Колишні співробітники кафедри

На цій сторінці зібрана інформація про деяких з колишніх співробітників кафедри.

SenchukСЕНЧУК ЮРІЙ ФЕДОРОВИЧ народився 11 травня 1930 р. у родині педагогів у с. Богатир Донецької області.    Закінчивши середню школу зі срібною медаллю у 1948 р., він вступив у Харківський державний університет ім. А. М. Горького на фізико-математичний факультет, котрий закінчив з відзнакою в 1953 році за фахом “астрономія”. Свою педагогічну діяльність Юрій Федорович почав у серпні 1953 року в Дрогобичському педагогічному інституті, де викладав математику і  астрономію. Коли в Харкові було відкрито Планетарій, Сенчук Юрій Федорович, будучи лектором-методистом, консультував молодих астрономів і займався науковою працею.

В 1968 році Сенчук Ю.Ф. захистив кандидатську дисертацію по темі “Градієнтна мінімізація деяких класів функціоналів в абстрактному просторі і її застосування до задач варіаційного числення”. У липні 1977 року він був обраний за конкурсом на посаду доцента кафедри автоматичного керування рухом. Протягом довгих років роботи Юрію Федоровичу доводилося читати не тільки лекції за класичним курсом вищої математики, але і з багатьох її спеціальних розділів, у тому числі з інтегральних рівняннь і функціонального аналізу, теорії диференціальних рівнянь, теорії функцій комплексного змінного і інших.

Викладаючи складні розділи математики, Сенчук Ю.Ф. завжди прагнув до доступності. Він опублікував роботу “Про неформальний підхід до визначень і доведень у курсі математики”. Юрій Федорович розробив нові інформаційні технології навчання для полегшення сприйняття студентами, створив нові програми і структурно-логічні схеми математичних дисциплін. Він був одним з організаторів модульно-рейтингової системи контролю знань студентів при вивченні курсу вищої математики. В 90-і роки було опубліковано 9 наукових праць Ю.Ф. Сенчука за цим  напрямком, з якими він виступав на міжнародних науково-методичних конференціях. Він розробив алгоритм повного переходу на модульно-рейтингову систему контролю знань студентів, яку він запровадив на потоках факультету. У методичну роботу Юрія Федоровича входило керівництво методичним семінаром кафедри.

Фактично, він був учителем і наставником цілого ряду викладачів математичних дисциплін на кафедрах прикладної математики і АКД. Його рекомендаціями із проведення лекцій і практичних занять і зараз користуються багато викладачів. Лекції Сенчука Ю.Ф. відрізнялися жвавістю, дохідливістю і у той же час старанністю відбору матеріалу та глибиною його викладання.

Юрій Федорович був не тільки кваліфікованим, але й вимогливим викладачем, що читав лекції на високому теоретичному і методичному рівні. Він безупинно працював над удосконалюванням своїх курсів, намагаючись у кожній темі знайти яке-небудь методичне нововведення. Він був відмінний педагог, досвідчений  лектор. Строгість викладу він блискуче сполучав з розглядом фізичної сутності відповідного математичного положення, що є надзвичайно важливим в математичній освіті інженера.

Пам’ять про Ю.Ф. Сенчука живе в його двох чудових підручниках по математичному аналізу «Математичний аналіз для інженерів» т.1-2. Він вніс дуже вагомий внесок у створення авторитету кафедри ПМ, як однієї з кафедр із високим рівнем професіоналізму. Сьогодні співробітники кафедри активно використовують спадщину, залишену Ю.Ф. Сенчуком, і згадують його із глибокою вдячністю.
.


KASHUBAКАШУБА ЖАННА БОРИСІВНА – старший викладач, математик. Працювала на кафедрі з 1965 по 2010 рік. Мала два дипломи про вищу освіту: інженерно-фізичного факультету Харківського політехнічного інституту й механіко-математичного факультету Харківського державного університету.

Кашуба Ж.Б. – фахівець високого рівня, автор великої кількості методичних посібників. У силу певних обставин вона не захистила кандидатську дисертацію, яка була практично оформлена. Однак, Жанна Борисівна була настільки освіченою людиною, що важко було повірити, що вона не має ученого ступеня. Найбільш складні курси на кафедрі, такі як лінійна алгебра, рівняння математичної фізики, варіаційне числення, елементи функціонального аналізу, читала Жанна Борисівна. Не одне покоління студентів слухали її лекції і зберігають свої теплі спогади про цього прекрасного викладача. Вона дуже багато читала. Одним з улюблених її письменників був Діккенс. Жанна Борисівна була людиною надзвичайної скромності, порядності, високій відповідальності й відданості своїй кафедрі. Вона увібрала кращі якості своїх вчителів: Н.І.Ахієзера, М.І.Глазмана, В.Л.Рвачова і, звичайно, свого славетного батька Б.Кашуби, котрий протягом тривалого періоду був головним конструктором Харківського тракторного заводу. Вона була небагатослівною людиною, можливо, до деякої міри замкненою, але її вчинки й справи завжди були прикладом для наслідування. До свят Жанна Борисівна, як правило, готувала для співробітників подарунки у вигляді віршів. Ось кілька прикладів (у перекладі):

До 50-річчя кафедри (1997р.)
Робота в тягар-життя без світла
І повсякденність-каламутна річка
Але я стою на березі поки що…
Дякую тобі, кафедро, за це!

До 8 Березня.

8 березня. Жінок славлять,
Ялин нестерпний ллють знову.
Мені хочеться всіх Вас привітати
Словами «Відпочиватимемо»

Злітають роки нам на плечі
І на віскі кладуть печатку,
Але віримо ми ще не вечір.
Подружки, відпочиватимемо!

Студентка-мила веселка,
Потім-дбайлива мати
І бабуся … але не бабуся.
Рідні, відпочиватимемо!

День починаючи зранку,
Втомлено падаючи в ліжко,
Ви просто відмахнетесь-Жанко,
Коли ж нам право відпочивати?

І ще було дуже багато інших віршів, написаних нашої незабутньої колегою.

Жанна Борисівна своїм перебуванням і роботою на кафедрі вписала одну з яскравих сторінок в історію кафедри.

В 2011 році Жанна Борисівна раптово пішла з життя. Кафедра втратила справжнього викладача, гідну, прекрасну людину. Хочеться вірити в те, що літопис кафедри й нашого університету буде зберігати вічну пам’ять про неї.


stolbovayaСТОЛБОВА ТАМАРА ВАСИЛІВНА – Старший викладач, математик. Працювала на кафедрі прикладної математики з 1995 р. по 2012 рік. Вона закінчила фізико-математичний факультет Харківського державного університету за фахом “Математика”. Після закінчення університету до 1993 року працювала на кафедрі вищої математики Харківського Національного університету радіоелектроніки, а потім перейшла до ХПІ.

На кафедрі прикладної математики СТОЛБОВА ТАМАРА ВАСИЛІВНА пропрацювала 17 років. За цей період вона підготувала прекрасні методичні посібники, і увесь свій час присвятила роботі зі студентами. За доброзичливе ставлення до студентів і незліченну кількість додаткових занять і консультацій, на яких Т.В. Столбова допомагала студентам ліквідувати прогалини у своїх знаннях, вона отримала велику кількість подяк. Останні роки вона працювала в Інституті танкових військ. Для курсантів Тамара Василівна була не тільки викладачем, але й старшим товаришем, що добре їх розумів. Тому й не дивно, з якою теплотою й повагою курсанти відзиваються про свого викладача. Ми пишаємося, що серед співробітників кафедри прикладної математики були такі викладачі, як Столбова Тамара Василівна. В 2012 році СТОЛБОВА ТАМАРА ВАСИЛІВНА пішла на заслужений відпочинок.


jaroshenkoЯРОШЕНКО ОЛЕКСАНДРА РОМАНІВНА – старший викладач, кандидат технічних наук, фахівець в галузі математичних методів дослідження оболонок. Закінчила фізико-математичний факультет Харківського державного університету, потім продовжила освіту в аспірантурі при Інституті проблем машинобудування АН УРСР за фахом “Динаміка й міцність машин”.

На кафедрі прикладної математики вона розпочала свою роботу в 1973 році і пішла на пенсію в 2008 році, тобто пропрацювала на кафедрі прикладної математики 35 років. Олександра Романівна має 14 опублікованих робіт і є співавтором багатьох методичних посібників. Вона дуже активно займалася підбором олимпіадних завдань для проведення внутрішнвузівської олімпіади по вищій математиці

Олександра Романівна своїм відношенням до роботи показувала гідний приклад не тільки студентам, але й багатьом викладачам кафедри. Кафедра отримувала численні подяки від Вченої Ради факультету Інформаційних технологій, на якому вона в основному проводила заняття й читала лекції. Студенти, випускники НТУ «ХПІИ» на проведених зустрічах з величезною любов’ю, теплотою й глибокою повагою говорять про Олександру Романівну. А співробітники кафедри пам’ятають свою колегу, яка написала гімн для кафедри


volkovaВОЛКОВА НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА народилася 11 липня 1934 р. у с. Станичне Харківської області в родині працівників сільського господарства. Закінчила в 1952 р. середню школу й вступила на фізико-математичний факультет ХДУ ім. Горького (нині Каразіна), який закінчила в 1957 р. по спеціалізації «механік». Після закінчення університету за державним розподілом працювала викладачем математики у СШ №21 м.Харкова (1957-1959 рр). З 1960 р. – молодший науковий співробітник лабораторії гідромашин АН УРСР, а з 1963 р. (по конкурсу) – асистент на кафедрі теоретичної й математичної фізики ХПІ ім. Леніна, а згодом на кафедрі прикладної математики. З 1969 р. – старший викладач

Протягом 40 років Волкова Н.М. працювала на кафедрі. Вона читала лекції за курсом вищої математики, теорією функцій комплексного змінного, інтегральним рівнянням, теорії імовірностей, рівнянням математичної фізики на фізико-технічному факультеті, а також вела практичні заняття за курсом обчислювальної математики для аспірантів ХПІ. Нескінченна кількість консультацій і колоквіумів, самостійні й контрольні роботи, додаткові заняття за рахунок особистого часу… Для кожного студента в неї знаходився час не тільки пояснити складне математичне питання, але й відповісти на будь-які життєві запитання

Волкова Н.М. була висококваліфікованим і вимогливим викладачем. Вона ніколи не зупинялася на досягненому, завжди вдосконалювала курси, що читаються, знаходячи нові підходи, нові приклади при поясненні матеріалу. Розробила різні форми проведення практичних занять із метою активізації роботи студентів на заняттях. Багато уваги приділялося організації самостійної роботи студентів. За заслуги в області вищої школи Волкова Н.М. нагороджена відзнакою «За відмінні успіхи в роботі». Ректорат інституту неодноразово висловлював подяку викладачу за її роботу. Багато років Волкова Н.М. курирувала методичну роботу кафедри «Прикладна математика». Безліч посібників і розробок написані як особисто нею, так і в співавторстві зі співробітниками кафедри. На кафедрі проводилися методичні семінари для молодих викладачів. Наталя Миколаївна, пройшовши школу прекрасних учителів – Глазмана І.М., Рвачева В.Л., Сенчука Ю.Ф., Бабакової О.І., не тільки увібрала в себе досвід, знання, стиль роботи своїх педагогів, але й сама стала прекрасним вчителем для багатьох молодих педагогів, щедро поділяючись своїм досвідом, методикою викладання, відношенням до справи. Багато років Волкова Н.М. була членом методради інституту. Були організовані семінари для викладачів математичної кафедри інституту «Нові підходи до викладу деяких розділів курсу вищої математики». Волкова Н.М. постійно працювала над підвищенням своєї науково-педагогічної майстерності. Проходила кількаразове підвищення кваліфікації на мехматі ХДУ ім. Каразіна, а також брала участь у семінарах при НТУ ХПІ «Організація самостійної роботи студентів». Наукова праця Волкової Н.М. була пов’язана з вивченням питань теплопровідності при фрикційній розрядці прокату, а також стійкістю плазми в потоці газу. Результати використовувалися при читанні курсу «Рівняння математичної фізики» і опубліковані в наукових статтях. В 2003 р. кафедра прикладної математики з величезною вдячністю за багаторічну працю проводила Волкову Наталю Миколаївну на пенсію.