Кафедрі електричних машин 100 років! Матеріали до Ювілею

Завідувач кафедри електричних машин проф. д.т.н. Володимир Іванович Мілих
СТОЛІТНЯ ІСТОРІЯ: ВІД ПЕРШОГО ДО СЬОМОГО ЗАВІДУВАЧА
21 січня 1921 року в Харківському технологічному інституті почав працювати електротехнічний факультет, першим деканом якого став професор Павло Петрович Копняєв. Саме до цього факультету увійшла кафедра електричних машин, яка народилася разом із ним в один день. Її завідувачем став також Павло Петрович.
Спочатку кафедра розташувалась у фізичному корпусі. Але у Павла Петровича була мрія – для кафедр електротехнічного профілю створити окремий корпус. І ця мрія здійснилась. Кафедра розташувалась й знаходиться дотепер на першому поверсі електротехнічного корпусу, якій відкрився у 1930 році.
Якщо розглядати життя різних навчальних установ, то його періоди багато у чому визначаються керівниками та їхніми командами, які діяли у ці періоди: для інституту або університету – це директор або ректор, для факультету – це декан, для кафедри – це завідувач.
У цьому сенсі для кафедри електричних машин за сторіччя можна виділити сім періодів, у які почергово керували нею сім завідувачів: Копняєв Павло Петрович (1921–1930 рр.), Штурман Григорій Ісайович (1930–1933 і 1945–1950 рр.), Скоморохов Олександр Олександрович (1933–1941 рр.), Рогачов Іван Сергійович (1950–1970 рр.), Яковенко Василь Олександрович (1970–1989 рр.), Осташевський Микола Олександрович (1989–2004 р.) і Мілих Володимир Іванович (з 2004 р. і дотепер).
До ювілею вийшло друком видання «Кафедра «Електричні машини»: історія, події, люди (до 100-річчя кафедри). Історичний огляд». Це видання підготували В.І. Мілих, О.Ю. Юр’єва і О.О. Дунєв; які є викладачами кафедри і її випускниками у трьох поколіннях. Книга має шість розділів: про саме кафедру – її призначення, її приміщення та навчальний процес; про етапи розвитку – від першого до сьомого завідувача; про нелегкий шлях студента – від абітурієнта до випускника; про наукову діяльність та ділові зв’язки кафедри; надана також галерея неординарних випускників кафедри з відомостями про них. Останній розділ книги присвячений цікавим подіям в житті кафедри. Книга має формат А4 і обсяг 180 сторінок, видана у кольорі та добре проілюстрована. З повним текстом книги можна ознайомитись на сайті кафедри.
Історія кафедри електричних машин НТУ «ХПІ» прямо пов’язана з історією факультету, інституту, університету, країни. Ми, нині працюючі на кафедрі, створюємо продовження цієї історії – історії кафедри електричних машин. І наш девіз: електричні машини: генератори і двигуни – це серця та мускули техносфери!
Доцент кафедри електричних машин доц. к.т.н. Олена Юріївна Юр’єва
ВИКЛАДАЧІ ТА СТУДЕНТИ – НАВЧАЄМОСЬ РАЗОМ
Навчальний процес кафедри завжди відповідав передовим тенденціям промисловості. Такий підхід до навчального процесу був започаткований Павлом Петровичем Копняєвим, який супроводжував лекції демонстрацією зразків електричних машин, залучав до викладання заводських інженерів.
Всі новації електромашинобудівних підприємств знаходили втілення в дисциплінах кафедри. Так, з виникненням промислового виробництва постійних магнітів в 60-х роках минулого століття доцент кафедри Анатолій Миколайович Ткаченко (декан електромашинобудівного факультету з 1973 по 1994 рік) вперше в Україні створює курс «Електричні машини з постійними магнітами», який живе й донині в навчальних планах магістрів. Поява на ХЕЛЗі у 1985 році автоматизованої лінії з виробництва асинхронних двигунів викликала створення дисципліни «Автоматизація промислових підприємств електромашинобудівної галузі», незмінним викладачем якої був доцент кафедри Микола Якович Петренко. Із виникненням вимоги сертифікації продукції в 1995 році доцентом кафедри Леонідом Ісаковичем Янтовським створюється курс «Сертифікація електричних машин», який дотепер слухають магістри наукового спрямування. Розвиток комп’ютерного програмного забезпечення щодо розрахунків електромагнітних полів відбився у нових лекційних курсах завідувача кафедри Мілих Володимира Івановича, у науковій тематиці під його керівництвом, а також у багатьох перемогах студентів у Всеукраїнських конкурсах наукових робіт.
Студенти в своїх курсових проєктах розраховують саме ті електричні машини, які є в номенклатурі електромашинобудівних підприємств Харкова. А іноді в курсових проєктах розраховуються новітніші електричні машини. Так, приміром, курсовий проєкт Івана Микитенка (група ЕМБ-19Б, випуск 2005 р.) з безконтактного двигуна постійного струму втілився в розробках Харківського агрегатного конструкторського бюро. В цьому йому допомагав доцент кафедри Рабешко Олексій Степанович. Заводським замовленням з проєктування високочастотного синхронного генератора у 2019 році займався Данило Хлібишин (група Е-М219а) під керівництвом доцента кафедри Олени Юріївни Юр’євої. З цією роботою Данило брав участь в ігоровому проєктуванні в НТУ «ХПІ» та Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.
Наявність великої кількості електромашинобудівних підприємств у Харкові дозволяє проводити лабораторні роботи з технологічних курсів безпосередньо на місцях виготовлення електричних машин. Технологи цехів та майстри ділянок завжди очікують наших студентів, щоби показати їм обладнання, технологічні прийоми, поділитися новими розробками.
Доцент кафедри електричних машин доц. к.т.н. Олексій Олександрович Дунєв
ВИПУСКНИКИ КАФЕДРИ «ЕЛЕКТРИЧНІ МАШИНИ»: НАМ Є ЧИМ ПИШАТИСЯ!
Кафедра «Електричні машини» готує фахівців широкого профілю з розрахунку, проектування, ремонту, налагоджування та експлуатації електричних машин, а також технології їх виготовлення для промислового призначення і побутової техніки.
Кафедрою підготовлено близько 3000 інженерів для України та СРСР і понад 110 – для країн Європи, Азії, Африки і Південної Америки.
До ювілею кафедри Мілих В.І., Юр’євою О.Ю. та мною було написано книгу «Кафедра «Електричні машини»: історія, події, люди», де п’ятий розділ присвячено видатним випускникам. Про деяких з них було відомо з попередніх видань, які присвячувались ювілейним датам ХПІ. А про деяких – дізнавалися вперше. Є роки випуску, де видатних випускників ми не знайшли. А є роки, коли з групи студентів троє або більше ставали головними інженерами, начальниками лабораторій, завідувачами кафедр.
Перший випуск кафедри електричних машин відбувся у 1924 році. Випускниками цього року були Штурман Григорій Ісайович, який за шість років стане другим завідувачем кафедри електричних машин; Борисенко Микола Іванович, майбутній головний інженер Харківського електромеханічного заводу (ХЕМЗ) та голова Комітету з енергетики та електроніки СРСР. Окрім них кафедра випустила цілу когорту майбутніх керівників високого рангу, професорів, низка випускників стали лауреатами Державних премій СРСР та України.
Однією з визначних виявилася група ЭМС-16б 1972 року випуску, де навчалися майбутні професори наш завідувач кафедри Мілих В.І. та декан факультету бізнесу і фінансів Олександр Гаврись. Анатолій Мірошниченко та Ірина Гаєвська захистили кандидатські дисертації та стали доцентами кафедри електричних машин, Сергій Мілих і Ольга Ільчакова працювали на інженерних посадах нашої кафедри. А Леонід Кузьменко захистив кандидатську дисертацію на кафедрі електричних машин, потім працював викладачем кафедри теоретичних основ електротехніки, а ще потім – навіть на кафедрі «Економічний аналіз і облік».
Визначним випуском був і мій випуск 2009 року. Разом зі мною стали викладачами нашої кафедри Дмитро Потоцький та Андрій Єгоров. Дмитро Хохлов став завідувачем сектором ДП «Завод «Електроважмаш», в тепер працює фахівцем із супроводу договорів та виготовлення обладнання Duglas Alliance Ltd (Велика Британія). А ще з нами захищав диплом заочник Бондаренко Василь Григорович – генеральний директор ПАТ «Електромашина».
Напередодні 100-річного ювілею кафедри електричних машин чергові наші випускники продемонстрували свої професійні знання та навички, які вони набули впродовж п’яти з половиною років наполегливого навчання на кафедрі.
Кафедра електричних машин пишається усіма своїми випускниками та чекає на наступну зустріч із новими, майбутніми професіоналами своєї справи!
Старший викладач кафедри електричних машин доктор філософії Лариса Василівна Шилкова
ПЕРЕМОГИ СТУДЕНТІВ В ОЛІМПІАДАХ І НАУКОВИХ КОНКУРСАХ
Протягом навчання студенти кафедри електричних машин показують високий рівень підготовки, перемагаючи у других турах Всеукраїнської студентської олімпіади та Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів студентських наукових робіт, які відбуваються у різних містах України.
ІІ тур Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Електричні машини і апарати» з багато років проходить в Кременчуцькому національному університеті імені М. О. Остроградського. Незмінним керівником наших студентів є доцент Олена Юріївна Юр’єва, і з нею вони з 2008 і до 2020 року вибороли в особистому заліку 14 призових місць (7 перших, 3 других та 4 третіх), у командному заліку відповідно 11 (7, 2, 2).
У другому турі Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах студентських наукових робіт наші студенти змагаються у таких базових вищих навчальних закладах і відповідних конкурсах:
– Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, спеціальність «Електричні машини і апарати»;
– Дніпровський державний технічний університет (Кам’янське), спеціальність «Електротехніка та електромеханіка»;
– Криворізький національний університет, галузь «Гірництво», секція «Гірнича електромеханіка»;
– Одеський національний морський університет, галузь «Суднобудування та водний транспорт», секція «Електротехніка та електромеханіка»;
– Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (Миколаїв), галузь «Суднобудування та водний транспорт», секція «Електрообладнання та автоматика суден».
Міжнародні конкурси студентських наукових робіт відбувалися у вишах:
– Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, спеціальність «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»;
– Одеська національна академія харчових технологій, Міжнародний конкурс «Black Sea Science» за напрямом «Відновлювані джерела енергії та охорона навколишнього середовища».
І завжди студенти кафедри електричних машин НТУ «ХПІ» поверталися до рідного університету переможцями – останніми роками доходило до 15 дипломів від першого до третього ступеня, причому перші завжди переважали.
Зі студентами як керівники працювали майже всі викладачі кафедри, але найбільшу кількість переможців підготували завідувач кафедри Мілих Володимир Іванович та професор кафедри Шевченко Валентина Володимирівна.
З 2008 і до 2020 року у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт наші студенти ставали переможцями із 83 роботами, вони посіли 37 перших, 28 других і 18 третіх місць. Це один з найкращих показників серед усіх кафедр НТУ «ХПІ» та інших закладів вищої освіти України.
Слава переможцям, студентам-науковцям кафедри електричних машин НТУ «ХПІ»!
Доцент кафедри електричних машин доц. к.т.н. Андрій Володимирович Єгоров
НАШІ ПІДПРИЄМСТВА-ПАРТНЕРИ
Першим великим замовником випускників кафедри електричних машин був Харківський електромеханічний завод (ХЕМЗ), який на той час почав випускати синхронні генератори для електростанцій, машини постійного струму для різних галузей промисловості, спеціальні електричні машини. Ще один з найстарших замовників – це харківський завод «Електромашина», який спеціалізується на виробництві машин постійного струму. Потім до них приєдналися «Харківський електротехнічний завод» (ХЕЛЗ) та завод «Електроважмаш». Студенти деяких академічних груп цілком спрямовувались на роботу і одразу створювали окремі підрозділи підприємств.
Здавна і у теперішній час кафедра плідно співпрацює з провідними електромашинобудівними підприємствами Харкова та країни – ДП «Завод «Електроважмаш», АТ «Електромашина», ДП «ХАКБ», ТОВ «ХЕМЗ», ТОВ НВО «Вертикаль», ТОВ «СКБ Укрелекромаш», ТОВ НВК «Спеценергосервіс», ТОВ «Укртехнологіясервіс», ПАТ «Електромотор», ТОВ «Фірма «ТЕТРА, LTD», ММК ім. Ілліча. Співробітники кафедри також проводять наукове консультування і підвищення кваліфікації співробітників електромашинобудівних підприємств Харкова, Дніпра, Маріуполя та ін. Щорічний обсяг затребуваних випускників –бакалаврів та магістрів згідно із заявками від перелічених підприємств їх поточний випуск.
Щороку навесні та восени на кафедрі проходять презентації майбутніх випускників, а також зустрічі з роботодавцями для налагодження баз практики та подальшого працевлаштування наших випускників. Жодний з цих заходів не проходив за участю менше ніж семи підприємств Харківщини. В останні роки до «класичного» списку електромашинобудівних підприємств приєдналися: ПП «Інжинірингова компанія «Лідер», ТД «ТИСК», ТОВ «СіАрЕйч Україна».
Остання зустріч випускників та професорсько-викладацького складу кафедри «Електричні машини» з представниками харківських підприємств відбулася в середині листопада 2019 р. Шановні гості розповіли про свої підприємства, про перспективи працевлаштування на них випускників кафедри, про наявні вакансії, умови праці, соціальний пакет і перспективи кар’єрного зростання. Варто відзначити, що серед гостей є, звичайно, і випускники нашої кафедри.
На всіх підприємствах є можливість для студенів проходження переддипломної практики на IV та VI курсах навчання. Під час практики студенти мають змогу працювати з конструкторськими та технологічними документами, відвідати виробничі цеха та ознайомитися з сучасними методами й технологією виготовлення електричних машин, що несумлінно підвищує їх рівень практичної підготовки та допомагає захистити дипломний проєкт на «відмінно».
Цього року переддипломну практику магістранти групи Е-М219а планували проходи в Естонії в м. Таллінн на підприємстві «Ericsson», в якому є необхідні напрямки машинобудування відповідна техніка, та і яке зацікавлене в наших фахівцях. Однак, нажаль, з посиленням карантинних норм і дворазовим перенесенням дати виїзду прийшлося скасувати їхнє зарубіжне стажування. Однак це не вплинуло на успішне проходження ними переддипломної практики та відмінний захист дипломних проєктів.
Доцент кафедри електричних машин доц. к.т.н. Віктор Петрович Шайда
НАУКОВІ ТА ОСВІТНІ ДОСЯГНЕННЯ
Напрямки та результати наукової діяльності кафедри завжди безпосередньо пов’язані з особистістю її завідувача, який зазвичай очолював наукову школу (роботу). Але це не означає, що дослідження проводилися тільки в одному напрямку, який очолював керівник наукової школи. Завжди поряд ставали вчені, які йшли в суміжному або іншому напрямку. Це дозволило гармонійно розвиватися як науковим дослідженням, так і електромашинобудівній промисловості нашої країни. А деякі досягнення мали світовий рівень, що відповідним чином оцінювалося.
До когорти керівників наукових шкіл кафедри належать: Копняєв П.П., Штурман Г.І., Скоморохов О.О., Рогачов І.С., Яковенко В.О., Ткаченко А.М., Осташевський М.О., Наній В.В., Мілих В.І. (нинішній завідувач і голова наукової школи).
Науковими групами кафедри за останні десятиліття виконана велика кількість госпдоговірих НДР на замовлення підприємств, а також конкурсних наукових робіт за кошти державного фінансування.
За науковими напрямками діяльності кафедри можна вивчати історію розвитку електромеханіки.
За час існування кафедри, на базі виконаних науково-дослідних робіт, було підготовлено 136 кандидатів технічних наук (у тому числі 12 іноземних громадян) та 10 докторів технічних наук.
Не всі вчені, яких підготувала кафедра залишаються на все життя з нею. Отримавши знання та досвід на кафедрі, вони розвиваються далі, найчастіше їхні інтереси поширюються на суміжні сфери діяльності або їх «зваблює» виробництво чи керівна діяльність.
Найбільшу надію те що цей процес не завершується, свідоцтвом цього є захисти дисертації доктора філософії Шилкової Л. В. у грудні 2020 року та дисертації доктора технічних наук проф. Шевченко В. В. у січні 2021 року.
Поруч з науковими напрямком роботи йде видавничий напрямок зі створення наукової та освітньої літератури.
За останні 15 років викладачі кафедри видали 23 книги, з них 6 – підручники, 9 – навчальні посібники, 6 – монографії та два науково-популярні видання. З них найбільш плідним виявився проф. В.І. Мілих, на рахунку якого три підручники, п’ять посібників, монографія та науково-популярне видання. По чотири рази відзначилися проф. В.В. Шевченко, проф. В.Д. Юхимчук та доц. О.Ю. Юр’єва.
Низка підручників та посібників розійшлися по всій України і стали популярними в Інтернеті. Особливо відомою стала книга Мілих В.І. та Шавьолкіна О.О. «Електротехніка, електроніка та мікропроцесорна техніка: Підручник / За ред. В.І.Мілих». Підручник придбали і використовують в навчальному процесі багато технічних університетів і коледжів країни. Першій його наклад у 2007 році мав 1000 примірників і швидко розійшовся, тому одразу роздрукували другу тисячу, і історія повторилася. Усього підручник мав три варіанти видання, подовжує випускатися і купується, так що загальний наклад досяг декількох тисяч й вже не піддається обліку.
Зазначимо, що на шану 100-річчя кафедри наприкінці 2020 року вийшли з друку у видавництвах ФОП Панов А. М. (Харків) та Каравела (Київ) підручник Мілих В. І. «Електромагнітні поля, параметри та процеси в електротехнічних пристроях» та у видавництві ХНАМГ ім. О.М. Бекетова навчальній посібник Осташевського М.О., Петренка О. М., Юр’євої О.Ю. «Теплові розрахунки електричних машин».
Отож дивиться, читайте і беріть до роботи та навчання!
Продовжуючи славні досягнення минулих років кафедра електричних машин залишається одним з провідних центрів з розвитку теорії та практики електромашинобудування України.
Доцент кафедри електричних машин Андрій Михайлович Маслєнніков
НАУКОВІ РОЗРОБКИ ВТІЛЮЮТЬСЯ В ЖИТТЯ
Науково-дослідна лабораторія кафедри електричних машин має глибоку історію та активне сучасне сьогодення. Раніше дослідження стосувались загальнопромислових тягових асинхронних двигунів, двигунів постійного струму, що були розроблені та виготовлені на підприємствах електромашинобудівного комплексу Харкова.
Сьогодні у лабораторії кафедри проводиться розробка і випробування електричних машин спеціального призначення: високомоментні двигуни з ротором, що котиться, електричні машини з поперечним магнітним полем, генератори для гібридних силових установок безпілотних літальних апаратів (дронів та мультикоптерів), а також індуктори обертового магнітного поля для технологічної обробки різних речовин.
Активну участь в роботі беруть студенти-випускники, а також студенти бакалавріату та магістратури: Пушкарьов Владислав (магістр), Бредун Руслан (магістр), Сербін Андрій (студент бакалавріату), Профатілов Віталій (магістрант). Завдяки цьому студенти можуть самостійно займатися розробкою конструкції, електромагнітними розрахунками, плануванням експериментів та спільно з співробітниками кафедри проводити експериментальні дослідження як окремих типів електричних машин, так і об’єднаних електромеханотронних модулів. Це дозволило розвинути співпрацю між нашою кафедрою та кафедрою систем електроприводу Магдебурзького університету Отто фон Геріке (OvGU). В результаті чого були створені і експериментально досліджені прототипи електричних машин з поперечним магнітним полем в режимі генератора і двигуна. Науковими керівниками студентських робіт є доц., к.т.н. Маслєнніков А.М., доц., к.т.н. Дунєв О.О., доц., к.т.н. Єгоров А.В., а консультантом по можливостям науково-комерційної складової – директор ТОВ «КРЕАТИВ ЕКСПОРТ» Мудаліге Сусанта.
Активність і допитливість студентів й викладачів дозволяють не тільки брати участь в конкурсах студентських наукових робіт, але й активно освоювати суміжні сфери, де може бути застосована електрична машина і система управління: робототехніка, автоматизація технологічних процесів та інше.
Розробки молодих вчених на основі теоретичних і експериментальних досліджень знаходять своє відображення в конкурсних проектах, які організовані МОН України, Фондом Черновецького (CIG), програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» в інноваційному проекті eō Business Incubator, преінкубаційній програмі Innovation Bootcamp від стартап центру «Spark» і US Embassy.
Старший викладач кафедри електричних машин Дмитро Васильович Потоцький
РОЗВАЖАЛЬНІ ЗАХОДИ АБО ТРЕТЯ ПОЛОВИНА РОБОЧОГО ДНЯ
Наша кафедра не оминала й розважальні заходи електромашинобудівного факультету та ХПІ. Першою пам’ятною подією були Вечори гумору, які організовувались кожним факультетом у 70-80-х роках минулого століття. Ці вечори проводились в Першій аудиторії електрокорпусу, а потім – у Палаці студентів. Викладачі – учасники цих заходів дотепер згадують. як готувались до цих вечорів, шили костюми, вчили пісні, вірші, готували естрадні номери для цих виступів.
Ще в пам’яті співробітників кафедри залишились щорічні турніри з шахів. Їх почали проводити наприкінці 80-х років, а в одному з останніх турнірів й мені пощастило взяти участь як аспіранту кафедри. Видатний вираз доцента Рабешка Олексія Степановича: «Лакировка!» (рос.) – ми пам’ятаємо досі. Так він навмисно називав рокіровку. Це слово співзвучне з лакуванням – технологічним процесом при виготовленні осердь статорів та роторів електричних машин.
Останніми роками наша кафедра бере участь у екскурсіях, які нам організовує профспілка ХПІ. Останньою була екскурсія по Сумській області у Тростянець та Охтирку. Під час екскурсії багато цікавого побачено та почуто. Такі подорожі збагачують розум, просвітляють душу, загартовують тіло.
Професор кафедри електричних машин Валентина Володимирівна Шевченко
КАФЕДРА ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ МАШИН – СЕМЬЯ, ДОМ, РАБОТА.
Нашей кафедре 100 лет. И последние 10 лет моя судьба связана с ней. Тоже юбилей, пусть и маленький. Время – удивительная субстанция. Прошло 10 лет, а первые шаги помнятся в мелочах: как мне не подписывал заявление декан и мою кандидатуру отстоял наш заведующий кафедрой Милых В.И., как в первый же рабочий день у меня по расписанию были лабораторные работы и мне помог мой коллега Масленников А.М., как приняли меня, нового человека, сотрудники и еще много хорошего. И время показало, что это главное на нашей кафедре – взаимная помощь и доброе отношение друг к другу. Мы живем в очень беспокойное время и человечность в отношениях к друг к другу так важна.
Наша кафедра – большая семья, где роли распределены так, как и положено в настоящей семье: старшие помогают младшим своим опытом и мудростью, младшие приносят новые идеи, открывают новые направления. Мы помним и с грустью вспоминаем ушедших, бережем их память. И самое главное – это отношение к студентам. Уже через месяц после поступления мы знаем о них все: кто что может, какой уровень подготовки, какой семейный уклад, материальное положение, проблемы. И стараемся помочь во всем, подтянуть там, где обнаружились пробелы в знаниях, помогаем решать житейские проблемы. Нет хороших и плохих, все наши, все лучшие. На кафедре существует правило: с младших курсов приобщать к научной работе, учиться думать, ставить вопросы и искать решения. И приятно видеть, как меняются ребята, взрослеют, становятся специалистами. Как гордятся победами на украинских и международных конкурсах (а их, надо отметить, у нас очень много). Иногда я спрашиваю защитившихся бакалавров, магистров: «Не жалеешь, что выбрал нашу специальность?» И никогда никто не сказал, что этот выбор был ошибкой. Говорят: «Спасибо, что когда-то подсказали идти к нам, а сейчас жаль прощаться». И это не просто штатные слова, это от души. Могу привести такой пример: наши выпускники создали семью и сразу после регистрации поехали не по общепринятым местам, куда едут молодожены, а в свадебных нарядах, со свидетелями и родными приехали на кафедру. Многие ребята, которые живут и работают в других городах, приезжая в Харьков, приходят на кафедру, чтобы просто повидать преподавателей, рассказать о своей судьбе, а иногда и посоветоваться о дальнейшем.
В юбилей положено высказывать пожелания. И я желаю всем моим коллегам крепкого здоровья (сейчас это особенно важно), долгих лет творческой, научной активности, любви и заботы от родных и близких людей. Пусть исполняются сегодняшние желания и всегда будут значимые планы на будущее.

Comments are closed.