ПЕРВИННА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ

Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут"

Доповідь Фоміна А.Й.

Шановні делегати конференції!

 З дня проведення останньої звітно-виборчої профспілкової конференції, що відбулась 23 грудня 2014 року, минуло рівно п’ять років. За цей період у житті нашої держави, університету та і в житті кожного з нас відбулися певні зміни і, на жаль, не на краще. Слід відзначити, що державна соціальна політика далека від конституційних норм. Це пов’язано з «заморожуванням» соціальних стандартів, різким підвищенням цін та тарифів на соціально-значущі товари та комунальні послуги. І в цих важких умовах, безумовно, зростає роль профспілок у захисті законодавчо встановлених гарантій та пільг працюючих і посиленні соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.

У звітний період наша профспілкова організація у своїй діяльності керувалась Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії», Кодексом законів про працю України, Законами України «Про вищу освіту», «Про охорону праці», Статутом Профспілки працівників освіти і науки України, Положенням про первинну профспілкову організацію НТУ «ХПІ» та іншими нормативно-правовими документами.

На останній звітно-виборчій профспілковій конференції університету був обраний профспілковий комітет у кількості 32 осіб та ревізійна комісія в складі 3 чоловік. Згідно з наказом ректора університету від 29 листопада 2017 року були проведені структурні зміни НТУ «ХПІ». Це призвело до зміни структури ППО НТУ «ХПІ».

Плакат №2

 Сьогодні до складу нашої перинної профспілкової організації входить 18 профспілкових бюро (було 29) та 126 профгруп, на обліку у яких знаходяться 3891 член профспілки. На першому організаційному засіданні профспілкового комітету (26 грудня 2014 року) згідно з нашим Статутом та з огляду на інтереси членів профспілки були створені та затверджені 6 постійних громадських комісій профспілкового комітету:

  1. З організаційної роботи;
  2. З соціально-виробничої діяльності;
  3. З охорони праці;
  4. По роботі з дітьми;
  5. Зі спортивно-оздоровчої роботи;
  6. З культурно-масової роботи.

На цьому ж організаційному засіданні частину своїх повноважень профком надав профбюро факультетів і підрозділів університету. Тепер хочу коротко зупинитися на роботі комісій профспілкового комітету.

І. Комісія з організаційної роботи

Ця комісія діяла згідно з «Положенням про комісію з організаційної роботи» та планом, який щорічно затверджувався на початку року на засіданні комісії. Комісія була створена з метою проведення організаційної роботи, більш широкого долучення профспілкового активу до громадського керування, участі у розробці та розгляді документів щодо організаційних питань.

Одним із основних питань комісії є організаційне укріплення первинної профспілкової організації, посилення мотивації профспілкового членства. Слід зазначити, що за звітний період 820 співробітників університету стали членами нашої профспілкової організації. У цій роботі профком чітко дотримувався вимог ст. 7 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії» про добровільний вступ до профспілок та вихід з них. За цей час 58 співробітників університету вибули з членів профспілки за власним бажанням.

Як наголошувалося раніше, у січні місяці 2018 року на засіданні профспілкового комітету була затверджена нова структура нашої первинної профспілкової організації. У лютому 2018 року у всіх створених інститутах університету були проведені профспілкові конференції, на яких були обрані голови профбюро, їх заступники та профбюро. Хочу подякувати директорів інститутів, які взяли активну участь у роботі цих конференцій.

Напередодні нашої звітно-виборчої конференції протягом жовтня-листопада 2019 року в інститутах, на факультетах і в підрозділах були проведені звітно-виборчі профспілкові збори (конференції). Хочу зауважити, що це найважливіший та найвідповідальніший період у діяльності нашої профспілкової організації. У цей період слід відзвітувати про проведену роботу та отримати оцінку своєї діяльності членами профспілки. І сьогодні на нашій конференції хочу доповісти, що цей екзамен ми гідно витримали. Я був майже на всіх зборах (конференціях) (17 з 18) та можу сказати, що робота усіх без винятку профбюро була оцінена як «задовільна» (деякі оцінювали «добре» та «відмінно»). Щорічно у листопаді комісія проводила звірку членів профспілки. За звітний період було проведено 64 засідань профкому, на яких розглядалися найважливіші питання діяльності нашої профспілкової організації.

Розуміючи важке матеріальне становище наших співробітників (низький рівень заробітної плати, хвороби, необхідність придбання дорогих ліків, смерть членів родини та близьких родичів), профспілковий комітет більшу частину профспілкового бюджету спрямовував на надання матеріальної допомоги співробітникам університету.

Так за звітний період 4792 співробітникам була надана матеріальна допомога на загальну суму 3 млн. 903 тис. 260 грн.

Конкретно за роками (Плакат №3)

Жодному співробітнику не було відмовлено в матеріальній допомозі. У звітному періоді організаційна комісія постійно надавала методичну допомогу головам профбюро, профспілковому активу інститутів, факультетів та підрозділів у плануванні, організації та проведенні профспілкової роботи на місцях.

ІІ Соціально-виробнича комісія

Соціально-виробнича комісія створена для надання допомоги профбюро факультетів і підрозділів університету в рішенні виробничих та соціально-економічних питань, а також з метою долучення профспілкового активу до участі в керуванні університетом.

Саме тому основний напрямок діяльності комісії – підготовка спільно з адміністрацією колективних договорів та контроль за їх виконанням.

Виконуючи свої захисні функції, за минулі 5 років профспілковий комітет від імені трудового колективу постійно укладав колективні договори з адміністрацією університету. 17 березня 2017 року на конференції трудового колективу університету був укладений колективний договір на 2017-2020 р.р. Колективний договір – нормативний документ, який регулює відносини власника (або уповноваженого ним органу) та працюючих у сфері виробничих та трудових відносин, соціально-економічного розвитку колективу, охорони праці, здоров’я та відпочинку співробітників і членів їх родин відповідно до чинного законодавства. Слід відмітити, що укладені колективні договори мали соціальну направленість, що сприяло зниженню соціальної напруги в нашому колективі.

Щорічно адміністрація та профспілковий комітет звітували на конференції трудового колективу університету про його виконання. І сьогодні я хочу повідомити делегатам профспілкової конференції, що профспілковий комітет щорічно і в повному обсязі виконував усі покладені на нього пункти колективного договору.

ІІІ Комісія з охорони праці

Важливе місце в роботі профспілкового комітету посідають питання охорони праці та безпеки життєдіяльності. Цей напрямок роботи провадила комісія з охорони праці (голова комісії професор Древаль О.М.). Згідно з Законом України «Про охорону праці» (ст.41) профспілки здійснюють громадський нагляд за дотриманням адміністрацією законодавства з охорони праці, створенням безпечних та нешкідливих умов праці, належними виробничими та санітарно-побутовими умовами, забезпеченням співробітників спецодягом та іншими засобами індивідуального та колективного захисту.

Комісія з охорони праці спільно з відділом охорони праці університету відповідно до плану роботи контролювала виконання пунктів розділу «Охорона праці» в колективному договорі. Члени комісії брали участь у розробці Додатків до колективного договору (із 11 Додатків 10 стосуються питань охорони праці). Завдяки спільним діям комісії та адміністрації всі заходи з охорони праці в колективних договорах були виконані в повному обсязі.

Щорічно у вересні на засіданні профкому заслуховувалось питання «Про підготовку навчальних корпусів, лабораторій та виробничих приміщень університету до роботи в осінньо-зимовий період».

Щорічно у квітні в університеті проводився Всеукраїнський тиждень охорони праці, протягом якого комісія спільно з відділом охорони праці на кафедрах і в лабораторіях проводили лекції, бесіди, семінари з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності.

IV Комісія по роботі з дітьми

Одним з найважливіших доручень працівників до своїх профспілок є організація відпочинку дітей співробітників.

Приємно доповісти, що профспілковий комітет успішно виконує це доручення. І це не зважаючи на те, що з 2015 року відсутня дотація до путівок у дитячі оздоровчі табори за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

Плакат №4

За звітний період у дитячих оздоровчих таборах по пільгових путівках відпочило 374 дитини співробітників університету. На це з профспілкового бюджету було виділено 777 560 грн.

Щорічно напередодні Нового року діти віком до 14 років отримували новорічні подарунки за рахунок профспілкового бюджету. Крім цього, щорічно профком здійснював придбання квитків для дітей у дні новорічних канікул.

Щорічно в Палаці студентів у Міжнародний день захисту дітей (1 червня) профкомом були організовані концерти для дітей з проведенням конкурсу дитячих малюнків та саморобок.

V Культурно-масова комісія

Слід зазначити, що у звітному періоді дуже активно працювала культурно-масова комісія (голова комісії Каменєва Т.Д.). За ці 5 років співробітники нашого університету постійно відвідували театри нашого міста  та Харківську філармонію. Щорічно профспілковим комітетом організовувались для наших жінок святкові концерти, присвячені Міжнародному жіночому дню 8 Березня. Велику роботу у звітному періоді культурно-масова комісія провела по організації поїздок вихідного дня по історичних місцях Харківської області і України для співробітників та членів їх сімей. Усього було організовано 114 поїздок, якими охоплено 6000 чоловік. На ці поїздки з профспілкового бюджету було витрачено 1 285 356 грн.

Плакат 5

VI Спортивно-оздоровча комісія

(голова – доцент кафедри фізичного виховання Блошенко О.І.)

У звітному періоді комісією проводилась спортивно-оздоровча робота серед співробітників університету. Так у спортивному комплексі за ініціативи  профспілкового комітету постійно діяла група з аеробіки, у якій оздоровлювались усі охочі жінки  нашого університету. Профком щорічно фінансував спортивний клуб «Політехнік» для організації та проведення спортивно-масової роботи серед співробітників університету.

11 жовтня 2019 року команда співробітників університету брала участь у спортивному заході «Осінні баталії-2019», який був організований Харківською обласною організацією Профспілки працівників освіти і науки України на базі спортивного комплексу «Темп». При підбитті підсумків були нагороджені команди-учасниці та переможці в індивідуальних видах – Олексій Рибалко (дартс, стрільба з луку), Дмитро Кікін (стрільба з луку). Додав гарного настрою всім учасникам заключний етап спортивного свята – польова каша та солодощі.

Постійну турботу у звітному періоді профспілковий комітет виявляв до учасників бойових дій, ліквідаторів Чорнобильської АЕС, ветеранів праці університету. Жодне прохання цих людей не залишилось без уваги як профспілкового комітету, так і адміністрації університету. На прохання Ради ветеранів університету усім працюючим учасникам бойових дій профком щорічно здійснював передплату журналу «Слово Ветерана».

Профспілковий комітет з власної ініціативи з 2017 року  займався оздоровленням співробітників по санаторних путівках.

Плакат №6

У підсумку хочу зазначити, що стратегічним напрямком у роботі профспілкового комітету у звітному періоді був захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів наших співробітників, розвиток конструктивного соціального діалогу та партнерства  між профспілковим комітетом та адміністрацією університету. І я вважаю, що ми з цим відмінно впорались.

Нарешті хочу подякувати профспілковому комітету, усьому профспілковому активу університету (профгрупоргам, членам профбюро) за здійснення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів наших членів профспілки.

Дякую за увагу!