Історія

Історія – дуже цікава і повчальна річ: багато з сьогоднішнього стає більш зрозумілим при ретельному ознайомленні з минулим. У цьому плані історія нашої кафедри дає уявлення, що фундамент, закладений попередниками, не просто міцний. Він настільки надійний, що на цій базі можливе не тільки існування сьогоднішньої споруди кафедри, а й подальший надійний розвиток її будівлі вгору та вгору.

Дійсно, теорія механізмів і машин лежить біля витоків технічної освіти фахівців різних галузей. Її значення важко переоцінити. А які авторитетні вчені причетні до цієї дисципліни у НТУ «ХПІ» та відповідно до кафедри! Це Д.С. Зернов, П.М. Мухачов, Я.В. Столяров, Я.Л. Геронімус, І.Є. Любарський, Я.М. Майєр, Ю.В. Епштейн, А.А. Грунауер, В.А. Новгородцев, В.М. Загребельний, В.П. Ізюмський.

Сьогоднішній кістяк викладацького складу кафедри складають талановиті вчені О.О. Зарубіна, А.А. Золочевський, А.В. Устіненко, Г.А. Кротенко, В.І. Сєріков, Є.І. Зінченко, І.П. Гречка, А.В. Бондаренко, О.Ю. Васильєв, А.В. Мартиненко, О.В. Грабовський, А.Ю. Танченко, О.Є. Коноваленко, Р.В. Протасов, О.В. Веретельник, Ю.В. Костенко, Н.Б. Скрипченко, О.О. Атрошенко, М.А. Чубань та інші.

Кафедра проводить регулярні міжнародні науково-технічні конференції з проблем зубчастих передач. Випускаються Вісники НТУ «ХПІ» за напрямами «Машинознавство та САПР» та «Проблеми механічного приводу». Ведуться дві бюджетні теми та два господарські договори. За останні 10 років виконано грантів, тим самим договорів на суму понад 5 млн. грн. Було захищено 14 кандидатських та докторських дисертацій.

Студенти кафедри, підготовка яких розпочалася у 2004 р. за спеціальністю «Інформаційні технології проектування», досягли успіхів в олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт: студент Дмитро Мухін (гр. ТМ-88Б) займав призові місця на конкурсах від Освітньої спільноти Autodesk-2012 2015 р., Всеукраїнських студентських олімпіадах; у 2015 р. студенти Сергій Купрін (гр. ТМ-80Б) та Дмитро Киричук (гр. ТМ-82Б) отримали дипломи ІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук у галузі “Військові науки” (м. Львів, Академія сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного), студенти Марія Саверська (гр. ТМ-81Б) та Дмитро Киричук отримали дипломи І та ІІ ступеня Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Системи автоматизованого проектування та комп’ютерного моделювання у машинобудуванні», м. Київ, НТУУ “Київський політехнічний інститут”. Команда під керівництвом доцента кафедри ТММіСАПР Васильєва О.Ю. навесні 2015 р. посіла перше місце у конкурсі «Autodesk Fusion 360 Hackathon» м. Шанхай (Китайська Народна Республіка).

Було виграно декілька грантів для студентів, аспірантів та молодих вчених для стажування за кордоном, у тому числі влітку 2015 р. група студентів під керівництвом доц. Мартиненко О.В. перемогла у конкурсі DAAD та отримала грант на поїздку на практику до Університету Штутгарта, Німеччина.

Але головне – це, звісно, перспектива. Вона виглядає належним чином. Кафедра має значні наукові напрацювання в галузі комп’ютерного моделювання фізико-механічних процесів та станів складних та надскладних механічних систем, у створенні методів аналізу та синтезу за критеріями міцності, жорсткості та динаміки корпусів легкоброньованих машин, за дослідженнями елементів біомеханічних систем, оптимізацією силових елементів. перевантажувачів, віброударних машин, металургійного та шахтного обладнання, рухомого складу залізничного транспорту, а також в інших галузях промисловості. Створено колектив висококваліфікованих учених, здатних здійснювати масштабні фундаментальні та прикладні проекти. Багато розробок уже впроваджено у практику вітчизняних та зарубіжних фірм, заводів, КБ, організацій: військові гусеничні та колісні машини, крани, цистерни, ендопротези, вибивні машини, паливозаправники, вітроенергетичні установки та багато іншого. В арсеналі кафедри – унікальний комп’ютерний кластер із 64 комп’ютерними ядрами, 128 Гб оперативної пам’яті (розширюється до 208 Гб). На кафедрі інстальовано ліцензійні програмні продукти фірм Autodesk, PTC, ANSYS, SolidWorks та багато інших. Це дає можливість кафедрі брати участь та перемагати у конкурсах на виконання науко- та ресурсоємних проектів. А це позитивно відбивається на підготовці студентів, аспірантів, докторантів, молодих вчених та викладачів. Саме за ними – наше майбутнє.

Детальніше про історію кафедри можна дізнатися з нарисів професорів Ткачука Н.А. та Грунауера А.А.

 

Comments are closed