Про кафедру

Історія:
Кафедра технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей НТУ «ХПІ» відзначить 100-річчя у 2026 році. Її історія починається з 1910 року, коли академік Є.І. Орлов започаткував підготовку спеціалістів у сфері силікатних технологій. Як самостійна кафедра вона була створена у 1926 році під керівництвом видатного вченого академіка П.П. Буднікова, що заклав фундамент наукової школи фізико-хімії силікатів.

Протягом свого існування кафедру очолювали відомі науковці, які зробили вагомий внесок у розвиток матеріалознавства та технологій. Серед них академік А.С. Бережной, який заснував субсолідусну будову діаграм стану багатокомпонентних силікатних систем. Сьогодні кафедра зосереджена на інноваціях у нанотехнологіях, біоматеріалах, енерго- та ресурсозбереженні.

Мета:
Підготовка висококваліфікованих фахівців у сфері хімічних технологій, зокрема технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей, які здатні створювати інноваційні матеріали для сучасних промислових та технічних потреб. Забезпечення студентів фундаментальними знаннями, практичними навичками та можливістю реалізовувати наукові ідеї для розвитку української науки і промисловості.

Бачення:
Бути лідером у галузі хімічних технологій в Україні та за її межами, сприяючи прогресу матеріалознавства та інженерії. Ми прагнемо розвивати наукові школи, які визначають майбутнє інноваційних матеріалів, і створювати освітнє середовище, що надихає науковців та студентів до досягнення нових вершин.

Головне:

  1. Інновації: Розробка новітніх матеріалів для технічних, будівельних, біомедичних і космічних застосувань.
  2. Професіоналізм: Високий рівень освіти та практичної підготовки студентів для роботи у передових галузях.
  3. Партнерство: Співпраця з провідними науковими установами, промисловими підприємствами та міжнародними організаціями.
  4. Екологічність: Фокус на розробку енерго- та ресурсозберігаючих технологій, створення екологічно чистих матеріалів.
  5. Вдосконалення: Постійний розвиток освітніх програм відповідно до потреб сучасної науки та промисловості.

Кафедра забезпечує підготовку бакалаврів, магістрів та аспірантів за спеціальністю «Хімічні технології та інженерія». Науковці активно публікують статті, монографії, та беруть участь у міжнародних конференціях. Випускники працюють у провідних підприємствах України та за кордоном.

Напрямки роботи:

  • Фізична хімія багатокомпонентних оксидних систем (керівник – д.т.н., проф. Пітак Ярослав Миколайович)
  • Технологія створення силікатних, склокристалічних та композиційних матеріалів і покриттів із спеціальними властивостями шляхом керованого фазо- та структуроутворення (керівник – д.т.н., проф. Лісачук Георгій Вікторович)
  • Наукові основи енергоощадних і ресурсозберігаючих технологій  керамічних, композиційних, та скломатеріалів для сучасних силікатних виробництв (керівник ‒ д.т.н., проф. Федоренко Олена Юріївна)
  • Розробка високоресурсних керамічних матеріалів нової генерації для техніки і будівництва широкого спектру застосування (керівник – к.т.н., проф. Щукіна Людмила Павлівна)
  • Фізико-хімічні основи створення функціональних і екологічно ефективних будівельних в’яжучих та композиційних матеріалів на їх основі (керівник – д.т.н., проф. Шабанова Галина Миколаївна)
  • Синтез тугоплавких сполук та створення високоефективних конструкційних матеріалів і вогнетривів (керівник – д.т.н., проф. Пітак Ярослав Миколайович)

Підготовка на кафедрі ведеться за кваліфікаційними рівнями:

  • Бакалавр з хімічних технології та інженерії (4 роки на основі повної загальної середньої освіти та основі диплома молодшого спеціаліста).
  • Магістр з хімічних технології та інженерії  (1 рік 4 місяці та 1 рік 9 місяців).

Кафедра співпрацює з провідними науковими установами України та закордонними партнерами, забезпечуючи сучасну освіту та практичну підготовку студентів.
Запрошуємо на навчання за напрямком «Керамічні, композиційні, скло- та наноматеріали для техніки, будівництва, медицини та арт-дизайну»!