Наш прославлений університет багатий своєю історією. І ми пишаємося тим , що вагому лепту в потужну хода ХПІ вніс і наш рідний , званий по-старинці багатьма політехніками « Металургійний » , факультет.
Заснований у далекого 1929 році факультет був визнаний забезпечити висококваліфікованими кадрами починаючу розвиватися швидкими темпами важку індустрію Харкова в першу чергу заводів : тракторного , турбінного , заводу транспортного машинобудування , електромеханічного та багатьох інших.У подальшому , під час Великої Вітчизняної війни велика кількість студентів і співробітників факультету пішли на фронт. Залишилося частина у складі Харківського механіко -машинобудівного інституту ( так тоді називався наш ХПІ ) перебувала в евакуації в м. Кросноуфімске ( Росія ) , де тривала підготовка фахівців так необхідних фронту і тилу . Наприкінці 1943 року ХММІ повертається до Харкова , де студенти факультету продовжили навчання поряд з відновними роботами , як на території університету , так і міста в цілому.
Не можна не відзначити , що в роки ВВВ студенти та співробітники факультету внесли вагомий внесок у перемогу над фашистами , кували її не тільки на фронті , але і в тилу , виконуючи серйозні наукові розробки і тут же впроваджуючи їх у виробництво. Так майбутній завідувач кафедрою «Ливарне виробництво » професор Б.А.Носков розробив і впровадив нові марки сталі для броні і литий вежі танків , за що 1944р. він був нагороджений орденом Леніна. Доцент Д.Л. Ходосько – майбутній декан МТ факультету , працюючи в роки ВВВ начальником ковальського цеху Челябінського тракторного заводу ( Росія ) , змінив і удосконалив конструкцію і технологію штампування траків гусениці танка Т -34 , яка про час бою була найбільш вразлива. Завдяки новій технології все підбиті танки були швидко « взуті» у надійну і міцну гусеницю , що сприяло перемозі нашої бронетехніки , насамперед під час битви на Курській дузі.
У повоєнний час на кафедрах факультету проводиться велика робота з підготовки висококваліфікованих кадрів металургійного профілю. За минулий період підготовлено і направлено на промислові підприємства колишнього Радянського Союзу , а потім України тисячі ковалів , прокатників , ливарників , термістів і металознавців . Підготовлені також сотні фахівців для Китайської Народної Республіки , В’єтнаму , Куби , Нігерії , колишніх НДР , ВНР , ПНР , ЧССР та ін , в тому числі десятки кандидатів технічних наук для цих країн . Величезна робота велася вченими факультету за госпдоговорами з багатьма промисловими підприємствами , з отриманням багатомільйонних економічних ефектів. Все це сприяло тому , що багато років факультет займав авангардну роль у розвитку багатьох галузей промисловості, насамперед металургійної та машинобудівної , у створенні та впровадженні нових передових технологій , техніки та матеріалів .
На факультеті в різні роки працювали великі вчені , відомі організатори науки і виробництва , талановиті педагоги , які внесли значний внесок у становлення і розвиток кафедр факультету . Це професори Є.В. Фарафонов , П.М. Мухачов , А.В. Терещенко , В.А Андрєєв , О.А. Шатагін , доценти В.В. Гавранек , Е.А. Суходільська , І.М.Риженко , В.П.Смолянінов , І.А. Тананко . У різні роки факультет очолювали декани Є.Є. Шарапін , Д.Л.Ходоско , М.М. Анашенко , А.А.Коломойцев , В.М. Пивоваров , В.Ф. Пелих.
Світову славу і авторитет факультету створили наші співробітники і випускники : І.В. Рижков – колишній проректор ХПІ , єдиний з політехніків за всю історію вузу лауреат Ленінської премії , найбільш престижної нагороди в колишньому Радянському Союзі , М.С.Борушко – колишній проректор ХПІ , заслужений майстер спорту і заслужений тренер СРСР з альпінізму , Б.А. Носков – колишній завідувач кафедрою ливарного виробництва , лауреат Державної премії СРСР , І.І. Кириченко – заслужена майстер спорту , 2х разова чемпіонка і рекордсменка світу з велогонок на треку , Л.Д. Гарькавая – майстер спорту міжнародного класу , рекордсменка світу з легкої атлетики , учасниця Олімпійських ігор в Мехіко.
І сьогодні головним надбанням факультету є його люди – вчені , викладачі , лаборанти і студенти. Це завідувачі кафедрами – професора В.В. Березуцький , О.В. Акімов , О.В. Соболь, О.В. Шоман , В.В. Дмитрик , доцент Ю.О. Плеснецов . Це провідні викладачі професора Б.П. Таран , В.І. Кузьменко , О.І. Пономаренко , В.Ф. Райко , В.В. Білозеров , М.М. Латишева , доценти Л.М. Чуніхина , Т.А. Протасенко , Л.А. Васковець , І.Ю. Адашевская , зав. лабораторією П.С. Ігнатов , інженер Т.І. Дробенюка і багато інших. Гордістю факультету сьогодні є його студенти . Серед них стипендіат Верховної Ради України , А. Липовська (група МТ -49) , стипендіат Вченої Ради університету В.Насирова ( гр. МТ- 28БМ ) та ін
Останнім часом в нелегких умовах зміни соціально -економічних формацій і переходу до ринкової економіки факультет робить все можливе , щоб примножити прекрасні традиції і вписати нові славні сторінки в свою багату історію.
Основними напрямками своєї діяльності на найближчі роки , що дозволить підняти факультет на якісно новий рівень , колектив факультету вважає наступне:
• перше – підготовка висококваліфікованих науково – педагогічних кадрів . За останні 10 років на факультеті було захищено 21 кандидатська і 4 докторських дисертації . У 2013 р. на кафедрах факультету планується захист не менше 3- х кандидатських і 2- х докторських дисертацій.
• друге – відкриття нових спеціальностей на всіх кафедрах факультету . Відкриття в 2005 році на кафедрі нарисної геометрії та графіки (зараз кафедра геометричного моделювання та комп’ютерної графіки) , а так же кафедрі ливарного виробництва двох нових спеціальностей – “Комп‘ютерні технології обробки графічної інформації” та “Комп’ютерно -інтегровані технологічні процеси ” повністю підтвердило правильність і ефективність обраного шляху розвитку факультету . Конкурс серед абітурієнтів на цих кафедрах зріс до 8-12 осіб на місце , а в цілому по факультету в 2012 році конкурс склав майже 8 чоловік на місце.
У 2012 році на кафедрі охорони праці та навколишнього середовища також відкрито нову спеціальність “Охорона праці”. До цього в 2010 році на факультеті створена нова кафедра зварювання на якій в 2012 році відкрито спеціальність “Технології та устаткування зварювання ” .
• третій напрямок – активізація науково -дослідної діяльності. Прийняте з цього приводу кілька років тому на раді факультету рішення про обов’язкову участь кожного викладача факультету в різних формах наукової діяльності , починаючи від госпдоговірних робіт , участі у виставках і закінчуючи одержанням патентів і написанням монографій , ми вважаємо цілком обгрунтованим , своєчасним і актуальним. В результаті проведених заходів , обсяг науково -дослідних робіт , виконуваних на кафедрах факультету , зріс від 40 тис. гривень ( 2006год ) до 415 тис. гривень на рік ( 2012год ) .
На наш погляд реалізація вказаних основних напрямків діяльності факультету дозволить нам найближчим часом значно підняти рівень і якість підготовки молодих фахівців , підняти імідж факультету і зробити наших випускників більш затребуваними і конкурентно – здатними на сучасному ринку праці , створити умова для більш широкого розгортання наукових досліджень і впровадження їх результатів у виробництво , оновити матеріально – технічну базу на кафедрах факультету .
Ми впевнені , що з урахуванням великих потенційних можливостей факультету і тієї відчутної підтримки , яку надає нам керівництво університету і особисто ректор Л.Л. Товажнянський , всі поставлені завдання будуть успішно виконані.
Зараз Механіко – Технічний факультет знаходиться напередодні знаменної дати – 85 -річчя з дня заснування . Немає сумнівів у тому , що всі студенти і співробітники факультету – від професора до асистента і лаборанта – зроблять все залежне від них , щоб своєю працею , новими досягненнями у навчанні , науці , спорті , примножити славні традиції , якими так багатий наш рідний ХПІ і його механіко – Технологічний факультет.
Н.А. Погрібний , декан механіко -технологічного факультету
Січень 2013