Кафедра підприємництва, торгівлі і логістики заснована у 2017 році згідно наказу №333 ОД від 20.06.2017 року про створення кафедри «Комерційної, торговельної та підприємницької діяльності»; згідно наказу № 435 ОД від 24.09.2019 року була перейменована як «Підприємництво, торгівля та експертиза товарів», згідно наказу № 552 ОД від 26.11.2021 р. – «Підприємництво, торгівля і логістика».
З 2017 по 2023 рр. кафедру підприємництва, торгівлі і логістики НТУ «ХПІ» очолював доктор технічних наук, професор Шапран Євген Миколайович. З 2021-2024 рр. Євген Миколайович був генеральним директором ТОВ «Науковий парк НТУ «ХПІ», з вересня 2023 року працює професором кафедри підприємництва, торгівлі і логістики НТУ «ХПІ». Шапран Є.М. є випускником Харківського політехнічного інституту. Проф. Шапран Є.М. – автор понад 150 науково-методичних праць, в тому числі 7 монографій, 4 підручника, 36 авторських свідоцтв і патентів. Професор Шапран Євген Миколайович нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за значний особистий внесок у розвиток освіти і науки, почесними відзнаками: «Відмінник освіти України», «За розвиток регіону» і «Петра Могили», а також «Золотою зіркою» Героя Українського народу. Професор Шапран Є.М. – Академік Академії будівництва України, член-кореспондент Міжнародної академії інформатизації, член-кореспондент Транспортної академії України та є одним із співавторів програми входження України до Міжнародного економіко-правового об’єднання «Ініціатива Трьох Морів – Україна» під патронатом Президента України Володимира Зеленського.
З 2023 року по теперішній час завідувач кафедри підприємництва, торгівлі і логістики НТУ «ХПІ» – доктор економічних наук, професор Мащенко Марина Анатоліївна. Професор Мащенко М.А. є автором понад 170 наукових та навчально-методичних праць, в тому числі 13 монографій, 14 посібників, 5 авторських свідоцтв. Марина Анатоліївна виконувала функції наукового керівника НДР «Еколого-економічний моніторинг діяльності промислового підприємства»; «Модернізація електронної комерції за допомогою цифрових активів в умовах інформаційної економіки”; «Еколого-економічний моніторинг діяльності підприємства для підвищення його соціальної відповідальності»; «Прогнозування впливу цифрових активів на соціально-економічний розвиток підприємства». Професор Мащенко М.А. є співзасновником громадської організації “Відкрита інноваційна платформа підприємницьких ініціатив та інвестиційних проєктів “ПРО СМАРТ БІЗ”.
Професорсько-викладацький склад кафедри підприємництва, торгівлі і логістики налічує 5 професорів та 7 доцентів та здійснює підготовку бакалаврів, магістрів і докторів філософії за спеціальністю «Підприємництво та торгівля» та освітніми програмами «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» (бакалаврат), «Логістика та митна справа» (бакалаврат), «Підприємництво, торгівля і логістика» (магістратура), «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» (доктор філософії).
Викладачі і студенти кафедри є членами Харківського осередку Українського товариства товарознавців і технологів (УТТТ), що входить до Міжнародної асоціації товарознавства, інновацій та сталого розвитку (International Association of Commodity Science, Innovation and Sustainability) IACSIS.
Освіта наших випускників дає їм глибокі систематизовані знання і практичні навички, необхідні для здійснення трудової діяльності, пов’язаної з організацією та функціонуванням підприємницьких, торгівельних і біржових структур (як на вітчизняному, так і на міжнародному рівні), що дозволяє досягати високих економічних і соціальних результатів.
Одним із видатних випускників кафедри є Застьола Євген Олексійович, який закінчив НТУ «ХПІ» у 2021 році та отримав диплом магістра зі спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». Євген Олексійович очолює посаду заступника генерального директора ТОВ “ЗЕРНО ТЕК”.
Чернов Олександр Олександрович закінчив НТУ «ХПІ» у 2022 році, отримавши диплом магістра за спеціальністю «Підприємництво та торгівля», та працює начальником третього відділення управління роздрібних продажів ТОВ «Атлетікс».
Гудименко В’ячеслав Павлович є випускником кафедри підприємництва, торгівлі і логістики 2023 року та очолює посаду директора з розвитку імпортно-експортно-виробничої компанії Крон.
Гордієнко Вікторія Олегівна закінчила у 2021 році бакалаврську освітню програму «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», а у 2022 році магістерську програму «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Вікторія Олегівна є співвласницею SMM-студії «Glide» та займає посаду SMM-спеціаліста.
Здобувачі вищої освіти за освітніми програмами кафедри підприємництва, торгівлі і логістики активно долучаються до стартап-руху в Україні. Зокрема, команда стартапу «Health Helper» у складі проф. Сергієнко О.А., доц. Соснова І.І. та здобувача Самуся П.О. прийняла участь у YEP!Starter incubation program (м. Київ, YEP!), отримавши 16 грудня 2021 р. 2 місце. У сезоні 2022/2023 освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від Chernovetskyi Investment Group (CIG) прийняли участь дві команди кафедри.
Протягом 19.09-27.12.2022 команда стартапу «New Building Future of Ukraine» у складі доц. Білоцерківського О.Б., доц. Гапоненко О.Є. і здобувача Самуся П.О. приймала участь у спільній програмі YEP та Університету Тарту (Естонія) з підвищення кваліфікації StarterAcademia, що дало їм можливість отримати цінний досвід інтернаціоналізації навчання і викладання.
8 березня 2023 р. команда стартапу «Health Helper» у складі: здобувача Самуся П.О. доц., к.т.н. Соснова І.І., здобувача Застьоли Є.О. проф., д.е.н. Сергієнко О.А. взяла участь у Science & Business — GIST Pitch Days, де презентувала свій стартап Health Helper. За підсумками пітчингу команда кафедри виграла грант у розмірі 5000 доларів для подальшого розвитку. 30 липня 2023 р. стартап-команда Health Helper кафедри підприємництва, торгівлі і логістики виборола ІІ місце за результатами фінального пітчу першого в Україні Hardware Engineering Hackathon (Хакатона з апаратної інженерії). Він відбувся у межах курсу «Технологічне лідерство у хардверних стартапах» від програми YEP. 04 листопада 2023 р. здобувач Самусь П.О. презентував стартап «Health Helper» представникам благодійних фондів «Джерело відродження» CFSR та “Gigahertz Ventures» із Німеччини на чолі зі Стефаном Шандерой під час їх візиту до НТУ «ХПІ». У сезоні 2023/2024 освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від Chernovetskyi Investment Group (CIG) прийняла участь команда стартапу «Health Helper» у складі: доц., к.т.н Соснова І.І. здобувачки Швець А.Д., здобувача Cамуся П.О., проф., д.е.н. Сергієнко О.А.
Наукова взаємодія професорсько-викладацького складу кафедри підприємництва, торгівлі і логістики з провідними вітчизняними та закордонними університетами, зокрема Сілезька Академія (Польща) (співорганізатори конференції, проведення гостьових лекцій, участь викладачів кафедри у редакційному комітеті наукового журналу Wydawnictwo Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, дозволяє враховувати передові досягнення шляхом впровадження у навчальний процес сучасних інноваційних технологій і методів навчання, а також досвід запровадження компетентнісного підходу. Так, поєднання освітньої і наукової складової у структурі освітніх програм сприяє формуванню здатності у здобувачів розв’язувати комплексні проблеми у сфері підприємництва та торгівлі та дослідницько-інноваційної діяльності, що передбачає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань та професійної практики.