Наука на факультеті

На факультеті працює спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій за спеціальністю 05.14.02 «Електричні станції, мережі і системи»

Кафедра «Електричні станції»

На кафедрі “Електричні станції” створена і розвивається наукова школа “Енергоефективність та енергозбереження при виробництві, розподілі та споживанні енергії”. Представниками наукової школи за останні роки захищено 4 кандидатські дисертації і підготовлена 1 докторська дисертація.

Базою для поширення науково-практичного досвіду вчених наукової школи є Харківський регіональний центр енергозбереження та енергоменеджменту, що створений при НТУ “ХПІ” в рамках європейської програми «Тасіs».

Фахівці та наукові дослідження школи стали основою для створення в 2004 р на базі НТУ “ХПІ” разом з ПАТ “Харківська ТЕЦ-5” і науковими установами харківського регіону науково-навчального комплексу “Енергетик”. Діяльність комплексу спрямована, зокрема, на підготовку і перепідготовку фахівців-енергетиків, сприяння подальшому поглибленню системних досліджень з вивчення споживання паливно-енергетичних ресурсів Харківським регіоном; розробку на базі отриманих знань нових технологій управління енергоспоживанням в побутовому секторі; впровадження нових інформаційних технологій та реалізації інноваційних проектів, які сприяють подоланню недоліків існуючої практики управління енергопостачанням регіону.

В рамках наукової школи отримав подальший розвиток традиційний для кафедри електричних станцій науковий напрямок по розробці різноманітних засобів вимірювання електричних параметрів, призначених для інформаційного забезпечення задач енергозбереження та застосування їх для визначення параметрів процесів в системах енергопостачання. В даний час на базі ВАТ “Електровимірювач” (м.Житомир) здійснюється виробництво нового мікропроцесорного Вольтамперфазометр 4330 з розширеними функціональними можливостями, розробленого співробітниками кафедри. За своїми технічними характеристиками цей прилад знаходиться на рівні кращих світових зразків.

На сегодня завод выпустил уже более 500 приборов ВАФ 4333, разработанных учеными кафедры (доц. Мельников Г.И., проф. Лазуренко А.П.)

Кафедра автоматизації енергосистем

Наукова школа – «Контроль і аналіз показників якості електричної енергії в системах електропостачання». (Керівник – зав. кафедрою д.т.н., проф. Гриб О.Г.).

Розроблено прилад «АНТЕС-АК ЗФ» для моніторингу та аналізу якості електричної енергії в системах електропостачання.

Розроблено прилад «АНТЕС-АР ЗФ» для моніторингу та аналізу режимів роботи електричних мереж.

Розроблено такі нормативні документи:

  • Державні будівельні норми України «Проектування електрообладнання об’єктів цивільного призначення» ДБН В. 2.5-23: 2010.
  • методика розподілу відповідальності за недотримання нормованих показників якості електричної енергії між постачальником і споживачем електроенергії,

– методика визначення впливу показників якості електричної енергії на точність вимірювань лічильників електричної енергії.

Робота ведеться з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, з ДП НЕК «Укренерго», з НАК «Енергетична компанія України», з ННЦ «Інститут метрології», з Північно-східним науковим центром НАН України.

За результатами досліджень наукової школи опубліковано монографія, 10 навчальних посібників з грифом МОН України та Російської Федерації, понад 250 статей в наукових журналах і доповідях на конференціях. За результатами досліджень наукової школи захищено 1 докторську та 5 кандидатських дисертацій і підготовлені 1 докторська і 2 кандидатські дисертації.

Кафедра «Передача електричної енергії»

На кафедрі створена наукова школа “Підвищення надійності експлуатації електроенергетичних систем, підсистем та їх елементів”. 

Очолює зав. кафедрою д.т.н., професор Бондаренко Володимир Омелянович. В рамках наукової школи розроблені методи дослідження складних несиметричних режимів електричних систем в фазних координатах. Запропоновані математичні моделі і алгоритми відкривають нові можливості в дослідженнях стаціонарних експлуатаційних і аварійних режимів електричних систем як з поперечною, так і з поздовжньою несиметрією. Крім того розроблені метод інтерпретації результатів хроматографічного аналізу розчинених у маслі газів, метод оцінки ступеня старіння трансформаторних масел в баках високовольтних трансформаторів, нечіткі нейронні мережі для прогнозування залишкового ресурсу трансформаторних масел. На базі високовольтного залу здійснюються дослідження ізоляції об’єктів електроенергетичних мереж і систем і їх захист від перенапруг. Дослідження і розробки виконуються на замовлення підприємств і установ електроенергетичної галузі: Північної електроенергетичної системи НЕК “Укренерго”, декількох компаній “Обленерго”, ГПНІІ “Укрсільенергопроект”, ГПНІІ “Укренергомережпроект”, НАК “ЕКУ”, Таврида Електрик Україна і ін. Співробітники кафедри приймають активну участь в розробці гармонізованих з Європейськими та нових технічних нормативних документів в галузі електроенергетики та ПУЕ України. На цей час розроблено та впроваджено наступні документи – глава 2.5 ПУЕ – глава 1.7 ПУЕ – глава 4.2 ПУЕ – установка «Покажчики напруги стаціонарні» Представниками наукової школи кафедри за останні 5 років захищено 2 докторські та 3 кандидатські дисертації. Опубліковано три навчальних посібники з грифом Міністерства освіти і науки України та одна монографія.