Бакалавр

Бакалаврат готує фахівців по профілю спеціалізації 142.06 «Кріогенна та холодильна техніка» до рішення наступних професійних завдань :

  • участь в розробці математичних, теплофізичних, комп’ютерних моделей
  • проектування машин, апаратів з метою поліпшити їх продуктивність, довговічність, безпеку
  • складання документації на проекти і їх складальні одиниці
  • розробка деталей машин з використанням комп’ютерного проектування
  • проектування низькотемпературних машин
  • проведення аналізу характеристик низькотемпературних систем і установок за допомогою розрахунково-експериментальних робіт
  • розрахунок характеристик кріогенних циклів, їх оптимізація по температурі, тиску, перерозподілу витрат на машини
  • аналіз холодильних циклів і підбір холодагенту для конкретного випадку
  • робота з системами комп’ютерного інжинірингу
  • вибір раціональної схеми обробки повітря виходячи з теплових навантажень на системи кондиціонування

Характеристика програми

Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра розроблена для студентів, які прагнуть стати фахівцями у сфері інженерної та наукової діяльності в електричній енженерії та вивчати процеси, що відбуваються в енергетичних установках (турбінах, котлах, парогенераторах, ядерних реакторах, насосному устаткуванні, компресорах, холодильних машинах і установках, системах кондиціювання та життєзабезпечення, теплових насосах, теплових двигунах, теплообмінних та технологічних апаратах).

Головною перевагою програми підготовки бакалавра є орієнтація на формування максимально широкого науково-технічного світогляду майбутнього професіонала. Програма збалансована щодо соціально-гуманітарної  і фундаментальної підготовки та містить достатню вибіркову компоненту за спеціалізаціями. Це дає можливість отримати базові знання з фундаментальних та природничо-наукових дисциплін, дисциплін загальнопрофесійної та спеціальної підготовки.

Характеристика спеціалізації

  • Залежно від профілю фахівці займаються розробкою і практичним застосуванням побутових, медичних і експериментальних холодильних технологій.
  • Фахівці-теоретики працюють в науково-дослідних інститутах.
  • Займаються проблемами зріджування газів, питаннями розвитку кріогенних методів в науці.
  • Вивчають властивості речовин і матеріалів в умовах низьких і наднизьких температур.
  • “Прикладники” працюють на фабриках і заводах, в експериментальних лабораторіях, медичних центрах.
  • Місця і посади залежать від обраних видів професійної діяльності випускника. Працюючи директором, головним інженером, головним механіком хладокомбината, молоко-, мясо-, рибокомбінату, керівником технічної служби організації, начальником компресорного цеху, підрозділу або філії, випускник зможе реалізувати свій потенціал в організаційно-управлінській і виробничо-технологічній сфері діяльності.
  • Займатися дослідницькою роботою можна, будучи науковим співробітником в академічних або профільних галузевих наукових установах, відділах великих підприємств, технічних центрах, пов’язаних з використанням кріогенної, холодильної техніки і кондиціонуванням.
  • Проектно-конструкторські ідеї можна здійснити на базі спеціалізованих підприємств або проектно-конструкторських бюро.

Дисципліни кафедри ТКФ:

Вибіркові дисципліни

Інформаційні технології в кріогенній та холодильній техніці

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
  2. Завдання.2 семестр
  3. Завдання.3 семестр
  4. Теми ІДЗ
120, 180 годин Юшко С.В. 2,3 семестр
математика, загальна фізика, основи інформатики (шкільний курс).
Вступ до спеціальності

Методине забезпечення

  1. Робоча програма

Вступ до спеціальності

72 години Луб’яний Л.З. 1 семестр
Мета: Надання первинних знань в галузі холодильної та низькотемпературної техники.

Предмет: У курсі розглядається історія розвитку холодильної і криогенної техніки у XVIII – XXI віках. Різноманітні винаходи минулих років вивчаються з сучасних крапок зору. Наводяться та класифікуються засоби охолодження, основні структурні схеми кріогенних установок, а також хронологія отримання низьких температур. Дається огляд використання низьких температур в низько- та високотемпературних надпровідних технологіях енергетики, електроники і інших галузях.

Звязок з дисциплінами: Вміння і навички, отримані при вивченні дисципліни «Вступ до спеціальності» будуть використані в наступних курсах:
1. Теоретичні основи отримання холоду.
2. Компресійні і розширювальні машини.
3. Низькотемпературний магнетизм.

Спеціальні низькотемпературні технології і системи

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
54 години Руденко М.З. 10 семестр
Математичні методи та моделі енергетичного обладнання в разрахунках на ЕОМ

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
180 годин Кухаренко В.М. 6 семестр
Мета: застосовувати методи функціонального аналізу для аналізу математичних методів, виконувати апроксимацію, інтерполяцію табличних функцій, вибирати чисельні методи розв’язання систем лінійних алгебраїчних рівнянь та звичайних диференціальних рівнянь, обирати кінцево-різницеву схему, аналізувати її для систем диференціальних рівнянь з приватними похідними.

 

Теплотехнічні вимірювання та прилади

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
64 годин Руденко М.З. 6 семестр
Мета курсу: опанування студентами методів вимірювання теплофізичних параметрів, принципів роботи вимірювальних приладів, отримання практичних навиків вибору методики вимірювання та роботи приладів.

Предмет: улаштування та принципи роботи вимірювальних приладів та систем.

 

Метрологія та стандартизація

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
108 годин Оверко М.Є. 8 семестр

Мета курсу: вивчення будови, принципу роботи та змінювання основних методів вимірювання електричних та неелектричних величин

Предмет: види та характеристики вимірювань; основні типи електровимірювальних приладів.

Теретичні основи кріогенної та холодильної техніки

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
150 годин Юшко С.В. 7 семестр
Мета: формування у студентів знання про методи отримання низьких та наднизьких температур, походження й природу квантових рідин, надплинності гелію, надпровідності металів, історії вивчення та теоретичний опис цих явищ.

Предмет: методи отримання низьких та наднизьких температур, квантова рідина, фізичні явища надпровідність та надплинність, історія їх вивчення та теоретичний опис.

 

Фізичні основи мікро і нанотехнологій

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
  2. Лабораторні роботи по курсу:

Определение параметров полупроводников 

Определение ширины запрещенной зоны

Исследование  обратно смещенного pn-перехода

Измерение времени жизни неравновесных носителей заряда

180 годин Лубяний Л.З. 6 семестр
Мета:  Засвоєння студентами фізичних принципів мікро та нанотехнологій, пов’язаних з особливостями розмірів об’єктів та змін їх властивостей під дією низьких та високих температур.

Предмет: В курсі вивчаються закони електростатики та термодинаміки в напівпровідникових, діелектричних та металевих матеріалах та вплив розміру на їх характеристики.

 

Сучасні досягнення низькотемпературної фізики конденсованого стану

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
144 годин Карпенко Н.П. 7 семестр
Спеціальні питання тепломасообміну

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
80 годин Руденко М.З. 6 семестр
Мета курсу: сформувати у студентів знання по основам теплопередачі в технічних низькотемпературних системах. Навчитися методикам розрахунку теплообмінних апаратів, зважаючи на фазові переходи в них.

Предмет: закони і рівняння, які визначають характер протікання процессів конвективного теплообміну, а також тепломасообміну при фазових перетворюваннях.

 

Розширювальні машини та пристрої

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
  2. Вопроси экзамен.
  3. Завдання.Детандер.Компрессор
  4. Модульний контроль
150 годин Юшко С.В. 7 семестр
Мета: Формування знань про призначення компресорних та розширювальних машин, розширювальних елементів в холодильних та кріогенних системах, їх конструкцію та принцип дії, будову основних систем, агрегатів та деталей. Придбання знань та навичок для аналізу фізичних процесів в циліндрах та порожнинах машин, вмінь проводити їх конструкторські розрахунки.

Предмет: Устрій, принцип дії, фізичні процеси, що відбуваються при роботі компресорних та розширювальних машин, розширювальних елементів.

 

Основи цифрової та мікропроцесорної техніки

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
  2. Літературуа (Промышленная электроника. Учебник (Галкин В.И.))
144 годин Оверко М.Є. 7 семестр
 Мікропроцесори та їх використання для обробки інформації. Імпульсні пристрої на базі операційних підсилювачів та їх використання.
Пристрої та автоматизація холодильних та кріогенних систем

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
216 годин Оверко М.Є. 8 семестр
Мета:  Засвоєння основних властивостей електронних імпульсних сигналів та методів їх дослідження. Придбання практичних навичок в розробці основних пристроїв електронних цифрових приладів та вимірювальних систем
Предмет:  Характеристика та різновиди цифрових елементів електронних пристроїв. Будова, принцип роботи, характеристики та параметри основних типів логічних елементів ТТЛШ та КМДП логіки. Статичні та динамічні характеристики логічних елементів. Кодуючі пристрої. Лічильники імпульсів. Цифрові фільтри. ЦАП та АЦП.
Криогенні системи скраплення та розділення газових сумішей

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
144 години Жунь. Г.Г. 8 семестр
Мета: Сформувати у студентів поняття і дати знання про фізичну сутність основних тепломассообмінних процесів скраплення і розділення газів та повітря на окремі чисті компоненти, про конструкції й принципи роботи використовуваних для цього установок;
Предмет: дати інформацію про широке використання одержуваних чистих газів, які являються засобом досягнення прогресу в розвитку нових галузей науки й техніки; навчити основам проведення розрахунків, проектуванню й оптимізації процесів і установок, їхньої безпечної експлуатації.
Сучасні низькотемпературні та кріогенні пристрої

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
180 годин Руденко М.З 8 семестр
Мета курсу: опанування студентами необхідних навиків улаштування та принципу роботи різного низькотемпературного обладнання. Засвоювання дійсних норм та вимог до монтажу безпечної експлуатації та обслуговування холодильних та кріогенних пристроїв.

Предмет: улаштування та принципи роботи низькотемпературного обладнання.

 

Конструкційні особливості низькотемпературних установок

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
90 Руденко М.З 9 семестр
 

.

Матеріалознавство та нанотехнології

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Фізичні основи вакуумної техніки

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Компресорні машини

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Проектування теплообмінних апаратів
120 Юшко 9 семестр
 

.

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Методи дослідження в низькотемпературній техниці

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Кріогенні системи скраплення та розділення газових сумішей

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Монтаж, експлуатація та сервіс холодильних установок

Методине забезпечення

  1. Робоча програма
Проектування теплообмінних апаратів
150 годин Юшко С.В. 7 семестр

Методине забезпечення

  1. Робоча програма