Едуард Георгійович Братута
26.09.1931 – 7.11.2014
Шановнi друзi!
Сторiнку присвячено пам’яти
чудової людини, вченого і поета
Едуарда Георгійовича Братути.
Просимо усіх, що зберігають добру пам’ять про Е.Г.Братуту,
надсилати свої спогади про нього, фотографії та інші матеріали для розміщення на сайті
на адресу електронної пошти kafedra.TTET@gmail.com .
Заздалегідь вдячні.
Доктор технічних наук (1987), професор (1989), дійсний член Інженерної академії України (з 1990 р.) і академії наук Вищої школи України за напрямком «Енергетика» (з 1994 р.).
Після закінчення в 1949 році середньої школи №131 м. Харкова поступив на спеціальність «Турбінобудування» в Харківський механіко-машинобудівний інститут, який в 1954 р. закінчив з відзнакою і був залишений для роботи на кафедрі Загальної теплотехніки Харківського політехнічного інституту.
З перших років своєї трудової діяльності Едуард Георгійович починає плідну співпрацю з Харківським турбінним заводом ім. С.М.Кірова, а пізніше – з Ленінградським металевим заводом. У ті роки становлення атомної енергетики він був одним з перших фахівців, що експериментально і теоретично досліджували течії двофазних середовищ у проточних частинах вологопарових турбін АЕС. На основі результатів цих досліджень в 1966 р. Е.Г.Братута захистив кандидатську дисертацію «Витратні характеристики напрямних профілів решіток при витіканні вологої пари».
Вже в той час Едуард Георгійович заклав основи наукового напрямку «Математичне і фізичне моделювання процесів гідродинаміки і тепломасообміну з дисперсними газорідинними потоками», а в рамках якого активно і плідно працював багато років.
Спектр науково-технічних задач, що вирішувалися проф. Е.Г. Братутою, був надзвичайно широкий. Продовжуючи досліджувати проблеми гідродинаміки і тепло-масообміну в газорідинних потоках, він займався створенням високоефективних решіток турбінних профілів, розробкою принципово нових камер зрошення центральних кондиціонерів (що увійшли згодом до стандарт Ради економічної взаємодопомоги), створенням і впровадженням ежекційних пристроїв для очищення мартенівських газів.
Групою дослідників під керівництвом Едуарда Георгійовича був створений цілий ряд нових засобів діагностики двофазних потоків, захищених патентами й авторськими свідоцтвами. Так, широку популярність в країні і за її межами отримав так званий «лічильно-імпульсний» метод вимірювання розмірів крапель, пристрої для визначення вектора швидкості крапель в тривимірному полідисперсному їх потоці, пристрій для вимірювання локальних витрат крапельного середовища, метод визначення коефіцієнтів теплообміну при краплинному охолодженні високотемпературних поверхонь, універсальний стенд для дослідження розпилювальних пристроїв та інші діагностичні засоби. Виконаний комплекс досліджень дозволив Едуарду Георгійовичу в 1986 році успішно захистити докторську дисертацію «Діагностика, розрахунок та інтенсифікація процесів з дисперсними газорідинними потоками в об’єктах енергетики, металургії та захисту навколишнього середовища».
Широко відомими стали роботи, присвячені дослідженню бризкальних басейнів АЕС, призначених для аварійного охолодження атомних реакторів. Крім пропозицій щодо інтенсифікації процесів тепломасообміну у зазначених басейнах, вперше на основі математичного моделювання із залученням великого обсягу інформації, отриманої експериментально, була вирішена задача про винесення краплинної вологи з басейну в разі її радіоактивного зараження.
Спільно з вченими Всесоюзного електротехнічного науково-дослідного інституту ім. Б.Є. Вєдєнєєва (м. Ленінград) групою під керівництвом Е.Г.Братути були запропоновані нові рішення, що дозволили інтенсифікувати охолодження води в бризкальних градирнях ТЕС і АЕС. Досвід цих робіт був пізніше використаний при плідній співпраці з фірмою «БРОТЕП-ЕКО» (м.Бровари, Київська обл.) при створенні параметричного ряду бризкальних градирень, що обслуговують технологічні процеси в хімічній, легкій та харчовій промисловості.
Оригінальні результати були отримані на серії робіт, присвячених різного роду технологічним процесам. Так, стосовно охолодження прокату та прокатного обладнання на основі експериментально-теоретичних робіт була запропонована високоефективна спринклерна система охолодження з оптимізованою зрошувальної системою, що забезпечує заданий стан виробів при мінімальній витраті охолоджуючої води.
Для харчової промисловості була вперше запропонована оригінальна система форсуночного охолодження ковбасних виробів і камера аеродинамічного нагріву, в якій вперше в одному блоці виконувалися всі стадії термічної обробки виробів з мінімальними витратою енергії і зменшенням маси готової продукції.
Крім того проф. Е.Г. Братутою був введений ряд нових підходів щодо розрахунку та продовження ресурсу роботи холодильного і теплонасосного обладнання, а також установок піролізного типу для енергетичної утилізації органічних відходів промислового виробництва та сільського господарства.
Під керівництвом Е.Г. Братути захищено 3 докторських і 25 кандидатських дисертації.
Як науковий керівник проф. Е.Г. Братута очолював виконання більш 15 науково-дослідних робіт фундаментального і прикладного характеру за постановами МОН України, а також госдоговорних робіт.
Широкопрофільні наукові дослідження Е.Г.Батути з’явилися фундаментом для його лекторської майстерності. Протягом багатьох років він був одним з кращих викладачів вузу, читаючи курси «Технічна термодинаміка», «Кондиціонування повітря», «Діагностика теплофізичних процесів і апаратів».
Професор Е.Г.Братута виконував великий обсяг суспільно-наукової роботи. Він був членом секції наукової ради Департаменту наукової діяльності та ліцензування за напрямком «Енергетика та енергозбереження» при Міністерстві освіти і науки України, членом експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт Міністерстві освіти і науки України з електротехніки, енергетики, електроніки та радіотехніки, заступником голови спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій в НТУ “ХПІ” та членом трьох спеціалізованих вчених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій, членом редакційно-видавничого ради НТУ «ХПІ», членом редколегії 5 науково-технічних видань, що увійшли до переліку ВАК України, в тому числі «Інтегровані технології та енергозбереження», «Вісник НТУ «ХПІ», «Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит».
Починаючи з 1995 р., Е.Г.Братута брав активну участь у процесі гуманізації інженерної освіти, будучи членом Президії Національного центру гуманізації інженерної освіти при НТУ «ХПІ», співробітником Інституту природознавства, техніки і людини. У 2000 році вийшла в світ його перша книга, що поклала початок подальшої серії, підготовленої відповідно до програми гуманізації інженерної освіти України. Це була «Поезія термодинаміки», в якій автору вдалося об’єднати строгість наукових положень одного з основних розділів фізики з поетичною формою викладу матеріалу. Вона була рекомендована Міністерством освіти і науки України як науково-популярного видання. Натхненний успіхом цього видання, що став широко відомим в Україні, в ближньому і далекому зарубіжжі, Е.Г. Братута видав ще 4 книги з грифом Міністерства освіти і науки України: «Великие изобретения в сонетах от колеса до Интернета» (2001), «Чтобы великим не было забвения, в их честь все единицы измерения» (2005), «Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда» в 3–х частях, Часть 1. Жизнь (2003), Часть 2. Сила (2005).
Ще однією складовою багатогранної освітньої та просвітницької діяльності професора Е.Г. Братути стали його роботи, в яких він говорив про Віру як про найфундаментальніший фактор у вихованні духовності та моральності людини.
Проф. Братута Е.Г. є автором і співавтором понад 350 наукових і навчально-методичних праць, серед яких 5 наукових монографій, 1 тлумачний словник екологічних термінів, 1 підручник у співавторстві, 4 навчальних посібники, 8 методичних посібників, 8 авторських свідоцтв, 6 патентів України та 2 патенти Російської Федерації. Авторське свідоцтво «Форсунка з сітковою насадкою» було відзначено срібною медаллю ВДНГ СРСР.
Нагороди: Знак «Відмінник освіти України» (2006), звання Лауреата нагороди Ярослава Мудрого Академії освіти і науки України.
Мацевитый Ю.М., Братута Э.Г., Харлампиди Д.Х., Тарасова В.А.
Системно-структурный анализ парокомпрессорных термотрансформаторов – Харьков, 2014. – 269 с.
Анотація. В монографії розглянуті питання застосування методів системного аналізу і сучасних методів прикладної термодинаміки, а також побудови на їх основі комплексної методології для діагностики ефективності парокомпрессрних термотрансформаторів. Запропоновано нові підходи до проведення термодинамічного та термоекономічного аналізів циклів з урахуванням структурно-топологічних особливостей обладнання термотрансформаторів. Монографія розрахована на інженерних та наукових працівників, становить інтерес для аспірантів, студентів енергетичних спеціальностей.
Е.Г.Братута, А.М.Павленко, А.В.Кошлак, О.В.Круглякова
Пористі теплоізоляційні матеріали. Монографія.
– Х.: ТОВ «ЕДЕНА», 2010. – 107 с.
Анотація. У монографії наведено результати досліджень теплофізичних властивостей і методів виробництва пористих теплоізоляційних матеріалів, що використовуються в різних технологіях теплоенергетики, машинобудування, переробної, харчової та хімічної промисловості. Представлені теоретичні основи процесів спучування матеріалів при термообробці.
Монографія призначена для наукових, інженерно-технічних працівників, а також може бути корисна для аспірантів і студентів теплотехнічних спеціальностей вузів.
Братута Э.Г.
Диагностика капельных потоков при внешних воздействиях. – Х.: Вища школа. Изд-во при Харьк. ун-те, 1987. – 144 с.
Анотація. У монографії розглянуті нові методи визначення дисперсного складу розпилювальної рідини та основних характеристик крапельних потоків. Запропоновано узагальнену функцію розподілу крапель за розмірами. Дано рекомендації щодо підвищення точності розрахунку кінематичних характеристик дисперсного середовища. Показана реалізація нових методів інтенсифікації процесів тепло- і масообміну в промислових об’єктах енергетики, кондиціонування повітря та захисту навколишнього середовища.
Для викладачів, наукових та інженерно-технічних працівників.
Братута Э.Г.
Поэзия термодинамики: научно-популярное издание: 2-е изд., перераб. и доп. – Харьков, 2010. – 292 с. (1-е вид. рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)
Анотація. У популярній поетичній формі автор знайомить читачів з історією термодинаміки, її основними законами, що відбивають фундаментальні властивості реального світу, обговорює термодинамічні цикли енергетичних установок, проблеми екології, таємниці походження життя і роль термодинаміки в теорії інформації та оцінці краси музики, поезії та прози.
Для школярів старших класів, студентів, аспірантів і викладачів вищих технічних навчальних закладів.
Братута Э.Г.
Великие изобретения в сонетах от колеса до Интернета. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – 186 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)
Анотація. Шлях, пройдений людством з глибокої давнини й до наших днів, автор представив у популярній поетичній формі як історію великих винаходів, що визначили найбільш значні зміни в житті суспільства.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 1. Жизнь. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. – 240 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)
Анотація. У незвичайній для науково-популярних видань поетичній формі автор розповідає про природну воду, її фізичні й хімічні властивості. Обговорюються таємниці виникнення води та її форми в літосфері і біосфері. Представлені фундаментальні закони та поняття гідромеханіки. Обговорюється проблема зв’язку води і здоров’я. Небезперечний характер деяких положень надає книзі гостроту і підштовхує до роздумів.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 2. Сила. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 233 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)
Анотація. Друга книга науково-популярної поетичної трилогії про воду. У ємкій назві “Сила” вмістився простір знань – від ролі води в розвитку земної цивілізації до її значущості як джерела енергії, сосуду скарбів, хранительки інформації та незмінною помічниці в найрізноманітніших сучасних технологіях.
Братута Э.Г.
Природное чудо вода: и жизнь, и сила, и беда: научно-популярное издание: Книга 3. Беда. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2011. – 194 с.
Анотація. Третя книга науково-популярної поетичної трилогії про воду і бідах, які людина відчуває як при надлишку цього природного дива, так і в пору, коли воно хоча б на час покидає нас. Повені та посухи, снігові лавини та зсуви, техногенні катастрофи та аварії кораблів, психолого-біологічна інтерпретація сліз і внутрішньоклітинної води дано у поетичному баченні автора, що певною мірою пом’якшує сприйняття цих сюжетів.
Братута Э.Г.
Чтобы великим не было забвения, в их честь все единицы измерения. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2005. – 124 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України в якості науково-популярного видання за програмою гуманізації інженерної освіти)
Анотація. У популярній поетичній формі автор знайомить читача практично з усіма фізичними одиницями виміру і великими вченими, іменами яких названі ці одиниці. Попутно коротко розповідається про основні фундаментальні закони природи, які було відкрито протягом останніх чотирьохсот років.
Братута Э.Г.
Молитвою себя творит молящий. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. – 112 с.
Анотація. Поетична збірка пронизана бажанням автора залучити Почуття, Думки і Надії людей до Бога як джерела морального формування, творчого осяяння і душевного спокою. Вірші про гармонійне єднання цих станів нашого Духа і Розуму, творення себе молитвою до Бога, вірші про нашу відповідальність перед Майбутнім – звернені до всіх читачів, незалежно від їх віку та професії.
Братута Э.Г.
Я внемлю чуду бытия. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2012. – 304 с.
Анотація. У восьми розділах книги відображений практично весь емоційно-подієвий і філософський спектр взаємин автора з природою й людьми, наукою і мистецтвом – в минулому, сьогоденні і очікуваному майбутньому.
Братута Э.Г.
И в храме праздник, и в душе. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2012. – 144 с.
Анотація.
Поетична збірка пронизана бажанням автора залучити почуття, думки і надії людей до релігії як частини загальнолюдської культури – джерелу морального формування, творчого осяяння і душевного спокою. Як сказано на першій сторінці книги, вона присвячена всім, які вірують й до віри йдуть.
Братута Э.Г.
Разбудите талант: поэма. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2009. – 16 с.
Анотація. У брошурі представлено доповідь у віршованій формі, яку було зроблено професором Е.Г. Братутою на пленарному засіданні Міжнародної науково-практичної конференції “Фундаментальна освіта и формування гуманітарно-технічної еліти” 7 жовтня 2009 р.
Братута Э.Г., Левченко Б.А.
К 115-й годовщине Национального технического университета “ХПИ” и 50-летию кафедры теплотехники. Очерк истории. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001.- 100 с.
Толковый словарь экологических терминов: учеб. пособие / Г.А. Ткач, Э.Г. Братута, Л.Н. Ивин, Г.А. Гринберг, Д.Н. Дрожжина, М.Г. Зинченко, А.А. Змерада, И.В. Хитрова, В.А.Черепанова, В.П. Шапорев; ХПИ. – К.: ИСИО, 1993. – 256 с.
И времени стремительный полет…: сборник стихотворений к 125-летию НТУ “ХПИ” / А.Г.Романовский, С.К.Шелковый, В.А. Левин, Э.Г. Братута и др. / Под ред. С.К.Шелкового. – Х.: НТУ “ХПИ”, 2010. – 246 с.
Анотація. У збірнику опублікована поезія викладачів і співробітників НТУ “ХПІ”.
Братута Е.Г., Ганжа А.М., Круглякова О.В., Чубарова В.В.
Кондиціонування та вентиляція повітря.. – Текст лекцій. – Харків: НТУ «ХПІ», 2009. – 128 с.
Анотація.
У тексті лекцій систематизовані матеріали, що включають елементи термодинаміки вологого повітря, основи тепловологісного балансу приміщень, основні способи забезпечення штучного клімату в житлових і виробничих приміщеннях, а також термодинамічні та схемні рішення процесів кондиціонування. Даються основи теорії та інженерних рішень стосовно до природної і штучної вентиляції будівель.
Призначений для студентів теплоенергетичних спеціальностей.
Тепло- и массообменные аппараты и установки промышленных предприятий.
Учебное пособие по курсовому проектированию и самостоятельной работе студентов по специальности “Теплоэнергетика” / Б.А. Левченко, Р.Г. Акмен, Э.Г. Братута и др.; под ред. Б.А.Левченко. – Харьков: ХДПУ, 2000, 2002.
Устойчивое развитие: теория, методология, практика: учебник / Л.Г.Мельник, Л.Хенс, Э.Г. Братута и др. / Под ред. проф. Л.Г. Мельника. – Сумы: Университетская книга, 2009. – 1216 с. (Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів; лист № 1.4/18-Г-1124 від 20.05.08).
Анотація. У підручнику, що підготовлений вченими та викладачами 19 країн, розглядаються теоретичні та практичні питання формування сталого розвитку. Розкриваються змістовні основи й різні форми подачі матеріалу для забезпечення дисциплін зі сталого розвитку.
Социально-экономический потенциал устойчивого развития Украины: учебник / Л.Г.Мельник, Л.Хенс, Э.Г. Братута и др. / Под ред. Л.Г. Мельника и Л. Хенса (Бельгия). – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2007. – 1120 с.
(Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів; лист № 14/18-Г-418 від 22.02.07).
Анотація. У підручнику, який підготовлений вченими 15 країн, розглядається інструментарій (теоретичні положення та методи практичної реалізації), який може бути мобілізований для створення реальних передумов сталого розвитку. Підручник побудований так, щоб ввести читача в коло проблем управління процесами забезпечення стабільності і змінюваності компонентів триєдиної системної сутності “людина – біосфера – економіка”.
Для викладачів і студентів усіх спеціальностей. Книга також може використовуватися науковцями, фахівцями підприємств і установ, учасниками неурядових організацій.
Патенти та авторські свідоцтва
Статті
Методичні посібники
Ученый, педагог, поэт (“Политехник” #18-19 от 27.11.2014 г.)
Светлая память нашим педагогам (“Политехник” #18-19 от 27.11.2014 г.)
Созидательной энергии на долгие годы! (“Политехник” #18-19 от 05.10.2011)
Многих лет творчества (“Политехник” #24-25 от 23.10.2006 г.)
И алгебру гармонией поверив…(“Политехник” #24-25 от 25.10.2005)
Что такое талант, и как он воюет с тривиальностью (о творчестве профессора Э.Г.Братуты) (“Политехник” #21 от 04.12.2002 г.)
Поэтика деятельности(“Политехник” #16 от 05.11.2001 г.)