Литература, яка опублікована на кафедрі або викладачами кафедри
Удосконалення методів підвищення довговічності парових турбін : колективна монографія / Т. М. Пугачова, О. В. Кошельнік, О. В. Круглякова, В. Г. Павлова, О. В. Долобовська . – Харків : Друкарня Мадрид, 2021. – 105 с.
В монографії викладено результати досліджень щодо вдосконалення методів оцінки стану роторів парових турбін і вибору їх раціональних конструкцій з метою підвищення тріщиностійкості й довговічності з урахуванням характеру пошкоджень у процесі тривалої експлуатації.
Для аспірантів, студентів, спеціалістів у галузі теплоенергетики та турбінобудування.
Канюк Г.І., Пугачова Т.М., Без’язичний В.Ф., Близниченко О.М., Шматков Д.І.
Основи енерго- і ресурсозбереження: навчальній посібник. – Харків: друкарня “Мадрид”, 2016. – 230 с.
У навчальному посібнику розглянуто проблеми енергозбереження та ефективного використання енергоресурсів, аспекти комплексної безперервної системи освіти і виховання у сфері енерго- і ресурсозбереження в різних сферах діяльності.
Навчальний посібник призначений для фахівців, викладачів, студентів інженерних і інженерно-педагогічних спеціальностей технічних та інженерно-педагогічних вузів.
Теплотехнические установки, системы, оборудование
Учебн. пособие : в 3 ч./ Под ред. Б.А.Левченко, Л.Л.Товажнянского. – Х.: НТУ «ХПИ», 2015. – 728 с. Т.3.
Навчальний посібник складається з трьох частин, нерозривно пов’язаних між собою. У третій частині розглянуті питання використання вторинних та поновлюваних ресурсів, ресурсозбереження, сушки матеріалів, наведені дані по допоміжному обладнанню тепловикористовуючим установкам, автоматичному регулюванню теплотехнічного обладнання. Розглянуто питання автоматизованого проектування теплоенергетичного обладнання. Наведено приклади розрахунку апаратів, установок і теплотехнологічних систем. Додатки містять необхідні важливі довідкові дані, загальні види та вузли апаратури.
Призначено для студентів і аспірантів, які навчаються за спеціальністю «Теплоенергетика», і спеціальностями енергетичного, хімічного і металургійного профілю.
Теплотехнические установки, системы, оборудование
Учебн. пособие : в 3 ч./ Под ред. Б.А.Левченко, Л.Л.Товажнянского. – Х.: НТУ «ХПИ», 2014. – 728 с. Т.2.
Навчальний посібник складається з трьох частин, нерозривно пов’язаних між собою. У другій частині викладені матеріали до проектування і самостійної роботи студентів в областях сучасних технологій. Наведені приклади розрахунку апаратів, установок і теплотехнологічних систем. Додатки містять необхідні важливі довідкові дані, графічні матеріали, загальні види та вузли апаратури.
Призначено для студентів і аспірантів, які навчаються за спеціальністю «Теплоенергетика», і спеціальностям енергетичного, хімічного і металургійного профілю.
Мацевитый Ю.М., Братута Э.Г., Харлампиди Д.Х., Тарасова В.А.
Системно-структурный анализ парокомпрессорных термотрансформаторов – Харьков, 2014. – 269 с.
В монографії розглянуті питання застосування методів системного аналізу і сучасних методів прикладної термодинаміки, а також побудови на їх основі комплексної методології для діагностики ефективності парокомпрессрних термотрансформаторів. Запропоновано нові підходи до проведення термодинамічного та термоекономічного аналізів циклів з урахуванням структурно-топологічних особливостей обладнання термотрансформаторів. Монографія розрахована на інженерних та наукових працівників, становить інтерес для аспірантів, студентів енергетичних спеціальностей.
Кошельник В.М., Шульгин Ю.В., Кошельник О.В., Соловей В.В.
Основи проектування теплотехнічних установок підприємств промисловості будівельних матеріалів: навч. посібник. – Х.: Вид-во «Підручник НТУ «ХПІ», 2013. – 216 с.
Викладаються основи проектування теплотехнічних установок і теплообмінного устаткування, яке використовується на підприємствах промисловості будівельних матеріалів. Наведено методичні вказівки до дипломного та курсового проектування. Представлені технічні характеристики і показники роботи теплотехнічного обладнання. Посібник містить довідкову інформацію, яка необхідна для теплотехнічних розрахунків при виконанні курсових і дипломних проектів.
Призначено для студентів технічних вузів енергетичного спрямування, зокрема для бакалаврів, спеціалістів, магістрів, а також для аспірантів.
Товажнянський Л. Л.
Перспективи і практика розвитку галузей паливно-енергетичного комплексу [Текст] : навч. посібник / Л.Л. Товажнянський, Б. О. Левченко, Л. Й. Маріїч. – Харків : НТУ «ХПІ», 2013. – 300 с.
Розглянуто інформацію про запаси і споживання енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії, проблеми взаємодії ПЕК і транспорту та навколишнього середовища, методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних джерел енергії. Представлені основи енергетичної стратегії України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку.
Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів, які працюють в паливно-енергетичній системі.
Теплотехнические установки, системы, оборудования
Учебн. пособие : в 3 ч./ Под ред. Б.А.Левченко, Л.Л.Товажнянского. – Х.: НТУ «ХПИ», 2012. – 752 с. Т1.
Навчальний посібник складається з трьох частин, нерозривно пов’язаних між собою. У першій частині викладені дані про розвиток паливно-енергетичного комплексу України, про запаси та споживанні енергетичних ресурсів, висвітлені основи енергетичної стратегії України та Росії. Представлені загальні принципи конструювання, аналізу та методи інженерних розрахунків тепловикористовуючого обладнання. Показано особливості конструктивних рішень апаратів поверхневого і контактного типу, а також випарних установок. Наведено приклади розрахунку апаратів і установок. Додатки містять необхідні довідкові відомості, загальні види та вузли апаратури.
Призначено для студентів і аспірантів, які навчаються за спеціальністю «Теплоенергетика», та спеціальностями енергетичного, хімічного і металургійного профілю.
Зингерман Ю.Е., Павловский В.Г., Рудыка В.И., Шевелев А.А.
Энергетика кокса. Энергетические возможности коксохимического предприятия : монография / Ю.Е.Зингерман, В.Г.Павловский, В.И.Рудыка, А.А.Шевелев; НАН Украины, НИЦ индустр. пробл. развития, Гос. ин-т по проектированию предприятий коксохим. пром-сти “Гипрококс”. – Х. : ИНЖЭК, 2011. – 250 c.
Викладено теоретичні основи здійснення виробництва енергетичної пари та ефективної роботи газо-, паротурбінних та парогазових установок для виробництва електричної енергії на міні-ТЕС коксохімічних підприємств (КХП). Представлені схеми енерготехнологічних та енергозберігаючих технологій з високопродуктивними установками сухого гасіння коксу, розрахунки даних схем для збільшення потужності коксового та енергетичного виробництва. Висвітлено особливості використання вторинних енергетичних ресурсів коксового виробництва й сухого гасіння коксу як джерел палива і теплоти на міні-ТЕС КХП.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 3. Беда. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2011. – 194 с.
Третя книга науково-популярної поетичної трилогії про воду і бідах, які людина відчуває як при надлишку цього природного дива, так і в пору, коли воно хоча б на час покидає нас. Повені та посухи, снігові лавини та зсуви, техногенні катастрофи та аварії кораблів, психолого-біологічна інтерпретація сліз і внутрішньоклітинної води дано у поетичному баченні автора, що певною мірою пом’якшує сприйняття цих сюжетів.
Е.Г.Братута, А.М.Павленко, А.В.Кошлак, О.В.Круглякова
Пористі теплоізоляційні матеріали. Монографія. – Х.: ТОВ «ЕДЕНА», 2010. – 107 с.
У монографії наведено результати досліджень теплофізичних властивостей і методів виробництва пористих теплоізоляційних матеріалів, що використовуються в різних технологіях теплоенергетики, машинобудування, переробної, харчової та хімічної промисловості. Представлені теоретичні основи процесів спучування матеріалів при термообробці.
Монографія призначена для наукових, інженерно-технічних працівників, а також може бути корисна для аспірантів і студентів теплотехнічних спеціальностей вузів.
Братута Э.Г.
Поэзия термодинамики: научно-популярное издание: 2-е изд., перераб. и доп. – Харьков, 2010. – 292 с.
У популярній поетичній формі автор знайомить читачів з історією термодинаміки, її основними законами, що відбивають фундаментальні властивості реального світу, обговорює термодинамічні цикли енергетичних установок, проблеми екології, таємниці походження життя і роль термодинаміки в теорії інформації та оцінці краси музики, поезії та прози.
Для школярів старших класів, студентів, аспірантів і викладачів вищих технічних навчальних закладів.
Акмен Р.Г.
Паливо, основи теорії горіння та паливні пристрої: текст лекцій і задачі для окремих розділів курсу для студентів спеціальностей 7.050601-01 «Теплоенергетика» і 7.050601-02 «Енергетичний менеджмент». – Харків: НТУ «ХПІ», 2010. – 95 с.
Пропонується повний курс лекцій зі статики та динаміки горіння органічних палив, а також класифікація та конструкції основних паливних пристроїв. Наводяться приклади розв’язання типових задач горіння органічних палив.
Призначено для студентів спеціальностей «Теплоенергетика» та «Енергетичний менеджмент». Може бути використано студентами енергетичних спеціальностей.
Акмен Р.Г.
Тепло- та масообмін. Текст лекцій. – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 148 стор.
Учбово-методичний посібник вміщує повний курс лекцій з задачами, необхідними таблицями та номограмами. Включає розділи: теплопровідність, конвективний теплообмін в однофазних середовищах, тепло-та масообмін в двофазних середовищах, променистий теплообмін та розрахунки теплообмінних апаратів.
Призначений для студентів фахів “Теплоенергетика” та “Енергетичний менеджмент”. Може бути використаний студентами енергетичного профілю.
Братута Е.Г., Ганжа А.М., Круглякова О.В., Чубарова В.В.
Кондиціонування та вентиляція повітря. Текст лекцій. – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 128 с.
У тексті лекцій систематизовані матеріали, що включають елементи термодинаміки вологого повітря, основи теплового та влажностного балансу приміщень, основні способи забезпечення штучного клімату в житлових і виробничих приміщеннях, а також термодинамічні й схемні рішення процесів кондиціонування. Даються основи теорії й інженерних рішень стосовно до природної й штучної вентиляції будинків.
Призначено для студентів теплоенергетичних спеціальностей.
Товажнянський Л.Л.
Паливно-енергетичний комплекс. Стратегія розвитку [Текст]
Навч. посіб. / Л.Л.Товажнянський, Б.О.Левченко. – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 400 с.
Розглянуто роль і дані про запаси і споживання енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії, проблеми взаємодії ПЕК і транспорту з навколишнім середовищем, методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних джерел енергії. Представлені основи енергетичної стратегії України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку. Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів працюють в паливно-енергетичній системі.
Товажнянский Л.Л., Кошельник В.М., Соловей В.В., Кошельник А.В.
Интегрированные энергосберегающие теплотехнологии в стекольном производстве. Монография
Под ред. В.М.Кошельника. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2008. – 628 с.
У монографії викладено наукові основи, методологія і результати практичного вирішення актуальних завдань енергозбереження, які виконано авторами в рамках держбюджетних і госпдоговірних робіт стосовно до теплотехнології промислового виробництва скломаси в технологічних промислових комплексах на основі реакторів ванного типу.
Для наукових і інженерно-технічних працівників, студентів.
Немировский И.А., Ганжа А.Н.
Оценка эффективности общезаводских энергетических систем
Учеб. пособие. – Харьков: Изд-во Форт, 2008. – 128 с.
Викладена основна нормативна база, принципи та методика оцінки ефективності основних енергетичних систем підприємств. Представлений матеріал про особливості енергоспоживаючого обладнання, основи теорій, джерела втрат та основні методи скорочення енерговитрат. Посібник включає великий довідковий матеріал.
Призначено для студентів, магістрів та аспірантів за спеціальністю «Енергетичний менеджмент», а також інших енергетичних спеціальностей, викладачів вузів, енергетиків підприємств.
Капинос В.М.
Процессы теплообмена в примерах и задачах
Учеб. пособие / В.М.Капинос, В.М.Кошельник, В.В.Навроцкий. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2007. – 192 с.
(рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються за напрямами підготовки «Енергетика» та «Енергетичне машинобудування», гриф Міністерства освіти і науки України, лист № 1.4/18-Г-1405 від 13.08.2007 с. ).
Навчальний посібник охоплює всі розділи основ теорії теплопередачі (тепломасообміну) і включає 280 завдань. На початку кожної глави поміщений теоретичний матеріал, для кожної четвертої задачі наведено докладне рішення. Представлені також практичні завдання, пов’язані з інтенсифікацією теплообміну та енергозбереженням.
Призначено для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються за напрямами підготовки «Енергетика» і «Енергетичне машинобудування».
Павловський В.Г.
Термодинаміка фізико-енергетичних процесів
Навч. посібник / В.Г.Павловський, Г.І.Павловський. – Харків: НТУ «ХПІ», 2006. – 332 с.
(рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, гриф наданий Міністерством освіти і науки України, лист №14/18.2-2121 від 09.12.2003 р.)
У першій частині посібника розглянуті функціональні залежності між параметрами речовин в термодинамічних системах, основні закони термодинаміки і термодинамічні процеси ідеальних і реальних газів як в закритих, так і в проточних системах, процеси дроселювання газів і парів, термодинамічні системи з хімічними процесами, а також інші питання, що складають основи термодинаміки.
У другій частині розглянуті інженерні програми термодинаміки. Наведено теоретичні положення розрахунку основних параметрів тепломеханічних і термосорбційних компресорів, теплових двигунів, холодильних машин, акумуляторів і трансформаторів теплоти, обладнання для охолодження та термічної стабілізації фізико-енергетичних установок.
Призначений для студентів теплоенергетичного профілю.
Павловский В.Г.
Особливості гідродинаміки і теплообмену в некруглих каналах
Монографія. – Харків: НТУ «ХПІ», 2006. – 104 с.
Монографія присвячена аналізу особливостей гідродинамічних і теплообмінних процесів в некруглих каналах з кутовими зонами (призматичних каналах). Представлені результати аналітичного рішення гідродинамічної задачі і ламінарного теплообміну в каналах з некруглим перетином та експериментального дослідження гідравлічного опору і турбулентного теплообміну в цих каналах. Обгрунтовано можливості інтенсифікації конвективного теплообміну в призматичних каналах за допомогою виступів-турбулізаторів на стінках каналу і дані практичні рекомендації для досягнення при цьому випереджального збільшення інтенсивності тепловіддачі в порівнянні зі збільшенням гідравлічного опору в каналі.
Розраховано на студентів, які вивчають теплообмінні процеси, аспірантів і наукових співробітників, зайнятих розробкою теплообмінних апаратів.
Товажнянський Л.Л., Левченко Б.О.
Проблеми енергетики на межі ХХІ століття : Навч. посібник. – Харків: НТУ «ХПІ», 2006. – 200 с.
(Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих технічних навчальних закладів. гриф наданий Міністерством освіти і науки України, лист №14/18.2-1613 від 12.07.2004 р.)
Розглянуто роль і значення енергетики в сучасному світі, наведені дані про запаси і споживанні енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії. Значну увагу приділено проблемам взаємодії паливно-енергетичного комплексу та транспорту з навколишнім середовищем. Показано деякі методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних і поновлюваних джерел енергії. Представлені основи енергетичної політики України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку.
Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів, які працюють в паливно-енергетичній системі.
Акмен Р.Г.
Топливо, основы теории горения и топочные устройства. Текст лекций и задачи по отдельным разделам курса для студентов заочного обучения специальностей 7.090510 «Теплоэнергетика» и 7.000008 «Энергетический менеджмент». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2006. – 68 с.
Навчально-методичний посібник містить повний курс лекцій із статики та динаміки горіння органічних палив, а також класифікацію і конструкції основних паливоспалювальних пристроїв. Наведено приклади розв’язання типових задач з горіння органічних палив.
Призначено для студентів спеціальностей «Теплоенергетика» та «Енергетичний менеджмент».
Акмен Р.Г.
Тепло- и массообмен. Текст лекций для студентов заочного обучения специальностей 7.090510 «Теплоэнергетика» и 7.000008 «Энергетический менеджмент». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2006.
– 135 с.
Навчально-методичний посібник містить повний курс лекцій із завданнями, необхідними таблицями і номограмами. Включає розділи: теплопровідність, конвективний теплообмін в однофазних середовищах, тепло-і масообмін в двофазних середовищах, променистий теплообмін і розрахунки теплообмінних апаратів.
Призначено для студентів спеціальностей «Теплоенерегетіка» і «Енергетичний менеджмент». Може бути використано студентами енергетичного профілю.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 2. Сила. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 233 с. (Рекомендовано Министерством образования и науки Украины в качестве научно-популярного издания по программе гуманизации инженерного образования)
Друга книга науково-популярної поетичної трилогії про воду. У ємкій назві “Сила” вмістився простір знань – від ролі води в розвитку земної цивілізації до її значущості як джерела енергії, сосуду скарбів, хранительки інформації та незмінною помічниці в найрізноманітніших сучасних технологіях.
Братута Э.Г.
Чтобы великим не было забвения, в их честь все единицы измерения. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 124 с. (Рекомендовано Министерством образования и науки Украины в качестве научно-популярного издания по программе гуманизации инженерного образования)
У популярній поетичній формі автор знайомить читача практично з усіма фізичними одиницями виміру і великими вченими, іменами яких названі ці одиниці. Попутно коротко розповідається про основні фундаментальні закони природи, які було відкрито протягом останніх чотирьохсот років.
Фокин В.С., Шульгин Ю.В.
Основы конструирования, монтажа и эксплуатации тепломассообменных установок.
Учебное пособие по курсу «Проектирование, монтаж и эксплуатация теплообменных установок» для студентов специальностей 7.090510 «Теплоэнергетика» и 7.000008 «Энергетический менеджмент». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2005. – 92 с.
Представлені основи конструювання тепломасообмінного обладнання. Наведено способи розрахунку на міцність конструктивних елементів тепломасообмінного обладнання з урахуванням властивостей конструктивних матеріалів широкого спектру. Описано порядок розрахунку внутрішньозаводських і внутрецехових трубопроводів. Викладено вимоги до виготовлення тепломасообмінного обладнання у відповідності з діючими державними стандартами. Розглянуто основні питання монтажу та ремонту обладнання тепломасообмінних установок. Висвітлено основні заходи при експлуатації тепломасообмінних установок.
Навчальний посібник призначений для студентів спеціальностей «Теплоенергетика» та «Енергетичний менеджмент», які вивчають дисципліну «Проектування, монтаж та експлуатація теплообмінних установок», може бути корисним студентам спеціальності «Хімічне машинобудування».
Фокин В.С., Шульгин Ю.В.
Основы проектирования теплообменных, выпарных и ректификационных установок
Учебное пособие по курсу «Проектирование, монтаж и эксплуатация теплообменных установок». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2005. – 202 с.
Представлені теорія розрахунків теплообмінних, випарних і ректифікаційних установок, отриманих в результаті науково-дослідних робіт і вишукувань, проведених авторами. Наведено технологічні схеми теплообмінних, випарних і ректифікаційних установок, їх технічні характеристики, конструктивні та монтажні схеми, галузі раціонального використання. Описано взаємодію робочих органів цих установок з робочими тілами, наведено методи їх підбору, розрахунку і проектування.
Селихов Ю.А., Лещенко С.И., Бухкало С.И., Рябова И.Б., Кошельник В.М. , Быканов С.Н., Семенченко Е.А., Соловей С.И.
Расчет и проектирование промышленных выбросов на ЭВМ : Учебн. пособие. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2004. – 96 с.
Розглянуто механізм розсіювання в атмосфері забруднювальних речовин, що містяться в технологічних і вентиляційних викидах. Наведено методи розрахунків варіантів розсіювання шкідливих речовин у приземному шарі атмосфери при різному розташуванні джерела викиду, їх розмірів та конфігурації за розрахунковими формулами, номограммам, які значно спрощують і прискорюють виконання розрахунку, а також програми розрахунків мовою програмування QBASIC.
Товажнянский Л.Л., Левченко Б.А.
Проблемы энергетики на рубеже ХХІ столетия : Учебн. пособие. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2004. – 173 с.
Проаналізовано роль і значення енергетики в сучасному світі, наведені дані про запаси і споживанні енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії. Розглянуто проблеми взаємодії паливно-енергетичного комплексу та транспорту з навколишнім середовищем. Описано методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних джерел енергії. Викладено основи енергетичної політики України, визначено шляхи переходу енергетики країни до сталого розвитку.
Шульгин Ю.В., Гладкий В.В.
Автоматизация тепловых процессов и установок. Часть 2. Сборник задач по курсу «Автоматизация теплоэнергетических процессов» для студентов специальностей 7.090510 «Теплоэнергетика» и 7.000008 «Энергетический менеджмент». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2004. – 80 с.
Збірник завдань є другою частиною навчального посібника «Автоматизація теплових процесів і установок». Книга містить приклади розрахунків і завдань з різних питань теорії та практики теплового та технологічного автоматичного регулювання виробничих процесів.
Призначений студентам «Теплоенергетика» та «Енергетичний менеджмент», які вивчають дисципліну «Автоматизація теплоенергетичних процесів», може бути корисним студентам теплоенергетичних, теплотехнічних, металургійних і машинобудівних спеціальностей вузів і факультетів.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 1. Жизнь. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. – 240 с. (Рекомендовано Министерством образования и науки Украины в качестве научно-популярного издания по программе гуманизации инженерного образования)
У незвичайній для науково-популярних видань поетичній формі автор розповідає про природну воду, її фізичні й хімічні властивості. Обговорюються таємниці виникнення води та її форми в літосфері і біосфері. Представлені фундаментальні закони та поняття гідромеханіки. Обговорюється проблема зв’язку води і здоров’я. Небезперечний характер деяких положень надає книзі гостроту і підштовхує до роздумів.
Павловський В.Г, Павловський Г.І.
Термодинаміка фізико-енергетичних процесів : Навч. посібник для студентів технічних спеціальностей вищих навчальних закладів. У 2-х ч. – Харків : НТУ «ХПІ», 2003. – 336 с.
У навчальному посібнику викладені основні і прикладні питання термодинаміки, орієнтуючись на підготовку спеціалистів енергетичного профілю.
В першій частині розглянуті функціональні залежності між параметрами у термодинамічних системах з ідеальними та реальними газами, основні начала (закони) термодинаміки і термодинамічні процеси з різними робочими тілами (газ і газові суміші, пара, плазма) та термодинамічні системи з хімічними процесами, процеси дроселювання газів і пари, процеси їх течі у каналах змінного перерізу та інші процеси, з яких складаються основи термодинаміки.
В другій частині розглянуте інженерне прикладення основ термодинаміки. Насамперед, це проблеми перетворення традиційних і альтернативних джерел енергії у зовнішню роботу теплових машин, механічних і термосорбційних компресорів, акумуляторів теплоти, забезпечення термічної стабілізації електрофізичного обладнання і установок прямого отримування електричної енергії.
Мацевитый Ю.М.
Обратные задачи теплопроводности : В 2-х томах. – Т. 1. Методология. – Киев: Наук. думка, 2002. – 408 с.; Т.2. Приложения. – Киев: Наук. думка, 2003. – 392 с.
Ганжа А.Н.
Пароводяные теплообменники энергоустановок ТЭС и АЭС: Монография. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2002. – 169 с.
У монографії узагальнено досвід створення, аналізу та вдосконалення пароводяних теплообмінників систем регенеративного підігріву живильної води енергоустановок ТЕС та АЕС. Наводиться поглиблена математична модель і вдосконалені методики та алгоритми теплогидравлических розрахунків таких апаратів та їх груп. Дається аналіз факторів, що визначають надійність роботи апаратів в експлуатації. Наводиться методика оцінки ресурсу таких теплообмінників, що обумовлений ерозійно-корозійних зносом вхідних ділянок змійовиків і труб.
Для науковців і фахівців, що займаються проектуванням і експлуатацією енергетичного та теплообмінного обладнання, а також студентів і аспірантів електроенергетичних і теплоенергетичних спеціальностей.
Шульгин Ю.В.
Автоматизация тепловых процессов и установок. Часть 1. Теоретические основы автоматического регулирования тепловых процессов. Учебное пособие по курсу «Автоматизация теплоэнергетических процессов» для студентов специальностей 7.090510 «Теплоэнергетика» и 7.000008 «Энергетический менеджмент» . – Харьков: НТУ ХПИ», 2002. – 96 с.
Розглянуто питання теорії автоматичного регулювання лінійних систем: побудова автоматичних систем регулювання (АСР), визначення статичних та динамічних характеристик елементів і АСР в цілому, виявлення якісних показників процесів регулювання.
Призначено для студентів спеціальностей «Теплоенергетика» та «Енергетичний менеджмент», які вивчають курс «Автоматизація теплоенергетичних процесів», може бути корисно інженерно-технічного персоналу, що займається розрахунком і експлуатацією АСР теплових процесів.
Братута Э.Г.
Великие изобретения в сонетах от колеса до Интернета. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – 186 с. (Рекомендовано Министерством образования и науки Украины в качестве научно-популярного издания по программе гуманизации инженерного образования)
Шлях, пройдений людством з глибокої давнини й до наших днів, автор представив у популярній поетичній формі як історію великих винаходів, що визначили найбільш значні зміни в житті суспільства.
Братута Э.Г., Левченко Б.А.
К 115-й годовщине Национального технического университета “ХПИ” и 50-летию кафедры теплотехники. Очерк истории. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – 100 с.
Братута Э.Г.
Поэзия термодинамики: научно-популярное издание. – Харьков, 2000. – 244 с.
У популярній поетичній формі автор знайомить читачів з історією термодинаміки, її основними законами, що відбивають фундаментальні властивості реального світу, обговорює термодинамічні цикли енергетичних установок, проблеми екології, таємниці походження життя і роль термодинаміки в теорії інформації.
Для студентів, аспірантів і викладачів вузів.
Тепло- и массообменные аппараты и установки промышленных предприятий.
Учебное пособие по курсовому проектированию и самостоятельной работе студентов /
Под ред. Б.А.Левченко. – Харьков: ХДПУ, 1999. – 420 с.
Навчальний посібник складається з двох частин, нерозривно пов’язаних між собою. У першій частині викладені основи проектування установок промислової теплоенергетики. Розглянуто цілі і завдання курсового проекту, якто об’єм, порядок оформлення пояснювальної записки та графічної частини проекту. Дано загальні принципи конструювання, аналізу та методи інженерних розрахунків тепловикористовуючого обладнання. Показано особливості конструктивних рішень апаратів поверхневого і контактного типу, а також випарних установок. Наведено приклади розрахунку апаратів і установок. Додатки містять необхідні довідкові відомості, загальні види та вузли типовий апаратури. Для студентів вузів, що навчаються за спеціальністю «Теплоенергетика».
Пылегазовые выбросы предприятий черной металлургии / С.М. Андоньев, Ю.С. Зайцев, О.В.Филипьев; общ. ред. О.В.Филипьев. – 3-е изд., испр. и доп. – Харьков, 1998.
Промышленные печи: учеб. пособие для студ. втузов энергетического профиля, также для специалистов в области промышленной теплоэнергетики / Ю.С. Зайцев, О.В.Филипьев; общ. ред. О.В.Филипьев. – Харьков : ХГПУ, 1998 . – 548 с.
Новые технические решения в охлаждении горна и лещади доменных печей: монография / Ю.С. Зайцев, О.В.Филипьев, В.П.Терещенко. – Харьков : Основа, 1994 . – 140 с.
У книзі наведена інформація щодо розвитку конструкцій горна і поду доменних печей і матеріали з температурного режиму, напружень і деформацій вогнетривкої кладки. Розглянуто теорію руйнування кладки поду при роботі печі і особливості бічних проривів горна.
Наведено нові технічні рішення, що істотно підвищують стійкість горна і поду – пристрій додаткової стінки з шамотної цегли перед периферійними холодильниками і установка замість традиційних периферійних чавунних холодильників з водяним або випарним охолодженням великоблочних панелей з жароміцного бетону з повітряним охолодженням.
Книга призначена для фахівців, що працюють в області доменного виробництва – проектувальників, технологів, будівельників.
Испарительное охлаждение стен стекловаренных печей / Ю.С. Зайцев, О.В.Филипьев, Н.Н. Зайцева. – Харьков : Основа, 1993. – 104 с.
Новые технические решения в охлаждении шахт доменных печей : монография / Ю.С. Зайцев, О.В.Филипьев. – Харьков : Основа, 1992 . – 226 с.
У книзі наведені прогресивні технічні рішення щодо конструкції охолоджуваних елементів доменної печі – холодильниками і охолоджуваними панелями із сталевих товстостінних труб із заповненням міжтрубного простору вогнетривким бетоном. Наведено дослідження і розрахунки розподілу температур в охолоджуваних елементах при роботі печей, розрахунки напруженого стану кожуха бетону, вогнетривкої кладки шахти і охолоджуваних труб. Ці дослідження і розрахунки є вихідним матеріалом для проектування і по організації проміжних ремонтів шахт і заплічок системи охолодження доменних печей. Надано матеріал для розробки науково обгрунтованих технічних рішень щодо збільшення надійності служби горна і поду доменних печей і контролю установок випарного охолодження.
Книга призначена для фахівців, що працюють в області дослідження, проектування, монтажу та експлуатації системи охолодження доменних печей.
Сосредоточенная ёмкость в задачах теплофизики и микроэлектроники / Г.Ж.Ержанов, Ю.М. Мацевитый, У.М.Султангазин , В.П.Шерышев; ред. Ю.М. Мацевитый. – Киев : Наук. думка, 1992. – 296 с.
Идентификация теплофизических свойств твердых тел / Ю.М. Мацевитый, С.Ф. Лушпенко; ред. Ю.М. Мацевитый. – Киев : Наук. думка, 1990. – 216 с.
Бажан П.И.
Справочник по теплообменным аппаратам [Текст] /
П.И. Бажан, Г.Е. Каневец, В.М. Селиверстов. – М. : Машиностроение, 1989. – 366 с.
Систематизовано найважливіші відомості щодо теплообмінних апаратів систем суднових, тепловозних, автомобільних і авіаційних енергетичних установок. Висвітлено сучасні конструкції теплообмінних апаратів, питання їх проектування і розрахунку засобами автоматизованого проектування, методи аналізу роботи, дано програми розрахунку і обробки експериментальних даних.
Для інженерно-технічних працівників інститутів машинобудівних підприємств, що займаються створенням і вдосконаленням теплообмінних апаратів.
Братута Э.Г.
Диагностика капельных потоков при внешних воздействиях. – Х.: Вища школа. Изд-во при Харьк. ун-те, 1987. – 144 с.
У монографії розглянуті нові методи визначення дисперсного складу розпилювальної рідини та основних характеристик крапельних потоків. Запропоновано узагальнену функцію розподілу крапель за розмірами. Дано рекомендації щодо підвищення точності розрахунку кінематичних характеристик дисперсного середовища. Показана реалізація нових методів інтенсифікації процесів тепло- і масообміну в промислових об’єктах енергетики, кондиціонування повітря та захисту навколишнього середовища.
Для викладачів, наукових та інженерно-технічних працівників.
Гибридное моделирование тепловых процессов : монография / Ю.М. Мацевитый, Й. Кунеш; ред. Ю.М. Мацевитый. – Киев : Наук. думка, 1987. – 267 с.
Очистка технологических и неорганизованных выбросов в черной металлургии / А.И. Толочко, О.В. Филипьев, В.И. Славин, В.С. Гурьев. – М: Металлургия, 1986. – 207 с.
Теплоиспользующие установки промышленных предприятий : учеб. пособие / О. Т. Ильченко, Б.А.Левченко, Г.И.Павловский, В.С.Фокин; ред. О. Т. Ильченко. – Харьков : Вища школа, 1985. – 384 с.
Розглянуто теплообмінні пристрої, що використовують тепло відхідних газів печей в технологічних цілях для підігріву компонентів горіння в рекуперативних і регенеративних подогревателях, в енергетичних цілях для отримання пари в котлах-утилізаторах, а також тепло матеріалів, тепло охолоджувальної води в установках випарного охолодження.
Нормативні матеріали наведені станом на 1 січня 1985 р.
Для студентів вузів, що навчаються за спеціальністю «Промислова теплоенергетика».
Моделирование нелинейных процессов в распределенных системах / Ю.М. Мацевитый , В.Е. Прокофьев. – Киев: Наук. думка, 1985.- 303 с.
Гидравлика установок испарительного охлаждения / Р.С. Кузнецкий, А.М. Рабинович, О.В. Филипьев; ред. Р.С. Кузнецкий. – М: Металлургия, 1984. – 189 с.
Гибридные вычислительные системы для исследования физических полей / Ю.М. Мацевитый , О.С.Цаканян. – Киев: Наук. думка, 1983.- 296 с.
Идентификация в задачах теплопроводности / Ю.М. Мацевитый , А.В.Мултановский. – Киев: Наук. думка, 1982.- 240 с.
Решение обратных задач теплопроводности на электрических моделях / Ю.М. Мацевитый , В.Е.Прокофьев, В.С.Широков. – Киев: Наук. думка, 1980. – 132 с.
Розглянуто можливості ідентифікації граничних умов теплообміну за допомогою електричного моделювання, методика визначення граничних уcловій і принципи побудови спеціалізованих обчислювальних пристроїв. Модель для розв’язання оберненої задачі розглядається як система автоматичного управління об’єктом з розподіленими параметрами. Наведено результати дослідження замкнутих обчислювальних структур методами теорії автоматичного управління, а також результати теоретичного та експериментального дослідження похибки розв’язання оберненої задачі. Показана можливість використання розроблених пристроїв для вирішення нелінійних обернених задач теплопровідності. Запропоновано методи та пристрої, що підвищують точність визначення граничних умов при вирішенні обернених задач. Розроблена методика поширена на деякі завдання оптимального управління. Наведено результати розв’язання деяких обернених задач і завдань оптимізації процесів теплообміну.
Розрахована на наукових і інженерно-технічних працівників, що займаються аналогової обчислювальної технікою і дослідженням граничних умов в елементах енергоустановок, а також на викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Моделирование теплового состояния элементов турбомашин / Ю.М. Мацевитый , В.П. Маляренко. – Киев: Наук. думка, 1979.- 253 с.
Ильченко О.Т.
Расчеты теплового состояния конструкций : справочник.
– Харьков : Вища шк., 1979. – 168 с.
У довіднику систематизовано сучасні методи вирішення задач про тепловий стан різних конструктивних об’єктів з використанням ЕЦОМ і аналогової обчислювальної техніки. Наведені експрес-методи дозволяють інженеру оцінити тепловий стан конструкцій при змінних теплових впливах на об’єкт. Розглянуто методи реконструкції граничних умов за результатами вимірювань, а також методи статистичної обробки матеріалів промислового експерименту, за допомогою яких можна побудувати багатофакторні моделі досліджуваних явищ. Для фахівців в області промислової теплотехніки і теплоенергетики.
Филипьев О.В.
Теплообменные устройства печных установок : учеб. пособие. – Киев : Вища шк., 1978. – 200 с.
Розглянуто теплообмінні пристрої, що використовують тепло відхідних газів печей в технологічних цілях для підігріву компонентів горіння в рекуперативних і регенеративних подогревателях, в енергетичних цілях для отримання пари в котлах-утилізаторах, а також тепло матеріалів, тепло охолоджуючої води в установках випарного охолодження.
Мацевитый Ю.М.
Электрическое моделирование нелинейных задач технической теплофизики. – Киев : Вища шк., 1977. – 254 с.
Розглянуто рішення нелінійних задач теплофізики для випадків, коли враховуються залежності теплофізичних характеристик від температури, а також нелінійна залежність від температури граничних умов теплообміну. Викладено методику розв’язання нелінійних задач теплопровідності на електричних моделях, різних за структурою і принципом дії, методика моделювання деяких задач гідравліки і термопружності. Розглянуто задачі з променистим і контактним теплообміном, а також обернені задачі теплопровідності.
Филипьев О.В.
Промышленные печи и газовое хозяйство заводов.
– Киев: Вища школа, 1976. – 240 с.
Адоньев С.М.
Пылегазовые выбросы предприятий черной металлургии / С.М. Андоньев, О.В. Филипьев. – М. : Металлургия, 1973. – 200 с. (2-е изд., испр. и доп. – М. : Металлургия, 1979 . – 192 с.)
Узагальнено матеріал по шкідливим викидам від агрегатів чорної металургії. Наведено величини витрат димових газів, концентрації шкідливих речовин у димових газах та їх питомі значення на одиницю продукції, відомості щодо дисперсного складу пилу, її хімічного складу і фізико-хімічних властивостей.
Андоньев С.М.
Охлаждение доменных печей [Текст] /
С. М. Андоньев, О. В. Филипьев, Г. А. Кудинов. – М. : Металлургия, 1972. – 368 с.
Розглянуто системи охолодження доменних печей. Наведено матеріали дослідження та експлуатації холодильників, фурмених приладів і клапанів повітронагрівачів, конструкції горна і поду. Особливу увагу приділено новому прогресивному виду охолодження – випарному охолодженню. Призначено для широкого кола інженерно-технічних працівників, які займаються проектуванням, експлуатацією і дослідженням доменних печей. Може бути корисна студентам вузів металургійних спеціальностей.
Павловский Г.И.
Техническая термодинамика : конспект лекций. – Харьков: ХПИ, 1961. – 308 с.
Pingback: Кафедра теплотехніки та енергоефективних технологій