Кафедра «Інтегровані технології машинобудування» ім. М.Ф. Семка

НТУ "ХПІ", навчально-науковий інститут механічної інженерії і транспорту

Кафедра «Інтегровані технології машинобудування» ім. М.Ф. Семка - НТУ "ХПІ", навчально-науковий інститут механічної інженерії і транспорту

Наша історія

history1
history2
history3
history4

Кафедра «Інтегровані технології машинобудування» заснована в 1885 році і є ровесницею Харківського практичного технологічного інституту (зараз Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»). Становлення кафедри пов’язано з іменами професорів: В.Л. Кирпичева, К.А. Зворикіна, В.С. Кнаббе, В.Е. Тіра, Н.Й. Рєзнікова.

Віктор Львович Кирпичов – засновник і перший ректор Харківського практичного технологічного інституту, перший лектор дисципліни «Опір матеріалів та побудова деталей машин»
Костянтин Олексійович Зворикін  – засновник і перший завідувач кафедри, фундатор технологічної підготовки інженерів-механіків в ХТПІ. У 1888 р. професором К.А.Зворикіним, автором основоположних робіт в області механіки різання, вперше був прочитаний курс «Механічна технологія». У 1893 р. він був відзначений Першою премією Російського Технічного товариства за фундаментальну працю «Робота і зусилля, необхідні для відділення металевих стружок». К.А. Зворикін створив перший 3-х компонентний динамометр і вперше отримав залежності сил різання від факторів процесу різання.
Володимир Сергійович Кнаббе – професор механічного відділення Харківського практичного технологічного інституту. Вивчивши і узагальнивши досвід роботи машинобудівних заводів в Росії і за кордоном, він опублікував фундаментальні праці «Фреза і її роль в сучасному машинобудуванні» (1892 р.), «Сучасне обладнання машинобудівних заводів і залізничних майстерень» (1900 р.), «Механічна технологія металів »(1908 р.).

Вадим Ерастовіч Тир – завідувач кафедри загального машинобудування (з 1923 р. по 1926 р.), З 1902 р. читав курс «Деталі машин».

У розвитку кафедри брали участь також професора Зернов Д.С., Бабаков І.М., Тамарін Д. і др.

Резніков Н.Й.

Великий вплив на зміцнення кафедри після Жовтневої революції зробив професор Наум Йосипович Резніков, який керував кафедрою з 1928 р. по 1941 р. Під керівництвом проф. Н.Й. Рєзнікова формується цикл самостійних технологічних дисциплін, спрямованих на підготовку інженерів-механіків, створюється лабораторія холодної обробки металів, де проводяться науково-дослідні роботи в галузі фізики різання металів. У 1934 р. Н.Й. Резніков  опубліковав фундаментальну працю «Вчення про різання металів».

У 30-ті роки в країні розгорнувся масовий рух новаторів за високу продуктивність праці і краще використання нової техніки, за безперервне вдосконалення виробництва. Професори, викладачі, наукові співробітники та студенти інституту проявляли жвавий інтерес до стахановським формам організації праці. Кафедра холодної обробки металів вивчала прогресивні режими різання металів на Луганському паровозобудівному і Харківському тракторному заводах. Накопичений матеріал ліг в основу наукових доповідей «Як вивчати стахановську верстатну практику», «Стахановські режими різання і наука про різанні металів», з якими співробітники кафедри виступали перед інженерами і робітниками. Кафедра взяла на себе керівництво інженерами ХТЗ, які в зв’язку зі стахановським рухом вивчали можливості підвищення продуктивності механічної обробки. Кафедра бере активну участь в розробці загальномашинобудівних нормативів режимів різання (1938 р.).

Під керівництвом проф. Н.Й. Рєзнікова кафедра холодної обробки внесла великий внесок у промислове освоєння нових марок інструментальних матеріалів і різального інструменту. Кафедра досліджувала обробку чавуну різцями «победит» і довела, що радянські різці не поступаються закордонним і можуть їх повністю замінити ( «За Темпи и якість», 1933 р., 5 травня). На Новокраматорському машинобудівному заводі кафедра впровадила ряд фрез і різців з твердих сплавів і рекомендувала нові режими роботи при циліндричному та торцевому фрезеруванні. Реалізація пропозицій кафедри сприяла підвищенню продуктивності праці під час свердління і стругання на 150-200% і фрезеруванні – на 70-100% ( «За Темпи и якість», 1933 р., 7 листопада).

Розвиток науки у вищих навчальних закладах сприяло зростанню молодих наукових кадрів, про що свідчать матеріали конференцій молодих вчених, проведені в роки довоєнних п’ятирічок. Організовано аспірантура при кафедрі. Перші аспіранти: кафедри – М.Ф. Семко,

Г.В. Шабаліна, С.А. Воробйов, Е.М. Левенберг, В.М. Александров.

Були встановлені широкі зв’язки з науковими колективами Москви, Ленінграда, Києва та інших міст. (Вища школа Української РСР за 50 років, ч.1, с. 241.) У ХММІ регулярно видавалися «Наукові записки», в яких публікувалися матеріали наукових досліджень кафедри.

Семко М.Ф.

У роки Великої Вітчизняної війни евакуйований в Красноуфимск Харківський механіко-машинобудівний інститут продовжував свою роботу. З 1941 р. на чолі кафедри стає Михайло Федорович Семко. Змінилася наукова тематика. Під час Вітчизняної війни кафедра налагоджувала на заводах, евакуйованих з окупованої території, випуск оборонної продукції. Роботи М.Ф. Семко і С.А. Воробйова сприяли прискоренню виробництва боєприпасів. Восени 1941 року велику роботу провела бригада науковців ХММІ на Луганському заводі ім. Жовтневої революції. Була здійснена наладка спеціальних верстатів для нового військового виробництва, внесено багато покращень в технологічний процес виробництва, в геометрію ріжучого інструменту, прискорений режим різання і вжито інших заходів по збільшенню випуску військової продукції. В результаті продуктивність праці збільшилася в 1,5-2 рази. Наркомат особливо відзначив плідну роботу доцентів М.Ф. Семко і А.В. Дудки. ( «Соціалістична Харківщина», 1941 р., 30 липня).

Герой Соціалістичної Праці, Заслужений діяч науки і техніки УРСР, Почесний доктор Мішкольцького університету (Угорщина), доктор технічних наук, професор М.Ф. Семко, який керував кафедрою з 1941 р. по 1979 р., Вніс величезний вклад у відновлення, оновлення, технічне і методичне переоснащення кафедри.

Кафедра різання металів розробила для промисловості методики «Обробка отворів свердлами, зенкерами і розгортками в хромонікеліевой сталі» і «Фрезерування сталистого чавуну дисковими фрезами із замінників». Однією з перших в країні вона включилася в розробку і впровадження нових інструментів, в тому числі мінералокераміческого інструменту. Активно займалася проблемою оброблюваності неметалічних матеріалів, бере участь у створенні галузевих нормативів режимів різання. Кафедра надає допомогу промисловим підприємствам науковими дослідженнями, консультаціями, науково-технічної пропагандою, в узагальненні досвіду передовиків виробництва.

У 60-х роках формується новий науковий напрям кафедри – дослідження фізики процесів різання інструментами з синтетичних надтвердих матеріалів. У 1963 р. при кафедрі була створена Галузева лабораторія алмазних інструментів Мінстанкопрома СРСР. Розроблено і випущені перші нормативи режимів різання для виробництва й обробки неметалічних матеріалів і алюмінієвих сплавів. Створено верстати для електроалмазной обробки на заводах країни. Широко впроваджується інструмент з надтвердих матеріалів в народне господарство.

Створено, оснащений і успішно функціонує філія кафедри на Харківському інструментальному заводі. На базі хиз і ГСПКТБ «Оргпрімінструмент» створена спільна Науково-експериментальна лабораторія з обробки надтвердими інструментами, організовані ділянки по виробництву багатолезових інструментів з СТМ, високопродуктивне шліфування плашок, нанесення зносостійких покриттів на інструмент і стоматологічні вироби. Досягнення НДР регулярно демонструються на міжнародних виставках, на ВДНГ СРСР і ВДНГ УРСР.

Грабченко А.І.

З 1979 року по 2017 рік кафедрою завідував проф. Анатолій Іванович Грабченко. Створена творча обстановка в організації навчального процесу, у розвитку наукових досліджень, встановлені міцні зв’язки з виробництвом, академічними і науковими центрами.

У 1985 р. в проблемній лабораторії Мінвузу УРСР «Фізика процесів різання інструментами з надтвердих полікристалічних матеріалів» ім. М.Ф. Семко, Галузевій лабораторії алмазних інструментів Мінстанкопрома СРСР, Науково-дослідній лабораторії на базі Харківського інструментального заводу дослідження ведуть 96 співробітників кафедри, з них 2 доктори та 26 кандидатів технічних наук. В аспірантурі при кафедрі навчаються 14 осіб, в т.ч. з Угорщини, В’єтнаму, Болгарії, НДР.

Ведеться широка співпраця з дослідницькими інститутами та промисловими підприємствами, в тому числі:

Інститут фізики високих тисків АН СРСР, Інститут проблем матеріалознавства АН УРСР, Інститут проблем машинобудування АН УРСР, Інститут надтвердих матеріалів АН УРСР, Харківський фізико-технічний інститут, Фізико-технічний інститут низьких температур та ін.
науково-виробниче об’єднання «полікристала» (м. Харків), Харківський інструментальний завод, Полтавський завод штучних алмазів і алмазного інструменту, Укроргверстатінпром (м. Харків), Оргпрімінструмент (м. Харків) та ін .;провідні вузи і промислові підприємства в Ленінграді, Москві, Борисові, Тулі, Києві, Львові, Ленинакане, Тбілісі, Єревані, Сестрорецьку, Брянську, Челябінську, Уфі, Тольятті, Іркутсьтку, Саратові, Куйбишеві, Ташкенті.
Активно розвиваються міжнародні зв’язки і спільна робота з Мішкольцьким і Будапештським університетами (Угорщина), Магдебурзьким університетом (Німеччина), Віденським і Клагенфуртським університетами (Австрія), Познанською політехнікою (Польща), з університетами Румунії, Греції, В’єтнаму, Болгарії, Китаю, США, Франції. Кафедра бере активну участь в міжнародних проектах і міждержавних наукових дослідженнях.

У 1991 р. організовується постійний міжнародний науковий семінар «Интерпартнер» з проблем високих технологій і нових напрямків в області матеріалообробки, в 1993 р. – міжнародна науково-практична конференція «MicroCAD», присвячена інформаційним технологіям.

Розробляються нові навчальні плани для організації інтегрованої підготовки бакалаврів, фахівців і магістрів за спеціалізаціями «Високі технології в машинобудуванні», «Маркетинг і менеджмент високих технологій», «надтверді інструменти і процеси обробки», «Інтегровані генеративні технології машинобудування». Широко випускаються методична, довідкова та спеціальна література. Виробничу та переддипломну практику студенти проходять на передових промислових підприємствах України, а також в Угорщині, Німеччині, Австрії.

У науковій школі кафедри різання матеріалів підготовлені 18 докторів технічних наук (Резніков Н.І., Семко М.Ф., Перепелиця Б.А., Дрожжин В.І., Беззубенко Н.К., Узунян М.Д., Грабченко А .І., верезуб Н.В., Кундрак Я., Матюха П.Г., Залога В.А, Внуков Ю.М., Доброскок В.Л., Федорович В.А., Пижов І.М., Кальченко В.В., Мироненко Е.В., Шахбазов Я.А.) і 104 кандидата технічних наук, серед них – перша в інституті жінка-кандидат наук – Г.В. Шабаліна.