Міжнародна діяльність

Міжнародна активність кафедри українознавства, культурології та історії науки

Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних проєктах, є отримувачами міжнародних грантів для проведення досліджень та регулярно представляють результати досліджень на міжнародних конференціях, форумах, симпозіумах, семінарах, виступають запрошеними лекторами.

У 2022-2023 рр. доцентки Євгенія Шишкіна та Світлана  Телуха взяли участь у проєкті зі збору відео та аудіо інтерв’ю з українськими біженцями у Німеччині. За результатами було зібрано 100 усних історій та підготовлено в монографію «Unsagbar: Erlebensgeschichten ukrainischer Frauen über die russische Invasion und Flucht nach Deutschland». Було проведено серію презентацій монографії в тому числі: 8 лютого 2024 року виступ доценток на  семінарі, який був організований «Prizma Ukraine: War, Migration, Memory. Research Network Eastern Europe», Берлін; 29 лютого 2024 року доцентки кафедри Євгенія Шишкіна  Світлана Телуха взяли участь у презентації книги для серії онлайн-семінарів Української асоціації усної історії «Поле. Ризики. Війна» https://www.youtube.com/@%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%B0%D1%81%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%97%D1%96%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96/featured

У лютому 2024 року завдяки праці доцентки Світлани Телухи та аспіранта Євгена Телухи став видимим у публічному просторі міжнародний німецько-український проект «Харків-поранене місто» https://www.copernico.eu/en/kharkiv-a-wounded-city на порталі Copernico - наукової організації, що працює у сфері комунікації та освіти щодо культурної спадщини та представляє інформацію про спільну історію та спільну культурну спадщину у Східній Європі у привабливий та науково обґрунтований спосіб. Проєкт висвітлює історії та досвіди харків’ян які не виїжджали з Харкова після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Проєкт має відео контент, що доповнений тізерами до інтерв’ю, науковими статтями про  історію Харкова, особливості проведення усноісторичних досліджень під час воєнних дій та де розміщені самі місця та історичні довідки про улюблені місця пам’яті харків’ян.

 

Доцентка Ольга Гайдамачук сьогодні є учасником міжнародного науково-дослідницького проєкту «Призма Україна: війна, міграція, пам’ять» на Форумі трансрегіональних студій: «2022 Fellow of PRISMA UKRAÏNA at the Forum Transregionale Studien» в Берліні. В рамках цього проекту  протягом 2024 р. доцентка Ольга Гайдамачук є стипендіаткою  Фонду Герди Хенкель та учасницею різних ініціатив, в тому числі: міжнародному мережуванні «Ukrainian Researchers in Germany: Networking and Cooperation Event 2024» 17-18 April 2024 at DBB Forum in Berlin; участі у міжнародній конференції «The 3rd Annual Meth@Mig Workshop Participant Recruitment Strategies and Sampling Methods in Migration Research» 25-26  April (Leibniz Institute for the Social Sciences in Mannheim (Germany) з доповіддю «The Tonality of the Forcefully Displaced Ukrainians’ Memory: The Analysis of the Methodology». 12-24 серпня 2024 доцентка  Ольга Гайдамачук була учасницею літньої школи  “Ukrainikum” Greifswald (Germany).

Професорка Олена Тверитникова, доцентка  Марина Гутник та аспірант Вадим Хіхло є учасниками науковго проєкту DAAD scholarship «Ukraine digital: Ensuring academic success in times of crisis» in the project of Leibniz University Hannover “Open Educational Resources with Ukraine” (2022, 2024). В рамках проєкту було підготовлено 8 відео лекцій з курсу «Історія науки і техніки», де представлено розвиток знань у стародавньому Єгипті, Месопотамії, проаналізовано етапи античної науки та технології середньовіччя, розглянуто урбанізацію міст та електричного трамваю, дослідження з фізики у Харкові та інновації в електричній науці.

Відео-матеріали проєкту можна знайти за посиланням

Доцент Ігор Дворкін у жовтні 2023 - лютому 2024 рр. був учасником стипендіальної програми  для українських науковців-Sustaining Ukrainian Scholarship  із проєктом «Пам'ять про Другу світову війну в сучасній Україні». Протягом цих 5 місяців він проводив своє дослідження (віддалено) у Центрі перспективних досліджень (м. Софія, Болгарія) - Centre for Advanced Study (CAS Sofia). Ігор Дворкін представив результати своєї роботи на онлайн-семінарі та підготував статтю за підсумками стажування.

12 грудня  2023 року доцент Ігор Дворкін провів он-лайн вебінарв в Британській Асоціаціії Слов'янських та Східноєвропейських Студій (BASEES) https://basees.org/events/2023/12/13/basees-talk-the-second-world-war-in-contemporary-ukrainian-discourse

 

 

9-11 листопада 2023 р. доцентка Євгенія Шишкіна взяла участь у  конференції: «Нові конфігурації історії, пам’яті та сьогодення в білоруському та сусідніх суспільствах», що відбулась у Берліні за ініціативи FernUniversität Hagen, Universität Bremen, Washington University in St. Louis.

14-15 вересня 2022 року доцентка Євгенія Шишкіна прийняла участь у вокшопі “Місця пам’яті та конкуруючі культури пам’яті”, який був організований Moldova-Institut Leipzig e.V. та виступила із доповіддю «Корюківська трагедія 1943 року в історичній пам’яті Другої світової війни». Матеріали доповіді були опубліковані у статті у збірнику «Veröffentlichungen des Moldova-Instituts Leipzig».

1–3 травня 2023 р. Євгенія Шишкіна виступила із презентацією «Цифрова візуальна агресія як засіб політичної комунікації ХХІ століття» на конференції «Коротка історія цифрових пабліків у війні» у Берліні, за ініціативи FernUniversität in Hagen.

29 травня 2024 р. Євгенія Шишкіна виступила із презентацією «Від інтернаціоналізму до імперського націоналізму: «Русский мир» в російсько-українській інформаційній війні 2014-2022 років», що проводився за підтримки Leibniz ScienceCampus «Eastern Europe – Global Area» та Universität Leipzig.

9 жовтня 2023 року доцентка Світлана Телуха взяла участь у зустрічі  з міністром освіти та науки України Оксеном Лісовим на мережевій зустрічі Фонду Олександра фон Гумбольдта в Берліні.

Кафедра продовжує співпрацювати з організаціями «Science at Risk» та University New Europe https://neweurope.university/mentoring/ у менторських цілях та  партнерстві для розбудови міжнародної співпраці та створення умов що сприяють інтеграції випускників університету, аспірантів кафедри  до європейської наукової спільноти. Сьогодні налагоджено зв’язки з Лейпцигським університетом (Німеччина) та ведуться переговори щодо партнерства в програмах академічної мобільності.

З нагоди другої річниці початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну 24.02.2024 р. у міській ратуші Лейпцига (Німеччина) доцентка Світлана Телуха представила своє дослідження та прочитала лекцію про досвід тих, хто був змушений покинути Україну. Програма, організована українською культурною ініціативою Dozwillia Leipzig та Leipzig helps Ukraine за підтримки міського партнерства Лейпциг-Київ та з привітанням від бургомістра Лейпцига Буркгарда Юнга.

19-20 лютого 2024 року доцентка Світлана Телуха стала учасницею зимового інституту, який проводила Holocaust Educational Foundation of Northwestern, University of Texas (Остін, США), під час роботи якого учасники з різних країн світу представляли дослідження та напрацювання в роботі з темою Голокоста в студентській аудиторії.

3 травня 2024 року доцентка Світлана Телуха відвідала Меморіал концтабору Нойєнгамме (Німеччина), де відбувся пам'ятний захід з нагоди річниці визволення. Чотири в'язні концтабору - Діта Краус, Лівія Френкель, Барбара Пйотровська та Хельга Мельмед - були присутні на заході разом з родичами.

Світлана Телуха записала інтерв'ю з родичами в’язнів Нойенгамме з України та зустрілася з Генеральним Консулом України в місті Гамбурзі (Німеччина).

На Форумі зацікавлених сторін Philipp Schwartz та Inspireurope 18-19 квітня  2024 р. Світлана Телуха скористалася можливістю обговорити питання академічної свободи та підтримки дослідників у зоні ризику в Європі

20 квітня 2024 року Світлана Телуха взяла участь у нетворкінг-зустрічі «Ukrainian Researchers in Germany: Networking and Cooperation Event 2024», де були обговорені теми, пов'язані з поточною ситуацією у вищій освіті та наукових дослідженнях в Україні, налагодженні комунікації між науковцями.

 

18-20 липня 2024 року Світлана Телуха  взяла участь у «Восьмій щорічній конференції Асоціації вивчення пам'яті (MSA)» Асоціації вивчення пам'яті.  Тема конференції 2024 року - «Memories in Transit”(Lima, Peru)» та представила доповідь «Інструменти та репрезентації у сучасній пам'яті про Голокост в Україні (на прикладі Харкова)». https://www.memorystudiesassociation.org/conference-lima-2024-registration/

26-27 серпня 2024 року у Вроцлаві під час робітні  «(Not) Far from the War: The Russo-Ukrainian War in Refugees' Testimonies, Oral Histories and Diaries», відбувся шостий семінар, що його організувала Українсько-німецька комісія де вітлана Телуха також представила монографію та поділилася досвідом проведення усноісторичних досліджень під час повномасштабної війни Росії проти України.