Про кафедру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Профіль Google Scholar  кафедри біотехнології, біофізики та аналітичної хімії

Кафедра біотехнології, біофізики та аналітичної хімії створена в 1998 році на базі загальної кафедри аналітичної хімії, яка в 1940 році була виділена з кафедри хімії в самостійну кафедру.

З 1980 року по 2015 рік кафедрою завідував доктор технічних наук, професор Клещев Микола Федосович, випускник ХПІ (1960 р), фахівець в області каталізу, біокаталізу, аналізу хімічних і біологічних систем.

У 2015 році вчена рада НТУ «ХПІ» обрала завідувачем кафедрою біотехнології, біофізики та аналітичної хімії професора, доктора фізико-математичних наук Огурцова Олександра Миколайовича, яку він очолював до кінця 2019 року. 

З січня 2020 року завідувачкою кафедри біотехнології, біофізики та аналітичної хімії призначена професорка, доктор технічних наук Близнюк Ольга Миколаївна.

Кафедра займає площу понад 700 мна третьому поверсі хімічного корпусу. На кафедрі є спеціалізовані навчальні та наукові лабораторії: фармацевтичної біотехнології, біомолекулярних досліджень, агробіотехнології, біохімії і мікробіології, контролю якості біологічних і хімічних систем, оптичних та хроматографічних методів аналізу, а також лекційна аудиторія, оснащена технічними засобами навчання.

Обсяг навчальних доручень складає близько 13000 годин на рік за денною і заочною формами навчання. Всього кафедра викладає 96 дисциплін. На кафедрі читаються лекції та проводяться практичні і лабораторні заняття з двома спеціалізаціями «Промислова біотехнологія» та «Фармацевтична біотехнологія» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія». Для студентів хімічних спеціальностей, спеціальностей харчової та екологічної спрямованості читаються фундаментальні і спеціальні дисципліни: аналітична хімія та інструментальні методи аналізу, біофізика, біохімія, загальна мікробіологія і вірусологія, біологія, метрологія, стандартизація, сертифікація, управління якістю.

Випускники кафедри отримують вищу освіту за спеціальністю «Біотехнології та біоінженерія» за двома спеціалізаціями: «Промислова біотехнологія» (бакалавр, магістр, доктор філософії) і «Фармацевтична біотехнологія» (бакалавр, магістр, доктор філософії).

Ліцензійний обсяг підготовки спеціалістів становить 185 осіб на рік за очною та заочною формами навчання. 

Науково-дослідна робота, що проводиться колективом кафедри за профілем підготовки спеціалістів та магістрів, дозволяє готувати фахівців високої кваліфікації.

 

             БАКАЛАВР           
              МАГІСТР             
  ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ  
                                                 

Презентація кафедри біотехнології, біофізики та аналітичної хімії НТУ “ХПІ” download

                                                                      

           

Наукова діяльність кафедри здійснюється за такими напрямами:

«Хімічні та біотехнології» – розробка технологій виробництва азотовмісних сполук із використанням каталізаторів і біокаталітичних процесів; розробка каталізаторів для нейтралізації техногенного та антропогенного забруднення й біоремедіації; а також розробка технологій отримання й консервації біологічно активних речовин із рослинної та тваринної сировини.

«Фармацевтична біотехнологія» – розробка та вивчення фармакологічної активності природних фосфоліпідів і протеїнів залежно від їхньої функції та хімічної структури; створення лікарських і діагностичних препаратів: імунобіологічних, ліпосомальних тощо; а також розробка методології аналізу й стандартизації таких препаратів.

«Хімічна фізика та біофізика» – дослідження механізмів перенесення енергії в конденсованому стані до локальних центрів і утворення молекулярних і біомолекулярних нанокомплексів; визначення способів керування функціональними властивостями макромолекул і їхніх асоціатів шляхом впливу на систему множинних ковалентних і нековалентних внутрішньо- та міжмолекулярних взаємодій; розробка дистанційних неруйнівних методів аналізу стимульованої модифікації систем зв’язків у біополімерах і функціональних матеріалах; а також розробка теоретичних основ біотехнології та біоінженерії.

Кафедра підтримує тісні наукові зв’язки з науково-дослідними інститутами:

  • Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова НАМН України
  • Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН України
  • Інститут тваринництва НААН України
  • Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України
  • Інститут монокристалів НАН України
  • Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України
  • Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України
  • Харківська медична академія післядипломної освіти
  • Інститут загальної та невідкладної хірургії НАМН України
  • Харківський обласний клінічний центр урології та нефрології імені В.І. Шаповала.