Як відомо, Міжнародний день світла – це свято, яке відзначають з 14 листопада 2017 року з ініціативи ЮНЕСКО. Воно підкреслює не лише важливість світла в нашому житті, а й нагадує про річницю успішного випробування лазера, яка була проведена саме 16 травня 1960 року його винахідником – американським фізиком та інженером Теодором Майманом.
В цьому році проведення свята було організовано ЦПК НТУ «ХПІ» 16 травня в Харківському науковому ліцеї «Обдарованість». Як і попередній недистанційний профорієнтаційний захід, який було проведено майже місяць тому, цей також було проведено в бомбосховищі, що забезпечувало цілковиту безпеку всіх учасників в умовах повітряних тривог у прифронтовому Харкові.
Власне це був невеликий день відкритих дверей, у якому взяли участь представники випускаючих кафедр кількох навчально-наукових інститутів НТУ «ХПІ» – ННІ МІТ, ННІ ЕЕЕ, ННІ ХТ, ННІ КН, ННІ СГТ та ННІ ІКМ.
Цілком природно, що в цьому заході не могла не прийняти участь кафедра «Безпека праці та навколишнього середовища». Для цього науково-педагогічні працівники підготували профорієнтаційні плакати та агітаційні рекламні проспекти, а для наочної демонстрації – прилади контролю небезпечних та шкідливих виробничих факторів: пірометр Mestek IR01C; анемометр крильчастий цифровий ВТМЕТЕR ВТ-816В, шумомір Роботрон RTF 00024, люксметр Ю-116 та тестер електромагнітного випромінювання GM3120.
Безпосередньо у профорієнтаційному заході прийняв участь доцент Ящеріцин Є.В., який в процесі проведення заходу розповідав учням про перспективність спеціальності J4 «Охорона праці» та освітньої програми «Охорона праці», можливості стажування, навчання і отримання подвійного диплома у закордонних ЗВО. Також обговорювались перспективи працевлаштування і посади, які після навчання посядуть молоді фахівці з цього напрямку.
Природно, що учнів наукового ліцею зацікавила можливість роботи з приладами контролю небезпечних та шкідливих виробничих факторів.
Саме на прикладі бомбосховища, в якому проводився цей захід, доцентом Ящеріциним Є.В. було продемонстровано визначення параметрів небезпечних та шкідливих факторів, таких, як: показник рівня шуму – 58…74 дБА, рівень освітленості в різних точках – 200…8500 лк, напруженість електричного поля 0….102 В/м; магнітна індукція – 0…16,6 мкТл; температура повітря в бомбосховищі, яка протягом заходу коливалась від 20 до 23 °С, вологість – 45 %, швидкість руху повітря менше 0,1 м/с.
Взагалі слід відмітити, що максимальні значення магнітної індукції (близько 16 мкТл) та електричного поля (близько 102 В/м) були зафіксовані безпосередньо на корпусах електричного обладнання, яке застосовувалось при проведенні заходу. По мірі віддалення приладу GM3120 від цього обладнання значення рівнів цих факторів знижувались до нуля. Тому слід зазначити, що виміряні в бомбосховищі рівні шкідливих та небезпечних виробничих факторів цілком задовольняли умовам проведення заходу.
Профорієнтаційна робота викладачів кафедри триває!
Доцент кафедри «БПтаНС», Ящеріцин Є.В.