Алексахін О.О., Ганжа А.М., Круглякова О.В.
Теплообмінні апарати в системах теплопостачання: навчальній посібник. – Харків: НТУ «ХПІ», 2023. – 249 с.
У навчальному посібнику розглянуті основні принципи генерації, розподілу й використання теплової енергії для систем централізованого теплопостачання. Розглянуто принципові теплові схеми й основне обладнання котелень і теплоелектроцентралей, схеми приєднання споживачів до теплових мереж. Показано місце і значення теплообмінних апаратів у технологічних схемах теплопостачання. Наведені основні рівняння для розрахунку процесів теплопередачі, принципи влаштування, роботи й розрахунку теплообмінників.. Подано приклади розрахунку теплових схем і тепло-
обмінної апаратури.
Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 144 «Теплоенергетика».
Кошельнік О.В., Пугачова Т.М., Круглякова О.В., Павлова В.Г.
Енергозберігаючі технології в теплоенергетиці: навчальній посібник. – Харків: НТУ «ХПІ», 2023. – 166 с.
У навчальному посібнику розглядаються проблеми використання вторинних енергетичних ресурсів в різних галузях промисловості, наведені розрахунки теплотехнологічних схем з використанням теплоутилізаційного обладнання для генерації теплової та електричної енергії, розглядаються екологічні аспекти енергетики.
Для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 144 «Теплоенергетика».
Канюк Г.І., Пугачова Т.М., Без’язичний В.Ф., Близниченко О.М., Шматков Д.І.
Основи енерго- і ресурсозбереження: навчальній посібник. – Харків: друкарня “Мадрид”, 2016. – 230 с.
У навчальному посібнику розглянуто проблеми енергозбереження та ефективного використання енергоресурсів, аспекти комплексної безперервної системи освіти і виховання у сфері енерго- і ресурсозбереження в різних сферах діяльності.
Навчальний посібник призначений для фахівців, викладачів, студентів інженерних і інженерно-педагогічних спеціальностей технічних та інженерно-педагогічних вузів.
Кошельник В.М., Шульгин Ю.В., Кошельник О.В., Соловей В.В.
Основи проектування теплотехнічних установок підприємств промисловості будівельних матеріалів: навч. посібник. – Х.: Вид-во «Підручник НТУ «ХПІ», 2013. – 216 с.
Викладаються основи проектування теплотехнічних установок і теплообмінного устаткування, яке використовується на підприємствах промисловості будівельних матеріалів. Наведено методичні вказівки до дипломного та курсового проектування. Представлені технічні характеристики і показники роботи теплотехнічного обладнання. Посібник містить довідкову інформацію, яка необхідна для теплотехнічних розрахунків при виконанні курсових і дипломних проектів.
Призначено для студентів технічних вузів енергетичного спрямування, зокрема для бакалаврів, спеціалістів, магістрів, а також для аспірантів.
Товажнянський Л. Л.
Перспективи і практика розвитку галузей паливно-енергетичного комплексу [Текст] : навч. посібник / Л.Л. Товажнянський, Б. О. Левченко, Л. Й. Маріїч. – Харків : НТУ «ХПІ», 2013. – 300 с.
Розглянуто інформацію про запаси і споживання енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії, проблеми взаємодії ПЕК і транспорту та навколишнього середовища, методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних джерел енергії. Представлені основи енергетичної стратегії України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку.
Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів, які працюють в паливно-енергетичній системі.
Товажнянський Л.Л.
Паливно-енергетичний комплекс. Стратегія розвитку [Текст]
Навч. посіб. / Л.Л.Товажнянський, Б.О.Левченко. – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 400 с.
Розглянуто роль і дані про запаси і споживання енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії, проблеми взаємодії ПЕК і транспорту з навколишнім середовищем, методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних джерел енергії. Представлені основи енергетичної стратегії України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку. Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів працюють в паливно-енергетичній системі.
Павловський В.Г.
Термодинаміка фізико-енергетичних процесів
Навч. посібник / В.Г.Павловський, Г.І.Павловський. – Харків: НТУ «ХПІ», 2006. – 332 с.
(рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, гриф наданий Міністерством освіти і науки України, лист №14/18.2-2121 від 09.12.2003 р.)
У першій частині посібника розглянуті функціональні залежності між параметрами речовин в термодинамічних системах, основні закони термодинаміки і термодинамічні процеси ідеальних і реальних газів як в закритих, так і в проточних системах, процеси дроселювання газів і парів, термодинамічні системи з хімічними процесами, а також інші питання, що складають основи термодинаміки.
У другій частині розглянуті інженерні програми термодинаміки. Наведено теоретичні положення розрахунку основних параметрів тепломеханічних і термосорбційних компресорів, теплових двигунів, холодильних машин, акумуляторів і трансформаторів теплоти, обладнання для охолодження та термічної стабілізації фізико-енергетичних установок.
Призначений для студентів теплоенергетичного профілю.
Товажнянський Л.Л., Левченко Б.О.
Проблеми енергетики на межі ХХІ століття : Навч. посібник. – Харків: НТУ «ХПІ», 2006. – 200 с.
(Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих технічних навчальних закладів. гриф наданий Міністерством освіти і науки України, лист №14/18.2-1613 від 12.07.2004 р.)
Розглянуто роль і значення енергетики в сучасному світі, наведені дані про запаси і споживанні енергетичних ресурсів, висвітлені способи перетворення енергії. Значну увагу приділено проблемам взаємодії паливно-енергетичного комплексу та транспорту з навколишнім середовищем. Показано деякі методи підвищення рівня енергозабезпечення за рахунок подальшого впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання, нетрадиційних і поновлюваних джерел енергії. Представлені основи енергетичної політики України, шляхи переходу енергетики нашої країни до стабільного розвитку.
Призначено для студентів і аспірантів енергетичних, хімічних і металургійних спеціальностей, інженерно-технічних працівників, менеджерів, які працюють в паливно-енергетичній системі.
Павловський В.Г, Павловський Г.І.
Термодинаміка фізико-енергетичних процесів : Навч. посібник для студентів технічних спеціальностей вищих навчальних закладів. У 2-х ч. – Харків : НТУ «ХПІ», 2003. – 336 с.
У навчальному посібнику викладені основні і прикладні питання термодинаміки, орієнтуючись на підготовку спеціалистів енергетичного профілю.
В першій частині розглянуті функціональні залежності між параметрами у термодинамічних системах з ідеальними та реальними газами, основні начала (закони) термодинаміки і термодинамічні процеси з різними робочими тілами (газ і газові суміші, пара, плазма) та термодинамічні системи з хімічними процесами, процеси дроселювання газів і пари, процеси їх течі у каналах змінного перерізу та інші процеси, з яких складаються основи термодинаміки.
В другій частині розглянуте інженерне прикладення основ термодинаміки. Насамперед, це проблеми перетворення традиційних і альтернативних джерел енергії у зовнішню роботу теплових машин, механічних і термосорбційних компресорів, акумуляторів теплоти, забезпечення термічної стабілізації електрофізичного обладнання і установок прямого отримування електричної енергії.