Наукові напрями

Наукові напрями кафедри українознавства, культурології та історії науки

2022–2025 рр.: «Розвиток науки, освіти та культури Слобідської  України другої половини ХІХ – початку ХХІ ст.» (ДР №0122U201252) (Науковий керівник кафедральної науково-дослідної теми проф. Тверитникова О. Є.)

Мета дослідження: Розкриття основних напрямків розвитку науки, освіти та культури Слобідської України другої половини ХІХ – початку ХХІ ст. 

Об’єкт дослідження: Слобідська Україна другої половини ХІХ – на початку ХХІ ст. 

Предмет дослідження: культурний, освітній, науковий розвиток Слобожанщини; внесок науковців Слобідського краю в українську та світову науку та культуру; історіографія питання, розвиток Слобожанщини сьогодні.  

Науково-дослідна робота кафедри українознавства, культурології та історії науки НТУ «ХПІ» «Розвиток науки, освіти та культури Слобідської  України другої половини ХІХ – початку ХХІ ст.». націлена на розкриття основних тенденцій та закономірностей розвитку наукового, освітнього, культурного потенціалу Слобідської України, визначення потенціалу розвитку на майбутнє, виявлення внеску провідних учених України у світову науку та культуру. Під «олюдненням» українознавства, історії освіти, науки, культури в межах НДР розуміється повернення із небуття забутих імен науковців та оцінки їхнього доробку в контексті розвитку Слобожанщини та України в цілому. Окремим напрямком дослідження є встановлення втрат науково-освітнього та культурного простору Харківщини внаслідок російської  агресії 2022 року. 

Колектив кафедри зосередив свої зусилля на виконанні наступних завдань:

– Кафедра залучає аспірантів до спільної наукової роботи. Вони беруть участь у виконанні науково-дослідних робот кафедри. Протягом 2022–2025 рр. на кафедрі виконується науково-дослідна робота «Розвиток науки, освіти та культури Слобідської  України другої половини ХІХ – початку ХХІ ст.» № 0122U201252. Ефективним засобом поєднання навчання з дослідницькою роботою є залучення аспірантів до науково-практичних конференціях НТУ «ХПІ» та інших ЗВО.

– Підготовка наукових кадрів. У 2024 р. відбувся захист першого аспіранта ОНП “Історія науки та українознавство” за спеціальністю 032 «Історія та археологія»  Ярослава Володимировича Ліхолєтова. На кафедрі працює колектив досвідчених науковців, які можуть бути залучені до роботи у разових спеціалізованих радах. Зокрема три доктора історичних наук (один з них сумісник провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України – проф. В.М. Скляр) та одинадцять доцентів, кандидатів історичних наук. Результати наукової діяльності представлені у профілях викладачів в Google Scholar і на сайті кафедри https://web.kpi.kharkov.ua/ukin/vikladachi.

– Публікація результатів наукових досліджень. Викладачами кафедри було опубліковано 3 монографії, 7 статей у журналах, що входять до наукометричної бази Scopus, 4 статті у журналах, що входять до наукометричної бази Index Coperniсus, 1 статтю у виданні, що входить до наукометричної бази Web of Science. У фахових виданнях України викладачами кафедри було опубліковано 5 статей.

– Участь у організації та проведенні наукових конференцій. 29.11.2024 р. було організовано та проведено роботи кафедральної секції 5-ї Міжнародної науково-технічної конференції «Автоматизація, електроніка, інформаційно-вимірювальні технології: освіта, наука, практика».

– Керівництво науково-дослідною роботою студентів. Одим з основних напрямків роботи кафедри є підготовка студентів до участі у міжвузівських, регіональних та міжнародних наукових конференціях. Під час проведення щорічної Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів та аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта та соціальний прогрес»  у роботі трьох кафедральних секцій беруть участь десятки доповідачів. На кафедрі працює науково-дослідний гурток «Історик» (співголови: проф. Савченко Л.П., доц. Дворкін І.В.) та гурток “Культуролог”

– Міжнародне співробітництво. Викладачі кафедри здійснюють активне наукове співробітництво із закордонними організаціями.  Впродовж 23-28 листопада проф. О.Є. Тверитникова та доц. М.В. Гутник взяли участь у фінальному семінарі з Відкритих освітніх ресурсів з Україною (2022-2024) в Університеті імені Лейбніца в Ганновері та TIB – Лейбніцькому інформаційному центрі техніки та природничих наук й університетській бібліотеці за участю представників університетів-партнерів з Харкова, Дніпра, Києва та Львова. Було створено понад 290 відеолекційних модулів, що були підготовлені в рамках проєкту OERwithUkraine. Доц. О. В. Гайдамачук взяла участь у міжнародному воркшопі “Не/визначеності українців: мобільність, спогади та репрезентації під час війни” (Берлін, Німеччина). Доценти О.В. Гайдамачук, І.В. Дворкін та С.С. Телуха взяли участь у воркшопі “Харків під обстрілами” (Берлін, Німеччина).