Історія факультету

У 1927 році в Харківському технологічному інституті (ХТІ) відбулося урочисте відкриття електротехнічного факультету (ЕТФ). Організатором факультету був видатний вчений і педагог Павло Петрович Копняєв, який до цього був ректором ХТІ. У 20-і роки на факультеті проводилася підготовка за спеціальностями: електричні станції та передача електричної енергії; електромашинобудування; електротяга; електрообладнання фабрик, заводів і копалень.

У грудні 1929 року ХТІ був перейменований в Харківський політехнічний інститут (ХПІ) і навесні 1930 був переданий в підпорядкування Верховній Раді Народного Господарства СРСР, який наказом №1240 від 14 квітня 1930 року утворив на базі ХПІ шість самостійних вищих технічних навчальних закладів з чітко вираженою галузевою належністю. На базі ЕТФ був створений Харківський електротехнічний інститут (ХЕТІ), переданий в підпорядкування Всесоюзному електротехнічному об’єднанню. ХЕТІ розмістився в новому чудовому будинку – Електрокорпус ХПІ, який був побудований за проектом знаменитого харків’янина академіка архітектури А. М. Бекетова, і в який були блискуче реалізовані задуми професора П. П. Копняева. До викладацького складу ХЕТІ були включені, в числі інших, проф. С. Н. Берлін, проф. А. Л. Матвєєв, доц. Л. М. Федоров. У тому ж 1930 була створена кафедра “Електричні станції” та кафедра “Передача електричної енергії”.

Велика Вітчизняна війна застала ХЕТІ під час захистів дипломних проектів в студентських групах прийому 1936 р. На початку осені 1941 р. багато харківських ВНЗ були евакуйовані на схід і продовжували роботу в евакуації, але ХЕТІ евакуйований не був. Основна частина викладачів, співробітників і студентів, не покликаних до війська, була вивезена з Харкова разом з заводами і організаціями, де вони працювали на перемогу. Відразу після визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників були розпочаті роботи по відновленню інституту. Згідно з постановою Державного комітету оборони СРСР від 17 жовтня 1943 року ХЕТІ приступив до відновлення своєї діяльності. 25 листопада 1943 року завідувачем кафедрою ЦЕС і деканом електроенергетичного факультету був призначений професор А. Л. Матвєєв, який повернувся з евакуації.

У 1950 році відбувається об’єднання ХЕТІ і ще двох інститутів, в результаті чого знову утворюється Харківський політехнічний інститут в якому створюється електротехнічний факультет. Першим деканом факультету став А. Л. Матвєєв. У 1964 році була створена кафедра “Електроізоляційна і кабельна техніка”. У 2004 році відбувся поділ кафедри «Електричні станції», яка вела підготовку фахівців за трьома спеціальностями, з виділенням спеціальності “Системи управління виробництвом та розподілом електроенергії” в окрему кафедру, яка отримала назву “Автоматизація енергосистем”.

У становлення і розвиток факультету величезний внесок внесли декани О.Н. Суетин, Л.І Лізунов, І.Е. Раздовскій, В.А Раюшкін, Ю.П. Редько, В.О. Бондаренко, які керували ним в різні роки. З 2001 року факультет очолює кандидат технічних наук, професор Лазуренко О.П. На даний момент до складу факультету входить чотири кафедри. Підготовка інженерів ведеться по дворівневій системі: бакалавр – магістр з п’яти спеціальностей: “Електричні станції”, “Електричні системи і мережі”, “Системи управління виробництвом та розподілом електроенергії”, “Техніка і електрофізика високих напруг”, “Енергетичний менеджмент”.