Музей кафедри

НАШ МУЗЕЙ

Наш музей призначено для тих хто цікавляться історією приладобудування. У ньому розміщені, в основному, зразки електровимірювальних приладів 30х – 60х років випуску ХХ століття. Кожен з них – науково-технічне досягнення свого часу. Час іде швидко. З’являються нові технології і нові засоби вимірювань. Але в історії приладобудування були такі сторінки, про які треба знати кожному, хто розробляє і застосовує сучасні засоби вимірювальної техніки. Списуються, розбираються прилади, втрачається і знищується документація. Тому наше завдання – ознайомлення студентів і фахівців з реальними зразками приладів, як прикладами рівня науки і технологій середини ХХ століття.

Екскурсію по музею почнемо з ознайомленням з вольтметром змінного струму електромагнітної системи. Межа вимірювання 130 В. Виробник – Ленінградський завод «Електроприлад». Унікальність приладу – в технології його виготовлення, в більшій частині це ручна робота! Дата виготовлення точно не відома, але за нашою непрямої оцінки – це прилад довоєнного випуску (до 40 року).

АмперметрНаступний ветеран – Амперметр лабораторного виконання, постійного струму з механізмом магнітоелектричної системи. Межі виміру (з шунтом) 0,3; 0,75; 1,5 А, клас точності – 1. Виготовлений в 1948 році Державним Московським заводом приладів – ДМЕП. Прилад має ручку для перенесення і дзеркальну шкалу для усунення паралакса.

Амперметр_2Трохи молодше за нього наступний ветеран – Амперметр щитового виконання типу ЕММ (електромагнітний малий? Або модернізований?) Межа виміру 75 А, клас точності – 2,5 виготовлений в 1949 тим же заводом ДМЕП.

ЭММДалі бачимо два прилади щитового виконання, виробник – найбільший приладобудівний завод ЗІП (м. Краснодар).

М362_ЭП2

Зліва – вольтметр постійного струму магнітоелектричної системи типу М362, межа вимірювання – 15 В, клас точності 1,5. Рік випуску – 1959. Праворуч – вольтметр змінного струму електромагнітної системи типу ЕП2, межа вимірювання – 30 В, клас точності 1,5. Рік випуску – 1956.

Завод ЗІП випускав не тільки наймасовіші прилади, а й універсальні для різних вимірювальних завдань. Серед таких приладів у нас представлений комбінований прилад Ц315 – популярний інструмент настройщика або радіоаматора. 19 меж вимірювання струму, напруги та опору. Омметр приладу живиться від 3-х елементів ФБС-0, 25. Непоганий клас точності на постійному струмі – 1,5 і 2,5 на змінному. Наш зразок випущений в 1960 рік у під заводським номером 026 219.

Ц315Великий «брат» тестера-ампервольтомметр типу ”АВО-5М” являє собою багатограничний електровимірювальний прилад, який використовується для виміру напруги й величини змінного і постійного струму а також і вимірювання опорів до 30 мегаомів. Поряд з мирним застосуванням, він входив до складу контрольно-вимірювальних приладів радіотехнічних засобів військового призначення. Дуже надійний, хоча і має значні габарити і вагу. Випускався Омським заводом «Електроприлад».

АВО-5МЩе один зразок цього заводу – Вольтметр астатичний лабораторний АВН. При класі точності 0,5 забезпечує вимірювання змінної напруги в діапазонах 1,5; 3; 7,5 В. Для довідки: АСТАТИЧНИЙ ПРИЛАД, електровимірювальний прилад (амперметр, вольтметр і ін), вимірювальний механізм якого виконаний таким чином, що на становище рухомої частини (показання приладу) не впливає зовнішнє однорідне магнітне поле. Застосовують головним чином для прецизійних вимірювань в електричних колах постійного і змінного струму.

АВН

Рік випуску – 1950.

Німого молодше його – Ламповий вольтметр ЛВ-9, який представляє собою багатограничний переносний прилад, призначений для виміру напруг з частотою від 30 гц до 200 кГц. Прилад розрахований для застосування в умовах лабораторій, заводських цехів і ремонтних майстерень. Виготовлений на Талліннському заводі «Пунане РЕТ» в 1954 році.

ЛВ-9Частотомір підвищеної частоти 350-450 Гц типу Д145 – продукція 1965 Ленінградського заводу «Вібратор».

Частотомер

Теж «спецтехніка» – характерна ознака флюоресцентна шкала.

Три додаткові пристрої – 2 шунта і котушка HENRY, дати виготовлення не відомі.

Шунты_катушкаНу і нарешті – класичні чашкові равноплечі лабораторні ваги. Рік виготовлення, виробник і характеристики не відомі. Однак за зовнішнім виглядом та інвентарної написи ХЕТІ можна судити що вік цього експоната понад 50 років.

Весы

Ось поки і все. Будемо далі розширювати свою експозицію.

Екскурсію по музею вимірювальної техніки проводив доцент кафедри ІВТС Лисенко В.В.
До нових зустрічей!