Кошельник Вадим Михайлович (24.09.1945–19.07.2014)
Завідувач кафедри теплотехніки та енергоефективних технологій НТУ “ХПІ” (2006–2014).
Кандидат технічних наук (1981), доктор технічних наук (2006), професор (2007).
Вадим Михайлович Кошельник народився 24 вересня 1945 в с. Горбачево Харцизького району Донецької області. У 1963 р закінчив середню школу №134 м. Харкова. Почав трудову діяльність на Харківському котельно-механічному заводі, де в 1963-1964 р.р. працював токарем. У 1968 р. закінчив із відзнакою Енергомашинобудівний факультет ХПІ за спеціальністю «Парогенераторобудування».
В 1969 р. він прийшов на кафедру теплотехніки ХПІ, де, працюючи на посаді інженера та завідувача лабораторією, брав активну участь у будівництві та створенні лабораторної бази кафедри. Пізніше він почав займатися науково-дослідницькою діяльністю, дійшовши до старшого наукового співробітника. Поступово сформувалося коло його наукових інтересів, що включало питання енергозбереження в теплотехнологічних системах високотемпературних установок підприємств чорної металургії, скляної промисловості, енергетики. У 1981 р. захистив у Дніпропетровському металургійному інституті за спеціальністю «Промислова теплоенергетика» кандидатську дисертацію на тему “Дослідження роботи регенеративних повітронагрівачів з підвищеними швидкостями теплоносіїв», в 2006 г. – докторську на тему «Енерго-та ресурсозбереження в промислових агрегатах скляного виробництва на основі удосконалення теплоенергетичного обладнання» у Вченій раді при ІПМАШ ім. А.М.Підгорного НАН України.
З 70-х років В.М.Кошельнік також почав пробувати свої сили у викладацькій роботі, пройшовши шлях від асистента до доцента (1985 р.), а в 2007 р. він отримав звання професора. Він був висококваліфікованим викладачем, підготував для студентів енергомашинобудівного, електро-енергетичного, машинобудівного факультетів та факультету транспортного машинобудування ХПІ дванадцять лекційних курсів, в тому числі «Системи виробництва та розподілу енергоносіїв промислових підприємств», «Енергетичні установки», «Основи енергозбереження», «Проектування систем теплоенергопостачання», «Енергетичний менеджмент і енергоаудит».
Продовжуючи активно займатися науковою роботою, В.М. Кошельник проводив дослідження з математичного та фізичного моделювання тепло-і масообмінних процесів, що дозволило розробити ряд енергозберігаючих заходів, впроваджених на промислових підприємствах України. Так, на Мереф’янському скляному заводі вперше була створена і пройшла успішну експлуатацію дослідно-промислова скловарна піч з випаровувальним охолодженням стін варильного басейну з плоскими панелями, впроваджені конструкції ефективних пальникових пристроїв.
З 1985 р. В.М. Кошельник був керівником науково-дослідних робіт, під його керівництвом на кафедрі було виконано 7 госпдоговірних НДР та 4 держбюджетні НДР з дослідження та вдосконалення роботи високотемпературних промислових установок і агрегатів. Результати наукових робіт були впроваджені на промислових підприємствах та використовуються в навчальному процесі кафедри.
В.М.Кошельник проводив активну організаційно-методичну роботу, був одним з ініціаторів відкриття в НТУ «ХПІ» нової спеціальності «Енергетичний менеджмент». Був членом методичної ради НТУ «ХПІ», з 2001 р. – членом комісії НТУ «ХПІ» з проведення конкурсу дипломного проектування фахівців в університеті, з 2003 р. – головою цієї комісії. Тривалий час працював в профбюро ЕМ-факультету, неодноразово обирався заступником голови та головою профбюро. З 2001 р. був головою Ревізійної комісії профкому НТУ «ХПІ».
З 2008 р. В.М.Кошельнік був членом спеціалізованої ради К 64.050.06 при НТУ «ХПІ» за спеціальністю «Енергетичні системи та комплекси», а з 2011 р – членом спеціалізованої ради Д 64.050.05 за спеціальністю «Процеси та обладнання хімічної технології». Під його керівництвом захищено 2 кандидатські дисертації.
З 1993 р. по 2002 р. В.М.Кошельнік виконував обов’язки заступника завідувача, а в 2006 році став завідувачем кафедри теплотехніки НТУ “ХПІ”.
Проф. Кошельник В.М. опублікував понад 150 наукових робіт, 2 авторських свідоцтва, 4 патенти України і РФ, постійно брав участь у міжнародних науково-технічних конференціях. Їм видано 4 навчальних посібники, а також монографія з питань енергозбереження у виробництві скла.