Профорієнтаційна робота на кафедрі ведеться різними шляхами, одним з них є участь у загальноуніверситетських профорієнтаційних заходах які організовуються ЦПК НТУ «ХПІ» та проводяться як в м. Харкові, так і далеко за його межами. Одним із таких заходів стало проведення «Наукового фестивалю STEM освіти з НТУ «ХПІ» для абітурієнтів м. Чернівці та області, який відбувався з 19 по 23 травня 2025 р. У цьому заході взяли участь представники випускаючих кафедр двох навчально-наукових інститутів НТУ «ХПІ» – ННІ МІТ та ННІ ЕЕЕ. Безпосередньо у зазначеному вище заході від нашої кафедри взяв участь доцент Ящеріцин Є.В.
Слід зазначити, що цей захід складався з декількох самостійних. Так, в загальноосвітніх закладах освіти м. Чернівці: Чернівецьких ліцеях №17 «Успіх», №14, №7 та №13 протягом 19, 20, 21 та 23 травня відповідно були проведені STEM-квести «Інженерія майбутнього». Ці заходи проводились наступним чином – учні 10-11 класів за власною ініціативою об’єднувались в 8-10 команд, в кожній з яких було до 10 учасників. Після цього вони відвідували STEM-зони, до однієї з яких – «Матеріали 21 століття» – входила профорієнтаційна експозиція і нашої кафедри. Вона включала прилади контролю небезпечних та шкідливих виробничих факторів: пірометр Mestek IR01C; анемометри крильчастий цифровий ВТМЕТЕR ВТ-816В та чашковий МС-13, шумомір Роботрон RTF 00024, люксметр Ю-116 та тестер електромагнітного випромінювання GM 3120, рекламні листівки та профорієнтаційні плакати.
Перед виконанням завдання квест-вікторини керуючий експозицією кафедри розповідав учням про перспективність спеціальності J4 «Охорона праці», освітньої програми «Охорона праці», можливості стажування, навчання і отримання подвійного диплома у закордонних ЗВО. Також обговорювались перспективи працевлаштування і посади, які після навчання посядуть молоді фахівці з цього напрямку.
Зрозуміло, що учнів – майбутніх вступників цікавила можливість роботи з приладами контролю небезпечних та шкідливих виробничих факторів. Саме на прикладі актових залів ліцеїв, в яких проводився цей захід, доцентом Ящеріциним Є.В. було продемонстровано учням визначення параметрів небезпечних та шкідливих факторів, таких, як: показник рівня шуму – 71…84 дБА, рівень освітленості в різних точках – 300…5200 лк, магнітна індукція – 0…99,9 мкТл; температура повітря в що протягом цих заходів коливалась від 18,5 до 21,5 °С, вологість – 46-55 %, швидкість руху повітря менше 0,1 м/с. Після цього учні виконували завдання квесту та переходили до наступного завдання в цій же, або іншій STEM-зоні. Переможцем визначалась команда, яка вірно виконала завдання та прийшла до фінішу першою.
Для навчальних закладів м. Чернівці, в яких проводились ці заходи, це було неабиякими подіями у навчально-виховній роботі, яка проводиться у цих закладах освіти. Про це свідчить повідомлення на Facebook-сторінці Чернівецького ліцею №14 – www.facebook.com/lyceum14cv/videos/1378772146702317?locale=uk_UA, відео яке набрало 32 вподобайки і 622 перегляди; Чернівецького ліцею №7 – www.facebook.com/lyceum7/?locale=uk_UA, повідомлення про захід який зібрав 44 вподобайки та Чернівецького ліцею №13 – www.facebook.com/cvlyceum13/?locale=uk_UA, повідомлення про захід зібрало відповідно 15 вподобайок.
Проте, якщо в цих закладах освіти приймали участь учні 10-11 класів з одного або двох ліцеїв, то в Чернівецькому обласному центрі «Юність Буковини» у stem-фестивалі «Інженерія майбутнього», який відбувся 22 травня, взяла участь значно більша кількість учнів (близько 250) з великої кількості навчальних закладів як м. Чернівці, так і області. Метою цього фестивалю було знайомство старшокласників з сучасними інженерними спеціальностями, навчання за якими ведеться в нашому університеті. Вітальне слово до учасників заходу вимовив директор ННІ ЕЕЕ НТУ «ХПІ» – Томашевський Р.С. Цей захід складався з двох частин: відвідування учнями STEM-зон різних інженерних напрямків, в одній з яких, природно, прийняла участь і наша кафедра.
Другою частиною було проведення Каhoot-вікторин напрямків «Прикладна механіка та матеріали»; «Електроенергетика, електромеханіка та робототехніка»; «Транспорт» та «Інженерна безпека». Питання для проведення останньої Каhoot – вікторини «Інженерна безпека» стосовно спеціальності J4 «Охорона праці» були надані доцентом Мезенцевою І.О. Переможці цих вікторин отримали подарунки від НТУ «ХПІ».
Безумовно, науковий фестиваль STEM освіти з НТУ «ХПІ» зробив величезну справу – познайомив учнів м. Чернівці та області з різними спеціальностями інженерної освіти ННІ ЕЕЕ та ННІ МІТ в НТУ «ХПІ», зокрема і зі спеціальністю J4 «Охорона праці». Тож маємо надію про залучення їх під час цьогорічної вступної кампанії до лав наших студентів!
Профорієнтаційна робота викладачів кафедри триває!
Доцент кафедри «БПтаНС», Ящеріцин Є.В.