Вітаємо! доктора технічних наук, професора Щапова Павла Федоровича з отриманням диплома на відкриття «Явлення п’єзобіосинтезу в біологічних тканинах» виданого Російською академією природничих наук та з нагородженням пам’ятною медаллю академіка П.Л. Капиці.

Харківські вчені здобули визнання Російської академії наук за відкриття нового явища в галузі біофізики. Упродовж трьох років група вчених, серед яких був д.т.н. професор кафедри інформаційно-вимірювальних технологій та систем Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Павло Федорович Щапов, професора Харківського НДІ загальної та невідкладної хірургії Академії медичних наук України В.В. Бойка; П.М. Зам’ятін; В.П Невзоров; Є.М. Клімова, а також професор Харківського медичного університету В.І. Жуков досліджували проблему швидкого зростання клітин при постійних навантаженнях. Результатом роботи стало відкриття ефекту, що пояснює зростання клітин при дії постійних силових навантажень, який вони назвали явищем п’єзобіосинтезу.

Відкриття встановлює існування раніше невідомого явища синтезу хімічної речовини АТФ у клітинах під впливом слабких електричних потенціалів, зумовлених п’єзоелектричним ефектом рідкокристалічних структур клітинних мембран, механічно деформованих зовнішніми впливами.

Оскільки АТФ – джерело енергії для клітин біологічної тканини, що сприяє їхньому руху, поділу, росту, то ефект п’єзобіосинтезу пояснює явище зростання клітин при впливі постійних силових навантажень

Відкритий ефект п’єзобіосинтезу по-різному проявляється у здорових та хворих клітин, що дозволяє на порядок підвищити чутливість методів ранньої діагностики онкологічних захворювань. Для цього достатньо виміряти п’єзобіопотенціал клітин при впливі механічних навантажень (наприклад, помістивши зразок крові в центрифугу). П’єзобіопотенціал клітин клітинних мембран за наявності онкозахворювань перевищує у 10 разів норму. З цього випливає, що взявши зразок крові, можна в лабораторних умовах виміряти п’єзобіопотенціал клітин та виявити розвиток онкологічних захворювань на ранніх стадіях.

Вчений НТУ «ХПІ» Павло Федорович Щапов, займався плануванням та здійсненням вимірювальних експериментів щодо дослідження п’єзопотенціалів клітинних мембран при статичних та динамічних навантаженнях. Як зразки для досліджень були взяті клітини крові, печінки, сполучної тканини.

За результатами проведених вченими досліджень було одержано понад 15 патентів. В даний час ведеться робота зі створення переносної інформаційно-вимірювальної установки для експрес-діагностики онкозахворювань на гранично ранній стадії їх виникнення та розвитку.

Відкриття створює передумови продовження досліджень енергетичних властивостей клітинних мембран.

З ініціативи Російської академії з природничих наук вчені були нагороджені дипломами за відкриття в галузі біофізики «Явлення п’єзобіосинтезу в біологічних тканинах, а також пам’ятними срібними медалями Академії «Автору наукового відкриття», присвяченій лауреату Нобелівської Премії П.Л.Капіце.