Міжнародна діяльність

На  кафедрі  Фізичної хімії  ведеться активна робота з підтримки  та розвитку всебіч-ного зв’язку із зарубіжними вченими.  Серед ефективних напрямів  такої діяльності особливе місце посідають спільні міжнародні проєкти та наукові публікації, спільна участь у міжнародних конференціях, взаємні відвідини, контакти із використанням сучасних засобів комунікації.

Слід  особливо відзначити  багаторічну плідну  взаємодію співробітників кафедри з французькими  вченими,  які працюють у  системі  Французької  Академії  Наук  під керівництвом професора, доктора Еріка Фолька (Eric Faulques), керівника підрозді-лу Інституту матеріалів  ім. Жана Рокселя (Institut des Matériaux Jean Rouxel (IMN), м. Нант.  Цей інститут є провідною науковою установою  Франції  в галузі розробки нових матеріалів. В інституті працює науковий колектив, представлений фізиками, хіміками,   матеріалознавцями   з   Національного  центру  наукових  досліджень  та Університету Нанта. В IMN на основі фундаментальних уявлень про властивості ма-теріалів розробляються та досліджуються матеріали  для широкого спектру високо-технологічних програм, у тому числі для сонячних елементів нового покоління, па-ливних елементів, акумуляторних батарей електромобілів, нанотехнологій, інтелек-туальних матеріалів, матеріалів для мікроелектроніки, фотонних та оптичних мате-ріалів.

Починаючи з 2001 року колектив науковців, які в поточний час працюють на кафед-рі фізичної хімії НТУ «ХПІ», спільно з ФТІНТ НАНУ ім. Б.І. Вєркіна, ХНУ ім. Каразі-на та  IMN виконали два міжнародні проекти у 2001 – 2008  роках під егідою УНТЦ. Перший  проект  №2276  «Нові  органічні  провідники.  Фізико-хімічні  властивості. Удосконалення  синтезу органічних надпровідників»  (2001-2005)  було присвячено створенню  нових синтетичних органічних металів та композитів на їх основі, комп-лексному дослідженню їх структурних, спектральних,  електрофізичних та електро-хімічних властивостей з отриманням даних, необхідних для вдосконалення синтезу нових речовин.

Другий проект  № 3268  «Розробка нових сенсорів  для моніторингу газових середо-вищ» (2005 – 2008) був націлений на розробку  та створення нових сенсорів для ви-явлення та реєстрації різних газів, вивчення властивостей отриманих лабораторних зразків,  удосконалення  їх робочих  характеристик та отримання даних, необхідних для розроблення технології промислового виробництва таких пристроїв.

У процесі виконання проєктів серед інших творчих відряджень за кордон наші спів-робітники в інституті IMN проводили спільні дослідження в напрямку формування кластерних  структур у  процесі  електрохімічної а втоколивальної точково-контакт-ної комутації. Доктор  Ерік Фольк  приїжджав до  НТУ «ХПІ», де знайомився з орга-нізацією  наукових досліджень на кафедрі,  читав лекції для студентів та аспірантів. З цим ученим почалися тісні творчі контакти. Наукові інтереси проф. Еріка Фолька, провідного експерта багатьох європейських наукових програм – наноматеріали, вуг-лецеві наноструктури, оксиди, надпровідники та високопровідні полімери, оптичні методи досліджень.  Багаторазово  за цей час доктор Фольк  був  серед академічних експертів, рекомендованих  НТУ «ХПІ» для участі у глобальному опитуванні серед академічних експертів, рейтингового агентства QS від Навчально-Наукового Інсти-туту хімічних технологій та інженерії, кафедри Фізичної хімії.

Зліва направо : доц. Поспєлов О.П., проф. Ерік Фольк та проф. Камарчук Г.В. в Інституті матеріалів ім. Жана Рокселя

В одній з лабораторій IMN

Фото на згадку

Е. Фольк і О.П. Поспєлов під час тестування сенсорних елементів в лабораторії IMN

Для проведення  спільних досліджень доцент кафедри  О. П. Поспєлов  виїжджав  до м. Нант.  У свою чергу доктор  Фольк  неодноразово  відвідував  НТУ «ХПІ».  Кожний такий візит давав імпульс для розширення фронту перспективних  досліджень та но-вих  творчих  досягнень.  Результатом  таких  контактів стало з добуття  престижного міжнародного  гранту  та з липня  2019 року  на кафедрі  фізичної хімії  завідувач ка-федри професор  Сахненко Н.Д.,  професор  Ведь М.В.,  доцент  Поспєлов О.П.  та до-цент Проскуріна В.О. активно  включилися  у проведення  науково-дослідних робіт у рамках  міжнародного партнерського проекту НАТО Р-743.  Окрім цієї команди у ви-конанні  проєктних  завдань  взяли участь групи вчених із   Харківського Фізико-тех-нічного  інституту низьких температур  ім. Б.І. Вєркіна НАНУ,  Харківського держав-ного університету  ім. В.М. Каразіна  та  м. Нанта (Інститут  матеріалів  ім. Жана Рок- селя,  Франція).  Координувала  діяльність   усієї  групи  Французька   Академія Наук. Назва проекту –  «Селективний квантовий  сенсор  для детектування CBRN – агентів у газових та рідких середовищах». CBRN – абревіатура, похідна  від початкових літер англійських  слів Chemical, Biological, Radiological and Nuclear.  Проєкт був спрямова-ний на розробку та  дослідження  принципово нових квантових сенсорних пристроїв та наноматеріалів  для експрес-аналізу складних  молекулярних  систем, представле-них  багатокомпонентними газовими  та рідкими сумішами.  Розроблений продукт є портативним  пристроєм,  який може  бути о сновним елементом системи,  що забез-печує ефективний захист від  хімічних,  біологічних, радіологічних і ядерних агентів. Таким  чином,  головною метою проєкту було  вирішення проблеми боротьби з теро-ризмом та питань екологічної безпеки.

Проект  грунтувався  на  інноваційних  ідеях,  рішеннях  і технологіях,  а також на ре-зультатах,  які демонструють  точково-контактні чутливі елементи – нульмірні нано-структури, які мають безпрецедентно високу чутливість до компонентів зовнішнього середовища. Ефективність та практична цінність запропонованого авторами проєкту інноваційного  підходу продемонстрована на прикладі новаторської технології вияв-лення канцерогенних штамів  Helicobacter pylori у режимі реального часу.  Розробле-на  авторами проекту  сенсорна технологія  не має аналогів у світі.  Ця  технологія за-безпечує можливість оперативного створення скринінгових діагностичних тестів, що виявляють причину виразкової хвороби та раку на ранній стадії захворювання. Архі-тектура сенсорного пристрою,  що розробляється,  і принципи аналізу вихідного сиг-налу  вперше запропоновані  авторами проекту і є принципово новими інноваційни-ми рішеннями.  Все це стало надійною базою для успішного вирішення поставлених у проєкті завдань.  У листопаді  2023  року  проект  було  успішно  завершено. Нині у рамках українсько-французьких контактів відбувається обговорення  результатів до-сліджень,  підготовка  матеріалів  для публікацій,  спільна участь у конкурсах на здо-буття нових міжнародних грантів. Поточний результат цієї діяльності – статті та мо-нографії у високорейтингових закордонних виданнях.

Роботи, що проводяться на кафедрі фізичної хімії НТУ «ХПІ» у рамках міжнародних проєктів,  за своєю  актуальністю  та  затребуваністю знаходяться на передньому краї світової  науки  та передбачають  активну участь у наукових дослідженнях зацікавле-ної творчої молоді. Це один із наочних прикладів ефективності та широких перспек-тив міжнародних творчих контактів.