Фонд Марії Кюрі

Конкурс на розподіл європейських грантів проводиться Європейською комісією по лінії одного з ключових компонентів «Заходів Марії Склодовської-Кюрі»¹ (Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) – Індивідуальні стипендії (Individual Fellowships (IF)).

Метою цього напрямку є посилення творчого та інноваційного потенціалу кваліфікованих дослідників з будь-якої країни (включаючи Україну), бажаючих придбати нові професійні навички та підвищити свій кар’єрний ріст за допомогою участі в тренінгах, міжнародної та міжгалузевої мобільності наукових кадрів. IF відкривають можливості для придбання та передачі нових знань, науково-дослідної роботи в державах-членах Європейського союзу (ЄС) і асоційованих в рамкову програму країнах (АС) ² або за їх межами, а також для максимізації внеску фахівця в розвиток економіки і суспільства. IF роблять також фінансову підтримку вченим для повернення та відновлення наукової кар’єри в Європі після перерви або роботи в іншій країні.

Фінансова підтримка передбачається для кращих і найбільш перспективних індивідуальних дослідників, які бажають працювати в академічних або неакадемічних організаціях, що базуються в державах-членах ЄС або асоційованих країнах (АС) і подали заявку на конкурс, складену спільно з приймаючим закладом.

«Індивідуальні стипендії» діляться на «Європейські» і «Міжнародні» ((European Fellowships (EF) і Global Fellowships (GF)):

– «Європейські стипендії» відкриті для перспективних вчених з будь-якої країни світу (включаючи Україну), які переїжджають в ЄС або АС з метою розвитку дослідницької кар’єри і для роботи за індивідуальними проектами.

– «Міжнародні стипендії» надаються вченим для відряджання з Європи в третю країну з метою навчання та набуття нових знань у дослідницькій організації високого рівня.

Згідно з правилами заходу «Індивідуальні стипендії» дослідники з України можуть отримати фінансову підтримку, надану в рамках наступних двох окремих панелей «Європейських стипендій»:

1. «Стандартні європейські стипендії» (Standard European Fellowships) – в тому випадку, якщо дослідник буде прийнятий на роботу бенефіціаром, яким може бути тільки організація, заснована в одній з держав-членів ЄС або АС, а також при дотриманні обов’язкової умови переїзду в країну бенефіціара на час проекту та інших правил цього заходу.
2. «Стипендії для відновлення кар’єри» (Career Restart Panel (CAR)) – в тому випадку, якщо була перерва в дослідницькій кар’єрі (мінімум 12 міс. До дня подання заявки) і є бажання відновити дослідження в Європі, а також при дотриманні умови працевлаштування в організації-бенефіціара, що базується в ЄС і АС, та інших правил цій панелі.
Третя панель «Європейських стипендій» – панель з реінтеграції вчених в Європі після роботи за її межами (Reintegration Panel (RI)), а також «Міжнародні стипендії» (Global Fellowships (GF)), відкриті для участі дослідників-резидентів держав-членів ЄС або АС.

¹ Спеціальна підпрограма Рамкової програми Європейського союзу з наукових досліджень та інновацій або за їх межами, а також для максимізації внеску фахівця в розвиток економіки і суспільства. IF роблять також «Горизонт 2020» (2014-2020 рр.)
² Albania, Bosnia and Herzegovina, Faroe Islands, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Iceland, Israel, Moldova, Montenegro, Norway, Serbia, Turkey