Міжнародна співпраця
28.02.2025 року відбулась онлайн-зустріч нашої кафедри та кафедри іноземних мов з кафедрою славістики факультету мистецтв Університету Палацького в Оломоуці (Чехія). Зустріч відбулася з метою встановлення зв’язків та презентації кафедр після підписання Меморандуму між нашими університетами. На зустрічі викладачі Заверющенко М.П., Шокуров О.В., Лухіна М.Ю. розповіли про кафедру української мови, про основні напрямки діяльності, наші наукові інтереси та висвітлили теми для подальшої співпраці.
В липні 2024 року в межах найважливішого напряму діяльності кафедри української мови – міжнародної співпраці – в Ягелонському університеті (м. Краків, Республіка Польща) представниками нашої кафедри (ст. викладач Лухіна М.Ю.) з метою встановлення міжнародних контактів відбулася зустріч з директором Інституту східнослов’янської філології паном Якубом Садовським. Результатами зустрічі стали домовленості про майбутню співпрацю:
- Відеоконференція представників кафедри української мови Інституту східнослов’янської філології Ягелонського університету та кафедри української мови НТУ «ХПІ» (заплановано на жовтень 2024);
- Розроблення перспективних напрямів:
1) спільні конференції;
2) обмін лекціями по таких предметах, як «Українська мова (професійного спрямування)»,« Українське термінознавство», «Українська як іноземна», «Соціокультурний аспект», «Особливості перекладання українською»;
3) співавторство в написанні наукових статей;
4) підготовка Договору про співпрацю між Ягелонським університетом (Краків, Республіка Польща) та НТУ «ХПІ» (Харків, Україна).
Протягом 2023-2024 років співпрацюємо з кафедрою славістики, факультету Мистецтв університету Палацького в м. Оломоуц (Чеська Республіка). Завідувачка відділення української мови – доктор Уляна Холодова.
Понад двадцять років кафедра співпрацювала з інститутом славістики австрійського Альпен-Адріа університету в Клагенфурті. Плідна праця втілилася у наступні види діяльності: літні курси для українських і австрійських студентів; створено два підручники для німецькомовних студентів, три словники лексичних паралелей; навчальні екскурсії; спеціальний проєкт з вивчення українського суржику (анкетування, транскрипція, граматичний та лексико-семантичний опис).
Завідувач кафедри славістики Клагенфуртського університету проф. Тільман Ройтер був незмінним директором Літньої мовної школи, що сприяла якісному вивченню мов австрійськими і українськими студентами. Підтримується зв’язок з Віденським економічним інститутом, викладачем-лінгвістом Шарлоттою Хан, яка щорічно брала активну участь у організації та проведенні Літньої мовної школи. Співпраця продовжується й зараз, незважаючи на військову агресію Росії в Україні. Створено нову програму вивчення мов – нову Літню школу “Summerschool Osteuropa”, яка проводиться за умови схвалення з боку BMBWF.
Цього року школа працюватиме тільки в Австрії, без візиту до України (Інсбрук / Оберґурґль). Її учасниками стануть 25 студентів австрійських університетів та 25 студентів українських закладів вищої освіти.
Багато років кафедра співпрацювала з німецьким університетом імені А.Гумбольдта (доктор Сузанне Лаудін) та з французьким університетом Бордо-Монтень. Проводилися курси мови для німецьких і французьких студентів, було створено два словники, три підручники та два навчальні відеофільми. Двотижневі мовні курси для іноземних стажистів цих університетів декілька років поспіль проводилися у Харкові на кафедрі української мови, слухачі отримували сертифікати НТУ «ХПІ».
Міжнародна діяльність
Протягом двох навчальних років ст. викладач Лухіна Марина Юріївна працювала в Анхойському педагогічному університеті та Анхойському бізнес-коледжі (КНР) . Під час навчання використовувала одну з найбільш ефективних технологій викладання мови – педагогіку співпраці, підготувала більше 100 китайських студентів до магістратури, брала участь у конференції МАПРЯЛ у Шанхайському університеті іноземних мов.
Міжнародне стажування та підвищення кваліфікації
У 2024 році професор Субота Лариса Андріївна в онлайн-форматі проходила наукове стажування в Канаді в Університет Томпсон Ріверс (TRU, The Thompson Rivers University). Керівник Доктор Джон Черчлі. Тема стажування: “Інноваційні методики та програми викладання у вищій школі. Можливості інтеграції до міжнародної академічної спільноти”.
У 2023 та 2024 роках доц. Гомон Андрій Михайлович проходив сертифіковане міжнародне наукове підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників (дистанційний курс англійською мовою, локація та спікери: Нью-Йорк – Лондон, провідні викладачі вишів Великої Британії та США, організатор та модератор: ГО «Університет лідерства та інновацій», м. Дніпро). Прослухав, розглянув та опанував 8 навчальних модулів дистанційного курсу «Якість і сталий розвиток вищої освіти: світовий досвід та сучасні тенденції».
Наші міжнародні партнери
- Університет Палацького в м. Оломоуц, Чеська Республіка, кафедра славістики, факультету Мистецтв.
- Університет Ібн Зохр, Королівство Марокко, кафедра прикладних іноземних мов.
- Варшавський університет, Республіка Польща, кафедра русистики факультету прикладної лінгвістики.
- Альпен-Адрія Університет Клагенфурта, Австрія, кафедра лінгвістики та культурології.
- Віденський університет економіки та бізнесу, Австрія, кафедра лінгвістики та культурології.
- Асоціація «Середовище для життя» в Лівані.
- Управління формуванням команд, Ліон, Франція.
- Університет Хасана ІІ Касабланки, Королівство Марокко.
- Міжнародний університет прикладних наук, Айзенштадт, Австрія.
- Агентство інтерактивних прав FOGstudіos, Канада.