік Є.І. Орлов уперше у світі запропонував і дослідив виробництво H2SO4 за так названим “мокрим каталізом”; ванадієвий і хромованадієвий каталізатори для виробництва H2SO4  на стадії окиснення  SO2 до SO3 замість платинових каталізаторів.

Академік АН УРСР Є.І. Орлов
Академік АН УРСР Є.І. Орлов із співробітниками та викладачами кафедри технології неорганічних речовин Харківського хіміко-технологічного інституту (лютий 1941 року)

Він  був  організатором  науково-дослідного  інституту  вогнетривів  у  м. Харкові, який існує й активно розвивається до теперішнього часу.

У цей час підготовка інженерів-технологів в інституті збільшується. У 1929 році технологічний реорганізовано в Харківський політехнічний інститут, а у 1930 році на його базі створено самостійний Харківський хіміко-технологічний інститут та ще декілька інститутів.

Бурхливий розвиток хімічної промисловості вимагав усе більшої кількості спеціалістів, які добре знали галузь виробництва не в загальних рисах, а глибоко й у всіх деталях. Промисловість вимагала таких фахівців, які б прийшли на виробництво і негайно приймали на себе керівництво роботою цехів та заводів.

Різко зростає контингент студентів у ХТІ. Так, якщо в 1929–1930 роках було прийнято на I курс 125 студентів, то в 1933 році – 256, а в 1938 році – 325 студентів і порівняно з 1910 роком контингент студентів збільшився майже у 8 разів.

Від кафедри мінеральної технології виділились кафедра технології силікатів і кафедра електрохімії. При кафедрі була організована аспірантура.