Освітньо-професійна програма Штучний інтелект
Галузь знань: 12.Інформаційні технології
Спеціальність: 122.Комп’ютерні науки
Кваліфікація: Бакалавр з комп`ютерних наук
Голова проєктної групи: СОКОЛ Володимир Євгенович
1. ПРОФІЛЬ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ
Повна назва ЗВО та інституту Ступінь вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригіналу Офіційна назва освітньої програми Тип диплому та обсяг освітньої програми Наявність акредитації Не передбачено, оскільки набір здійснюється вперше. Першу аккредитацію заплановано на 2027 рік Цикл/рівень Передумови Мова(и) викладання Термін дії освітньої програми Посилання на постійне розміщення опису освітньої програми
Національний технічний університет
«Харківський політехнічний інститут»
Навчально-науковий інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Кафедра комп’ютерної математики і аналізу даних
Бакалавр
Бакалавр з компʼютерних наук
Освітньо-професійна програма
«Штучний інтелект»
Диплом бакалавра, одиничний,
240 кредитів ЄКТС, 3 роки і 10 місяців
НРК України – 6 рівень, FQ-EHEA – перший цикл, EQF-LLL – 6 рівень
Повна загальна середня освіта або освітній ступінь фахового молодшого бакалавра
Українська/англійська
Відповідно до терміну дії сертифікату про акредитацію
Переглядається щорічно
http://web.kpi.kharkov.ua/
Освітня програма спрямована на підготовку бакалаврів за спеціальністю 122 Комп’ютерні науки та забезпечує здобувачам отримання поглиблених теоретичних та практичних знань, необхідних для розв’язання складних спеціалізованих завдань та практичних проблем, пов’язаних із створенням та використанням інтелектуальних інформаційних технологій керування і аналізу даних в процесі професійної діяльності, що передбачає застосування сучасних методів і алгоритмів машинного навчання, штучного та обчислювального інтелекту. Освітньо-професійна програма орієнтована на задоволення потреб роботодавців у кваліфікованих фахівцях у галузі інтелектуальних інформаційних технологій.
Предметна область (галузь знань, спеціальність, програма) Орієнтація освітньої програми Основний фокус освітньої програми та спеціалізації Особливості програми
Галузь знань: 12 Інформаційні технології
Спеціальність: 122 Компʼютерні науки
Освітньо-професійна програма з орієнтацією на підготовку фахівців, здатних розробляти та застосовувати методи, моделі, алгоритми і програмне забезпечення з використанням машинного навчання, штучного та обчислювального інтелекту для аналізу даних, керування, прогнозування та прийняття рішень в організаційних та технічних системах на практичному рівні професійної діяльності.
Спеціальна освіта в галузі інформаційних технологій штучного інтелекту за спеціальністю “Комп’ютерні науки”. Програма базується на застосуванні сучасних методів та технологій обчислювального інтелекту, штучних нейронних мереж, машинного навчання, глибокого навчання, згорткових нейронних мереж, генетичних алгоритмів та еволюційного програмування, інтелектуального аналізу даних, в вирішенні прикладних задач штучного інтелекту, зокрема, в керуванні мобільними системами та забезпеченні кібербезпеки.
Ключові слова: штучний інтелект, обчислювальний інтелект, інтелектуальний аналіз даних, машинне навчання, штучні нейронні мережі, обробка сигналів та зображень, комп’ютерний зір, мобільні системи, кібербезпека
Програма підтримує розвиток таких сучасних та перспективних напрямів штучного інтелекту як інтелектуальне керування мобільними системами та інтелектуальні методи забезпечення кібербезпеки. Важливою особливістю освітньої програми є системне впровадження проєктного навчання у навчальний процес за стандартами міжнародної ініціативи CDIO. Крім того навчання частково здійснюється в навчальній лабораторії «Innovation Campus».
Ряд освітніх компонентів викладаються англійською мовою.
Придатність до працевлаштування Подальше навчання
Працевлаштування на підприємствах і компаніях ІT-індустрії, в інформаційно-аналітичних відділах підприємств виробничого і банківсько-фінансового секторів, наукових установах, сфері послуг тощо.
Назви професій згідно Національного класифікатора України: Класифікатор професій (ДК 003:2010)
2131.2 Адміністратор бази даних;
2131.2 Адміністратор даних;
2131.2 Адміністратор доступу;
2131.2 Адміністратор системи;
2131.2 Інженер з програмного забезпечення комп’ютерів;
2132.2 Інженер-програміст;
2132.2 Програміст (база даних);
2132.2 Програміст прикладний;
2139.2 Інженер із застосування комп’ютерів;
3121.2 Фахівець з інформаційних технологій;
3121.2 Фахівець з розробки та тестування програмного забезпечення;
3121.2 Фахівець з розроблення комп’ютерних програм.
Місця працевлаштування: навчальні заклади; науково-дослідні, проектно-конструкторські, виробничі, державні та приватні підприємства (фахівці ІТ-підрозділів або ІТ-підприємств).
Можливість продовження освіти на наступному другому (магістерському) рівні вищої освіти за відповідними освітньо-професійними або освітньо-науковими програмами.
Можливість післядипломної освіти для отримання професійної кваліфікації за відповідними професійними стандартами.
Викладання та навчання Оцінювання
Лекції, лабораторні та практичні заняття, науково-практичні семінари, виконання навчальних та реальних проєктів (навчання на проєктах), проблемно-орієнтоване навчання і навчання за запитами, студентоцентроване навчання, дуальне навчання, дистанційне та змішане навчання в системі Office 365, самостійна робота і самонавчання, практика, підготовка кваліфікаційної роботи.
Поточний та підсумковий контроль знань (опитування, контрольні та індивідуальні завдання, тестування тощо), заліки та іспити (усні та письмові), захист навчальних та реальних проектів з презентацією, публічний захист кваліфікаційної роботи.
Інтегральна компетентність
Інтегральна компетентністьЗдатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у галузі комп’ютерних наук або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів комп’ютерних наук і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
Загальні компетентності (визначені стандартом вищої освіти спеціальності) ЗК
ЗК 1
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК 2
Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях
ЗК 3
Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК 4
Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово
ЗК 5
Здатність спілкуватися іноземною мовою.
ЗК 6
Здатність вчитися й оволодівати сучасними знаннями
ЗК 7
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК 8
Здатність генерувати нові ідеї (креативність)
ЗК 9
Здатність працювати в команді
ЗК 10
Здатність бути критичним і самокритичним.
ЗК 11
Здатність приймати обґрунтовані рішення
ЗК 12
Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
ЗК 13
Здатність діяти на основі етичних міркувань.
ЗК 14
Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
ЗК 15
Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Спеціальні (фахові) компетентності спеціальності (визначені стандартом вищої освіти спеціальності) СК
Діяльність із застосування математичних методів
СК 01
Здатність до математичного формулювання та досліджування неперервних та дискретних математичних моделей, обґрунтовування вибору методів і підходів для розв’язування теоретичних і прикладних задач у галузі комп’ютерних наук, аналізу та інтерпретування.
СК 02
Здатність до виявлення статистичних закономірностей недетермінованих явищ, застосування методів обчислювального інтелекту, зокрема статистичної, нейромережевої та нечіткої обробки даних, методів машинного навчання та генетичного програмування тощо.
СК 03
Здатність до логічного мислення, побудови логічних висновків, використання формальних мов і моделей алгоритмічних обчислень, проектування, розроблення й аналізу алгоритмів, оцінювання їх ефективності та складності, розв’язності та нерозв’язності алгоритмічних проблем для адекватного моделювання предметних областей і створення програмних та інформаційних систем
СК 04
Здатність використовувати сучасні методи математичного моделювання об’єктів, процесів і явищ, розробляти моделі й алгоритми чисельного розв’язування задач математичного моделювання, враховувати похибки наближеного чисельного розв’язування професійних задач
СК 05
Здатність здійснювати формалізований опис задач дослідження операцій в організаційно-технічних і соціально-економічних системах різного призначення, визначати їх оптимальні розв’язки, будувати моделі оптимального управління з урахуванням змін економічної ситуації, оптимізувати процеси управління в системах різного призначення та рівня ієрархії.
СК 06
Здатність до системного мислення, застосування методології системного аналізу для дослідження складних проблем різної природи, методів формалізації та розв’язування системних задач, що мають суперечливі цілі, невизначеності та ризики.
СК 07
Здатність застосовувати теоретичні та практичні основи методології та технології моделювання для дослідження характеристик і поведінки складних об’єктів і систем, проводити обчислювальні експерименти з обробкою й аналізом результатів.
СК 08
Здатність проектувати та розробляти програмне забезпечення із застосуванням різних парадигм програмування: узагальненого, об’єктно-орієнтованого, функціонального, логічного, з відповідними моделями, методами й алгоритмами обчислень, структурами даних і механізмами управління.
СК 09
Здатність реалізувати багаторівневу обчислювальну модель на основі архітектури клієнт-сервер, включаючи бази даних, знань і сховища даних, виконувати розподілену обробку великих наборів даних на кластерах стандартних серверів для забезпечення обчислювальних потреб користувачів, у тому числі на хмарних сервісах.
СК 10
Здатність застосовувати методології, технології та інструментальні засоби для управління процесами життєвого циклу інформаційних і програмних систем, продуктів і сервісів інформаційних технологій відповідно до вимог замовника.
СК 11
Здатність до інтелектуального аналізу даних на основі методів обчислювального інтелекту включно з великими та погано структурованими даними, їхньої оперативної обробки та візуалізації результатів аналізу в процесі розв’язування прикладних задач.
СК 12
Здатність забезпечити організацію обчислювальних процесів в інформаційних системах різного призначення з урахуванням архітектури, конфігурування, показників результативності функціонування операційних систем і системного програмного забезпечення.
СК 13
Здатність до розробки мережевого програмного забезпечення, що функціонує на основі різних топологій структурованих кабельних систем, використовує комп’ютерні системи і мережі передачі даних та аналізує якість роботи комп’ютерних мереж.
СК 14
Здатність застосовувати методи та засоби забезпечення інформаційної безпеки, розробляти й експлуатувати спеціальне програмне забезпечення захисту інформаційних ресурсів об’єктів критичної інформаційної інфраструктури.
СК 15
Здатність до аналізу та функціонального моделювання бізнес-процесів, побудови та практичного застосування функціональних моделей організаційно- економічних і виробничо-технічних систем, методів оцінювання ризиків їх проектування.
СК 16
Здатність реалізовувати високопродуктивні обчислення на основі хмарних сервісів і технологій, паралельних і розподілених обчислень при розробці й експлуатації розподілених систем паралельної обробки інформації.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності спеціальності (визначені закладом вищої освіти) СК
СК 17
Здатність застосовувати математичні методи та алгоритми штучного інтелекту для аналізу даних, прогнозування, керування та прийняття рішень.
СК 18
Здатність до розробки, супроводження та експлуатації програмних засобів штучного інтелекту для аналізу даних, прогнозування, керування та прийняття рішень
СК 19
Здатність до використання інформаційних технологій штучного інтелекту та інтелектуального аналізу даних для моделювання, прогнозування, керування, прийняття рішень та видобування знань.
ПР01
Застосовувати знання основних форм і законів абстрактно-логічного мислення, основ методології наукового пізнання, форм і методів вилучення, аналізу, обробки та синтезу інформації в предметній області комп’ютерних наук.
ПР02
Використовувати сучасний математичний апарат неперервного та дискретного аналізу, лінійної алгебри, аналітичної геометрії, в професійній діяльності для розв’язання задач теоретичного та прикладного характеру в процесі проектування та реалізації об’єктів інформатизації.
ПР03
Використовувати знання закономірностей випадкових явищ, їх властивостей та операцій над ними, моделей випадкових процесів та сучасних програмних середовищ для розв’язування задач статистичної обробки даних і побудови прогнозних моделей.
ПР04
Використовувати методи обчислювального інтелекту, машинного навчання, нейромережевої та нечіткої обробки даних, генетичного та еволюційного програмування для розв’язання задач розпізнавання, прогнозування, класифікації, ідентифікації об’єктів керування тощо.
ПР05
Проектувати, розробляти та аналізувати алгоритми розв’язання обчислювальних та логічних задач, оцінювати ефективність та складність алгоритмів на основі застосування формальних моделей алгоритмів та обчислюваних функцій.
ПР06
Використовувати методи чисельного диференціювання та інтегрування функцій, розв’язання звичайних диференціальних та інтегральних рівнянь, особливостей чисельних методів та можливостей їх адаптації до інженерних задач, мати навички програмної реалізації чисельних методів.
ПР07
Розуміти принципи моделювання організаційно-технічних систем і операцій; використовувати методи дослідження операцій, розв’язання одно– та багатокритеріальних оптимізаційних задач лінійного, цілочисельного, нелінійного, стохастичного програмування.
ПР08
Використовувати методологію системного аналізу об’єктів, процесів і систем для задач аналізу, прогнозування, управління та проектування динамічних процесів в макроекономічних, технічних, технологічних і фінансових об’єктах.
ПР09
Розробляти програмні моделі предметних середовищ, вибирати парадигму програмування з позицій зручності та якості застосування для реалізації методів та алгоритмів розв’язання задач в галузі комп’ютерних наук.
ПР10
Використовувати інструментальні засоби розробки клієнт-серверних застосувань, проектувати концептуальні, логічні та фізичні моделі баз даних, розробляти та оптимізувати запити до них, створювати розподілені бази даних, сховища та вітрини даних, бази знань, у тому числі на хмарних сервісах, із застосуванням мов веб-програмування.
ПР11
Володіти навичками управління життєвим циклом програмного забезпечення, продуктів і сервісів інформаційних технологій відповідно до вимог і обмежень замовника, вміти розробляти проектну документацію (техніко-економічне обґрунтування, технічне завдання, бізнес-план, угоду, договір, контракт).
ПР12
Застосовувати методи та алгоритми обчислювального інтелекту та інтелектуального аналізу даних в задачах класифікації, прогнозування, кластерного аналізу, пошуку асоціативних правил з використанням програмних інструментів підтримки багатовимірного аналізу даних на основі технологій DataMining, TextMining, WebMining.
ПР13
Володіти мовами системного програмування та методами розробки програм, що взаємодіють з компонентами комп’ютерних систем, знати мережні технології, архітектури комп’ютерних мереж, мати практичні навички технології адміністрування комп’ютерних мереж та їх програмного забезпечення
ПР14
Застосовувати знання методології та CASE-засобів проектування складних систем, методів структурного аналізу систем, об’єктно-орієнтованої методології проектування при розробці і дослідженні функціональних моделей організаційно-економічних і виробничо-технічних систем.
ПР15
Розуміти концепцію інформаційної безпеки, принципи безпечного проектування програмного забезпечення, забезпечувати безпеку комп’ютерних мереж в умовах неповноти та невизначеності вихідних даних.
ПР16
Виконувати паралельні та розподілені обчислення, застосовувати чисельні методи та алгоритми для паралельних структур, мови паралельного програмування при розробці та експлуатації паралельного та розподіленого програмного забезпечення.
Програмні результати навчання зі спеціалізацією (визначені закладом вищої освіти) РН
ПР17
Розуміти та вміти застосовувати математичні методи та алгоритми штучного інтелекту для аналізу даних, прогнозування, керування та прийняття рішень.
ПР18
Вміти розробляти та експлуатувати програмні засоби штучного інтелекту для аналізу даних, прогнозування, керування та прийняття рішень.
ПР19
Вміти розробляти і використовувати інформаційні технології штучного інтелекту та інтелектуального аналізу даних для прогнозування, керування, прийняття рішень, інформаційного пошуку та видобування знань.
Кадрове забезпечення Матеріально-технічне забезпечення Інформаційне та навчально-методичне забезпечення
Відповідає кадровим вимогам щодо забезпечення провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти згідно з діючим законодавством України (Постанова кабінету міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти» від 30 грудня 2015 р. No 1187, зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ No 365 від 24.03.2021, додаток 15-16).
Відповідає вимогам щодо матеріально-технічного забезпечення провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти згідно з діючим законодавством України (Постанова кабінету міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти» від 30 грудня 2015 р. No 1187, зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ No 365 від 24.03.2021, додаток 17). У наявності є аудиторний фонд та мультимедійне обладнання.
Відповідає вимогам щодо інформаційного та навчально- методичного забезпечення провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти згідно з діючим законодавством України (Постанова кабінету міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти» від 30 грудня 2015 р. No 1187, зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ No 365 від 24.03.2021, додаток 18). У викладачів та студентів є доступ до бібліотеки НТУ “ХПІ” та її репозиторію, а також до кафедральної бібліотеки.
Національна кредитна мобільність Міжнародна кредитна мобільність Навчання іноземних здобувачів вищої освіти
На основі двосторонніх договорів між національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» та провідними технічними університетами України. Регламентується «Положенням 18 про академічну мобільність студентів, аспірантів, докторантів, науково-педагогічних та наукових працівників НТУ «ХПІ»
На основі двосторонніх договорів між національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» та навчальними закладами вищої освіти зарубіжних країн-партнерів.
Можливе, після вивчення здобувачем курсу української мови
2. ПЕРЕЛІК ОСВІТНІХ КОМПОНЕНТ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ ТА ЇХ ЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ
🔹Перелік компонентів освітньо-професійної програми
🔹Структурно-логічна схема
Повний зміст освітніх програм:
🔹Освітньо-професійна програма “Штучний інтелект” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2024/2025 навчальний рік
Додаткова інформація: