Наука

Один з основних напрямків роботи – організація та участь у міжвузівських, регіональних та міжнародних наукових конференціях. Серед них Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я» (MicroCAD), Міжнародна конференція студентів та аспірантів «Україна і світ» та інші.

Кафедра традиційно активно займається науково-дослідною діяльністю. Тематика наукових розвідок є складовою частиною досліджень університету в галузі соціально-гуманітарних наук, узгоджена з планами наукових досліджень Міністерства освіти і науки України і НАН України.

Наукові напрямки:

2019–2022 рр.: «Історія та культура Слобожанщини як складова цивілізаційного поступу України ХІХ – початку ХХІ ст.» (ДР №0119U002616) (Науковий керівник кафедральної науково-дослідної теми проф. Скляр В.М.)

Завершення 2021 року колектив кафедри українознавства, культурології та історії науки відзначив наступними здобутками у науковій роботі.

Протягом 2021 р. кафедра українознавства, культурології та історії науки працювала в рамках ініціативної НДР «Історія та культура Слобожанщини як складова цивілізаційного поступу України наприкінці ХІХ – на початку ХХІ ст.» (керівник – проф. Скляр В.М.). Колектив кафедри зосередив свої зусилля на виконанні наступних завдань:

- Підготовка наукових кадрів. У 2021 р. на кафедрі було захищено 3 кандидатські дисертації (Гайдамачук О.В. «Інтонація філософського тексту: філософсько-культурологічний вимір», Лавриненко О.В. «Становлення та розвиток електротехніки як науки та навчальної дисципліни на теренах України у 30 – ті рр. ХХ ст.- поч ХІХ ст.», Писарська Н.В. «Розвиток підприємств тракторобудування Харківщини (сер. 40-х-поч.90-х рр. ХХ ст.»). На сучасному етапі науково-пошукову роботу в галузі соціально-гуманітарних наук здійснюють п’ять аспірантів кафедри. Чотири викладачі (Дворкін І.В., Харченко А.В., Телуха С.С.) здобули вчене звання доцента.

- Публікація результатів наукових досліджень. Викладачами кафедри було опубліковано 3 монографії, 7 статей у журналах, що входять до наукометричної бази Scopus, 4 статті у журналах, що входять до наукометричної бази Index Copernikus, 1 статтю у виданні, що входить до наукометричної бази Web of Science. У фахових виданнях України викладачами кафедри було опубліковано 5 статей.

- Участь у організації та проведенні наукових конференцій. Протягом 2021 р. викладачі кафедри взяли участь у роботі 27 конференцій, з них 16 - це міжнародні конференції. Серед них Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я» (MicroCAD), Міжнародна конференція студентів та аспірантів «Україна і світ», Міжнародна школа-семінар «Сучасні педагогічні технології в освіті» та інші.

- Керівництво науково-дослідною роботою студентів. Одим з основних напрямків роботи кафедри є підготовка студентів до участі у міжвузівських, регіональних та міжнародних наукових конференціях. Під час проведення Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів та аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта та соціальний прогрес» (НТУ «ХПІ» 14 – 15 квітня 2021 р.) у роботі трьох кафедральних секцій брали участь 96 доповідачів. На кафедрі працює науково-дослідний гурток «Історик» (співголови: проф. Савченко Л.П., доц. Дворкін І.В.)

- Міжнародне співробітництво. Викладачі кафедри здійснюють активне наукове співробітництво із закордонними організаціями. У 2021 р. завершується реалізація спільного проекту НТУ «ХПІ» з з дослідницькою групою з Університету Хайфи, Ізраїль «Vivat Membrum Quodlibet: контакти єврейських та неєврейських студентів в імперському університеті Харкова, 1805-1862» (доц. Харченко А.В., проф. Савченко Л.П., доц. Телуха С. С. , доц. Дворкін І.В.)