Міжнародна діяльність
Традиційно в передових підрозділах дослідницьких університетів, до яких вже майже дев’яносто років відноситься інженерно-фізичний інститут, освіта йде поруч з науковими дослідженнями. Це відноситься як до класичних напрямів досліджень в механіці і прикладної математики, так і до нових, пов’язаних на кафедрі з комп’ютерними науками. Нові ідеї, підходи і методи, які створені передовими науковими колективами, повинні швидко інтегруватися в навчальні плани тих університетів, які хочуть підготувати кращих, конкурентоспроможних на світовому ринку праці фахівців. Для того, щоб оволодіти всіма цими досягненнями під час навчання в університеті, студент повинен засвоїти наукові методи пізнання і навчитися використовувати їх на практиці при подальшій роботі в передових структурах, зайнятих створенням нової техніки або програмного забезпечення.
У сучасному світі наукова робота неможлива без широкого міжнародного співробітництва, яке необхідно для оволодіння новими підходами і методами, що розробляються вченими в різних університетах світу і публіка на міжнародних конференціях і в кращих наукових журналах, без обговорення і перевірки отриманих результатів.
Наукові співробітники кафедри комп’ютерного моделювання процесів і систем разом з аспірантами і студентами старших курсів виконують різні роботи у співпраці з підрозділами університетів і наукових інститутів світу. Робота за цими проектами органічно поєднує освітню та дослідницьку складові, її результати представляють основу дипломних робіт і дисертацій, підготовлених на кафедрі.
Німеччина
Найбільш тривалими є науково-освітні контакти наукової групи професора Д.В. Бреславського з кафедрою технічної механіки спочатку університетуГалле-Віттенберг ім. Мартіна Лютера, а потім і Магдебурзького університету ім. Отто фон Геріке (Федеративна Республіка Німеччина) під керівництвом професора Хольма Альтенбаха
Наукова співпраця в напрямку створення теоретичних основ опису високотемпературної повзучості і руйнування матеріалів і елементів конструкцій, розпочате в 90-х роках минулого століття, вже в 2000-х продовжилося шляхом організації спільних досліджень в цьому напрямку студентів і молодих вчених.
Завдяки фінансовій підтримці Німецького фонду академічних обмінів DAAD, який встановив спеціальні річні стипендії імені видатного математика і механіка Леонарда Ейлера для українських студентів, аспіранти кафедри Антон Онищенко, Юлія Коритко, Володимир Мєтєльов, Сергій Пащенко під час навчання в магістратурі пройшли стажування в університетах Галле і Магдебурга, де виконали значний обсяг досліджень.
Антон Онищенко
Юлія Коритко
Наукова робота присвячена дослідженню впливу неоднорідних температурних полів на повзучість конструктивних елементів енергетичного обладнання.
Сергій Пащенко
Наукову роботу присвячено розробці математичних моделей для чисельного рішення задач нестаціонарної теплопровідності та повзучості.
Для посилення галузях науки та освіти в 2014 була підписана, а в 2017 – продовжено на наступні роки, Програма співробітництва між кафедрами технічної механіки Магдебурзького університету та комп’ютерного моделювання процесів і систем НТУ «ХПІ».
В рамках програми травнем 2017 пройшов перший етап відбору студентів кафедри для отримання стипендії ім. Леонарда Ейлера.
Студенти, які спеціалізуються в інших наукових напрямах, проходять практику в університетах м Аахена (біомеханіка) і Ерланген (нелінійна динаміка).
Олександр Іонов
Студент спеціальності Прикладна математика Олександр Іонов пройшов практику в університеті RWTH землі Рейн-Вестфалія, м Ахен. Наукова робота присвячена біомеханіки щелеп людини.
Катерина Плаксій
Випускниця спеціальності Прикладна математика, аспірантка Є.Ю. Плаксій представляла свою роботу в квітня 2015 як запрошений лектор в рамках семінару, присвяченого питанням механіки, в університеті Фрідріха Олександра в Ерлангені, Німеччина. Наукова робота присвячена нелінійної динаміки дисипативних систем.
Студенти кафедри, що навчаються на ОП «Комп’ютерні науки. Моделювання, проектування та комп’ютерна графіка», прийняли участь в у спільному німецько-українському освітньому проєкті за програмою німецького фонду DAAD «Ukraine Digital: Ensuring academic success in times of crisis» («Україна цифрова: забезпечення академічної успішності під час кризи»).
Колективом кафедр математичного моделювання та інтелектуальних обчислень в інженерії та комп’ютерного моделювання процесів та систем у середині 2022 р. спільно з партнерами з Магдебурзького університету ім Отто фон Гьоріке було підготовлено та подано проєкт до фонду DAAD. Проєкт отримав фінансування та виконувався протягом півтора роки (середина 2022 – 2023 рр.). Викладачами обох університетів були підготовлені або модернізовані з метою їхньої цифрової трансформації навчальні курси українською та англійською мовами. За три семестри виконання проєкту студенти, що навчаються на двох кафедрах, прослухали такі дисципліни, частково у потоках з німецькими студентами.
Також за проєктом отримали стипендії 30 студентів (по 10 осіб у семестр). Під час навчання вони виконували проєкти, що мали дослідницьку складову, та були пов’язані з розробкою програмного та математичного забезпечення для комп’ютерного моделювання у напрямках інтелектуальних та робототехнічних систем.
Польща
Кафедрою встановлені зв’язку з техническим университетом г. Ополе, Варшавским военным университетом и Інститутом фундаментальних технологічних досліджень Польської Академії наук (м.Варшава).
Основний напрямок науково-освітньої діяльності – розробка систем управління і навігаційних систем для безпілотних апаратів, в тому числі і летальних (БПЛА). Завдяки розробленим в групі професора В.Б. Успенського сучасним методам і алгоритмам, включаючи підходи штучного інтелекту, на кафедрі створена сучасна навігаційна система для БПЛА і програмно-математичне забезпечення до неї. Дослідження тривають разом з вченими Варшавського військового університету – професором Леопольдом Крушкой і Бартош Бжозовські.
Розробки кафедри в напрямку створення навігаційних систем для БПЛА беруть участь в різних конкурсах Європейського Союзу за програмами «Горизонт 2020», Європейського конкурсу з супутникової навігації ESNC, доповідаються на спеціалізованих міжнародних конференціях.
Н.В. Ширяєва Олександр Гудзенко
Студенти кафедри беруть участь і в загальноуніверситетських групах, які за програмами обміну відвідують польські та українські університети.
США і Канада
Кафедра підтримує наукові зв’язки з університетами Північної Америки. Співпраця розпочато завдяки спеціальній програмі Держдепартаменту США, по якій завідувач кафедри, професор Д.В.Бреславскій знайомився з організацією наукових досліджень в університетах США і з підходами до комерціалізації наукових розробок
Аспіранти кафедри, які спеціалізувалися в напрямку нелінійної динаміки, брали участь в довгострокових стажуваннях в університетах США та Канади.
З середини 2000-х років розпочато кооперація в наукових дослідженнях і навчанні аспірантів з університетом МакГілл (Монреаль, Канада).
Н.В. Ширяєва Євген Курилов
Китай
Кооперація з науковими організаціями Китайської народної республіки (КНР) (Академією космічної науки і промисловості, Пекінським дослідним інститутом автоматичного космічного управління) побудована на загальному інтересі до досліджень космосу за допомогою апаратів з автоматичним управлінням.
У спільних роботах професора В.Б. Успенського і аспіранта Лю Хуей вирішені важливі науково-технічні проблеми гіросілового управління орієнтацією і стабілізацією космічного літального апарату
Спільно з НПП «Хартрон АРКОС ЛТД» виконуються наукові роботи на замовлення Пекінського дослідного інституту автоматичного космічного управління, в яких беруть участь аспіранти та студенти кафедри. У складі делегації випускник кафедри за спеціальністю Прикладна математика Чжан Цзюнь.
Проведення міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки
Кафедра комп’ютерного моделювання процесів і систем бере участь в організації та проведенні раз в три роки міжнародних англомовних наукових конференцій з нелінійної динаміки, в яких беруть участь вчені з всесвітньо відомих університетів. На пленарних і секційних доповідях вчені, аспіранти та студенти кафедри знайомлять світове наукове співтовариство з особистими розробками, обговорюють отримані результати.