Музей НТУ "ХПI"

Сайт музею історії НТУ "ХПІ"

By

Нещодавні записи в Книзі відгуків музею

            Нещодавно музей університету відвідали іноземні делегації. Мета –  розширення контактів, ознайомлення з науково-технічною діяльністю НТУ “ХПІ” і розвитку співробітництва. Серед них японська делегація на чолі з радником Міністра фінансів України Масару Танака, китайська делегація. Гості поділилися своїми враженнями в Книзі відгуків.

By

Зустріч з відомою випускницею

            Студенти-першокурсники   Інституту механічної інженерії і транспорту та СГТ факультету  13  вересня   зустрілися  з  випускницею НТУ «ХПІ», відомим фахівцем в галузі валеології, кандидатом педагогічних наук, ст.  викладачем  кафедри  валеології  ХНУ  ім. В.Н. Каразіна, багаторазовою учасницею чемпіонатів  України, Європи  та  світу з  марафонського бігу, Юлією Іванівною Старосельскою  на тему:  «Здоровий спосіб  життя – одна зі складових успішності  особистості».

   Студенти зацікавлено слухали спогади про навчання, відпочинок, заняття у вільний час студентів АП факультету , практичні корисні поради щодо способу життя у сучасному світі, щоб зберегти і розвивати в собі Особистість, досягти поставлених цілей та реалізувати себе. 

 

 

By

Пам’ятна дошка видатному випускникові

       4 вересня в НТУ «ХПІ» відкрили меморіальну дошку Миколі Олександровичу Соболю, випускнику університету 1936 року, одному зі створювачів легендарного танка Т-34 та ініціаторів будівництва Харківського метрополітену. Пам’ятну дошку встановили на будівлі головного аудиторного корпусу ХПІ, в стінах якого навчався Микола Олександрович з 1931 по 1936 рр.

       «ХПІ та Завод ім. Малишева — єдиний творчий колектив, а Микола Олександрович Соболь був однією з його ключових особистостей. На заводі він пропрацював більше 30 років і пройшов усі етапи професійного росту: від начальника відділу технічного контролю до директора», — розповів ректор НТУ «ХПІ» професор Євген Сокол. За його словами, Микола Олександрович був далекоглядним і приймав правильні управлінські рішення, які визначили хід розвитку вітчизняного тракторо-, танко-, двигуно- і тепловозобудування.

       «У ХПІ є прекрасна традиція — увічнювати імена вчених, державних діячів та інших видатних випускників вишу. Можна обійти наші корпуси і згадати імена тих, хто створив нові наукові напрямки, сучасні машини, технології та інше, — зазначив Почесний ректор ХПІ професор Леонід Товажнянський. — Сьогодні наша увага зосереджена на особистості Миколи Соболя, вченого, який брав активну участь у створенні легендарного середнього танка Т-34 і його дизеля В-2». З ім’ям Миколи Олександровича також пов’язана організація серійного виробництва тепловозів ТЕ-1, ТЕ-2, ТЕ-3 і дизелів Д50, 2Д100. Саме він у 1962 році ініціював будівництво метро в Харкові і в подальшому сприяв вирішенню цього питання.

        Вшанувати пам’ять видатного організатора промисловості України прийшли: керівництво, викладачі та студенти НТУ «ХПІ», представники Заводу ім. В.О. Малишева, династії Соболів та інші.

Довідка:

        Микола Олександрович Соболь народився 19 лютого 1910 року в селі Велика Рублівка (Полтавська обл.) в родині вчителя.

В 1929 році закінчив Богодухівську профшколу і почав трудову діяльність техніком на Харківському паровозобудівному заводі (зараз — ДП «Завод ім. Малишева»). Без відриву від виробництва закінчив з відзнакою в 1936 р. Харківський механіко-машинобудівний інститут (зараз — НТУ «ХПІ») за спеціальністю «Сільськогосподарське машинобудування» та здобув кваліфікацію «Інженер-механік».

М.О. Соболь сміливо впроваджував нові технології при освоєнні виробництва танкового дизеля В-2 і танка Т-34. У воєнний період працював заступником начальника відділу технічного контролю Уралвагонзавода. Після визволення Харкова М.О. Соболь повернувся на завод у 1943 р. і організував підготовку до ремонту танків Т-34.

У 1947 році  його призначили начальником виробництва, а в 1949 р. — головним інженером заводу. Тоді почалося серійне виробництво тепловозів ТЕ-1 і дизеля Д50. Потім був тепловоз ТЕ-3, освоєно виробництво гусеничних артилерійських тягачів, колієукладачів, пунктів управління протиракетної оборони, траншейних машин та ін.

З 1954 року він обіймав посаду директора заводу. При ньому освоєно виробництво нового танка Т-64, розпочато серійне виробництво тепловозів ТЕ-3 і розробку нового дизеля Д70.

З 1958 р. Микола Олександрович — голова ради народного господарства Харківського економічного адміністративного району, з 1960 року — голова РНГ УРСР, з 1966 року — перший заступник голови ради міністрів УРСР. У 1972 р. він пішов на пенсію.

М.О. Соболя не стало 22 квітня 1991р., похований у Києві. За заслуги перед державою він удостоєний двох орденів Леніна, 4-х орденів трудового червоного прапора, орденів червоної зірки і «Знак пошани». Цілком заслуговано його вважають видатним організатором промисловості України.

By

Захід до 1-ї річниці Центру “Арсенал Ідей”

  5-го вересня у Центрі “Арсенал Ідей Україна” відбулась цікава зустріч студентів-першокурсників з видатною випускницею НТУ “ХПІ”, членом Національної Спілки журналістів України, лауреатом премії ООН в галузі телебачення, авторкою і телеведучою програм “Грани времени” та “Ностальгия”, директоркою Харківського обласного культурного центру “Сирин”, спікером ділового альянсу “Міленіум”, промоутером об’єднання художників “Буріме”, відомою волонтеркою та справжньою патріоткою Тетяною Бабіною.

By

До 1-ї річниці “Арсеналу Ідей”

By

Конкурс к годовщине Центра “Арсенал Идей” НТУ “ХПИ”

 

          7 сентября 2018 года исполняется один год со дня открытия Центра «Арсенал Идей Украина» в НТУ «ХПИ». Созданный по инициативе молодых ученых НТУ «ХПИ»  (председатель Совета молодых ученых – Р.Томашевский),  при поддержке Благотворительного фонда «Мистецький Арсенал» (директор – О. Виеру) в рамках Всеукраинской социальной программы Марины Порошенко «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», Центр стал первой в Украине постоянно действующей интерактивной площадкой для творчества, исследования и познания школьников и молодежи, в том числе с инвалидностью. Центр «Арсенал Идей Украина» в НТУ «ХПИ» хорошо известен не только в г. Харькове и Харьковской области, но и в других городах Украины.

           В связи с 1-й годовщиной Центра объявляется конкурс рисунков на тему «Я і моя країна».

Принимаются работы размером А3 и А4 в любой технике.

Возраст участников от 6 до 16 лет.

Приглашаются школьники, студенты колледжей, дети сотрудников и студентов НТУ «ХПИ», все желающие.

Лучшие работы будут отмечены призами.

         Председатель жюри конкурса – проректор НТУ «ХПИ» профессор Ю.И. Зайцев.

         Работы принимаются с 1-го сентября 2018 г. в Центре «Арсенал Идей» (электрокорпус, 1-й этаж, налево)

         Контактный телефон 707-69-44,  099-968-00-03 администратор Татьяна Махаринская.

e-mail: prostir.idei.khpi@gmail.com 

в Фейсбуке https://www.facebook.com/prostir.idei/

By

День Знань

Шановні політехніки!

Щиро вітаємо з Днем Знань!

Бажаємо здоров’я, щастя, миру, наснаги та успіхів у навчанні, щасливих років студентства у Харківській Політехниці!

By

Поздоровлення зі святами

By

Презентація та обговорення книги

           В музеї відбулася  зустріч з американським вченим з Корнельського університету ім.Френка Х.Т.Родса, Ітака, США, професором гуманітарних наук та доктором філософії  Кеті Карут –  авторкою ряду книг з питань травми та роботи з нею.

            Присутні молоді вчені-історики  НТУ “ХПІ” доценти Артем Харченко, Ігор Дворкін та Світлана Телуха, історики з ХНУ імені В.Н.Каразіна  та студенти  Інституту  механічної інженерії та транспорту  жваво   обговорювали підняті у книзі теми. Серед  них в сучасній Україні виокремлюється питання Голодомору і його наслідки, війн – Першої та Другої світової, а також  нинішньої війни на Донбасі. З одного боку, дати можливість людині проговорити її, немов поділитися  нею зі співрозмовником. З іншої сторони, почути травму і надати людині здатність опрацювати події минулого. Важливо, щоб людина вийшла з кола травми, докорінно змінила систему поглядів на життя, побачила нові способи виходу з того, чого не бачила раніше. 

          Зустріч була цікава та корисна. Студенти та присутні ставили питання.  Вони відчули важливість і глибину цієї теми для  сучасної України. 

 

 

 

 

By

Гості музею

          Сьогодні музей відвідали дуже шановні гості – випускники НТУ “ХПІ” 1968 р. ЕМБ факультету та 1978 р. ТНР факультету. Вони зустрілися зі своєю юністю, щиро згадуючи улюблених викладачів, деканів, ректора, проректорів. Всі з вдячністю згадували роки навчання, розповідали цікаві історії зі студентського життя і пишалися тим, що вони належать до сім’ї Харківських політехніків.

Наприкінці екскурсії випускник ЕМБ факультету А.М. Цуканов подарував свій випускний альбом, альбом І.Н. Келлера (випускника 1957 р. інженерно-фізичного факультету) та емблему студентського будзагону “Північ-67”.