Автоматизація та кібербезпека енергосистем

0

Історія кафедри

Підвищення ефективності та надійності процесу виробництва, передачі та розподілу електричної енергії неможливо без автоматизації технологічних процесів. Тому питання автоматизації енергосистеми завжди гостро стояло в енергетичній галузі України. У зв’язку з цим у 2003 році була утворена кафедра «Автоматизація енергосистем», яка відділилася від кафедри «Електричні станції» та почала готувати й випускати бакалаврів, спеціалістів та магістрів за спеціальністю «Системи управління виробництвом і розподілом електроенергії». Першим завідувачем кафедри став Кизилов Володимир Ульянович, який запровадив багато нових курсів таких, як «Сучасні проблеми енергетики», «Сучасна математика в енергетиці» та «Основи технічної творчості». Контент цих дисциплін включає матеріали, яких немає у підручниках та навчальних посібниках, які можливо дізнатися лише з науково-технічної літератури, профільних журналів, патентів, презентацій фірм й організацій. Володимир Ульянович був автором багатьох розробок пристроїв автоматики, які впроваджено в серійне виробництво, йому першому в історії університету надали почесне звання «Заслужений винахідник України».

З 2004 року кафедру очолив Горелик Олександр Хаїмович, який за сумісництвом був директором Харківського науково-дослідного інституту комплексної автоматизації.

У 2010 році посаду завідувача кафедри зайняв професор Гриб Олег Герасимович, який у 2013 році став Лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки за роботу «Автоматизована система обліку електричної енергії з контролем показників якості». Олег Герасимович є автором понад 350 наукових праць, під його керівництвом захищено низка докторських та кандидатських дисертацій.

У 2017 році кафедра змінила назву на «Автоматизація та кібербезпека енергосистем» та відкрила спеціальність «Технології кібербезпеки в електроенергетиці», за якою здійснює підготовку як бакалаврів, так і магістрів.

З червня 2021 року кафедру очолює Гапон Дмитро Анатолійович, який є доктором технічних наук та фахівцем в галузі цифрової енергетики.

Станом на 01 січня 2022 року у складі науково-педагогічного колективу кафедри 5 докторів наук та 4 кандидати наук.