Кафедра української мови розпочинає свою історію з 1954 року. З ухваленням Закону «Про мови в УРСР» у 1989 році та зі здобуттям Україною незалежності кафедра почала викладати нові курси: «Українська мова» та «Ділова українська мова». Протягом багатьох років кафедра забезпечувала викладання дисциплін «Вступ до мовознавства», «Основи прикладної лінгвістики», «Сучасна українська література» та «Комп’ютерні системи перекладу» для студентів соціально-гуманітарних спеціальностей. Сьогодні науково-педагогічні працівники кафедри викладають для українських студентів різних спеціальностей дисципліни «Українська мова (професійного спрямування)» і «Ділова українська мова та професійна комунікація», а для студентів-іноземців – дисципліни «Мова професійного навчання (українська)» та «Українська мова як іноземна».
Викладачі кафедри є авторами багатьох наукових праць, які опубліковано у фахових виданнях і виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз. Також співробітники розробляють методичне забезпечення дисциплін, що викладають, постійно створюють і оновлюють підручники й навчальні посібники, термінологічні словники тощо. Враховуючи особливості проведення навчального процесу в сучасних умовах, науково-педагогічними працівниками забезпечено викладання дисциплін онлайн, створено дистанційні курси.
Кафедру очолює кандидат наук, доцент Чернявська Світлана Миколаївна.
Протягом тривалого часу кафедра організовувала міжнародні науково-практичні конференції «Сучасні проблеми лексикографії», «Методика викладання мов», щорічні міжнародні лексикографічні семінари, відповідала за роботу секції «Мовна підготовка фахівця» Всеукраїнської науково-теоретичної конференції студентів і аспірантів «Україна і світ». Сьогодні викладачі щороку організовують проведення перших етапів Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови. У 2024 році на кафедрі створено науковий гурток, метою діяльності якого є поглиблення теоретичних знань і практичних навичок студентів.
Навчально-педагогічні працівники кожного року беруть участь у засіданні секції «Міжнародна освіта» Міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я (MicroCAD)», також є учасниками інших міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференцій і семінарів.
Співробітники кафедри забезпечують проведення вступних іспитів з української мови для майбутніх студентів нашого університету, щороку організовують участь усіх охочих викладачів та студентів університету у «Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності».
Здійснюється активне міжнародне співробітництво з провідними закладами вищої освіти Республіки Польщі, Чеської Республіки, Австрії, Франції та інших країн.