Про кафедру

Кафедра філософії була заснована у 1957 році для підготовки майбутніх флагманів вітчизняної економіки з метою розвитку їх інтелекту та  удосконалення стилю мислення. Робота кафедри спрямована на людину, її проблеми і надії, формує духовну стійкість, відкритість світу, позитивне мислення, спрагу пізнання. Стратегічний напрям кафедри – дослідження філософських проблем науки, техніки, освіти.

Кафедра філософії щорічно проводить:

Міжнародну науково-практичну конференцію «Філософія в сучасному світі», спрямовану на  висвітлення актуальних філософських проблем сучасного суспільства та розвиток філософії науки і техніки, правових та соціокультурних питань української держави, питань духовного та фізичного здоров’я нації.

Міжнародний науково-методичний семінар «Людина / світ на роздоріжжі: технології, ресурси, соціальні інституції», спрямований на обговорення можливих траєкторій розвитку сучасного світу під філософським кутом зору.

На базі кафедри філософії створено:

Студентський філософський гурток. Метою діяльності наукового філософського гуртка є створення умов для реалізації найбільш здібними студентами свого творчого потенціалу, популяризація філософських знань серед студентів, розвиток у молоді критичного мислення, формування навичок самостійного розв’язання світоглядних проблем, здатності до протистояння негативним зовнішнім впливам.

Наукове товариство аспірантів та студентів. Діяльність товариства спрямовано на розвиток у аспірантів та студентів навичок критичного, наукового мислення, логічного міркування, вміння раціонально підходити до вирішення проблемних ситуацій; оволодіння технікою філософствування, розширення кругозору на основі філософського знання, розширення поля інтелектуально-практичної діяльності і оптимізації взаємин між викладачами, аспірантами та студентами.

Наука:

Наукова діяльність кафедри філософії спрямована на проведення наукових досліджень, участь викладачів кафедри у вітчизняних і зарубіжних наукових конференціях та семінарах, підготовку вчених вищої кваліфікації, залучення до науково-дослідної діяльності студентів університету, підготовку монографій. 

Викладачі кафедри філософії займаються розробкою науково-дослідної теми: «Філософський аналіз людини, природи, сучасного суспільства».

Аспірантура:

Кафедра філософії здійснює підготовку докторів філософії за спеціальністю 033-філософія.

Навчання спрямовано на спеціальну підготовку фахівців з філософії, що передбачає їх навчання та діяльність у відповідних теоретичних та методологічних вимірах в результаті якого фахівці набувають здатність продукувати нові ідеї, розв’язувати комплексні проблеми у галузі філософії та гуманітаристики, що передбачає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань та вдосконалення професійної практики.

Випускники мають можливість займати посади наукових і науково-педагогічних працівників в наукових установах, закладах вищої освіти і можуть працювати за такими професіями: доцент, професор, асистент, викладач закладу вищої освіти, викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач професійно-технічного навчального закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант, експерт із суспільно-політичних питань, консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), філософ, а також займати посади у закладах вищої освіти та наукових, науково-дослідних та освітніх організаціях (установах), підприємствах різної форми власності.

Навчальні дисципліни, які викладають науково-педагогічні працівники кафедри філософії:

«Філософія» для підготовки бакалаврів всіх спеціальностей.
«Основи гуманітарно-філософських знань у професійній діяльності» для підготовки бакалаврів.
«Сучасні філософські проблеми наукового пізнання» для підготовки магістрів всіх спеціальностей.
«Світоглядні та соціокультурні основи науково-технічної діяльності» для підготовки аспірантів всіх спеціальностей.
«Логіка» для підготовки магістрів всіх спеціальностей.

дисципліни аспірантів спеціальності 033-філософія
Онтологічні та гносеологічні концепції у сучасній філософії.
Теорії раціоналізму: науково-філософські та педагогічні методології.
Філософсько-антропологічний дискурс сучасності.
Філософський аналіз сучасного суспільства.
Феноменологія.
Базові концепції в історії філософської думки.
Українська філософія: традиції та новації.
Ідентичність та духовна ідентифікація особистості в рамках філософських традицій.
Екологічна футурологія.
Філософія політики та права.
Етнофілософія та культурні стереотипи.
Гуманітарні проблеми високих технологій.