ЩО ТАКЕ СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО?

Східне партнерство (EaP) – це спільна програмна ініціатива, спрямована на поглиблення і зміцнення відносин з шістьма східними сусідами ЄС: Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, Грузією, Молдовою і Україною.

Регулювання відносин ЄС з його сусідами базується на Глобальної стратегії ЄС і на оновленій Європейській політиці сусідства , які вказують на необхідність зосередження зусиль на підвищенні стабільності та стійкості східних сусідів ЄС.

На перший план виходить спільне прагнення досягнення конкретних результатів, відчутних для громадян всього регіону. 

Зобов’язання ЄС, його держав-членів і шести країн-партнерів охоплюють чотири основні пріоритетні області Східного партнерства:

• Сильна економіка (економічний розвиток і ринкові можливості);

• Зміцнення управління (зміцнення інститутів і належного врядування);

• Сильний зв’язок (зв’язок, енергоефективність, навколишнє середовище та зміна клімату);

• Сильне суспільство (мобільність і контакти між людьми).

 

Також приділяється увага структурованій взаємодії з більш широким колом організацій громадянського суспільства, розвитку гендерної рівності та боротьби з дискримінацією, а також забезпечення більш прозорих та індивідуалізованих стратегічних комунікацій.

У більш широкому контексті Східне партнерство прагне досягнення ключових цілей глобальної політики, перерахованих в Порядку денному в галузі сталого розвитку до 2030 року, визначених ООН , і в Паризькій угоді з клімату.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

ЄС і шість Східних партнерів регулюються відповідними двосторонніми угодами , такими як Угода про асоціацію, порядку денного асоціації, пріоритетами партнерства та ключовими завданнями, узгоджених в чотирьох ключових пріоритетних областях.

Для забезпечення широко рационализированного підходу розробляються нові багаторічні рамкові програми. Вони служать робочими планами, які визначають діяльність ЄС і його шести країн-партнерів Дані програми дозволяють стежити за виконанням існуючих зобов’язань і легше контролювати прогрес.

Комплексний підхід ЄС до східних партнерів лежить в основі Європейського інструменту сусідства – ключового фінансового інструмента ЄС для співпраці з країнами Східного партнерства.

Залежно від напрямку діяльності, співпраця відбувається як в двосторонньому форматі так і на регіональному рівні .

Відповідно, підтримка надається через відповідні діалоги на двосторонньому рівні, такі як Рада асоціації, або на багатосторонньому рівні – через тематичні платформи і панелі Східного партнерства.

Східні сусіди також беруть участі в ініціативах, відкритих для всіх країн партнерства, таких як Erasmus +, TAIEX, Twining, SIGMA та Інвестиційний фонд сусідства, а також в програмах транскордонного співробітництва.

 

Східне партнерство – після 2020 року:

Після 10 років тісної співпраці спільна робота всіх партнерів не завершена. В даний час відкрито широкий і всеосяжний структурований процес консультацій для роздумів про майбутній стратегічний напрям Східного партнерства та про результати, досягнуті після 2020 року.